• |
ide | kryesore

Ambasadorja Kim si zëdhënëse e Damaian Gjiknurit?

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar me një gjuhë të drunjtë që lejon keqinterpretime pas dështimit të marrëveshjes për reformën zgjedhore. Mbrëmë në darkë pasi palët nuk arritën dakordësinë, përfaqësuesi i rilindjes Damian Gjiknuri e justifikoi dështimin me kërkesat e shtuara nga opozita minutën e fundit. “Nuk mundet që pasi biem dakort dhe pasi reektojmë një pjesë të mirë për kërkesat që ishin parakusht, edhe me dëshmitarë ndërkombëtarë, të çedohet dhe të dilet me kërkesa të reja” u justifikua ai.

Sinkron me deklaratën e përfaqësuesit të PS-së që fajësonte opozitën për ‘kërkesat e reja” doli një ditë më pas edhe ambasadorja amerikane Yuri Kim. “Tani është koha të ndalni së këmbënguluri në pozicione të pazbatueshme dhe/apo vendosje kushtesh të reja” apeloi ajo.


Pra, po të shihen në dinamikën e tyre, deklarata e Gjiknurit që u kap në përgjime për manipulim votash, është në sinkron me atë të ambasadores së ardhur rishtazi. Të dyja lënë të kuptohet se marëveshja është prishur si rezultat stërkëmbshave që vënë PD dhe LSI.

Nga ana tjetër përfaqësuesit e opozitës kanë mohuar me dokumenta dhe deklarata se ata kanë vendosur ndonjë kusht të ri.

Në këtë moment, zonja Kim, nuk mund të fshihet më pas deklaratave ambigue. Ajo ose duhet të heshtë, ose mbi të gjitha duhet të tregojë se cili ishte kushti konkret që opozita shtoi në fund, duke prishur marëveshjen për të bërë kështu transparencë për publikun, ose duhet të pranojë thjeshtë se për propagandë po bën zëdhënësen e Damian Gjiknurit.

Deklarat si ato se nuk shkohet në miting me flamur amerikan, vetëm se humbasin besueshmërinë e çdo diplomati.

©Lapsi.al

22 Comments

 1. Doni me ? Hani nje m_t te madh tani.
  Pse ju vjen inat qe ambasada Amerikane perkrah socialistet ? Sepse nuk kane piken e besimit tek PD.

 2. Kjo ambasadore,Yuri Kim,a i ka bere thirrje kinezo-amerikaneve,qe te mos neper zonat,ku ne shtete e qytete te ndryshme ne Amerike,po zhvidhohen protesta,kunder mbytjes kriminale qe i eshte bere nje afrikano-amerikani? Po per sjelljen cnjerezore,te disa policeve amerikane,cfare mund te thote kjo ambasadore? Apo nuk ka kohe te merret me problemet e amerikes,se eshte e zene per te shoqeruar Damianin dhe kriminelet e tjere te kapur ne pergjime,duke vjedhur dhe shkaterruar votimet ne Shqiperi,dhe tani duan te marrin pushtetin ne tavoline,me kushtet qe kerkojne per reformen zgjedhore? Te na i thote Zonja KIM (jo Kardashianja),cilat na qenkan kushtet e reja te opozites?Nese nuk na i thote,te terheqe deklaraten e saj ,mbas asaj te Damianit,e te mos behet vegel,e deklaruar e rilindesave mavi!

 3. Po c’lidhe ka ky shkrim? Me shume imagjinate, opnion sesa fakte. E verteta te sjel lirine. Hapeni mendhen o njerez se gazetar nuk mund te quhesh. The truth set you free!

  1. Ti duhet të jesh shumë e lumtur se qenke vërtetë shumë mendjehapur, saqë faktet, që përdor Lapsi ty të duken imagjinatë apo opinion.

   Kush ti ka postuar këta terma, që nuk ua di kuptimin o idiot (e)?

 4. A i ka denuar ambasadori shqiptar ne SHBA protestat e dhunshme qe po behen atje. Duhet me qeshe edhe me znj. Kim nganjehere se nuk na ben keq. Nuk qeshem me ambasadoret jugosllav, rus dhe kinez dhe pesuam mjerim.

 5. o lapsi po si ka mundesi qe te gjithe keta ambasadoret amerikane e te bashkimit evropian behen me te gjatin? po te gjithe te gjithe?
  si ka mundesi more?

 6. Garancaia per zgjedhje te lira eshte kushti qe duhet plotesuar jo per nderkombetaret por per Shqiptaret. Deri me sot fatin e zgjedhjeve e kane vendos votat e emigranteve qe jane hedhur ne kuti kur ata nuk kane qene fare ne Shqiperi. Votat e tyre kane shkuar o sipas pushtetit o sipas te forteve .Per kete arsye klauzola qe i jep fund kesaj duhet vendos ne ligjin zgjedhor, dhe te investohet per zbatimin e tij nga Shteti. Sot ne 2020 kjo eshte me se e realizueshme dhe kushton me pak se nje km autostrade.
  Edhe znj Ambasadore duhet ti jape rendesi cilesise se ligjit jo dates se ligjit, se pastaj vijme verdalle dhe shajme demokracine .

 7. Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk do pranonin të votonin qeverinë “Meksi 2”, pas zgjedhjeve të manipuluara të 26 majit 1996.

  Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk do të lejoheshin skemat mashtruese piramidale gjatë vitit 1996.

  Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk do votonin Sali Berishën për një mandat të dytë presidencial më 3 mars 1997, kur vendi gjendej në gjendje shtetrrethimi.

  Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk do e lejonin presidentin Berisha ta çonte vendin në luftë civile më 13 mars 1997.

  Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk e mbanin më në këmbë qeverinë “Berisha 1”, pasi shpërtheu Gërdeci me 26 viktima më 15 mars 2008.Nje tufe me tarallake,nje tufe me shpellkare,nje tufe me gazekare lapsexhinj qe shkruajn per llogari te ceceneve qe shetisin te lapsi ne lufte prej 15 vjetesh kunder shba

  1. O idiot u ka ngelë ora në 1996.

   Kanë kaluar 24 vjet idiot!

   PD nuk kishte përvojën e duhur politike Idiot!

   PD është ndëshkuar për gabimet dhe fajet e veta idiot!

   Po flasim për Rilindjen neokomunisteslavehajduteshkatërimtare në gen e çdo identiteti kombëtar ooo iditot!

 8. O ti I paemer .,ngelshipaemer edhe ne ate dynjan tjeterne Tufine a ne Sharre se ti me siguri do te jesh ndonje kopil qe te ka zene jot eme me ndonje brigadier apo pergjegjes te kohes se Dulles.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu