• |
ide | kryesore

Rama nën dritën e slloganit: “Hap kutitë ose largohu”

1, Ide

Dilema nëse Shqipëria zhvilloi zgjedhje normale, apo 25 prilli ishte një kasaphanë elektorale, ka hyrë në një hulli rutinore, ku detajet teknike dhe piruetat juridike po tentojnë të varrosin thelbin e problemit. 


Gjithnjë e më pak po diskutohet për faktin nëse u ble apo jo vota dhe vendin e këtij debati e ka zënë përplasja e rreme, nëse duhet të jetë opozita ajo që i siguron provat, apo i takon KQZ-së dhe organeve të saj si KAS, që bëjnë transparencën për këtë.


Beteja e zhvilluar në Komisionin e Ankesave dhe Sanksioneve, pjesa më e madhe e të cilës u transmetua live nga televizionet informative, i yshti të gjitha mediat e regjimit të dalin me tituj trushpëlarës: “Opozita nuk ka prova”, “PD i kërkon faktet nga KQZ-ja”,  “Demokratët nuk mbajnë dot mbi supe barrën e provës”.

Në fakt, opozita pretendon të kundërtën ndonëse nuk ka paraqitur asnjë fakt bindës. Ajo ka dhënë shifra dhe fakte për abuzimet skandaloze që janë bërë me legalizimet dhe paratë e rindërtimeve nga tërmeti. Duke krahasuar periudhën para zgjedhore me atë të një viti më parë, ajo flet për 63 milionë euro paga të dhëna më shumë në fushatë, për 2.6 milionë euro më shumë ndihmë ekonomike, për 125 milionë euro të shpërndara nga bashkitë socialiste, ose 89 herë më shumë se 15 muajt e fundit. 

Lexo me tej:

Blerja e votës/ Sa qëndrojnë pretendimet e PD? Argumentat pro dhe kundër

Por, ajo është e ndërgjegjshme që nuk ka asnjë fuqi ti marrë të dhënat e këtyre dokumentave nga institucionet shtetërore, prandaj i është drejtuar KQZ-së të zbatojë kompetencat që i jep ligji për ti detyruar këto institucione të vihen në shërbim të hetimit zgjedhor.

Pra, këtu thelbi i debatit nuk është nëse ka arritur apo jo ti sigurojë PD-ja provat e plota, sikurse mundohen ta manipulojnë mediat e regjimit, por se a do të bëhet një transparparencë totale për zgjedhjet ashtu sikurse e kërkon interesi publik.

E në këtë pikë historia e kontestimit të zgjedhjeve të 2021 i përngjan tepër asaj të vitit 2009, me ndryshimin e vetëm se tashmë palët kanë këmbyer rolet. Atëherë në pushtet ishte Berisha që u akuzua se e manipuloi atë garë duke arritur një rezultat rekord për demokratët ndaj dhe PS e drejtuar nga Rama filloi aksionin e hapjes së kutive.

Pretendimi i qeverisë së athershme qe njësoj si i kësaj të sotmes. Opozita nuk ka prova, ajo nuk sjell dot fakte, kutitë nuk hapen pasi komisionerët e PS-së i kanë firmosur vetë procesverbalet, etj. E gjithë kjo mori alibish mbështillej pastaj me argumenata politikë për një pakice parlamentare anti europiane dhe anti perendimore, që drejtohej nga një lider i korruptuar dhe i pazoti si Rama, i cili nuk kish ditur të bënte aleancat e duhura, madje i ishte shmangur edhe vetë konkurimit në zgjedhje, nga frika se mund të humbte edhe bashkinë edhe pushtetin. 

PD: KAS nuk na vuri në dispozicion materialet që tregojnë masakrën elektorale

Dhe i gjithë ky mishmash argumentash, sa tekniko- juridik aq edhe mediatiko- politik, bëhej vetëm për një gjë: që shqiptarët mos kuptonin dot se çfarë kishte në kuti.

E njëjta teknikë po përdoret edhe sot 12 vite më pas për të mos zbardhur instrumentat që bënë të mundur blerjen e votës.

Si dikush që personalisht ka qenë pro kauzës së hapjes edhe pa prova të kutive, ndonëse isha i bindur për të gjitha mëkatet e Ramës, për të gjitha gabimet e athershme të PS edhe sot nuk mund të mos jem për transparencën totale. Ç’do para e hedhur në zgjedhje duhet të hetohet, çdo fond publik që është përdorur duhet të shihet me lupë. 

Prandaj, në këtë kuptim, më duken të neveritshëm dhe të shitur deri në vetëmohim, të gjithë ata kolegë dhe ato media që dje përbetoheshin në emër të zbardhjes të së vërtetës, ndërsa sot fshihen pas alibive se kush e ka barrën e provës.

Dhe këtu problemi nuk është fare te PD-ja apo tek Basha. 

Për mënyrën se si ata vrapuan duke kënduar drejt kësaj thertoreje elektorale, për naivitetin që treguan para garës dhe thirrjet qesharake për fitore pas mbylljes së saj, ata e meritojnë disfatën që korrën.

Por, një tjetër gjë është fati personal i drejtuesve të PD dhe krejt tjetër gjë është e drejta e publikut për të kuptuar deri në detaje se ç’ndodhi në këto zgjedhje. Edi Rama dhe shpura e tij i detyrohen shqiptarëve të përdorin standartin e një dekade më parë për hapjen e kutive, pasi provat gjenden gjithnjë brenda tyre.

Duke vepruar sikurse u sollën përfaqësuesit e PS në  Komisionin e Ankesave dhe Sanksioneve dhe siç pritet të bëjë më pas edhe kolegji i kapur zgjedhor, rilindja po jep provën më të pa kundërshtueshme se kërkon të mbajë të kyçur në kutitë e kadastrës, bashkive dhe ministrive krimin zgedhor që sapo kreu. Ndërsa propagandistët e saj po dëshmojnë edhe njëherë, se nuk kanë asnjë mision tjetër përos atij të lakeut.

©Lapsi.al

20 Comments

 1. Po i mëshohet nga mediat dhe analistët e Ramës te deklaratat e bëra me 25-27 Prill nga ana e PD në lidhje me kutitë. Dihet mjaft mirë se çfarë ndodh në qendrat e numërimit dhe sa ta shantazhueshem mund të jenë komisionerët nga paraja e pushtetit dhe grupet kriminale, mjaft të shohesh videot sesi prishnin votat dhe mund të merrni me mend se çfarë do bëhej nëpër KZAZ nëse PD do e kontestonte si të manipuluar proçesin zgjedhor pa mbaruar numërimi. Edhe pse bie dakord që PD duhej ta kishte këtë kazuz fushate dhe jo frymën e normalitetit përballë një regjimi që nuk kursen asgjë.

  Përveçse e ka detyrim ligjor, KQZ dhe KAS-it nuk i kushton asgjë të bëjë dhe thjesht transparencë e ti kërkojë informacion zyrtar institucioneve shtetërore për të sheshuar çdo dyshim dhe pretendim për këto zgjedhje.

  Por ato janë të vetëdijshëm se çfarë masakre është kryer dhe prandaj kamikazët e PS me në krye Moldaven e Tomës do relativizojnë, minimizojnë dhe  hedhin poshtë çdo kerkesë nga Opozita, me mbështetjen e gazetarëve dhe mediave të kapura.

  1. Haha sa qesharak je o Bushate komunist.. Çdo gjykatate në bote të kerkone prova.. as Prokurori as Avukati nuk munde ti thone gjygjtarit me gjej provate veq komunist dhe Barbara si Enver Hoxha dhe Hysin Kapo munde ta beni ket … Po pse more horre komunist mendone se i gjith populli shqiptare eshte bler??? Po pse more horre po i dhe dikujt lek dhe legalizime mendone se do votone per Ty në kët raste për Edi Ramen??? Po jo more komunist se njerzit Kure të shkone tek kutija e votumit bën çfare të done çfare ju done çefi dhe votone per kët të done dhe kjo vertetohet edhe me rrezultatet e Lis se pse shume njerze i kane marre leket Lis por voten nuk ja kane dhen.. Nga then në të bër ështe një det i tëri në mest thote populli… Edhe vllai im Ka marre legalizimin por Ka votue bashke me familjen për PD për shkate të një shoku të ti.. Dhe je shume çesharake Kure thua se sa Lek Ka harxhue më shume Qeverija këto 15 muajet duke pasur në mest pandemine dhe termeti Po Ku do ne bote more horre kane harxhue miljarda dhe triljona si Amerika për shkate të semundje veq vitin e fundit.. Po unë mendoj se Rama Ka pasuri gjith të drejten e Ligjit dhe Zotit që të invistigone provate fizike si kutite siq duhet te kët dhe PD dhe Lis .. Të tjera jane terio komuniste dhe pa as një lloje lidhje me ligjin që ekzistone në boten demokratike

 2. YMER GELBAZA JA PUBLIKOJ DOSJEN EDI RAMES -KOL SALLAKU SKYPE MASTUBON LIVE NE PUBIIKE- KY ESHTE EKIPI I EDI RAMES DHE REGJIMIT thotë:

  ZOTI BUSHATI QKA MENDONI JU KY YMER GELBAZA KELLIRA PSE JA PUBLIKOJ DOSJEN E TURPIT EDI RAMES KUR KRISTAQI JA PALLOJ GRUAN EDI RAMES DHE E JA BERI EDIT DHE OLSIT NJE VELLA ME SHUME GREG KRISTAQ RAMEN ,DHE SOT ME SHUME E MBAN LLAPEN NE BYTH TE EDI RAMES SESA NE GOJE TE TIJ-PO EDHE NJE SURRAT SHEMTUARI FRROK CUPI JU LUTEM ANDI PAGUEJA CA LEKA TE SHKON TE BERBERI TE PRET ATO FLOKE SE I JANE BERE SI LESH BYTHE

 3. ANDI A ESHTE E VERTET SE KUR E SHQELMUAN CUNAT PROBLEMATIK TE PAGUAR NGA EDI RAMA, JU Z BUSHATI SHURROJ NE SURRAT YMER GELBAZA KELLIREN ME JA PASTRUE SURRATIN thotë:

  EDI RAMA E LARGOJ DITMIR BUSHATIN NGA DEPUTETI DHE E MBAN RRAHMAN RRAJEN SPARTAK BRAHON DHE ZAGARIN E QIFES

 4. Andi, ti mirë e ke, po këta sado të drejtë e fakte të kesh, asnjëherë nuk do të hapin rrugë. A e di si thonë këta të kuqtë? Bjeri bjeri se i binke bukur, aty mbaje! Koha e fjaleve me Ramën e shoke, me Bashe te shiturin, etj, ka mbaruar, skandalet tashmë janë kthyer në normalitet.

  Çështja është se vetëm nje revoltë e vendosur popullore e drejtuar nga njerëz të papërlyer mund të japi zgjidhje. Ku janë këta? Por edhe nëse ka njerëz të tillë, nuk do ti lënë peshkaqenët e vjetër te ngrenë koke. E vure re se çfar tipi doli si kandidat per kryetar të PD? Nga vjen dhe çfar të shkuare ka ky bukuroshi i ri Kadilli?… E shikon pra ne çfar bataku ka rënë PD-ja??!!

  Pastaj faktori tjetër shumë i rëndësishëm është ai ndërkombëtar me politikat e tyre anti-shqiptare, biles janë këta të fundit që bëjnë defakto ligjin ne Shqipëri. Po me këta si i bëhet??

  Përfundimisht jemi në një situatë pa krye per vendin dhe une nuk jam fare optimist. Ndoshta vetëm nje nderrim rrënjësor i qeverive ne Perëndim mund te japi disi shpresë, por gjë që ka pak mundësi të ndodhi.

 5. YMER GELBAZA KELLIRA DHE EDI RAMA PO BEJNE BISEDE SE I KUJT ESHTE GREGU-YMERI E KA DOKUMENTIN FAKTIK ,EDI RAMA KA DESHIREN ,KRISTAQI ME 3 DJEME thotë:

  ZOTI BUSHATI DHE LEXUES TE LAPSI.al QKA MENDONI KUSH ESHTE ME SURRAT SHEMTUAR:1 YMER GELBAZA KELLIRA:2 FRROK CUPI:3 KOL SALLAKU SKYPE:4 CARLO BOLJA BOLINO

 6. Bushati prap me argumenta te tipit: Qielli eshte i kuq se kshu me duket mua kur zgjohem ne mengjes.

  Sot, PDja dhe cdo parti politike ka te drejte te kerkoje dhe te marre pamjet filmike te numerimit te votave. Edhe PD edhe LSI e kane ushtruar tashme kete te drejte dhe kjo eshte krejt e kunderta e asaj qe ndodhi me kerkesen e PS ne 2003.

  Ne 2003, kishim kuti te shkateruara, kuti me plumce te demtuar, komisionere te blere, te gjitha te faktuara dhe te kthyera mbrapsht nga Ristanrat, Gjin Gjonrat dhe Lallrat e Saliut.

  Sot kryetar i KQZ eshte kunati i Mediut. Te komisioni ankesave eshte Rusmaili dhe Elvis Cefa te dy ish PDista te larte.

  Luli qesharaku e ka bo gjith PD qesharake me kto budalliqe. Vjedhja e zgjedhjeve kundershtohet edhe nga exponente te larte te PD qe nuk duan ta shofin PDne te katandiset akoma me keq.

 7. YMER GELBAZA KELLIRA,KOL SALLAKU SKYPE,FRROK CUPI KETA ZAGAR JANE TURPI I KOMBIT... thotë:

  QFAR BURRI ESHTE AI KUR MASTUBON LIVE NE SKYPE DHE DEL PRAP NE TELEVZION ,DHE KUR JA PUBLIKOJ NJE DOSJE TURPI FAMILJAR SE SI BABAI JA PALLON GRUAN TE BIRIT DHE NJE SPIUN I SIGURIMIT TE SHTETIT..

 8. U vodhen apo jo zgjedhjet kete nuk di ta them, por qe te kontestohen ato ne baze te 2.5 M eurove shtese ne ndihma ekonomike per njerez te varfer ne nje shtet te varfer si i yni, apo 2 shumat e tjera te permendura qe paskan shkuar te te goditurit nga termeti, do ishte kulmi.
  Nga e di opozita qe perfituesit e ketyre shumave pastaj i dhane voten PS-se ?
  Ke dyshime per abuzime me menyra te tjera? Bukur fort, atehere shfaq provat, shko te organet perkatese dhe kerko te drejten tende, por jo te flisni vk se imazhin tashme te nxire te Shqiperise, po e nxini edhe me shume.
  Por nuk kemi as prokurori e as shtet sepse kur ben akuza te tilla ke 2 rruge, ose shfaq provat ose te qiva motren te kalba ne burg.
  Nuk behemi kurre shtet serioz per sa kohe partite jane kthyer ne prona private te Rames, Bashes apo Berishes e Metes e Monikes.
  Shkurt, jemi nje vend pa te ardhme me keto rq.

  1. Jeton gje jashte diku andej nga vendet nordike qe kerkon drejtesi ti or mik dhe nuk e di ose ke harruar se si funsksionojne gjerat ne vendin tone ?!

 9. Ik hap krahun ti bësh nder demokracisë o idiot, se na more në qafë që mbështetëm një debil….Largohu një orë e më parë, o bastard. Mallkuar qoftë dita që votova dhe besova tek ty”.

  Këto janë vetëm disa nga komentet që demokratët kanë lëshuar ndaj Bashës në rrjetin e tij social, ndërsa ai shfaqet i lumtur, duke festuar.

 10. Parti Demokratike s’ka pas kurrë zgjedhje: as kur e larguan Ed Selamin refugjat në amerikë, as kur i hoqën imunitetin Azem Hajdarit, as kur sulmuan Sokol Olldashin, as kur rrahën Neritan Cekën, as kur masakruan Arben Imamin, as kur hodhën rrugve Gramoz Pashkon, as kur akuzuan Topallin dhe Patozin…
  – ai duhet tërhiqet sepse ajo nuk është më parti por një shoqēri tregtare SHPK që administrohet nga dy familjet Berisha dhe Basha. ZotI Kadilli s’mund t’ju marr biznesin familjes Berisha dhe as mund futet ortak me ata.
  – ai duhet tërhiqet sepse aty nuk do zhvillohen zgjedhje por një përsëritje e skenarit 2017 Basha-Selami ku do garohet dhe kutitë do mbushen.

 11. Ish-deputeti i PD dhe drejtuesi i KQZ në rinumërimin famëkeq të vitit 2011 të votave për zgjedhjen e kryetarit të Bashkisë Tiranë, Arben Ristani ka pranuar haptazi atë që të gjithë e dyshonin.

  Ristani e ka quajtur Bashën një humbës të përhershëm që nuk ka fituar asgjë duke thënë se “në 2011 e di unë sesi fitove”. Fjala e tij është ndërprerë nga deputeti Ervin Salianji duke bërë që Ristani të heshtet me ovacionet e të tjerëve për Salianjin.

 12. Po vetem nese jeni qorra e nuk shikoni si u blene plehrat komisionere te pd e lsi si u blene njerzit qe i futi lsi ja ne pune qe jane akoma ne pun si kryetare partish nga pd punojne ne bashki e ju prisni te merrni vota po njerzit jane plehra shiten kollaj nuk shikojn program se jane injorant ja u berimire menjeher ngritje nafte rritje uji prisni skeni pare gje akoma ashtu tu vere thika ne palc ta merrni vesh ora policore e beri punen bashke me policat e deputetet shperndan leket te antare e pd se e lsi kryeteri i pd skrapar punon ne bashki e ju doni vote kulmi o lulezim basha e ti do vota nga populli ai eshte i shitur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu