• |
ide | kryesore

Çfarë duhet të dini/ Ajo që i ndan palët për reformën zgjdhore

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Ndonëse vetë kishin vendosur si afat përfundimtar ditën e fundit të majit, ndonëse për tu ulur në tryezë kishin rënë dakord mbi një draft paraprak, ndonëse diplomatët amerikanë kanë nekocuar veç e veç dhe me të gjithë bashkë, PS dhe opozita nuk kanë rënë dakord për të përmbyllur me consensus reformën zgjedhore. Janë pesë çështjet që kanë mbetur hapur: 1)Identifikimi biometrik, 2)Depolitizimi i administratës zgjedhore, 3) Kolegji Zgjedhor, 4)Qeveria tranzitore, 5)Sistemi zgjedhor.


Por nga këto dy të parat janë pikat mbi të cilat është bërë më shumë debat sepse vendosin direct mbi fatin e rezultatit të zgjedhjeve. Në fakt ato i kanë ndarë palët.


Si është historia?

Në bazë të rekomandimeve të fundit të OSBE-ODHIR, që kanë shërbyer si harta e rrugës për gjithë procesin, komisionet zgjedhore duhet të jenë të politizuara. Pra me një fjalë ato nuk duhet të ndahen mes partive të mëdha, port ë jetë të përbëra nga punonjës të administratës të ndarë me short. Ky do të ishte një ogur shumë i bukur në një vend normal. Ai do iu jepte shance të barabarta të gjithë atyre që konkurojnë në zgjedhje (jo vetëm dy të mëdhenjve), duke e bërë më të drejtë procesin e numërimit dhe verifikimit të votës.

Por në kushtet e një rregjimi autarkik kjo është gati e pamundur. Raste si ato të zgjedhjeve të 30 qershorit që u bënë sallatë, përgjime si ato të botuara nga BILD, që tregojnë se si kërcsënohen mësuesit për të votuar, apo qoftë edhe rasti i teatrit që demostroi se si shiten dhe blihen aktorët rrogtarë, janë prova ulëritëse, se “të pavarurit” kapen shumë shpejt nga pushteti.

Pra sado i bukur në letër, propozimi për të pasur komisionerë punonjës të administratës ose mësues, të cilët mbeten të shantazhushëm në kuadër të një regjimi monist, ngjall frikë.

Pikërisht për këtë opozita e ka kundërshtuar fillimisht atë. Dhe më pas ka pranuar formulën e një komisioni me tre komisionerë kryesorë “të depolitizuar” dhe nga dy për secilën palë kryesore në garë.

Por për këtë ka vënë një kusht.

Në të gjithë Shqipërinë të vendoset sistemi i identifikimit biometric. Pra që çdo qytetar që paraqitet për të votuar, të vërë gishtin mbi një paisje dhe pas kësaj gjithë sistemi nuk e lejon atë të votojë për herë të dytë. Kjo shmang njëkohësisht edhe votimin manipulative të dyfishtë edhe votimet fallco të atyre që nuk janë present.

Por ky propozim i mbrojtur nga Vasili dhe Bylykbashi në tryezë, është hedhur poshtë nga Gjiknuri, me justifikimin se nëse nuk funksionon identifikimi biometric shkatërrohen të gjitha zgjedhjet. Kundëroferta e opozitës ka qenë: “Shkoni në Brazil, merrni po të doni me dyfishin e çmimit kompaninë që e aplikon këtë metodë dhe siguroni zgjedhjet e ndershme”.

Socialistët që duan të bëjnë njëkohësisht edhe lojtarin edhe arbitrin kanë këmbëngulur edhe për depolitizim të komisioneve edhe për mos vendosje të identifikimit biometrik në gjithë vendin, sipas parimit: ‘Topin është i imi, penalltinë e gjuaj vetë”. Kjo ka qenë edhe kontradikta më e madhe pse të afatin final konsensusi për reformën ka dështuar.

©Lapsi.al

32 Comments

 1. sI MJESHTER TE TERAVE QE JANE THENE, E BERE NGA RILINDJA, PER ZGJEDHJET SI TE PERGJITHESHME, APO PER BASHKITE, ME MBURRACINE E 1000,000 VOTAVE, QE TASHME DIHEN SE SI KJO BANDE I KA VJEDHUR, E BLERE, APO ME PRESIONE DUHET QE DOMOSDOSHMERISHT, KERKESAT E OPOZITES QE MBESHTETEN EDHE MBI KERKESAT E EUROPIANEVE, TE JENE TE ZBATUESHME E TE VIHEN NE PROCESET E AREDHESHME, DHE BILES ME NJE QEVERI TRANZITORE PER TE DREJTUAR PUSHTETIN E ZGJEDHJET QE POPULLI LE TE ZGJEDHE, E TE DALE ME I VOTUARI ME PASTERTINE E SAJE.. pOR,,, MESA SHIHET KETA BANDITO SHTETARE RILINDAS, GJEJNE FJALI, E HEDHIN MENDIME QE GJOJA ATO KERKESA JANE TE PA REALIZUESHME, D, M TH, QE ATO DUAN GJENDJEN SIC DINE VETEM ATA, TI VJEDHIN, TI BLEJNE, TI FALSIFIKOJNE, E DIKTATORI TE MBAJE PUSHTETIN ME DIKTATUREN E FSHEHUR PAS DEMOKRACISE IRRACIONALE QE E USHTRON NE KETE VEND QE E KA PERDHOSUR.

  1. Nga filloj kjo e keqe?Kush ishte i pari qe I beri zgjedhjet sallat? Ate na thoni dhe lerini denglat. Po na servirni, ujqit si dele.
   THUAJENI ME TE MADHE. SE KA PLOT QE NUK DUAN TA KUJTOJN DHE BEJN SIKUR E KAN HARRUAR. DHE ME E KEQIA ESHTE SE DUAN TA KTHEJN PRAP.
   STRUMBULLARI I TE GJITHA TE ZEZAVE TE KETYRE 30 VITEVE TE FUNDIT KA VETEM NJE EMER.
   SALI
   RAM
   BERISHA
   &
   VAMPIRI.

   1. EDHE PIDHI I SATMOTRE O KURVE .
    TE GJITHE JANE FAJTOR POR KURVA ANETES ESHTE KULMI I FAJIT .
    ME PARE DUHET TJU QISH MOTRAT DHE GRATE JU MILITANTEVE PASTAJ TI VRASESH NJE ENGA NJE TE GJITHE POLITIKANET DUKE FILLUAR NGA SAL , NANO , META , MON A, BASHA , MEDIU , VASILI E TA PERFUNDOSH MRE KRYEKURVEN E ANETES PALLOSHIN 2 METROSH .

  2. NUK ESHTE VETEM RILINDJA DHE RAMA OR JO . RAMA ESHTE KRYESORI POR EDHE BASHA DHE MONA NUK JANE ME PAK . PALLOSHI KA ME SHUME FAJE THJESHT PER FAKTIN QE ESHTE NE PUSHTET . TE GJITHE KETA POLITIKANET JANE FAJTOR POR ME SHUME JEMI NE QE VOTOJME QORRAZI DHE ME BINDJE KUR E DIME SHUME MIRE SESI NJERI SI TJETRI DO NA E FUSIN SA KRAHU . MENDOJI GJERAT ME ME QETESI DHE DO TI KUPTOSH ME MIRE . DEMOKRACINE E BEJNE LIDHET , ZATUESHMERIA DHE NDESHKUESHMERIA E TYRE DH JO NJEREZIT . NJERZIA IKIN DHE VIJNE , LIGJET MBETEN DHE DUKE VEPRUAR ME RIGOROZITET BEJEN TE MUNDUR ZHVILLIMIN .

 2. Opozita qe te ruante pastertine, e ndershmerine e saja, nuk duhej te pranonte te ulesh ne tavoline per konsulte e per vendosje per zgjedhjet, me nje kapo hajdut zgjedhjesh, pa marre pergjigjen nga prokuroria e gjykatat, pavaresisht se ne kete mes edhe perfaqesuesit e shteteve europiane e amerikes nuk jane ndier, e as kane thene me te voglen aresye, se si ka mundesi qe nje bandit, vjedhes votash, me ze e emer, bashke me kompanine e banditeve dalin ashiqare ne aksionet e tyre ne vjedhje e blerje votash, keta perfaqesues nuk e kundershtuan, por edhe konsultohen me te. Si ka mundesi, qe nje hajdut, te bisedoi per ardhmerine e drejtesise se votimit, kur eshte i akuzuari pare ne krye te bandes, e per cudi, as prokuroria, e gjykatat, deri me sot jane ne heshtje, e ndofta ne gjume, deri sa ti shuhet jehona, e qe ti kemi perseri atje ku keta hajdute, e kriminele qe shkelin te paret ligjet ti zgjedhim e te na drejtojne. Nga kush do e presim drejtesine apo voten e lire, nga keta qe kane transformuar te tere pushtetin ne interesa vetiake e diktatoriale,? Pra kush ka interes nga nderkombetaret qe ne vendin tone ne krye te pushtetit te jene banditet? Kush i ushqen me iluzione se keta pushtetare do na japin drejtesine, e rrjedhshmerine demokratike per zhvillim, e kulture per te aredhmen? Me keta qe kemi ne pushtet qe 7 _ 8 vjet, as mos mendoni se do shkojme drejt europes, kurre, sepse e kane vertetuar, po e vertetojne ne cdo ore, minut, qe me kesi hibridesh, e monstrash qe vijne ne pushtet per te vjedhur, e per korrupsion, asnjehere nuk do kemi perparim. Pa u larguar, shporrur kjo rrace hibride, e droguar, e tjetersuar ne gjithmone keshtu do vuajme, e ndofta edhe me keq sepse po na cojne drejte fundit, te fundit. Kush ta duroi, le ta mbai menxyren, kush do perparimin, zhvillimin, europen, e miresine duhet te jete i pari qe te rrevoltohet ndaj mizerjes se ketij pushtetit.

 3. Keto jane teknikalitete.
  A do te ndryshohet sistemi zgjedhor, po apo jo ?
  Ky Keshilli Politik a eshte i ligjshem, kushtetues ?
  Kush mendon se do te beje drejtesi ,pra nje sistem zgjedhor te drejte e te mire , nepermjet nje padrejtesie , pra nje krijese te paligjshme, antikushtetuese si ky Keshilli Politik ?
  Pse keta quhen PALE-t ? Po te tjeret qe mendojme ndryshe pse nuk konsiderohemi pale ?

 4. Asnje nuk eshte per Shqiperine dhe Shqiptaret . Keta jane te gjithe antishqiptar dhe shohin interesat e tyre ne dem te vendit . Per mua me fajtor eshte opozita sepse edhe ajo po bene loje e saj per pushtet ne dem te interesit te shqiptareve . Une zgjidhje nga palloshi i anetes nuk kam prit e nuk kam per te pritur ndonjehere , ndersa veprimet e opozites nuk i deshifroj dot . Me sakt i kuptoj dhe i deshifroj por nuk me pelqejne . Edhe keta duan pushtet absolut te njeshit , te vjedhin si te dene, te abizojne si derrat dhe te mos ndeshkohen . Ku ishe ? Asgjekundi . Ça bone ? Ashosendi . Gjol njalash i thone katunaret e shqiperise se mesme .

 5. Vetem protestat e shendoshin kete vend, ndryshe revolucioni do ju duket pak ketyre shkerdhatave pasi jane majmur aqe shum sa ju duket sikeur kan rubinetin e ajrit ne dore te tyre. Ikni Ripjerdhesa ikni me te mire se ju mori lumi o hajdutet me te medhenje te historise.

  1. Populli si sateme. Na vike emrin popull sikur na perfaqson te gjithve.
   Mire ate po na flet dhe si asnjeanes ne fillim dhe ne fund nxier koken.
   Na moren me qaf militantet.
   E keqia e ketij vendi jan militantet.
   Keta lloj militantesh edhe pa buke e pa uje ti lesh. Prap rrofte partia do thone.
   Shikoni haller tuaja o te mjer. Se ata, na te dy krahet jan per veten e tyre. Jo per ju.

   1. Vetem ti nuk ke goje te flasesh per militantet se je vete nje koqe kurve plak militant socialist qe hiqesh si asnjanjes si kurvat kur hiqen te ndershme.

 6. banda mafjoze e ambasadave po ben cdo perpjekje per cimentimin e bandes diktatoriale te rames sepse eshte e bindur qe jo do te humbase perfitimet korruptive te rames por do tu dalin te gjitha krimet qe kane bere ne kete vend.ata po kerkojne perkuljen dhe pranimimn nga opozita ta kushteve te bandes rama qe te legalizojne vjedhjen e zgjedhjeve edhe nga vete opozita.nuk eshte pare kurre qe te behet kaq presion ndaj opozites ,kur nderkohe ata jane kapur me presh ne dore ,ata kane policine ,ata kane drogen,ata kane parate e krimit .ata te kene kqz,ata kane gjyqtaret .ata te numerojne votat dhe opozita duhet te bindet e besoje rezultatet e votimit.n.q.s opozita do te pranoje ky eshte fundi .

 7. banda mafjoze e ambasadave po ben cdo perpjekje per cimentimin e bandes diktatoriale te rames sepse eshte e bindur qe jo do te humbase perfitimet korruptive te rames por do tu dalin te gjitha krimet qe kane bere ne kete vend.ata po kerkojne perkuljen dhe pranimimn nga opozita ta kushteve te bandes rama qe te legalizojne vjedhjen e zgjedhjeve edhe nga vete opozita.nuk eshte pare kurre qe te behet kaq presion ndaj opozites ,kur nderkohe ata jane kapur me presh ne dore ,ata kane policine ,ata kane drogen,ata kane parate e krimit .ata te kene kqz,ata kane gjyqtaret .ata te numerojne votat dhe opozita duhet te bindet e besoje rezultatet e votimit.n.q.s opozita do te pranoje ky eshte fundi .

 8. Politikanet ne litar , te gjithe pa asnje dallim .
  O ndyshoni gjithçka ose kasaphane per ju pushta te politikes.
  REVOLUCION ESHTE DOMOSDOSHMERI IMEDIATE .

 9. Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk do pranonin të votonin qeverinë “Meksi 2”, pas zgjedhjeve të manipuluara të 26 majit 1996.

  Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk do të lejoheshin skemat mashtruese piramidale gjatë vitit 1996.

  Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk do votonin Sali Berishën për një mandat të dytë presidencial më 3 mars 1997, kur vendi gjendej në gjendje shtetrrethimi.

  Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk do e lejonin presidentin Berisha ta çonte vendin në luftë civile më 13 mars 1997.

  Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk e mbanin më në këmbë qeverinë “Berisha 1”, pasi shpërtheu Gërdeci me 26 viktima më 15 mars 2008.Shkrim qe nxjerr vetem 5 pikat qe ka pd,keto kerkesa u pompuan kete jave kur luli si mbajtes I fjales premtoje 31 majin si marveshje,tre vjet kishte pd per te bere reformen ku ishte ne rruge ne molotov u larguan me urdher nga salihu per te dale nga sistemi tani kerkojne Qiqrra,por lulush flit hapur salihu nuk na lejon,se kete e kane kuptuar edhe te huajt,behu Burre o lulush adoleshenti

  1. Ndoshta nuk ishin ideale, po atehere kishte shume me pak analfabete dhe bandite rrugesh, allias burgaxhinj te rendomte. Njerzit votonin per njeriun, jo per anonimin apo burgaxhiun e radhes se listes…vari arin…me fal …vari karin

 10. Nuk behet “mareveshje”,me rrugace qe edhe e deklarojne vehten te tille,e bile me shume mburrje,rasti tipik Gjiknuri.Te ulesh me te,don te thote te bisedosh me nje horr,te korruptuar deri ne krim.Gabimi i pare i opozites,ulja ne tryeze me Gjiknurin.Partia Socialiste,ka shume socialiste,te pakten “normal” dhe vetem me ndonjerin prej tyre,mund te ulej ne tryeze.Gabimi i dyte i opozites,eshte pranimi te bisedoje,me nje manipulues te vazhdueshem,hajdut votash dhe te lidhur me kriminele,qe bashke me nje pjese te policise se shtetit,turbulluan dynjaane,me presione,para,ushqime,vende pune,vetem qe votat te shkonin per PS.Te gjitha te dokumentuara,nga vete pergjimet qe prokuroria,i beri,i publikoi boterisht gazeta gjermane Bild,por asnjehere nuk u hetuan.Asnje bisede me gangstere te tille te deklaruar (bile edhe vete e kane pranuar) boterisht.

 11. Kush kerkoi qe partite te financohen nga taksat e shqipetareve? Cfare do tjeter qe po negociohet s’ka piken e vleres meqe reforma nuk po ndryshon sistemin.

 12. Identifikim biometrik- me shume leke perseri qe shqipetaret do paguajne. Shkoni ore ne zgjedhje se nuk blihet i gjithe kombi. Ngelem duke prodhuar spiune dhe hajdute.

 13. Sa kohë do të jemi të varfër në mendje dhe në ekonomi, aq shum do bëjnë matrapazllëqe politikanët tanë. E majta dhe e djathta në këto 30 vite e kanë bler votën nga shqiptarët për një thes miell. Jam punonjës i një prej mediave televizive dhe e di që nuk do të më besoni, akoma luhet teatër në debatet politike që transmetohen, i majtë apo i djathtë sapo futet publicitet, fillojnë nga marrëveshjet, këtu ishe mir, qëpar më sulmove pak…etj. etj, populli dëgjon dhe shikon atë çfar del në ekran, nuk do e dijë asnjëher çfar bëhet mbrapa, me keq’ardhje po ju them që ky vend nuk do bëhet asnjëher për shqiptarët e ndershëm, ktu do ngelen vetëm pasunikët dhe zezakët e tyre, sepse shqiptarët po ikin çdo dit, me respekt për këdo që shkruan për mendimet që ka…

 14. Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk do pranonin të votonin qeverinë “Meksi 2”, pas zgjedhjeve të manipuluara të 26 majit 1996.

  Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk do të lejoheshin skemat mashtruese piramidale gjatë vitit 1996.

  Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk do votonin Sali Berishën për një mandat të dytë presidencial më 3 mars 1997, kur vendi gjendej në gjendje shtetrrethimi.

  Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk do e lejonin presidentin Berisha ta çonte vendin në luftë civile më 13 mars 1997.

  Po të ishin kaq ideal deputetët që zgjidheshin nga populli, nuk e mbanin më në këmbë qeverinë “Berisha 1”, pasi shpërtheu Gërdeci me 26 viktima më 15 mars 2008.Cfare ndodhi pas takimit tre oresh basha me tre ambs,pse lulzimja kerkoje te mblidhet komiteti politik,cfare i kane bere ata lulzimes?do ta shohim ditet ne vazhdim

 15. Investimi per identifikimin biometrik eshte ideal dhe i pa amortizueshem pasi perdoret sa here qe ka zgjedhje, o popull nuk ka rendesi kostoja perderisa eshte themelore per berjen e demokracin ne kete vend qe ka 30 vjet qe nuk arrin te bej zgjedhje te cilat te krahasohen me vendet fqinje. Ta kutojme sa e rendesishme eshte ky fakt , pastaj le te fitoj kush te kete cfare ti ofroj ketij populli pervec tepsis, ndryshe do mbetet mosha e tret ne kete vend dhe do na marri malli per femijet dhe niper e mbesa, mendojeni kete fakt se do behemi pishman per vitet qe shkuan dhe ato qe do vijne.

 16. Janë po të njëjtët, ata të cilët…

  …idealet e demokracisë, na i servirën të shkëlqyera për bukurinë dhe harmoninë e tyre dhe që u muarën nëpër këmbë nga po këta, të cilët nën trysninë e instinktive ataviste para arsyes e ligjit dhe e leverdive vetjake lakmitare dhe epshore e çuan këtë vend në kaos e degjenerim moral.

  … pushtetin, pasurinë, politikën e gjithçka që ekzistonte në Republikën e Shqipërisë, e trajtuan si pronë të vetën, e uzurpuan dhe e privatizuan duke abuzuar me vlerën reale të tyre, nëpërmjet djegieve, shkatërrimeve e falsifikimeve të dokumenteve për tjetërsimin e pronësive në industri, bujqësi, transport rrugor, hekurudhor, detar ajror, në mbrojtje etj…

  …shkatërruan gjithë infrastrukturën arsimore – kulturore e shëndetësore të shtrirë në të gjithë Shqipërinë: çerdhe, kopshte, shkolla, universitete e institute, spitale, qendra shëndetësore, teatro, vatra kulture, Kinostudio, biblioteka, ansamble folklorike, grupe popullore etj., duke i kthyer nga institucione edukimi e kulture në ngrehina të rrënuara. Një barbari e vërtetë e inspiruar nga këta kusarë biblikë…

  … instaluan një sistem drejtësie me gjyqtarë e prokurorësh kanibalë,të korruptuar e të pashpirt, një sistem grabitqarësh, pa nder e moral, kusarë dhe vrasës, “bunkerin mbrojtës” të kusarisë dhe makutërisë së tyre. Për të instaluar PADREJTËSINË. Projektin e kishit gati.

  …rekrutuan në sistemin e drejtësisë fshatarë të pagdhendur me një kurs plepash 6 mujor (“plepistët), krejtësisht të paaftë e për rrjedhojë, servila, të frikësuar, të përdorshëm me lehtësi. Të tillë u duheshin… që vendimet t’i merrnin sa hap e mbyll sytë, me po atë lehtësi që nxirrnin qurrat prej hunde dhe pastaj i fshinin në prapanicat e tyre…

 17. Ja mbeshtes deri ne rreze komentit te ores 08:14!
  Ne sistemin e drejtesise duheshin mbajtur (bile dhe pas vdekjes) ato gerxhot qe i sherbyen Diktatures si prokurore persekutore! Ato ishin te gjithe ajka e qytetarise dhe dinin mire permendesh ligjet e Diktatures Proletariatit dhe me Historine e PPSH te ri-zhgarravitur 5 here nga Enveri yne!

 18. …dhe ne fund del “shoferi i furgonit me cunat problematike” dhe thote : si te doni, ne kemi votat ne Kuvend!!! Pra, me fjale te tjera: po kjo ishte loja, se nuk na rruhet shume per ju!!! Dhe zoti luli basha ndjek me shqetesim situaten e kastravecit ne Lushnje!!

 19. Në një intervistë dhënë së fundmi, kryetari agraro-ambientalist, Agron Duka, ndër të tjera theksoi që: “Opozita kërkon edhe identifikimin biometrik, pasi janë mbushur kutitë e votimit me emigrantë që nuk kanë ardhur fare në Shqipëri”.

  Ky pohim i zotit Duka është shumë interesant dhe shpreh një të vërtetë. Është nga ato të vërteta që nuk janë legjenda urbane, por që janë provuar me vendim gjyqësor për të cilën komisionerët kanë bërë burg.

  Për ata që e kanë harruar, ky fenomen ka ndodhur kur në pushtet ka qenë opozita e sotme, me kryeministër Sali Berishën dhe ministër të Jashtëm Lulzim Bashën.

  Më 28 qershor 2009, në komunën Rruzhdie në Fier, për zgjedhjet e përgjithshme parlamentare u konsumua pikërisht ajo që ngre me forcë zoti Duka: “Mbushja e kutive të votimit me emigrantë që nuk kanë ardhur fare në Shqipëri”.

 20. Ka shume fjale e rrena per zgjedhjet e shkuara, pa asnje fakt! Fakte jane ato pergjimet e botuara ne gazeten BILD ku deputete te Rames urdheronin shefa policie qe te benin “Termet” diten e zgjedhjeve!

 21. Në një intervistë dhënë së fundmi, kryetari agraro-ambientalist, Agron Duka, ndër të tjera theksoi që: “Opozita kërkon edhe identifikimin biometrik, pasi janë mbushur kutitë e votimit me emigrantë që nuk kanë ardhur fare në Shqipëri”.

  Ky pohim i zotit Duka është shumë interesant dhe shpreh një të vërtetë. Është nga ato të vërteta që nuk janë legjenda urbane, por që janë provuar me vendim gjyqësor për të cilën komisionerët kanë bërë burg.

  Për ata që e kanë harruar, ky fenomen ka ndodhur kur në pushtet ka qenë opozita e sotme, me kryeministër Sali Berishën dhe ministër të Jashtëm Lulzim Bashën.

  Më 28 qershor 2009, në komunën Rruzhdie në Fier, për zgjedhjet e përgjithshme parlamentare u konsumua pikërisht ajo që ngre me forcë zoti Duka: “Mbushja e kutive të votimit me emigrantë që nuk kanë ardhur fare në shqiperi,ti flet per bemat e hajdamatajt qe i mbajti per dy vjet i rregulloje dhe pastaj lulushi afroje 11 milion euro per peterin e bild,tani po hetohet e plote dosja e dibres dhe do shikosh mulin dhe paloken me kobure ne dore duke bere presion zgjedhseve

 22. Parantez ose prolog : ndryshimi i sistemit eshte A-ja dhe Zh-ja e te gjitha ndryshimeve , nese nuk behet kjo atehere çdo ndryshim tjeter permireson diçka por ne thelb nuk ndryshon asgje .

  Kohet e fundit ka filluar nje teori relativizimi per ndryshimin e sistemit . Disa thone se meqenese kjo u ka bere nje kerkese popullore atehere partite duhet ta marrin parasysh kete kerkese vetem per faktin se po kerkohet dhe jo se eshte e domosdoshme . Disa te tjere arrijne deri aty sa thone se prape po kryetaret do ti bejne listat dhe se nuk ka asnje ndryshim . Ky eshte justifikimi me absurd dhe idiot qe kam degjuar deri sot .Por ç’eshte me e keqja kete e thone disa analist , anetar partie , politikan apo drejtues emisionesh qe ne rastin me te mire kane interesa personale , ne rastin me te keq behen servila shefash per nje llokem neser dhe ne rastin me bastard jane dashakeqas . Nese kjo teori do ishte rezultat i mefshtesise , naivitetit apo injorances se atij qe e thote do ja beje hallall . E keqja eshte se kjo behet me qellim , qellim dashakeqas , per interesa meskine personale ose partiake . Duke u bere servil dhe vegel i kryetarit ata sigurojne nje vend te sigurt ne liste ose do te marrin benefite ne te ardhmen kur partia te vijne ne pushtet .

  Nje proverb kines thote se shendeti eshte primari i primareve per njeriun , eshte njeshi i miresise . Miresite e tjera jane njsoj sikur njeshit ti shtosh nga nje zero nga pas . Dhe ajo behet njeqind, njemije ….nje milion…etj . Por nese i heqim seciles prej ketyre shifrave njeshin atehere ngelet nje zero absolute , nje gje pa vlere . Keshtu eshte eshte edhe me ndryshimet qe po behen tani ne kodin zgjedhor . Nese nuk ndyshon sistemi zgjedhor atehere zere se nuk eshte ndryshuar asnje gje . keto lloj ndryshimesh behen çdo dy vjet nga partite ne pushtet dhe koha ka treguar qe asgje e re nuk ndodh dhe ska per te ndodhur kurrsesi . keto ndryshime marrin kuptim kur ti i ve njeishi perpara zeros d,mth kur ti ndryshon sistemin zgjedhor .

  Une po ju beje nje shembull duke marre qarkun me te madh , Tiranen.
  Ky qark ka 36 deputet . Koha na ka treguar qe ne rastin me te keq njera nga partite , ne kete rast PD-ja , ka marre 12 deputet dhe ne rastin me te mire , PS-ja , ka marre 18 deputet . Pra listat emerore nga 1 deri tek 12 e kane te sigurt me 100% fitoren dhe ne kete menyre nuk ju kerrcet per fushaten dhe aq me teper ti japin llogari elektoratit , mjafton qe te bejne servilin e shefit .
  Nga 13 deri tek 18 kane nje siguri qe varion nga 50% – 99% . Keta jane te vetmit qe jane te interesuar per te bere fushate dhe jane emrat e vetem ku behet perzgjedhje sepse duhen figura te mira dhe te pastra . (per keta behet e gjithe fushata)
  Nga 19 deri tek 21 probabiliteti per te fituar eshte zero . Por , edhe keta me kalimin e kohes e kane nje mundesi sepse ndokush me siper mund te dorehiqet apo te shkoje ne ndonje post me te mire dhe keshtu e kane nje fare shprese te vaket . Gjithsesi nuk ju kercet tek fuashat , thjesht jane figurant partie qe ju eshte premtuar ndonje post drejtori ose diçka tjeter ku kane mundesi dhjamosjeje .
  Nga 22 deri tek 28 jane mbushesa topi , jane personazhe lokale te zonave te veta . Keta perdoren si figurant per tu justifikuar ne zonen zgjedhore , por qe asnjehere nuk kane pas dhe nuk do kene ndonje rendesi .
  Nga 29 deri tek 36 ose me shume , behen qoka per partite aleate ose jane mbeturina lufte , sharlatan , injorant . Thjesht jane numra . Per me shume i keni ne parlament qe tashme i njihni dhe e kuptoni se ç’mall jane .

  Te behet fushate elektorale ku do vendosen fatet e tua dhe te vendit dhe ti ke ne dore te zgjedhesh vetem 4 nga 36 prej tyre ju i quani zgjedhje ? Ju e quani demokraci ? Ju e quani sistem te mire ? Ku eshte konkurrenca ketu ? A do vepronte keshtu nje trajner futbolli ne perzgjedhjen e ekipit te tij ? A do kishte president ekipi do ta ta mbante me shume se dyjave nje trajner te tille ? Ne menyre apsolute JO . Atehere pse vazhdohet te kembengulet per mos ndryshim ? Kjo behet vetem e vetem qe kryetaret e partive te jene sulltaner , mbreter gjakatar qe per pushtetin e tyre jane kail ta mjerojne dhe po u desh edhe ta shfarosin popullin e tyre .

  Nese marrim dhe analizojme sistemin me lista te hapura , atehere ketu ndryshon katerciperisht gjithçka . Kryetari i partise nuk do bene me harbutin ne perzgjedhje te kandidateve por si nje trajner i mire do te zgjidhte skuadren me ne forme dhe me te pregatitur nga i pari deri tek i 140 kandidat , sepse ndryshe humbja do ishte e sigurt dhe ai do shkarohej direkt nga ai post .
  Mendimi im personal eshte per dy lloj sistemesh :
  1-sistem maxhoritar te paster me 140 zona elektorale dhe
  2-Sistem proporcional me lista te hapura , pa koalicione dhe me prag minimal 1% dhe maximal 2.5% (Mund te behen koalicione parazgjedhore per krijimin e nje nje qeverie te perbashket )

  Sistemi i pare eshte me apsoluti dhe me i miri (Une kete dua) dhe menoj se nuk e ve ndokush ne dyshim . Por qe tek ne nuk rekomandohet shume per arsye kriminaliteti lokal .
  Ndersa sistemi i dyte eshte me i pranueshmi per kushtet tona . Lejon hyrjen ne loje te partive te reja , nxit konkurrencen , demokratizon partite , eliminon servilizmin e theksuar , veshtireson ne maximalisht hyrjen e elementeve kriminal , rrit nivelin intelektual te kandidateve dhe shume e shume te tjera . Por mbi te gjitha heq veprimin prej sulltani te kryetarev te partive dhe rrjedhimisht bene te mundur levizjen e elitave .

  Epilog : ndryshimi i sistemit eshte A-ja dhe Zh-ja e te gjitha ndryshimeve , eshte domosdoshmeri apsolute . Nese nuk behet kjo atehere çdo ndryshim tjeter nuk ka vlere sepse ne thelb nuk ndryshon asnje gje .

 23. Nuk eshte problemi te sistemi zgjedhor, fare! C’do sistemi do ti jepet fytyra shqiptare, pra do shperfytyrohet!
  Shqiperia ashtu si Maqedonia (qe e ka kete ligj), duhet te qeveriset me qeveri tranzitore 3-4 muaj para c’do zgjedhjeve, gjithmone! Kjo na siguron mos kontestim zgjedhjesh. Kesaj nuk ka pse ti trembet as Rama sot as tjetri pas 4 vitesh.

 24. Nqs opozita do te pranoj te vendosen komisioner te depolotizuar do te cimentoj pidhmotren (Edvin) edhe per 10 vjet te tjera, Ose te depolitizohen komisioneret dhe te jete nje qeveri tranzistore per aq kohe sa zgjedhjet te jene te besueshme! Po piksepari duhet te ndryshoj sistemi: te jete mazhoritar me korrektim propocional!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu