• |
ide | kryesore

Rudina Xhunga shigjeton Majkon dhe Gent Cakën: nuk kemi nevojë për ministra simbolikë, minisria e diasporës s’dihet se çbën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Pas caktimit për herë të parë të një min istri të jashtëm shqiptar në Maqedoni dhe mundësisë që Dritan Abazovic të marrë të njëjtin pozicion në qeverinë e re në Mal të Zi, gazetarja Rudina Xhunga ka komentuar mundësinë për ta bërë rajonin me katër shefa diplomacie me origjinë shqiptare. Por në intervistën e saj në neës 24 ajo ka hedhur idenë se Shqipëria nuk ka më nevojë për institucione simbolike: “Ne kemi një ministër të Jashtëm nga Kosova, që unë përveç simbolikës, Gent Cakajt nuk i shikoj me shume, disponim si personazh që mund të drejtojë politikën e jashtme të Shqipërisë. Këto kohë në ditët më të mira tonat në rajon, ne kemi nevojë për përfaqësim, jo për simbolikë. Është tejkaluar simbolika, siç është tejkaluar simbolika e një ministri diaspore të një ministrie që nuk dimë çfarë bën, apo një kanali diaspore në RTSH që nuk bën asgjë” ka thënë ajo.


©Lapsi.al


7 Comments

 1. Ministri diaspores nuk eshte per kufijte moj zonja kare! Ju hedh ndonje kocke Eri Plehri ju bashke me ate karalloin qe ke per burre

 2. kjo burri dhe ajo i shoqi jane robt me te shpifur ne mediat shqiptare

  se si ka rob qe i nigjojn ket cift majmunesh ??!!!

  shqipot jane te lezetshem

 3. Fytyre Xhunga paska marre urdher si duket. Po pse Ministrite e tjera nuk kane Ministra simbolike sipas teje pasi nuk bejne nje leke pune pervec tenderave. Me thuaj kush Minister ka vizituar Shqiperine apo kush Minister eshte ftuar nga homologet e tyre.Ik o baxhelle mos bej gjithologen se je ne nnivel medioker si gazekare

 4. Me ne fund edhe shuku Xhunga arriti ta kuptoje simboliken boshe te ministrit kukull Cakaj dhe njeriut qe qesh (por nuk flet) Majko. Urime.

 5. Qeka bo si LoXXa Shenka kur raportonte te Dulla, Ndersa kjo raporton te Dulla Ramavirus.

  C’fare rrace XXX Shqiptaret per Zotin, sidomos keto kellirat socialiste mbajne rekord per spajun dhe dinjitet e moral XXXXi.

 6. O gunge majko eshte kar komplet. Ky kari mban lidhjet me diasporen ose me mire me sporen. Po bythqima jane edhe gjindja jasht qe pret ne takim kete loqen, majko picku. Me zorr mbaroi te mesmen. Qelbistani koloni e sudanit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu