• |
ide | kryesore

Ringritja e Notre Dame/ Shqipëria dha 100 mijë euro ndihmë, Serbia 1 milion euro

Planet, Të fundit

Serbia do dhurojë 1 milionë euro për të ndihmuar në rindërtimin e katedrales së Notre Dame.

“Donacioni, i barabartë me 1.1 milion dollarë, konfirmon miqësinë tonë shekullore me popullin francez,”-tha qeveria serbe në një deklaratë.

Beogradi shpreson se “ky simbol i qytetërimit francez dhe i botës do të rindërtohet sa më shpejt që të jetë e mundur”.

Qindra miliona euro janë dhënë nga e gjithë bota për të ndihmuar në rindërtimin e katedrales, që kur u përfshi nga flakët të hënën e kaluar.

Presidenti francez Emmanuel Macron vendosi një afat kohor prej pesë vjetësh për rindërtimin e katedrales, që zgjati rreth 200 vjet për tu ndërtuar.

3 Comments

  1. Dhe te imagjinoni qe Franca dikur kolonizatore, sot nder te parat ne bote per rezervat e arit paska nevoje per kacedhet e provincave te Ballkanit. Holy crap! Bote idiote!

  2. Serbia i Ka kthyem borxhin frrronses
    Se Franca e Ka shpetu shume kohe me pare nga shperberja.
    Kurse ne na Ka borchie franca se aty na hiqeshin kohe mgas kohe pjeseve nga territori.
    Edhe ato 100000 Jane shume
    Kemi shume te pastrehe ketu,qe po’ Ju bi CATIA mbi koke.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu