• |
ide | kryesore

Tërbohet natyra/ Pas tërmetit vërshon cunami në Turqi (PAMJE NGA MOMENTI)

-Instant, Lajme, Planet, Të fundit

Tërmeti i fuqishëm 7.0 ballë që tronditi detin Egje ka shkaktuar shumë dëme materiae në ishujt grekë e ata turq dhe deri më tani numëron 4 viktima dhe qindra të plagosur. Shumë ndërtesa janë rrafshuar ndërsa 35 ekipe të shpëtimit kombëtar janë shpërndarë duke kërkuar jetë nën rrënoja.


Menjëhërë pas lëkundjeve të tokës Izmiri është përfshirë nga një cunami i vogël që ka përmbytur disa lagje të qytetit.


Ndërkohë mediat turke raportojnë për re tymi dhe kaos në qytet teksa një pjesë e banorve janë duke lëvizur me automjetet e tyre në kërkim të një strehe ndërsa të tjerë janë ende pranë banesave të shkatërruara tërësisht nga fatkeqësia natyrore.

1 Comment

  1. Hapni sytë, me teknologjinë qe kanë këta të perëndimit, ka shumë mundësi tja kenë dërguar peshqesh një tërmet turkut si paralajmërim. Apo tani me këtë situatë sherri me Francën, me konfliktin Azerbaixhan-Armeni, me sistemin rus te mbrojtjes S-400, etj.

    Sinqerisht me vjen keq për popullin turk. Shpresoj t’a kalojnë dhe me sa më pak viktima.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu