• |
ide | kryesore

Skandali “Pjetri”/ Media franceze: Nën qeverinë e Ramës, pati një karrierë shumë të shpejtë…

Lajme, Të fundit

Portali informativ në gjuhën frënge “Le Courrier des Balkans”, i ka kushtuar një artikull të posaçëm një prej zhvillimeve më të rëndësishme të aktualitetit në Shqipëri: tërheqjes nga marrja e detyrës e kryebashkiakut të zgjedhur të Shkodrës, Valdrin Pjetri, pas publikimit nga ana e Partisë Demokratike e dokumenteve që dëshmonin arrestimin për trafik droge, dënimin me 18 muaj burg dhe dëbimin e tij nga Italia.

Sipas ligjit për dekriminalizimin, personat që janë dënuar nga gjykatat nuk mund të marrin funksione publike dhe fshehja e dënimeve është vepër penale. Meqenëse ai duket se ka gënjyer për të kaluarën e tij, Valdrin Pjetri duhet të përgjigjet para drejtësisë.”- shkruhet në artikullin e portalit frëng, që vijon me një pasqyrim tërësor të rrugëtimit politik që ka përshkuar Pjetri nën qeverinë “Rama”.

Në shkrim theksohet se kandidati socialist i dalë nga zgjedhjet vendore monopartiake të 30 qershorit, pati një karrierë të shpejtë, deri në katapultimin e tij, të mbetur në tentativë, në postin e kryebashkiakut të kryqendrës së veriut në Shqipëri. “Nën qeverinë e Edi Ramës, Valdrin Pjetri pati një karrierë shumë të shpejtë, duke u bërë kreu i ZRPP, e me vone prefekt i Shkodrës.Edi Rama më pas e emeroi si kandidat të Partisë Socialiste (PS) per kryetar të Bashkisë Shkodër, në kundërshtim me vullnetin e bazes ne Shkoder. Pas zgjedhjeve të 30 qershorit, pasi akuzat e Valdrin Pjetrit filluan të dalin, kryeministri e emëroi atë drejtues politik të PS për rajonin e Shkodrës, duke zëvendësuar ish-ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati.”

Në përmbyllje të këtij raportimi, “Le Courrier des Balkans” ka përcjellë në mënyrë të balancuar reagimin e kreu të Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe shefit të qeverisë mbi çështjen në fjalë.

Shkrimi i plotë i “Le Courrier des Balkans”/ E shtunë, 17 gusht 2019

Kryetari i zgjedhur i Shkodrës, qyteti me i madh i Shqipërisë së veriut, socialisti Valdrin Pjetri, dha dorëheqjen në 14 gusht, pak para se të bënte betimin: opozita zbuloi se ai ishte dënuar në vitin 2003 në Itali për trafik droge.

Valdrin Pjetri, kandidati socialist për kryetarin e Shkodrës, i zgjedhur në zgjedhjet bashkiake të 30 qershorit të bojkotuar nga opozita, u dënua nga një gjykatë italiane në 2003 me 18 muaj burg për trafik droge.

Partia Demokratike (PD) beri publike dokumentet e drejtësisë italiane në 13 gusht, duke zbuluar arrestimin e tij në flagrance më 27 janar 2003. Valdrin Pjetri u debua më pas nga Italia, dhe u ndalua te hyje ne Itali për dhjetë vjete.

“Sipas ligjit për dekriminalizimin, personat që janë dënuar nga gjykatat nuk mund të marrin funksione publike dhe fshehja e dënimeve është vepër penale. Meqenëse ai duket se ka gënjyer për të kaluarën e tij, Valdrin Pjetri duhet të përgjigjet para drejtësisë.”- shkruhet në artikullin e portalit frëng, që vijon me një pasqyrim tërësor të rrugëtimit politik që ka përshkuar Pjetri nën qeverinë “Rama”.

Nën qeverinë e Edi Ramës, Valdrin Pjetri pati një karrierë shumë të shpejtë, duke u bërë kreu i ZRPP, e me vone prefekt i Shkodrës.

Edi Rama më pas e emeroi si kandidat të Partisë Socialiste (PS) per kryetar të Bashkisë Shkodër, në kundërshtim me vullnetin e bazes ne Shkoder.

Pas zgjedhjeve të 30 qershorit, pasi akuzat e Valdrin Pjetrit filluan të dalin, kryeministri e emëroi atë drejtues politik të PS për rajonin e Shkodrës, duke zëvendësuar ish-ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati.

Me daljen në dritë të dokumenteve italiane, Edi Rama shprehu habinë e tij, duke pretenduar se nuk di asgjë për të kaluarën e Pjetrit. Deri në ditën e fundit, Pjetri mohoi që të kish qenë i dënuar ndonjëherë. Por, sipas të dhënave nga kufiri shqiptar, Pjetri nuk është kthyer në Itali gjatë 10 vjetëve të dënimit.

Sipas opozitës, kryeministri Rama ishte jo vetëm i vetëdijshëm për të kaluarën e kandidatit te tij, por ai e kish promovuar vetëm për shkak të lidhjes se tij me rrjetet kriminale. Lulzim Basha, kreu i PD, tha: “çështja Pjetri nuk është rastësi. Kjo është prova e fundit që Edi Rama ka konsoliduar pushtetin e tij duke u mbështetur në rrjetet kriminale, dhe se ai punon për këto rrjete”. Sipas tij, tetë kryetarë të tjerë jane te perfshire në raste të tilla.

Ndërkohë, kryeministri reagoi në “Twitter” në lidhje me këtë çështje: “Valdrin Pjetri nuk është kriminel! Ai ka shërbyer në administratë si nëpunës korrekt qysh në kohën e qeverisjes së PD. Çfarëdo të ketë bërë 19 vjeç nuk e bën kurrësesi njeriun një kriminel! Por fshehja e ngjarjes është e patolerueshme dhe pasojat për Shkodrën të pajustifikueshme!”

Edi Rama theksoi gjithashtu se Valdrin Pjetri duhet të marrë përgjegjësinë e plotë për vetëdeklarimin e rremë.

“Eshtë koha të nisë verifikimi shtetëror i të gjitha vetëdeklarimeve të politikanëve e punonjësve të shtetit që kanë firmosur.

Një kandidat që gënjen në mirëbesim dhe në formularin e vetëdeklarimit s’mund të lerë në baltë zgjedhësit dhe partinë që e ka besuar.” tha Rama.

9 Comments

 1. Nuk mundet qe te nxjerresh nga arkivat e kuestures regjistrat e rekordeve te 15-viteve te shkuara, kjo mundet qe te behet vetem nga mekanizmat e shtetit italian ose nga persona zyrtare (diplomane) duke shfrytezuar lidhjet dhe pozicionet e tyre zyrtare (me ndonje note me nr. Prot. te paprotokolluar gjekundi, dorezuar dorazi) apo ne menyre private. Shikoni njerezit qe skuthi ditmir bushati, ka emeruar ne Rome dhe Milano. Ky tipi (zogu i k….s, i biri
  ilegjitim i R.Alise) eshte shume i rrezikshem per vendin sepse eshte ne sherbim te disa agjenturave dhe organizatave okulte, kerkoi te shiste detin, mbeshtet gulenistet etj. Per nje plesht “Pjetri”, nuk duhet qe te digjet jorgani “Shqiperi”.

  1. Domethene ti thua qe edhe dokumentat per Roshin, Ndoken, Frrokun, Bushin, Agron Xhafen e dhjetera te tjere, i paska nxjerre Ditmir Bushati. Po po po sa i rrezikshem paska qene! Mbase Ditmiri di ndonje gje edhe per vrasjen e Kenedit po nuk e tregon. E te mendosh qe e kishim edhe Minister te Jashtem. Mos na ka shitur edhe detin more, se kemi edhe kaq vite pa kapur asnje grup armiqesor.

   1. nje kujtes e vogel per nje analiz te malle ,dhe sukses malleshtore te ndare ne tre pika,krijimi ,njeriu mundesit] thotë:

    1 krijimi,,,,,/ne kete pike askush nuk ka mbetur I pa informuar rreth te vertetes,qofte perms kur’anit dhe synetit profetik,qofte perms fakteve te shvillimit nerzore ne hulimtime dhe fakteve praktike ,qe shpallja hujnore ,si shpallje eshte vertetuar ne hulumtimet ,shkencore, dhe praktik,duke ja mbyllur rrugen gjitha pretendimeve njerzore,2njeriu si krijes e zotit eshte I njejte ne krijim , kudo qofte mbi siperfaqen e tokes,,si menyre krijimi dhe funksioni,si krijes,3 ,,per gjendjen qe ndollemi si banoret e tokes ne pergjithesi ,ne nje shtepi te perbashket token ,krijim te perbashket,ligje funksioni te perbashket ullzim,hyjnore, te perbashket ,eshte per shumicen njerzore ,qe te vlersojme ralitetin duke medituar keto qe permenda me siper krijimin funksionin ullzimin ,ndajm vlersojme ralitetin ndajme problemin dhe pranojme zgjilljet ,ne baze te krijimit funksionit dhe ullzimit,,ne pikat e perbashketa ,te po krijimit funksionit dhe ullzimit,[e duam gjith veten te drejten hakun ,sejcili vec vec ,te meditojme dhe bindemi pranojme dhe respektojme ,dhe mbrojme dhe te drejten e tjetrit ,si domosdoshmeri ,domosdoshmerisht ,qe I sherben funksionit te te burimit dobive ,si uniteti I funksionit te zgjilljeve ,te deshirave problemeve njerzore ne toke,ne pergjithesi apo nje shteti ne vecanti,drejtperdrejt I sherben ekzistences jetes ne toke,zhvillimet shekullore ,te nxitura nga njeriu ,permes ,drejtesis ,padrejtesi ,apo dyja bashke ,per gjitha krijesat ato levizje vepruese ,ne toke pasqyrohen me shenja te vogla lle te mella ,te dobishmeme ,ne rastin e zhvillimit te vertetes drejtesis hakut ,e cila ka qartesin gjallerin ,sigurin zgjilljet,paqen shpresen ,unitetin virtytin ,keto jan vlerat,nje rruge zgjilljesh pa probleme ku njeriut I jep ne formim per veprim ,moralin e mire kuptimin e gjere vlersimin e mall dhe veprimin ,cilesore,ku sejcilit I jepen mundesit ,per te dhene dobit per te cilat eshte krijuar ,duke u bere ndihmes dhe plotesues ne dobi,,ky eshte morali apsolut,qe njeriun e formeson ,ne dobin e tije ,dhe ne dobin e gjitheve ,me ndergjegje te pastert moral te larte ,sepse e din qe ne gjitha rastet ,eshte I fituar me drejtesin hakun ,te verteten ,kurse ,ne kete rrug disiplinon egon unin ,dhe fuqizon shpirtin ,duke komanduar fuqin mendore dhe fizike ne dobi me rregull mas ,konform ,funksionit krijimit krijesave ligjeve te saj,kurse padrejtesia,kur veprohet si pasqyrim praktik,sjell te kunderten e te vertetes ,ligjeve te funksionit jetes,dobive ,ka antivlerat,,burim problemesh dhe shkatrrim total pergjegjsi ,me drejtesi hak perpara zotit dhe krijesave ka ndeshkim,padrejtesia ne veprim nuk ka dobi nuk eshte vler por antivlere,kushdo qe perfshihet mbetet peng I saj,vetem nese ndryshon kahje,duke qen qe te gjith ,duam te drejten hakun paqen sigurin te verteten zgjilljet shpresen shpetimin per veten tone,duke qen se nuk jemi krijues te zgjilljeve ,tona krijimit ,dhe gjith fuqishmit ,duke qen se te gjith urrejme padrejtesi te na behet,,duke qen qe e verteta e drejtesise te vertetes ndollet qe nga krijimi ne brendesin tone genet tona per vetet tona , sepse eshte fakt qe e ndjejme duam per vete ,,dhe po kete te vertete ,e kemi te derguar nga krijuesi gjithesise zoti botnave si ullzim dhe meshire per ne,ku e vertetoj zoti I derguari tije muhamedi ,e vertetuan dietaret ,shkencetaret praktika[brendesia shirtit gjymtyrve tona e kupton duke na dhene shkaqe ne logjiken tone per tu bindur se kush eshte e mira dhe e keqa ],tashme sna mbetet tjeter vetem se te japim mesazhin e nxitjes te kuptimit dhe vlersimit per ndergjegjen njerzore qe ti bindim njerzit ,qe padrejtesia nuk eshte dobi por dem ,krijimi dituria ullzimi hyjnore eshte peracktuar perpara krijimit gjithckaje,pa ndonje vakum per ta plotesuar apo rregulluar me mire dikush nga ne,pas milona vitesh krijim gjithesie,por na mbetet vetem te meditojme ,dhe praktikojme si thot e verteta,,ne ullzimin e zotit, perderi ate sejcili e ndjen per veten e vet ,por qe zoti botnave dhe gjith te derguarit e tije nga I pari dhe deri tek I fundit muhamedi a,s na keshillojne qe ate cfar duam per vete duhet te duam dhe tia respektojme dhe tjereve ,duke na vene keshtu ne nje pozicion te perbashket mundesish vlerash sigurie paqe,dhe shpetimi,kjo ishte e pergjilleshmja ajo qe ne keshillohemi per momentin eshte ,qe te mos merremi me thacetheme ,fitne,,me cdo fjale a veprim qe njerzit I con fitne apo thacetheme ,por vlersim raliteti largim nga problemet dhe pranim te vertetes mires dobive vlerave ,te asaj cfar sejcili deshiron per vete ,per te gjith ,dhe te asaj qe urren ti behet te mos ja bejne askujt ,per rregull funksioni normaliteti qe sejcili deshiron per veten e vet ta kemi per te gjith thjesht nje ralitet natyral individual per te gjith ne politika ligje formim dhe veprim ,por dobin e pergjilleshme qe I kontribon te gjitheve duke hapur ,ne rrug funksionale ne vend te antivleres ,vleren ne si pergjilleshme ne kuptim ,apo detaje ne gjeresi nje nga nje rruget se si funksionon ,kthimi I urrejtjes ne dashuri luftes ne paqe dhe problemeve ne zgjillje,neve ne dispozicion kemi ,krijesat ullzimin ,rregullin ,e jetes aktiv [ligjet e zotit te future ne gjallerin e jetes ,te gjitha krijesave ,ne systemin e funksionit tije ne instintkt, imunitet rregull mas,logjike kufizuar ne kohe,,,,,,,,,,,,/ku mungon vete angazhimi njerzore per ta kuptuar praktikuar ,dhe dhene mesazhin e bindjes,per te miren dhe kundershimit te se keqes ne mezin tone qe te kemi nje process vlersimi ,pendimi ne vetet tona mirkuptimi ,te brendeshem dhe te jashtem me tjeret tolerance falje marrveshje deri ne kufijt e mundesise ,qe te kemi ne mezin tone sejcili ate cfar meritojme,,falnderimi I takon vetem te mallit zot qe me mundesoj nje kuptim te thelle mbi vlersimin e te mires dhe te keqes ne shkallen e pare te dallimit saje shenjat dhe fjalen [emrin ]kurse lilljet e tyre me gjithcka do tu mjaftojne zoti mallerishem me te verten e tije qe nga shpallja e pare deri tek permblellja shpalljeve me kurane dhe synet ,ku ligjshmerin e trajtimit te tyre e kane vetem specialistet e asaj fushe [dietaret teologet,]un si pron timen kam vetem veprat ne pete bote per te cilat zotit tim do ti jap llogari diten e gjykimit,cdo gje tjeter eshte e te mallit zot sipas ligjit tije dhe I sherben shpirtit gjymtyreve te mia per te humbur ose fituar ne dy botet per te fituar me vepra te mira drejta permes ullzimit zotit ose per te humbur me vepra te padrejta duke u mbeshtetur tek egoja dhe deshira ime,,respect per te gjith urj qe sejcilit deshirat endrrat ti behen ralitet por si kujtes ,ju kujtova mundesit ,dituria angazhimi ,sjellin ralitetin ,vetem sipas te vertetes

    1. Ky drejtshkrimi i keq eshte nje nga shtyllat e islamit?
     Nese po , te pakten ne kete pike, myslimanet tane, jane super te devotshem.

 2. Imagjinojeni qar km kerme kemi qe ne fillimet e tije droge 🤮drog🤮droge🤮droge🤮droge🤮droge🤮droge🤮droge🤮droge🤮droge🤮droge🤮droge🤮dhe vetem droge🤮ik rrace muti je palaqo me i poshter i koherave ne vendin ton🤮e bere vendin ton te quhet nga Shqiperi, te quhet palo shtet palo qeveri

  1. nje kujtes e vogel per nje analiz te malle ,dhe sukses malleshtore te ndare ne tre pika,krijimi ,njeriu mundesit] thotë:

   plotesim kuptimi,ne togfjaleshin shprehje ,e pergjillshmja komentit plotesohet mbi kuptimet ne ajetet kuranore ,mbasi tenton me shum me kapituj se tema ne interpretim ,dhe pozicioni im hulumtues mesazhe llenes Brenda te drejtes per shkallen e kuptimit ,nga tjeret ,ku eshte shkalla e pare ndienja,,e cila eshte si krijim aktive ,me mundesi zhvillimi ne procesin e formimit,ky eshte perqendrimi im ,qendrimi ne shkallen e pare te diturise si kujtese nxitese per ti zhvendosur njerzit drejt kuptimit per te vlersuar dobit si qartesi e brendeshme ,dhe angashuar si domosdoshmeri,ndaj praktikimit dhe perhapjes nder njerez ,si dobi ndaj vetes vet si llillshmeri te zgjilljeve individuale si kritere I funksionit te ekzistences zgjilljeve individuale ,eshte angazhimi kolektiv keshtu funksionojne gjitha gjallesat ,kan lillje unike zinxhir ne dobi,eshte mrekulli krijimi por me shum ,eshte sukses zgjilljesh nese praktikohet,dhe kjo eshte shkalla pare qe ploteson qartesi ,per shkallet tjera te diturise ullzimi hyjnore ne lillje me gjithcka,nje lehtesim I mall saqrues qe mundeson angazhime ne dobi por duke u angazhuar gjith ne dobi ne mendime ,fjale lle shprehje ,konfigurohen 4 grupet njerzore qe mbajn nje vend ose boten pa u shkatrru,dietaret ullheqesit e drejte dhe guximtaret [per mendime fjale dhe vepra te mira,komenti dhe komentet e mepareshme jan bere me te vetmin qellim te mire qe sejcili te marre veten ne llogari dhe pergjegjsi sipas ullzimit zotit se si ta dojne veten,permes mendimit fjales dhe vepres qe te mos zhgenjehet,perderi sa ne fakt sejcili e don por kur me gjymtyret e tije ben padrejtesi ndaj tjetrit ,veten po e shkatrron ndeshkon ,pa e kuptu ,por ne fakt shkatrrimin ndeshkimin e tije ndergjegja dhe shpirti nuk ja pranon ,urdhero o njeri ,mos mu bind mua edhe un njeri si ti jam ,bindju te vertetes,sepse ti ne te vertete veten e don ,kjo eshte kujtes per dobin tende ,zoti ta mundesofte falte ullzofte uroj mirkuptim

 3. PJETRI ESHTE AKOMA I VIRGJER . PO NUK BESUAT PYESNI PALLOSHIN E ANETES . NESE NUK JENI TE BINDUR PYESNI LEJFENIN . LEJFENI EDHE TANI GRUAN E KA TE VIRGJER , PRANDAJ O I DINE KY O ASNJI .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu