• |
ide | kryesore

Karakteristika e re e Google Earth/ Timelapse tregon efektin tronditës të ndryshimeve klimaterike

-Instant, F1, Stil

Përdoruesit e Google Earth tani mund të shohin efektin e jashtëzakonshëm të ndryshimit të klimës gjatë katër dekadave të fundit.


Karakteristika e fundit e Google, Timelapse, është një zbulim teknik që ofron prova vizuale se si Toka ka ndryshuar për shkak të ndryshimit të klimës dhe sjelljes njerëzore. Mjeti merr imazhet statike të platformës dhe e kthen atë në një përvojë dinamike 4D, duke i lejuar përdoruesit të klikojnë në afatet kohore që nënvizojnë shkrirjet e akullit, akullnajat që tërhiqen, rritjen masive urbane dhe ndikimin e zjarreve në bujqësi.
Timelapse përpilon 24 milion foto satelitore të bëra nga 1984 në 2020, një përpjekje që Google (GOOG) tha se duheshin dy milion orë përpunimi në mijëra makina në Google Cloud. Për projektin, kompania punoi me NASA, programin Landsat të Shërbimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara programi më i gjatë në botë për vëzhgimin e Tokës programi i Bashkimit Evropian Copernicus dhe satelitët e tij Sentinel, dhe CREATE Lab i Universitetit Carnegie Mellon, i cili ndihmoi në zhvillimin e teknologjisë Timelapse.Imazhet satelitore tregojnë Dubai në 2002 dhe 2020.(FOTOT LART)

Për të eksploruar Timelapse në Google Earth, përdoruesit mund të shtypin çdo vendndodhje në shiritin e kërkimit për ta parë atë në lëvizje, pavarësisht nëse është një pikë referimi apo lagje në të cilën ata u rritën. Google tha se hoqi elemente të tilla si retë dhe hijet nga imazhet dhe llogarit një piksel të vetëm për çdo vend në Tokë për çdo vit që nga viti 1984; ultimateli i bashkon ata së bashku në një video timelapse.

Për shembull, është e mundur të shohësh bregdetin e Cape Cod që zhvendoset ngadalë në jug, rritjen e bujqësisë në mes të një shkretëtire në Al Jowf, Arabinë Saudite dhe zhvillimin e plazhit Songdo, një plazh të bërë nga njeriu në Busan, Koreja e Jugut.

“Provat vizuale mund të preken në thelb të debatit në një mënyrë që fjalët të mos mund të komunikojnë çështje komplekse me të gjithë,” tha Rebecca Moore, një drejtore e Google Earth, në një postim në blog të Enjten.
Google gjithashtu krijoi turne të ndryshme udhërrëfyese përmes Voyager, platformës së saj të tregimit, rreth disa prej ndryshimeve më drastike që shihen në imazhe.


Imazhet satelitore tregojnë Detin Aral në Kazakistan në 1988-tën dhe 2006-tën.(FOTOT LART)

-CNN

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu