• |
ide | kryesore

Video/ Botërori i Klubeve: Felipe Melo tradhëton Palmeiras, Al Ahly i treti

-Instant, Sport, Video

Mbyllet me një vend të katërt zhgënjyes Botërori i Klubeve për Palmeiras. Në Doha, Al Ahly fitoi finalen për shkallën më të ulët të podiumit në fund të një ndeshje të ekuilibruar me pak raste shënimi, i vendosur vetëm me penallti pas 0-0 në 90 minutat e kohës së rregullt. Gabimi nga njëmbëdhjetë metra, që i dha fitoren kampionëve të Afrikës, erdhi nga Felipe Melo, goditja e të cilit u prit nga El Shenawy.


Dy humbje që sigurisht nuk e anulojnë emocionin e fitimit të Kupës Libertadores në minutën e 99-të kundër Santos, por është gjithashtu e vërtetë që Palmeiras nuk mund të jetë i kënaqur me Botërorin e Klubeve, i mbyllur në vendin e katërt pas dy humbjeve. Verdão, i konsideruar në fillim si kandidati kryesor për të diskutuar titullin me Bayern, përfundon madje jashtë podiumit: në vendin e tretë pozicionohet një Al Ahly me shumë meritë në këtë vend, pas një gjysmëfinale të shkëlqyer kundër gjermanëve.


Fillimi i ndeshjes ishte i bllokuar në Doha: rasti i parë i vërtetë, në fakt, erdhi në minutën e 27, kur El Soulia rikuperoi topin dhe kaloi Felipe Melon, por diagonalja e tij nuk kishte shënjestrën e duhur. Gjashtë minuta më vonë, Palmeiras u përgjigj me të djathtën e Ronit, që goditi mbi traversë. Me kalimin e minutave brazilianët u rritën në lojë: në minutën e 40-të, Roni goditi me kokë, në krosimin e Vina, duke provuar reflekset e El Shenawy.

Pritej i njëjti ritëm në pjesën e dytë, por veprimet e rrezikshme u zhdukën. Në mënyrë të pashmangshme cështja do të zgjidhej nga penalltitë, ku u fiksuan pesë gabime në dhjetë ekzekutime. Roni dhe Luiz Adriano gabuan për brazilianët, El Soulia dhe Mohsen për egjiptianët. Sidoqoftë, në momentin vendimtar, kapiteni i Verdão dhe ish-lojtari i Interit, Felipe Melo, humbi duelin me portierin El Shenawy. Al Ahly i gëzohet suksesit, ndërsa Palmeiras del me kokë ulur dhe pa asnjë fitore në turne.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu