• |
ide | kryesore

Një leksion shqiptar për dështimin e amerikanëve në Afganistan

-Instant, 2, Ide

Dështimi i SHBA-së dhe Perëndimit në Afganistan nuk po shihet si një ngjarje e largët, siç ka qenë deri dje, pasi në vend sot po flitet veç për vendimet e qeverive për strehimin në Shqipëri dhe Kosovë të afganëve të rrezikuar nga talibanët. Fatkeqësisht në lajme po mbizotëron aprovimi i njëzëshëm i politikanëve tanë që i mbiquajnë këta vendime një “detyrë” si “vend i NATO-s” si “partner i SHBA-së”, si “besa shqiptare” si “vend emigruesish”, çka po e dështon pa lindur debatin që gjykoj se duhej nisur, jo vetëm në emër të përfaqësimit të një pjese jo të vogël shqiptarësh që reagojnë në rrjetet sociale me shqetësime dhe paqartësi gjithfarëshe, por edhe duke pasur parasysh se shqiptarët kanë ushqyer dhe vazhdojnë të ushqejnë aq shumë shpresa se amerikanët dhe perëndimorët do të ndërtojnë në Shqipëri shtetin e së drejtës, që do t’i çlirojë nga elitat e korruptuara që i qeverisin.


E kam fjalën mbi debatin se pse dhe si dështuan amerikanët në Aganistan?


Pa marrë përsipër të analizoj të gjithë faktorët e dështimit, duke u nisur edhe nga çfarë shoh në Shqipëri (dhe jo vetëm), gjykoj se një prej faktorëve kryesorë duhet ta gjejmë në një lajm që tregonte se talibanët, pasi pushtuan qytetin Mazar-i Sharif, publikuan video të vilës së liderit ushtarak afgan, Rashid Dostum, aleati kryesor i amerikanëve, njëherësh edhe themeluesi i partisë Junbish-e, e cila rezultonte “e larë në ar”.

Është vështirë të besosh se populli afgan, që ka luftuar trimërisht edhe kundër pushtimit sovjetik, qenka kaq armik i demokracisë, i lirisë dhe i disa vlerave perëndimore sa të zgjedhë telibanët e dhunshëm dhe fanatikë në vend të tyre.

Për mua nuk ka pikë dyshimi se një nga faktorët që i ka bërë afganët e thjeshtë e të shumtë të mbështesin talibanët në luftë me botën e qytetëruar nuk lidhet me dashurinë e tyre për burkën, që përmendet aq shumë këto ditë, apo për islamin fundamentalist, por me korrupsionin e elitave që kanë mbështetur amerikanët. Është kjo një histori e njohur që ka gatuar më herët edhe ngjarje të tilla si Revolucioni Islamik iranian, pranverat arabe etj., për të mos dalë në vende të tjera të botës me fe të tjera. Do të shpresoja qe administrata Biden është nisur nga përvoja e këtij dështimi për ta cilësuar korrupsionin si rrezik strategjik për SHBA-në, por këtë do ta tregojë e ardhmja. Deri më sot kemi parë mbështetjen e të korruptuarve deri në dështimin final.

Problemi, pra, është se në këto vende pa kulturë demokratike, ku interesat janë mbuluar me petkun e të drejtave të njeriut dhe demokracisë, amerikanët kanë mbyllur sytë ndaj bëmave të politikanëve që kanë mbështetur. Sikurse shkruante “The Washington Post”, këto ditë gazetarët amerikanë prej kohësh kanë konstatuar se ajo që po bënin në Afganistan ishte e dështuar, por si administrata e Bushit, ashtu edhe ajo e Obamës, kanë preferuar të mbyllin sytë për të mos pranuar dështimin politik – derisa erdhi ky dështim kaq i turpshëm, kaq spektakolar dhe kaq i rrezikshëm për popullin afgan.

Leksioni edhe këtë radhë për amerikanët është ai se demokracia nuk eksportohet. Por ka edhe një leksion tjetër, duke pasur parasysh se këtë të parin nuk duhet ta absolutizojmë: nëse vendos të ndërhysh në emër të demokracisë, duhet të ndjekësh me vëmendje dhe hap pas hapi realitetin në atë vend, të bësh çmos të mbështetësh me dashuri dhe përgjegjësi procesin demokratik, duke respektuar e përfshirë të gjitha palët dhe jo duke ngulmuar të mbështetësh një palë edhe kur e sheh duke abuzuar e duke ndërtuar vila prej ari, sepse këtë e manipulon më lehtë edhe ngase është e korruptuar e ka nevojë për mbështetjen tënde për të sunduar. Sepse popujt nuk janë aq budallenj sa të mos e kuptojnë këtë, herët ose vonë. Dhe kështu vjen një ditë kur, duke pas mbetur pa mjete demokratike edhe për fajin tënd që ke fuqizuar abuzuesit autoritarë, mbështesin talibanët kundër teje dhe elitave të tua. Ose edhe më keq, kur nuk kanë talibanë, ikin nga sytë këmbët.

Po leksioni për shqiptarët cili do të ishte? I njëjti do të thosha unë: përkushtimi ndaj demokracisë, që do të thotë e kundërta e reagimit të liderit të opozitës, Lulzim Basha, në këtë rast (e jo vetëm). Pse? Sepse në prononcimin e tij ai mbështeti plotësisht vendimin e Edi Ramës pa trajtuar fare disa pyetje që ngrenë shqiptarët e thjeshtë të cilat kanë të bëjnë sa me akuzat që opozita shqiptare ka ngritur ndaj Ramës autoritar e të korruptuar, aq edhe me disa shqetësime të tyre mbi lajmin në fjalë. Dhe që të dyja këto janë të lidhura ngushtë me demokracinë që edhe Basha e shpërfilli në emër të sundimit të shqiptarëve nëpërmjet amerikanëve, pa menduar asnjë çast se edhe këta mund të dështojnë. Po përmend vetëm disa që janë edhe shqetësime të miat:

– Po mirë, a nuk kishte nevojë për një lloj transparence ky vendim i Ramës, sepse çështja është kush vendos për këtë, “demosi” apo princi? Mirë se meqenëse më herët në histori kemi shpëtuar Europën, hebrenjtë, s’ka se si të mos e bëjmë edhe këtë sakrificë sublime për afganët, po a nuk e meritonim sqarimin e disa pyetjeve dhe shqetësimeve të tilla, si: sa afganë mund të vijnë? Kush do të investojë për ta? A ka vende të tjera që do të ndajnë këtë barrë dhe sa do të jetë pesha e barrës sonë, duke pasur parasysh se jemi një vend i vogël, me mundësi shumë të kufizuara ekonomike? A ka vende që refuzojnë dhe me çfarë argumentesh etj., etj.

Ajo që reflektoi reagimi i shpejtë i Lulzim Bashës ishte se edhe ai do të sillej njëlloj si Rama në karriken e Kryeministrit (ashtu siç ka bërë edhe Sali Berisha para tij) e se mezi paskësh pritur t’u thoshte “Po” amerikanëve, se sa për shqiptarët nuk e ka problem, pasi tek e fundit edhe për punën e vilave janë amerikanët që vendosin nëse i ke bërë me nder apo pa nder.

Deri sa një ditë të vijnë talibanët.

Panorama


60 Comments

  1. Mos e caj trapin se do te te knaqin familjarisht Afganet kur te vijne.
   Njerez vemje, e shisni bythen, te ardhmen e femijve tuaj per 5 Lek!

   1. Po ca thu mer kar, Pse mer ke nevoje te ta thote gjithollogu Lubonja qe ta kuptosh..mer t’qifshin arabia me gjithe afriken faren e keqe, mer pabuks qe po m’trego te ardhmen ti rronje fiku!

     1. Ky portal po kthehet ne nje vater anti amerikanizmi. Hapni syt njerez mos bini ne gracken e disave qe i kan syt nga lindja, jo se e kan qef po kan shpres se keshtu do i shpetojn dinimit.

     2. Tosi mbasi i dha nje leksion Enverit kunder socializmit ku beri kurban edhe te atin, tani i ben nje leksion amerikaneve kunder kapitalizmit ekspandionist.

     3. Doli dhe talebani kothere nga shqiperia! Morracak, zhuls, bqire por krenar, mbi te gjitha i mosvarun..

     4. nga përvoja e këtij dështimi për ta cilësuar korrupsionin si rrezik strategjik për SHBA-në, por këtë do ta tregojë e ardhmja. Deri më sot kemi parë mbështetjen e të korruptuarve deri në dështimin final.

      po nuk u ha palle o lubonje …..
      nuk i rruhet se vdiqen ushtaret e vet, amerikaneve u rruhet vetem per leke sidomos krahut globalist/liberla te partise demokratike, ne kunershtim nga krahu konservator i partise demokratike ..
      krahu globalist i demokratikeve ne amerike perfaqesohet nga sanders AOC, etj metonjes se luftes se klasave… krahu konservator nga synema, mnuchin, bill clinton po ashtu ka qene krah konservator demokratik

      globalistet vjedhin paret e taksapguesve amerikane me shoqatat e sorros e sishoq te tij , lene kockat kalamajt e amerikaneve dhe nuk u ha palla fare per afganet

      i njeti model veprimi eshte kudo , modus operandi identik ne shqiperi serbi, maqedoni e

      mos u merzisni talebanet nuk do lene tu ikin aganaet kundershtare te tyre… do i kepusin….. ky eshte leksioni me i madh… besimi tek amerikanet globaliste te sorosit e shoshoq te tij te ha koken …..

      por pesimi behet mesim vetem kur e ha personalisht…. fatkeqesisht shqiptaret do ta pesojne nje here me ramen, vleaij dhe ripjelljen dhe me pas kur te shkojne per dhajme qeni rama veliaj do shpetojme nga ky mesim i perseritur….derisa te zeme mend si popull… nese rama dhe veliaj nuk shkojne per dhjame qeni , ky mesim do perseritet papushim

      mesim mesohet kur nuk e ben me gabimin , 780 mije shqiptare e votuan ramen… kur ta mesojne keta mesimin ???

  2. Po ik more mute komuniste horre i vertet po Amerika ne Afghanistan ka harxhue 1 triljone dollare dhe mija jet te humbuara per me sjedhe democracy… Por Afghanistan Jane njerze si ti komunista te pa bes fe as atdhe dhe sa te ikune macja dalin mite.. Por ne se ju mendoni se ti me shoket e tu politikane Saliu Meten lulin e ku di une do mundin Ameriken edhe ne Shqiprie e keni shume gabime.. Se pse Amerika ne Afghanistan nuk ka pase munsine te rrine gjith jeten.. Por ne Shqiprie e kane kët munsije pa harxhuare shume lek as pa humbure jet njerzishe … ti Lubonja bashje me horrate e tu jeni te humbure

   1. Ne fillim mesohet shkrim e kendim. Pastaj lexohet shume. Me vone meson mendimin kritik dhe analitik. Ka dhe disa hapa te tjere qe duhet te ndjekesh, por po pertoj te ti shkruaj, qe te te jesh i afte te komentosh(kritikosh) shkrime. Z. Analfabet.

  3. Fanti spathi eshte bir komuniati sorrosian dhe e ka shtepine e gruas se latert ne surrel.
   Nuk dallon shume nga talebanet…. vetem çallma ndoshta…..

 1. Nje numer afganesh nuk i duan talibanet se vetem fukarallek sjellin. Njerezit normale duan te jetojne. U ka ardhur aty ku nuk mban nga lufta.

 2. Eh mer Fatos.. sna e merrte mendja se ky vend kishte nje elite kaq servile dhe frikacake..gjithsesi paralelizmi i eksportit te demokracise bie dhe tek investimi i reformes ne drejtesi..druaj se mos shperthen ndonje pranvere ballkanikee gjithe kete korrupsion.. si nga ana e Rames dhe nga ajo e Eunuk Bashes

 3. Te pakten ,te kuptojme se amerikanet nuk jane zoti mbi toke, ata ne emer te demokracise, nenshtrojne e shkatarrojne popuj,ata shohin veç interesat e tyre ,prandaj sikur “talebanet” shqiptar te egzistonin per kete rrace ordinere politikanesh shqiptare qe ndoshta arin se kane te ekspozuar neper shtepira por ne bankat e Zvicres e Luxembourgut,do jene te mirepritur.

  1. @Nohlan
   Egziston mafia e droges.
   Por ajo shitet tek kush paguan. Qe dmth do vihet (nese sesht akoma) ne sherbim te Ramsesit. S’e besoni ? Ceshje kohe.

    1. Nuk jane problem tangat por bqiret si ti pabuksa, qe flasin keq se kane 20 vite qe hedhin documentat po nuk i del green card. Qe ne fytyre i shef pisa t’palam e demel sahonesh, qe bojne si patriot e te nershem po qe e lejne grun dhe vajzen me pagese ke t’hujt, dhe amerikont

 4. E mir Fatos nuk tu hoq antiamerikanizmi nga shpirti!!!Mirë kritikat për mënyrën dhe sqarimet e më tejshme për Ramën por pse me të gjithë politikën përgjithësisht!!!Mirë apo keq Amerika është aleatja jonë.E bëri Rama siç e bëri dhe Kurti siç e bënë dhe opozitat përkatëse. Tani ti me pa tjetër duhet të kritikosh të gjithë!!!

  1. Gim kellira, ndryshe nga Kurti, Ramsesi doli vullnetar, hapi lojen dhe yshti idene cakejve amerikane per me shfryteszu nevojtaret e ballkanit.
   Ndryshe nga Kurti qe zbardhi besimin (te pakten i sinqerte sado iluziv) se afganet jane provizore, Ramses kellira esht i vetedijshem se kjo eshte e perhershme kur krahasoi me muhaxhedinet.
   Ndryshe nga Kurti qe ka halle njohjeje te Kosoves, pra hall kombetar, Ramsesi ka hall personal. As mos bej gaf per paralel Kurti Rama, ik zhytju sufllaqes se ripjelljes tashti

 5. Po mire mor Tos, po ke harru pyetjen kryesore:
  Perse nuk e hane mutin ne Afhanistan ata qe e bene, dmth Amerikanet, por na thone ne Shqiptareve ta hame?

  Na e kane kthy Shqiperine ne depo baruti. Njehere Bershisha me buzen vesh me vesh prej qejfit na solli antaret e nje organizate terroriste Iraniane ne Shqiperi, duke ju ndertuar nje kamp qe neser Amerika ti perdori kunder Iranit per te hapur lufte , sic beri duke perdorur terroristet e ISIS e Al Nusres ne Siri, Libi dhe Iraq.

  Tani na duhen edhe Afganet ti bejme edhe atyre nje kamp mbase dhe ata do i perdori prap Amerika per te “eksportuar” demokraci. Pa do na vijne Talebane qe te vrasin kundershateret e tyre qe do vijne ne Shqieri, a thua se nuk mjafton qe po vritemi mes vedit.

  Nga ana tjeter e kane kthyer Jugun ne varreze per ushtaret Greke te vrare ne luften e dyte boterore aka “cliruesit e Vorio Epirit”. Sic duket nuk do ngeli me toke per Shqiptaret.
  Kurse Amerika eshte bere si biba si dikur Enveri me Marksizem Leninizmin. Saken se thote dikush nje fjale kunder qefeve te Amerikaneve se e shpallim armik.
  Nese duhet te jemi me te bindur se vete Amerikanet atehere te behemi shtet i Amerikes se keshtu nuk ka kuptim te bejme me katolik se Papa.
  Te gjitha palet politike ne Shqiperi jane te shkerdhyera. Parulla e tyre eshte e thjeshte. Na lini ta vjedhim e grabisim Shqiperine e Shqitaret dhe ne bejme cte doni ju, edhe ne prapanice na e fusni po deshet.
  Si perfundim, pa u shkuar te gjithe ne litar politikanet dobice aka hajdutet nuk behet ai vend.

 6. Ne gjithmone “Fener Ndricues” kemi qene dhe do te jemi!

  Kur bota ka qene ne erresire, ne fund te tunelit eshte shfaqur nje drite. Kjo ishte Shqiperia. Vendi i profeteve te shumte.

  Duhet te jemi krenare per kete. Apo jo?!

 7. Derisa te vijne talibanet- e perfundon artikullin Lubonja. Populli shqiptar nuk eshten i afte te

  “prodhoje ” as talibane. populli shqiptar eshte i afte te “prodhoje ” vetem skllever dhe ikanake

  qe leene vatrat e tyre se jane frikacake te perballen me regjimet qe kane qene po aq te

  demshme per popullin sa edhe pushtuesit. Nuk mund te na sjellin lirine dhe demokracine

  amerikanet, ajo duhet te jete ketu ne zemrat e njerzve, por kur njerzve u pelqen skllaveria cfare

  te bejne amerikanet ? Cfare te beje perendimi ? Ata me shembullin e tyre kane treguar si

  rrezohen pushtetet absolute dhe te korruptuara. Francezet vune gijotinen per mbretin ne qender

  te Parisit, dhe po ashtu popujt e perendimit e kane fituar demokracine me sakrifica pa pritur nga

  dikush qe tua sjellin ate. Nje popull qe pranon te patronazhohet eshte nje popull me gene sklleverish.

 8. Si gjithmonë i sakt dhe e fol atë që mendon.
  Populli shqiptarë është më indentitet me mjeran se populli afgan.
  Shqipëria është eksperiment i Amerikës.
  Më gjithe të këqijat dhe persekutimet që ka bë xhaxhi Enver.
  Po në de kërkojmë prapë sepse shqiptari ka qenë zot ne shtëpinë e vet.
  Shqipëria deri ne 2030 do jetë multikulturelle.
  Popullsia shqiptare do dominohet nga afganët, muxhaehedinet dhe afrikanët.

 9. Shqiptaret sot, si dikur ne perandorine Osmane e Italiane, jane teveqele te Perandorise Amerikane, te kuq a blu qofshin!!!
  Fatkeqesisht!!!

 10. Pa dinjitet eshte ky popull dhe kjo duket qarte. Gjate gjithe historise e kane shkel me kembe dhe po e shkelin edhe sot por kujt i rref ne nje popull te mjeruar qe nuk mund te shofe kurre me shume se hunda e vet

 11. Ndryshimi i Shqipërisë me Afganistanin është se këtu nuk ka ende milici të armatosur që kërkon rrëzimin e regjimit. (Në ’97 shteti ra në pak ditë nga grupet e armatosura me tre gishta).

  Ngjashmëritë janë se njësoj si Afganistani dhe Shqipëria në letër ka marrë miliarda euro investime, lejohet nga perendimi trafikimi i drogës, si dhe me elitat lolake e vanitetin e perëndimorëve në sjelljen ndaj tyre. Diplomacia perëndimore është kthyer në turizëm dhe zgjatim i politikave dhe aktivizmit të brëndshëm (woke twitter).
  Mjafton të kujtosh vilën e Vllahutinit dhe të shikosh daljet luksoze të Yurit me sektin mavi dhe kupton që “elitat” afgane nuk i kanë vjedhur vetëm paratë e taksapaguesve amerikanë.

  ps: po në neo-Jugosllavinë e re Muxhahedinët, Bangladeshasit dhe Afganët mund të lëvizin pa probleme në Shengen? Apo do marrin leje të posaçme nga institucionet e “reformuara” të drejtësisë.

 12. Ore popull , keta afganet do ken test anticovidi a pashaport vaksine ? Po patronazhistet do Ja u morin te gjitha te dhenat ? Po midis tyne do ket bisnessmena per ppp ? Po investitor qe te bohen ortak me ndragheten do ket midis tyne ? Po rritje ekonomike ne minijugosllavin do ket ? Po taksat dritat do i pagujne apo ne burg direkt ? Po leje ndertimi dhe I te qime familjarisht lali zdromsit do ket ? Po trafikanta parcelash do ket ? PO PER BEGHETIN DO I MORIN NAI LEK KTYNEVE ? PO MASNEJ KOMENTUSIT INFERIOR TE SEKTIT DO I ETIKETOJNE KTYNEVE EPITETE : CECEN , MALOK E SHPELLKAR ?????????

 13. Miresevjen u thote te huajve
  dhe popullit te vet udha e mbare
  te gjithe jeni te mirepritur
  mjafton te mos jeni shqiptare.

  Se shqipetareve u ka hyre krimbi
  duan te drejta, duan liri
  u be bytha e tyre
  te kerkojne demokraci.

  Doni demokraci ? Kush u pengon
  ne dhe te tjera shkoni e kerkoni
  Se persa kohe do te mbreteroj
  kete fjale duhet ta harroni.

  Me mire Serbe e Afgane,
  indiane a , afrikane
  bangladeshas, muhaxhedine
  se shqiptare qe duan lirine.

  Qe shqiptaret tia harrojne
  edhe emrin Shqiperise
  me ligj emrin do i nderrojme
  Republika aziatiko-afrikane e Serbise.

 14. Boll analizuat dhe qate. Kur fillojne protestat? Kjo eshte qendres kunder shvarosjes qe po luhet kunder popullit Sqiptare ! Amerika gjen shesh ben pershesh nuk i plase per Shqiperine dhe Sqiptaret jane njerez cinike dhe pa dhembshuri. Na konsiderojne vend te varfer dhe musliman qe edhe po uzhdukem nuk eshte humbje per ta! Kane hapur kufirin me Meksiken ku po i futet deri dhe dosa por kur vjen puna ke Afganet duan ti ngecin gjetiu sepse kane paragjykime per ta dhe nuk duan te kene probleme ne te ardhmen. Bejeni per femijet tuaj kete sakrifice neqoftese nuk e beni per veten tuaj!

  1. I Gerd – dil ti i pari. Mos haro te maresh sfurqe dhe lopata dhe te shohim sa do te vijne nga pas. Mos u fshih pas platformes se Lapsit.

   1. I paemer: ( Suflaxhi I rrjetit te Bashkise)

    O troll suflaxhi provincial i Ahmedinexhadid te Bashkise qe qelb me komente pise! Ti qi ropte dhe ato grate e fisit. Do te takohmei o pederast? Te tregoj une kush fshihet mor bythqire! Ti thyj turinjte o zhuls!

   2. I paemer:( Per Patronazhistin Katnar)

    Do dal i pari ne miting bashke me Tet Moter mbasi ta kem Qire ate mire e mire ne ndonje motel ne te gjitha pozicionet dhe vrimat perkatese. Stilin grek e ka shume qef ajo mundesisht pa vazelin. Bishtin e lopates e kam rezervuar vetem per tet moter o peder!

 15. Moj Shqiperi, e mjera Shqiperi…..
  Nuk mjaftonin halllet tona. Sa persona kemi qe jetojne ne varferi, te vetmuar, te semure, pa asnje ndihme? Askush nuk e di dhe askush nuk mendon per to. Hapim deren per Afganet. Mire bejme. Po me para te mendojme per shqiptaret. Rama, Luli, Sala Iliri mendojne vetem byrhen e tyre….

 16. o Lubonja o pederast burgjesh Ske kapacitet ti te gjykosh se cfare do i ndodhi Amerikes o kokloqe Ti je nje patate e vogel qe nuk i hyn ne pune askujt pervec malokut Vucidolit

 17. Dhe ne shqiptaret qe presim nga reforma ne drejtesi e amerikaneve. Te pakten a do kete gjykates dhe prokurore afgane qe te zevendesojne te larguarit? Por ajo qe te ngushellon, eshte fakti se amerikanet do sillen njelloj edhe me Ramen. Nje dite do e braktisin dhe do e lene ne meshire te hakmarrjes se njerezve. Ate dite do marre autorizimin per te qeverisur Rama dhe gjithe sorollopi i tij bashke me Lulushken bytheperdredhur.

 18. Si shpjegohet , pse me kaq vonese fole more lubonja. Here tjeter ke folur flak per flak dhe po e the ti ………
  Po kush te degjon ty more teveqel.

 19. qasjet e Lubonjës e të tjerëve zërave publikë që po përfitojnë nga talibanët për të sulmuar SHBA se “mbron të korruptuarit si në Afganistan”, ka një e vëtëm një arsye: të mbrojë të korruptuarit shqiptarë para stuhisë së reformës në drejtësi, që ka mbështetjen e mbrojtjen e SHBA-së…Shpellkare cecene shurranjose bythpalare byrektore i jane bashkuar Fatosit të partise qe e futi ne burg per të spiunuar të tjeret qe ishin kunder komunizmit,sot ky fatosi eshte kunder shba njelloj si enveri salihu iliri ky eshte fatosi o shpellkare

 20. Ore ju qe jeni kundra amerikes.
  Nese keni burreri, dilni beni nje protest.
  Tu shohim se sa jeni, surratin dhe burrerin.
  Shkruani ketu kush e di se nga c vend…
  E na beni sikur jeni me qindra.
  Mblidhuni o morra, mbildhuni te shikoni p…n e semes.

 21. Pune Kabuli hesapi. Ky i gjati, burri I zoti!! Beri si beri I mori, me propozim te vet!! Sja ha qeni shkopin, per kto gjera! Ndonje ppp do i japi afganeve?? Apo kujt I plasi! Qe edhe elektorati I vet mos therrasi “denoni Mediun”…

 22. Dilni ne shesh tua njohim burrerin:

  Ty te kapim per veshesh dhe ta bejme bythen shosh o soyboy G99. Trego ku fshiesh, ncirre koken o kurve e qeverise… Do ikesh dhe ti nga syte kembet si afganet…

 23. Pasi kanë diskutuar thelbësisht kanë vendosur që nga shoqata me emrin VT, pra “Veteranët Tanë”, që do të ringrenë Partinë Demokratike në Korçë, ta quajnë shoqatës VK, “Veteranët Konservatorë”.

  “Nuk mund të quhemi veteranët tanë, tha njëri prej të pranishmëve në mbledhje, sepse se nuk jemi tanët, ne jemi konservatorë, ne kemi bindje të djathta thelbësore si anglezët”.

  Kështu do të shprehej një pasardhës i një komunisti persekutor.Jane mbledhur me urdher të salihut e metes Salibanet duke protestuar ne fcb,shpellkare e shurranjose jane salibane

 24. Dostum-Edvin Rama po hiqet zemergjere dhe mikprites! Ne fakt po tregohet koprac ne ate cfare ofron! Pse do thoni ju? Sepse mund te strehohen me mijera afgane,jo disa qindra! Vetem ne qarkun e Kukesit ku Dostum-Edvini ia ka dale me sukses te deboje gjithe moshen e afte per pune(nga mosha 14 deri 60 vjec) mund te strehohen mijera afgane!
  Dostum-Edvini eshte I dashuri I popullit iranian,I dashuri I popullit afgan,I dashuri I popullit serb…eth,vetem me shqiptaret irritohet dhe intatoset! Medemek,shqiptaret paskan te drejte te kene dyshime,te bejne pyetje,te kritikojne vendimet e qarta,te sakta dhe largpamese te liderit suprem Dostum-Edvin! Por lideri suprem I ka krijuar kushtet per te qene I gatshem per cdo situate! Ka punuar pa u lodhur ne degdisjen e shqiptareve! Ndaj sot nuk zihet gafil!!!….

 25. E ke zgjatur pak si shkrim o Lube, por thellësisht ke të drejtë!

  Prej vitesh e kam menduar që skenari i Afganistanit mund të përsëritet në Shqipëri një ditë, dhe ajo që do e bëjë të mundur është vetë korrupsioni i skajshëm.
  Njerëzit do të lodhen me politikanët e korruptuar ndërkohë që në skenën politike mund të hyjnë individë si puna e Elvis Naçit apo e ndonjë islamiku tjetër dhe të marrin pushtetin. Do votohen masivisht pasi populli do i shohi si njerëz idealistë e të pakorruptueshëm – ky mund të jetë rrënimi i pritshëm i Shqipërisë.

  Në të njëjtën mënyrë edhe talibanët e morën pushtetin në vitet ’70.

 26. Une nuk di shume gjera, ama nje gje e kam te sigurte: Shqiperia perfundimisht ka ikur per lesh! Kush te munde le te ike nga ky vend se “nuk keni pare gje akoma”.

 27. Edhe Berisha kishte përkrahjen amerikane kur pranoi ardhjen e opozitarëve iranianë, por, në fund, kur kupa u mbush, u bë presidenti dhe kryeministri i parë i padëshirueshëm për Shtetet e Bashkuara. Me një përcaktim rrënues, si minues i demokracisë.

 28. Keshtu e kane pesuar dhe do e pedojne gjithe rrenegatet dhe sherbetoret e gagareleve dhe horrave amerikan qe nga koreja e kuba deri ne afganistan.sa per ju femra .iret e rikurvave gjithmoe burra e gra ju kane shkerdhyer serbe,rus,kineze e amerikane sepse e keni ne gen kurverine degjenerimin dhe deshiren per tu perdorur dhe venjen ne bordello te grave ,vajzave dhe nenave tuaja.hallall ti keni

 29. “Skifter në Korçë, pulë në Leposaviç” – Nga Vetëvendosje nuk duan të tregojnë përse nuk protestuan edhe për koncertin e çetnikëve të “Riblja Corba”Mos e perdor haloperidolin o renegat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.