• |
ide | kryesore

Raporti i OSBE-ODIHR në çarkun e ndërkombëtarëve të Tiranës

-Instant, 1, Ide

Raporti përfundimtar i OSBE- ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit, i cili u publikua për arsye të paqarta me shumë orë vonesë nga sa ishte paralajmëruar, do të kishte qenë katastrofik për çdo lloj pushteti në një regjim demokratik.


Shitblerja masive e votës, fshirja e kufirit midis partisë qeverisëse dhe shtetit, frikësimi i votuesve dhe mbi të gjitha vjedhja e të dhënave të tyre personale, për qëllime elektorale, do të kishin qenë të mjafta për të diskredituar arkitetktët e kësaj katrahure.


Por, fatkeqësisht, ky raport prej 36 faqesh ka një handikap të madh. Ai ndjek traditën e të gjithë të singjashmëve të tij të mëparshëm duke marrë si të mirqenë se Shqipëria ende vazhdon të jetë një demokraci. Pra, në themel të tij qëndron një kredo tashmë e vjetëruar e të gjithë ndërkombëtarëve, që bëjnë pasqyrën e një vendi në tranzicion, i cili mund të bëjë përpara me disa arnime, korrigjime e në rastin më të mirë edhe përmirësime. Dhe kjo duket qartë po ti hedhësh një sy rekomandimeve kryesore që OSBE- ODIHR bëjnë për zgjedhjet e ardhshme. Eshtë interesante që ti shohësh ato, një për një, dhe pasi i ke lexuar të ngresh pyetjen: A është kjo kimioterapia për të vrarë tumorin e manipulimit të zgjedhjeve, apo thjeshtë është një paracetamol sa për të qetësuar dhimbjet?

Lexo me tej:

Rekomandimet kryesore/ Raporti i OSBE-ODIHR denoncon patronazhistët. PS shkeli privatësinë e qytetarëve

OSBE ODIHR rekomandon që të ndryshohet kuadri ligjor (sërish e sërish sepse në fakt është ndryshuar pas çdo lloj zgjedhjesh), ai këmbëngul, në parandalimin e çdo lloj presioni mbi zgjedhësit, për identifikimin dhe hetimin penal të matrapazëve të votës, për ruajtjen e të dhënave, personale dhe për monitorim më të reptë të mediave që ato të mund të raportojnë në mënyrë të pavarur.

Po a janë të realizueshme këto?

Natyrisht që jo.

Si mund të hetohen manipuluesit e këtyre zgjedhjeve kur organet e reja të reformës në drejtësi ende tallen me paraardhësit e tyre të katër viteve më parë, që u dëgjuan nga e gjithë bota se ç‘i bënin votuesit? Si mund të identifikohen dhe hetohen hajdutët elektoralë, kur ata i mbron vetë drejtori i përgjigjshën i policisë, që manipuloi publikisht provat dhe shkatërroi hetimet në rastin e incidentit në Elbasan? Si mund të ndalet vjedhja e të dhënave personale kur e Albania i ka kompjuterat të lidhura “on line” me zyrat e PS, dhe kur SPAK as nuk guxon ta hetojë skandalin që e bëri shtypin ndërkombëtar të fliste për përdorimin e metodave të sigurimit të shtetit nga patronazhistët? Si mund të kontrollohet me ligj dhe të mbikëqyret pavarësia e mediave të mëdha që janë kapur me kohë nga pushteti, madje jo vetëm në muajin e fushatës, por që gjatë katër viteve shërbejnë si altoporlantë të tij?

Për ta bërë më të thjeshtë perceptimin mjafton një krahasim i thjeshtë. Merrini vërejtjet dhe rekomandimet e raportit për Shqipërinë, korigjojini në mënyrë perfekte dhe zbatojni në Turqinë e Erdoganit, në Rusinë e Putinit, apo qoftë edhe në Serbinë e Vuçiçit.

A do të kenë efekt? A mund të ekzistojë qoftë edhe një shanc teorik që ato të ndryshojnë rezultatin e paravendosur?

Besoj se këtu nuk ka nevojë për përgjigje.

Në këtë kuptim, dokumenti përfundimtar i OSBE ODIHR-it i ngjan raportit të një prokurori, që i përmend bandës që ishte nisur për të vjedhur një bankë, krimin e shkeljes së vijave të bardha në rrugën që përshkroi për të sosur në destinacion.

As të gjetuarat e tij e aq më pak përfundimet nuk kanë asnjë vlerë pa shtruar pyetjen themelore: për çfarë regjimi po flasim? A u zhvillua kjo garë elektorale në një mjedis me drejtësi të pavarur, me polici jo partiake, me media të lira, me biznese të ndershme qv nuk financojnë fushatën e qeverisë, pasi kanë marrë për katër vite tendera dhe koncesione pa garë?

Pra, ai ishte kjo një betejë e zhvilluar në kushte demokratike?

Raporti i OSBE ODIHR-it nuk e ka ngritur këtë dilemë dhe fakti që nuk ka shtruar pyetjen e duhur e ka shpënë në përfundime të pavlera.

Në këtë kuptim, ai ka bërë të njëjtin gabim dhe ka përdorur të njëjtën mendësi që vazhdojnë për inerci të gjithë ndërkombëtarët që merren me ne. Ata vazhdojnë të besojnë tek fabula e një demokracie jo perfekte që duhet kontrolluar dhe korrigjuar, pa dashur të ndërgjegjësohen se tashmë Shqipëria është një vend anti- demokratik.

Për këtë arsye edhe raporti përfundimtar mbi zgjedhjet e 25 prillit duket shumë i ashpër me standardin që kanë në kokë hartuesit e tij, por fare qesharak kur krahasohet me realitetin e hidhur të gjërave.

©Lapsi.al

28 Comments

  1. Po kam nje koment.
   OSBE do ta lexoje kete raport edhe me 2025 si dhe me 2029, pa asnje ndryshim.
   Dhe Bushati ka fatin qe shkrimin e tij ta ribotoje pa u lodhur qe te shkruaje nje te ri, si me 2025 ashtu edhe me 2029.

  2. Ore po ca ja fusni kot, po kot fare!!! Osbe qe nga dita qe shpallen zgjedhjet e deri tani, ka marre leket e futur ne xhep. Nje vit jo shaka. As qe pjerth ne u vodhen a jo apo iu be presion kujt. Dhe per heren tjeter rekomandojne po njesoj, e bejne gati rrogen…

 1. rama dikur kryesoi 6 muaj osbe odihr. ka aq informacion sa ta dije si ta kapi ket organizate komisioni i se ciles per 25prillin kryhesohej prej nje askushi, me gjase si vete rama

  sa i takon shqiprise nderkombtareve ju intereseon stabilokracia. 100 % me bast, ata mendojn demokracia eshte teper per nje vend si ne dhe s’e kan synim per ne. Ky esht konkluzion influencuar dhe nga rama vet dhe ktu bashkohen kollaj se neoliberalizmi sdo kokecarje me zgjidhje problemesh.

 2. YMER GELBAZA ,FRROK CUPI,DHE KOL SALLAKU SKYPE PO MASTURBOJN AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT-JU LUTEM LIDHENI ZAGARET thotë:

  ZOTI BUSHATI QKA MENDONI KUR YMER GELBAZA KELLIRA JA PUBLIKOJ DOSJEN SE SI KRISTAQ RAMA JA PALLOJ GRUAN ESI RAMES DHE LINDI GREG KRISTAQ RAMA, JU E KUJTONI NE ATE KOHE YMER GELBAZA ME SHUME E MBANTE LLAPEN NE BYTH TE SALI BERISHES SE SA NE GOJE-QENEF TE TIJ,DHE TANI EDI RAMA E KA TREDHUR NGA KOQET DHE LEPIHET SI KURVE E MOSHUAR

 3. ZOTI BUSHATI DHE Z SHKULLAKU QKA MENDONI KY KOL SALLAKU SKYPE SI KA SURRAT ME DALE NE TELEVIZION KUR TE GJITHE TALLEN KUR MASTUBON LIVE SKYPE! thotë:

  ZOTI BUSHATI A ESHTE E VERTET SE KUR E SHQELMUAN CUNAT PROBLEMATIK YMER GELBAZA KELLIREN ,JU VENDOSNI TA SHURRRONI NE SURRAT PER TI LARE GJAKUN ZAGARIT,HAHAHA

 4. NJE DITE ATY AFER BLLOKUT ISHIN DUKE PIRE KAFE ,FRROK CUPI ,YMER GELBAZA KELLIRA DHE TE GJITHE I SHIKONIN SI CA ZAGAR TE QELBUR DHE TE GJITHE FILLUAN TE IKIN NGA LOKALI

 5. YMER GELBAZA KELLIRA VE NE DYSHIM SE I KUJT ESHTE ZAHO,I KUJTIM GJUZIT APO GREG KRISTAQ RAMES,SE KJO FAMILJA RAMA E KANE ZAKON ME JA PALLUE GRATE NJERI TJETRIT thotë:

  ORE KY YMER GELBAZA KELLIRA KUR JA PUBLIKOJ DOSJEN E TURPIT FAMILJAR EDI RAMES SE SI KRISTAQ RAMA JA PALLOJ GRUAN EDI RAMES DHE E SOLLI NE JETE GREG KRISTAQ RAMEN QKA MENDON KOL SALLAKU SKYPE DHE FRROK CUPI HAHA

 6. Gjithkush mund te flase per dhunen ndaj gazetareve, ta denoje ate, por qe te flase Berisha i cili ka futur gazetaret ne burg, ka djegur redaksine e gazetes Koha Jone, ka dhunuar gazetaret Bardhok Lala, Zamir Dule, Edi Rama, Erion Brace e deri gazetare spanjolle, çka e renditi ne 10 armiqte me te medhenj ne bote te shtypit, eshte vertet nje ironi e fatit!

 7. Bushati flet per paracetamol dhe kemioterapi, nderkohe qe ketu duhet nje asportim i tumorit dhe me pas nje kemioterapi e forte. Asportimi ka te beje me eliminimin nga polirika te thuajse te gjithe politikaneve qe e kane cuar vendin ne kete derexhe, ndersa kemioterapia e duhur do ishin denimet (disa edhe me burgim te perjetshem) qe do duhej te jepeshin ndaj te gjithe politikaneve me duar te pista. Kjo eshte e vetmja zgjidhje qe shqiptaret te fillojne e te jetojne ne vendin e tyre. Ne te kundert… Arabe, siriane, bangladeshas etj, qe di zevendesojne shqiptaret, ka me shumice. Edhe emri Shqiperi do zevendoshet me ndonje emer tjeter arab.

 8. Ai ka përgjuar dhe regjistruar Lulzim Bashën gjatë kohës që është bërë sajimi i videos “Babale” dhe ajo do të publikohej, Salianji me kamera, apo me audio-përgjues, me stilolapsa apo mjete të tjera, ka mundur ta regjistrojë Lulzim Bashën në zyrën e tij, në bisedën që kanë bërë për publikimin e këtij materiali dhe shitjen për publikun si video-skandal.

  Megjithëse kanë qënë në dijeni se personi i regjistruar me audio-përgjimin “Babale”, nuk ka qënë vëllai i ministrit të Brendshëm të asaj kohe, Fatmir Xhafaj.

 9. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH SKENDER MINXHOZIT ,FATMIR XHAFAJ DHE GERON VELIUT… thotë:

  HAHAH HAHAH YMER GELBAZA KELLIRA DHE SKENDER KURVA MINXHOZI SHKRUAJN KETU TE LAPSI,Al SI ZAGAR TE TREDHUR NGA KOQET NGA BANDA E KOKAINES SE VLORES NE KRYE ME FATMIR DHE GERON XHAFAJ

 10. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH BLEDI MENES ,FRROK CUPIT,DHE KOL SALLAKU SKYPE thotë:

  ZOTI BUSHATI QKA THA BYTHLEPERESI KRESHNIK SPAHIUT EDHE PER TJA FUT LLAPEN NE BYTH EDI RAMES DHE KARIN NE BYTH LAL DHJERIT AI MER LEJE NGA AMBASADA E SHBA NE TIRENE Hhaha

 11. ALBIN KURTI,DITMIR BUSHATI TALLEN KEQ ZAGARIN E TREDHUR NGA KOQET YMER GELBAZA ABAZIN thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH RICHARD GRENELL EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCIC

 12. Perveç paragonizmave te tua perfekte çdo gje tjeter e ketij raporti eshte e kunderta e perfeksionit z.Bushati .
  Tridhjete vjet i njejti film , tridhjete vjet e njejta melodi , tridhjete vjet copy paste e stanjacion .
  Ç’vlere kane keto raporte kur si ata qe e bejne si ata qe duhet te mbajne pergjegjesi e perdorin si leter higjenike ?
  Ne kete vend arsyeja nuk ka kuptim e vlere , e verteta perbuzet , e drejta eshte monopol vetem e politikes oligarkeve dhe krimineleve , dhuna quhet respekt , abuzuesi promovohet i abuzuari akuzohet , vjedhja nuk quhet korrupsion por aftesi , i drejti quhet naiv ndersa genjeshtari bir k*rve . Mos valle kemi b*then andej nga duhet te kishim koken ? A vazhdohet akoma keshtu ? Nuk ka ardhur koha e radikalizimit total ?

 13. YMER GELBAZA ABAZI NJE ZAGAR I FRUSTRUAR SEXUAL DUHET LIDHUR DHE MBYLLUR NE BIRUCE… thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA ,FRROK CUPI ,DHE KOL SALLAKU SKYPE PO MASTUBOJN AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE GRIDA DUMES,JU LUTEM KAPENI DHE FUTENI NE BIRUCE DHE DERGOJANI EDHE BATON HAXHIUN DHE KRESHNIK SPAHIUN ATY MBRENDA

 14. Berisha ishte kapur në bisedime me Arkanin dhe Bullatovic. Gjithashtu shteti kishte hyrë në krim me vrasjen e gazetarit Ali Uka dhe të aktivistit Remzi Hoxha.
  Pas kësaj hapej një epokë tjetër. Epoka më e afërt ishte ajo e vitit 1997, kur presidenti u rizgjodh me grusht shteti, kur nisi plani i sulmit luftarak mbi popullsinë e jugut dhe u hapën depot e armëve që njerëzit të vriteshin ‘mes vedi’.
  Pastaj epokat e tjera si këto…
  Luzim Basha nuk di pse e hapi mitin e asaj vrasjeje. Më e mira do të ishte sikur natën e qelisë, shkurt ‘96, shteti të kishte dhënë urdhër që të na eliminonte të gjithë ne gazetarët. Të paktën nuk do të kishte më gojë.

 15. FRROK CUPI SURRAT SHEMTUARI JA FUT BYTHEN NE KAR SURRAT SHEMTUARIT TJETER YMER GELBAZA ABAZIT thotë:

  FRROK MOS SHKRUEJ KETU PO IK FUTJA LLAPEN NE BYTH SALI BERISHES DHE FUTJA KARIN NE BYTH EDI RAMES DHE YMER GELBAZA ABAZIT

 16. Por siç e kemi parë, opozita gjithë ditën sulmon Reformën në Drejtësi dhe diplomatët perëndimorë që e mbështesin dhe në darkë qan për viktimat e drejtësisë së korruptuar. Kjo tregon se sa larg shqetësimit real për klimën e biznesit ndaj investitorëve të huaj është opozita dhe sa afër dhunuesve të saj. Personazhin kryesor të kësaj historie e kishte kandidate në listat për deputete me 25 Prill dhe e hoqi pas reagimit te ambasadës se SHBA.

 17. O Bushat a mund ti kontrollosh komentet qe postohen. 2 autike qe spushojne, nje me k.r gjithe diten tjetri patronazhist i paepur dhe ne pikun e vapes. Bllokoi llogarite e tyre se ta neverisin portalin.

 18. . Pas 17 majit 2017, njerzit e afert te Bashes moren demshperblim 15 milione euro per nje kulle te shembur nga qeveria Rama ne Ujin e Ftohte ne Vlore. Pas 25 prillit 2021, ne media qarkullojne lajme per pjesemarrjen e nje firme te kunatit te Bashes ne skemen 2 miliard euro te ndertimit te portit turistik te Durresit. Nderkohe, qarkullojne edhe zera ne hollet e hoteleve per interesa te kryqezuara me “oligarke” te te dyja kraheve…O salihu i vogel opinioni eshte i lire ketu te lapsi,shko te Qimi i syrit te salihut

 19. YMER GELBAZA KELLIRA MOS SHKRUAJ KETU TE LAPSI,al -IK ANDEJ SE PO TE PRET FRROK CUPI DHE KOL SALLAKU SKYPE LAKURIQ thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT LAL DHJERIT SKENDER KURVA MINXHOZIT KOL SALLAKU SKYPE DHE ALEXANDER VUCIC

 20. Përfundimisht me këtë raport të OSB kurvës demokracia nl Shqipëri ngordhi Europa kurvë çdo herë ka qenë kundër lirisë të shqiptarëve dele që shesin bythen për 50 lek

 21. Fashiteni këtë plagë, fashitni egon, fashitni psiqikën dhe gojën e babait tuaj dhe këtë të fundit mbylleni në azilin e pleqve. Mblidheni mendjen një herë e mirë se keni fëmijë për të rritur, keni edhe lekë e prona për ti justifikuar. Nuk luftohet dot fuqia amerikane me facebook-un e Sali Berishës dhe as me komentet e bishtpëllumbave të doktorit. Më duket se është ende herët që Viçidoli ti shpallë luftë Washingtonit qysh tani.

  Çojeni te azili i pleqve megjithëse edhe nga aty kam frikë se do e flakin në rruge. Dikujt do i vjedhi dominotë, një tjetri do i vjedhë kokrat e viagrës ndërsa ndonjë tjetër do e përgjojë pas dere. Huqi del me shpirtin!

 22. BLEDI MANE DHE YMER GELBAZA KELLIRA PO MASTUBOJN AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT-LIDHENI ZAGARET SE E QELBEN PRONEN PUBLIKE thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT BLEDI MANES DHE EDI RAMES

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu