• |
ide | kryesore

Standarti i dyfishtë i presidentit për protestat e dhunshme

Arkiva, Të fundit

Ilir Meta e ka përshktuar 21 janarin si një ngjarje për të cilën duhet fajesuar opozita që organizoi demostrata të dhunshme. Gjatë një interviste për ABC NEVS ai tha: “Sa i takon 21 janarit tjetër, sigurisht që nuk kemi asnjë arsye për t’u krenuar. Është një ngjarje që na kujton se sa tragjike është kur opozita përdor dhunën për të arritur objektiva politike të pandershme. Dhe se sa e rëndë është kur instrumentalizohen qytetarët për qëllime të tilla, sidomos kur nxiten në rrugën e dhunës. Kjo ngjarje na kujton se duhet të heqim dorë një herë e përgjithmonë nga dhuna si një mjet i arritjes së qëllimeve politike” ka përfunduar kreu i shtetit duke mos gjetur asnjë fjalë kritike për pushtetin që vrau 4 protestues por vetëm për ish opozitën socialiste që i çoi protestuesit para kryeministrisë.

Ndonëse ky është një koncept i papranueshëm, këtu presidenti ka rënë në kurthin e një gjykimi me dy standarte. Pasi nuk mund të fajësosh vetëm opozitën në 21 janar për përdorimin e dhunës,  ndërkohë kur për protestat me molotov të PD- LSI në pranverën e shkuar e ke vënë theksin tek veprimet shproporcionale të policisë (që nuk vrau, por përdori gaz lotsjellës) kundër demostruesve. Në këtë rast kreu i shtetit përdori standarte dyfishe në gjykim që nuk i bëjnë nder rolit të tij “mbi palët”.

©Lapsi.al

9 Comments

 1. Cfare pret nga Meta? I quajti njerezit kokpalare dhe u be president. Meqe flet per standarte, kujtojini pak cfare i ndodhi Gordon Brawn kur harroi te fike mikrofonin ne makine dhe tha ” Cfare gruaje fanatike” per nje britanike qe e kundershtoi ne takim. Meta vetem prej asaj qe tha duhet te vizitonte shume kosha plehrash, por jemi popull i mpire. Prandaj na duhen protesta dhe vetem protesta. E keqja nuk na ka ardhur nga protestat por nga pazaret e ketyre legenave.

 2. Mund të kem edhe unë ndonjë rezervë për piruetat politike të z.Meta, ama për rastin e përmendur nuk më duket se është shprehur me dy standarte , por ka thënë realitetin.
  Autori i shkrimit i përmend Metës “molotovët” e demostratave të opozitës vitin e kaluar.
  Me këtë rast do të bëja pyetjet :
  Cili polic apo edhe ndonjë qytetar shqiptar u dëmtua nga “molotovët” ?
  A patën këto demostrata djegje e shkatërime të objekteve publike e private ?
  A mund të konsiderohet si “shkatërim i pronës publike” njëfarë këpurdhe që i kishte shtuar kryeministrisë mëndja e çartur e kryeministrit ?

  1. po gishtat e asaj goces i harrove ti ore cop suflaku? ha suflakun me mut e mos na hap karin ketu o anal-ist. Ju doni me bo njerezit budallenj. 21 janari tregoi fytyrat e te gjitheve. likja i provokoi me videon e famshe dhe u fsheh pas sales. sala i vrau. ed rama i perdori dhe tani i harroi komplet. te gjith mutra.

 3. Ti I paemer me siper te ben nder po te te krahasosh me nje rrote karr…..ote.
  Ne protesten e 21 Janarit nuk eshte prekur asgje nga godina e k/ministrise me perjashtim te kangjellave rrethuese, ndersa ne protestat e PD-ckes eshte thyer dera kryesore e saj dhe eshte tentuar t’i vihet zjarr etj. Dhe po t’i referohemi protestave te meparshme godina e k/ministrise eshte qelluar me arme luftarake nga protestuesit maloko-vandalo-kriminel te udhehequr nga drejtusit e PD-ckes me ne krye Sali Sheqere Karaxhicin.

 4. Protestat jane nje mjet demokratik qe njehen ne gjithe bote. Shifni cbehet ne Franca, Hong Kong e gjetke per te mbrojtur te drejtat dhe demokracine, por atje ska kriminele te veshur me kostum firmato qe i drejtojne per qellimet e tyre, ky eshte ndryshimi

 5. Si te thuash qe muti yt vjen ere me shume se muti im.
  Meta nje rrugac dhe hajdut eshte bere hajdut patriot.Deklaratat e Metes pa grua qe eshte edhe bujk edhe bej as vehte Moniqa pa burre nuk I beson.

 6. Prej kti plehit i kena kto pislleqe n’qenveri,PESHQESH.
  ILIR HAJNI…..PRESIDENT I SHQIP..RVE!!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu