• |
ide | kryesore

Carlo Bolino sulmon gazetarin gjerman të përgjimeve: “në gjithë botën vidhen vota”

Arkiva, Të fundit

Këtë lloj optike do ta kishte zili edhe autori i kazanit, Edi Rama. Botuesi i Shqiptarja.com, Carlo Bollino ka shkuar shumë larg, sot në ditën kur Bild pritet të publikojë përgjimet e reja, duke e akuzuar kolegun e tij gjerman Peter Tiede, si militant të opozitës. Bolino ka sjellë disa shembuj nga Italia dhe Europa ku prokuroria heton vjedhjen evotave nga mafia duke thënë se kundër këtij fenomeni askush nuk merr guximin të qëllojë më molotov.

Në fakt faktet e Bollinos janë të vërteta, por në ato vende opozitat sillen ashtu sepse pushteti nuk i ka caktuar vetë prokurorët dhe shefat e tyre dhe aty hetimet shkojnë deri në fund dhe CD nuk mbahen në sirtare. Por këtu më e rëndësishme nuk është kjo. E rëndësishme është se italo shqiptarit Bolino, gjithçka në këtë vend i duket normale dhe quan militantë ata gazetarë perndimorë që Shqipërinë e vizatojnë si një shtet gangster. Prandaj sot në ditën kur Bild pritet të publikojë përgjimet e reja ai i përvishet Tiedes me të njëjëtn gjuhë si Blerina Gjylameti: “Ndoshta edhe Peter Tiede, gazetari i çuditshëm gjerman, do të kishte shpëtuar nga transformimi kurioz që i ndodhi. Ai ne fakt me shumë se nje profesionist europian që investigon realitetin shqiptar me ekuiliber, distance dhe paashmeri, ngjan me shume me një militant gjerman të opozitës, duke arritur të postonte mesazhe në gjuhën shqipe, pa kuptuar as se ç’shkruante. Ai me shume se reportazh boton analiza personale te paraqitura si investigime, duke perdorur dokumenta te servirura nga nje pale pa respektuar parimin e gazetarisë europiane të degjojë edhe palen tjeter. Në vend që të importonte me përulësi në Shqipëri gazetarinë më të mirë evropiane, në fakt po bëhet, me shpejtësinë e një kameleoni, simboli i gazetarisë më të keqe shqiptare” thotë carlo Bolino (shkrimi i plotë).


Lexojeni shkrimin e plotë dhe gjykoni vetë se kush është peng në bunkerin e militantizmit.

©Lapsi.al

25 Comments

 1. bole kujdes mos e krahaso shqiperin me italin dhe gjermanin se dhe atje mun te vjedhen vota por jo kryeministi si tek ne atje ka gjykata perkuror drejtesi ka rroga dhe pune per popullin e atij vendi ketu ska ligj,gjikat,perkurori, drejtesi pune ..

 2. Or kokeloqe komentusa ,politikan ,mediatiksa qe i lpini bolet politikanve .Vetem SPAK qe po formohet dhe drejtohet nga fuqia nmadheshtore e aleatit gjigand te kombit Shqiptar do spastroje korrupsioni nga zgjedhjet ,drejtesia,ekonomia,gazetaria dhe cdo pjese e shtetit shqiptar .Nuk ka bythe ta pengoj as ruso serbo greket askush .Rrofte SHBA .

  1. HAHAH po trumpin s e ze gjumi per reformen o karuc i spartak ngjeles. Eshte angazhu gjith departamenti shtetit atje, dit e nat punojne per reformen dhe pidhin e ridhjerseve

   1. po Trumpi prandaj u nda edhe me Malanian sepse mendonte me shupe per spakun shqiptar sesa per ate qe e kishte bashkshorte

  2. Ky spaku la 2 vjet qe na can karin dhe eshte 1 mashtrim I madh. Te ishte e vertete nuk e linin amerikanet ramen ta fuste prokurorine poshte brekeve sic e ka futur

 3. A nuk e kuptoni Bollinon? Ai po mundohet qe t’i quaje publikimjet e Bild si publikime te nje gazetari opozitar, pra thjesht nje gazetar qe merret me disa pergjime qe i kane rene ne dore dhe paguhet nga opozita shqiptare per t’i bere publike. Ndoshta si e tille mund te deklarohej edhe deklarata e djeshme e Martin Heinze. Por Bollino, “pa dashje” nuk merret me nje “gje shume te vogel”. Pergjimet kane filluar nga sherbimet sekrete gjermane dhe me pas i kane kaluar Prokurorise shqiptare. Prokuroria kerkon autorizim ne Gjykate dhe pergjimet behen te ligjshme. Prokuroria nuk vepron per me shume se dy vjet. Gjermanet nervozohen dhe…i publikojne vete. Duhet ta kuptoni qe ky eshte sherbimi i fundit qe car-bol po i ben shefit te tij. Por, si artikulim mendimi fut shume uje. E dija pak me te zgjuar kete italianin, por me sa duket, per te sherbyer mire duhet edhe te behesh budalla. Ne konkluzion, publikimi i pergjimeve nuk i sherben opozites, i sherben popullit shqiptar qe duhet ta kuptoje nje here e mire se si e nga kush qeveriset dhe nuk duhet te lejjoje me askend ta qeverise ne kete menyre duke u bazuar ne bandat dhe te shperdoroje taksat tona per t’u pasuruar. SHpresoj te veme mend nje here e pergjithmone se ka vajtur ku s’mban me. Per 30 vjet te njejtat fytyra njelloj si ne diktature.

 4. Po te fliste nje shqiptare ne Itali me gjuhen tende o Zagar…..Si mendon do ti jepnin te drejte apo do ta perzenin me shkelma..

 5. Ne Itali usa kryeministri Berlusconi u denua me burg.
  Bolino mos e krahaso gazetarine gjermane me ate italiane i ndan ne mes nje det i tere .
  Sei diventato un portavoce di Sacra corona (Rama ) unita ne Shqiperine e mafias.
  Sic duket ke gjetur pane per i tuoi denti.

 6. Ndoshta kjo gje ndodh edhe ne vende te tjera, por nuk besoj se ka gazetar normal, qe do te justfikonte me faktin qe keto gjera ndodhin erdhe ne vende te tjera. Ndoshta vendi jone nuk eshte unik, por ti Karlo qenke unik ne anormalitetin tend. Pas kesaj fjalie ben mire te na tregosh shumen e sakte qe ke perfituar nga qeveria, sepse me mire te te quajne delenxhi sesa idiot.
  “duke perdorur dokumenta te servirura nga nje pale pa respektuar parimin e gazetarisë europiane të degjojë edhe palen tjeter.” Kush eshte pala tjeter? Avdylaj? Po, ndoshta duhet ta kishte kontaktuar avokatin e Avdylajt, por une nuk di ndonje vend ne bote ku ne lajme jepen jepen faktet per te denuar per vrasje dhe ne cdo rast te dali personi, duke thene jam i pafajshem, perndryshe duhet te rrinin te gjithe kohen ne burg gazetaret, se nuk ka kriminel te thote qe jam i fajshem. Eshte humbje kohe.

 7. cojeni ne ndonje semafor kete putane italie verini edhe nje vath ne vesh se e ben mire pitstopin dhe fiton me shume euro,shqipria ka bulldoke qe tja qisin syte kallup kesaj lavireje

 8. Lexojini pak komentet poshte shkrimit te Bollinos:

  migranti: 17/06/2019 13:40BOLLINO si perhere analist dhe gazetar per tu marre shembull nga te gjithe.SHQIPERIA ka nevoje per te tilla analiza te paanshme nga personalitete te nivelit BOLLINO.Sa ndryshe mund te ishte gjendja neqoftese PS do te propozonte per president jo hajdutin META por ekzemplarin BOLLINO

 9. Renzi e berluskoni nuk permenden po rama po! Si i thu ksaj o taljano? Ku zotin erdh e te gjet ky rama mor aman,pak maskarej kishte ketu

 10. Sigurisht, ku ka italiane ka korrupsion. Bollinos nuk i ben pershtypje sepse ish partneri i denuar per lidhjet me mafian italiane. Prandaj kesaj lloj specie (duket as mashkull as femer me nje shqipe sikur ka kaluar ndonje senundje) nuk i ben pershtypje blerja apo vjedhja e votave dhe guxon akuzon dhe etiketon nje koleg gjerman (gazetar)…
  Si ka mundesi qe gjithe italianet plehra vijne ne Shqiperi, bejne biznes e pasurohen?!

 11. po ky burri nje baxhelle ordinere eshte ,vete eshte bythqire,nuk ka turp per asnjegje .ky eshte nje plehre qe erdhi gjeti strehe ne shqiperi si funderine italiane .kete pis ne itali e kane hedhur ne koshin e plehrave dhe ketu gjeti strehe ne mutin e plehrave saqe mori ate baxhellen qe e kishin qire dhe qente.

 12. E dime shume shume mire nga drejtohemi. Kriminele me kollare. Nga km deri te polici e me tej. E dime fare mire. E dime dhe qe sherbimet e huaja sidomos ai gjerman i kane te gjitha filmimet pergjimet provat faktet. Te gjitha. A ka ndonje shqiptar qe nuk i di ?!. Thjesht po presim. Dhe ato qe ne nuk i dime Zoti me se miri i di. Mos na beni per te qeshur. Dhe ref mos na i permendni me se na neveritet. Cfare prisni nga mostra ndreu rama qefali katundari ekzemplar xhacka kodhel llumi …… drane marku …..drane prela….. e llum e llum pa fund. Po nuk i nxjerin e dine ata psene .por i kane te gjitha.

 13. Edhe me tha Agushi ( dmth Augusto) , jo ngacmuar Gjermani, se po ngacmuar ta ben sumen ujë ai. Po çdo mo kar lo qe kruhesh me nemcenk?? Apo te ha suma.

 14. Mullahet kalemxhinj fillun prap.

  Pasi slane gjo pa thone per Bruno Vespen, ju qepen Bollinos.

  E kush? Lapsaxhinjte qe dy dite me pare fallcifikuan artikullin e Der Spiegel.

  Media kazan

 15. Tani qe komentoi boleja si e ka ky se nuk ja di bild do ri pa gjume centrifuga do flej top.hahaha ama emrin dhe mbiemrin interesant i ka.

 16. O ty ti qifsha robt ku ti kesh o Italjani mutit.po ku u bone ti me na msu ne.po ske faj ti o per tja qi robt ati qet ka pru ty ktu e te marrin meper Opinjone .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu