• |
ide | kryesore

Kush i shpërdoron në mënyrë kriminale pasuritë gjigande të Shqipërisë

Blog

Nga Artan Fuga

Ne themi se jemi popull i varfër??? Ju gënjejnë budallenj! Hapim sytë mos bëhemi debila!
Ne shpërdorojmë të gjitha pasuritë tona si të ishim ostrogotët që rrafshuan perandorinë romake, si të ishim karakaleca që rrënojmë drithërat në fusha, si të ishim të dehur që kthehemi në shtëpi dhe thyejmë televizorin, lavatriçen, frigoriferin…

Kush paguan qindra miliona euro gjoja për arsimim dhe nxjerr të papunë që sipas të gjitha eksperimenteve i harrojnë brenda shtatë ose tetë vjetësh gjithçka kanë mësuar? Apo nuk lenë lubitë private që kanë kapur për fyti politikën, edhe shumicën edhe opozitën?

Kush paguan miliarda për t’u ngrohur me elektrik individual dhe folur vetëm në telefona celularë kur fare mirë mund të bëhet të ngrohemi me naftë a gaz dhe të flasim 70 përqind të kohës me telefoni fikse si kombet e përparuar? Apo nuk na lënë kompanitë e celularëve?

Kush humbet qindra milionë në vit për frekuenca televizive që transmetojnë intoks politik dhe reklama me seks në vend t’ua japi me qira telekomunikacioneve të huaja për të grirë parà?

Kush e le ujin e maleve të derdhet kot dhe diellin të shkojë kot në vend të prodhojë ngrohje dhe pastaj harxhojmë miliona kilovatorë për ta sjellë ujin me motopompa?

Kush i le arat pa punuar sepse nuk ka mbështetje nga shteti, kush i lë kullotat pa bagëti, kush e le detin pa kapur peshk që mendon shyqyr sa budallenj janë shqiptarët?

Kush bën investime milona euroshëshe për të rregulluar zyra, korridore dikasteresh pa asnjë transparencë a thua se nuk janë zyra shërbimesh, por kabare?

Kush harxhon miliarda për karburante me çmime stratosferike sepse e ka lënë transportin hekurudhor dhe detar në pikë të hallit?

Kush harxhon miliona euro për fushata elektorale në media dhe në rrugë dhe ndërkohë radiotelevizioni publik qendron kot duke marrë rroga e paguar ne taksa për televizione që nuk i shohim?

Pa fund.

Dhe nuk kemi medikamente për njerëzit me tumore duke i lënë të vdesin !

Këtij i thoni administrim ju mo?

Ose ne shqiptarët jemi budallenj!
Ose në vend të kemi administratorë në krye ne kemi mitingashë dhe oratorë grekë të lashtë që bëjnë sillogjizma idiote me njeri tjetrin?
Ose ka interesa private që na shtrydhin dhe na kanë kthyer në skllevër!
Ose jemi në Luftën e Tretë Botërore apo në kohën e Tanzimatit dhe fuqi të huaja na kanë sulmuar dhe ne nuk e kuptojmë!
Ose jemi psikopata mazokistë!

5 Comments

  1. More Ilir,nuk ben asnje koment,per tematika,qe nuk jane ne sektorin tend,as per tema te tilla qe,don-apo nuk don ti,flasin edhe per ty,edhe per familjen tende.Ku i ke edhe ata shoket e tu te armeve,apo harrova,nuk te ka ardhur asnje porosi,asnje urdher ,te turresh ,bashke me koleget e tu (bo-bo,sa shume qe jeni grumbulluar,sa para harxhohen per t’ju paguar ).Harram ju qofshin te gjitha perfitimet qe perfitoni,jeni kthyer ne rorbote,qe pa menduar fare,veproni me te levizur butonin,ai ,ai qe ju ka shndruar,(jo,more jo,ai ju ka gjetur te gatshem,se te tille jeni gatuar,pa karakter,pa dinjitet dhe me e keqja,pa mend ,ne koke),thjesht ne vegla te tij.

  2. se ke kuptuar qe jemi nje popull i rotkarizuar,nuk ke akoma hekurudhe tiran- durres ,edhe xhibuti ka tren. o mender profesor.ti flet akoma karlliqe mbas 27 vjetesh.

  3. Nese populli do te pranonte te udhehiqej nga Koka natyrisht do te kishim me shume nga sa thoni. Fakti eshte qe ne nga 1945 e me pas jemi qeverisur dhe qeverisemi nga kembet . Ketu profesioni i Hajdutit me kemishe te bardhe dhe kollare eshte profesioni me i nderuar dhe me imunitet parlamentar.
    Te jesh Hajdut menjehere te japin poste te larta ne Qeveri Qendrore apo lokale . Te vjedhesh ne Banke te japin dhe shperblim . Nese nuk je Hajdut je i pavlere injorant dhe jo i denje per shoqerine tone postkomuniste iste iste iste.

  4. sa here qe njerzit ,ndjekin dhe praktikojne ullzimin e zotit ,arrin cdo begati qe imagjinohet ,dhe sa here largohen prej tije mbeten ,ne te kunderten e te mires ne kemi 1oovite qe zotin e kemi harruar ,dhe si ne politik ligje dhe ligjvenes ,kemi vete cdo te keqe dhe keshtu u formuan shum gjenerata ,faktet flasin vet na pelqen apo jo te pranojme ralitetin dhe ndjekim rrugen e dobive

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu