• |
ide | kryesore

Luli, nga çadra e berishizmit tek ajo e amerikanizmit

-Instant, 1, Arkiva, Ide

Vetëm pasi Lulzim Basha shpalli me gojën e tij se nuk ka ndërmend të lejojë procese demokratike brenda partisë, u bë e qartë se përse, prej një jave, mbështetësit e tij mediatikë u shndërruan në militantë “pro- amerikanë”. 


Dikush nxitonte të thoshte se PD nuk ka luksin t’i thotë jo SHBA-së, dikush tjetër se vendimi për përjashtimin e Berishës qe i imponuar nga “ata” dhe një i tretë, se demokratët as nuk mund të ëndërronin të vinin në pushtet pa ndihmën e hiperfuqisë. E gjithë kjo zallamahi kishte vetëm një qëllim, t’i bënte lavazh truri popullit demokrat, ta zhvishte atë nga aftësia për të argumentuar dhe nga mundësia për të përdorur logjikën, duke i zëvendësuar këto me kauzën boshe të një “amerikanizmi” të pështirë.


Lexo me tej:

A fiton dot PD me Amerikën kundër? Andi Bejtja përplaset me Preç Zogajn

Vetëm duke krijuar këtë atmosferë kafkiane, vetëm duke e shpënë debatin publik në këtë absurditet marramendës, ata mund t’i përgatisnin Lulzim Bashës shtratin për të thënë me plot gojën një nga mufkat më të rënda që një lider politik ka lëshuar në këto 30 vjet demokraci: Nuk do lejojmë nënshkrime, mbjedhje forumesh, diskutim demokratik dhe votim referendar, nga frika se mund të damkosemi si parti anti amerikane.

Në kushte normale, do të ishte e turpshme të merrje pjesë në këtë debat kaq idiot, që evokon atë shprehjen e atyre që s’e nxjerrin dot gurin nga lumi. Por meqë gurëhedhësit janë shtuar shumë ditët e fundit, ndoshta pretendimet e tyre e duan një sqarim.

Çështja Berisha/ Zbardhen debatet në grupin e PD

Qëndrimi i Bashës për të vrarë demokracinë në emër të SHBA-së, ngërthen brenda vetes disa paradokse.

Së pari, ata që pretendojnë se e duan Amerikën, e justifikojnë këtë në emër të idealeve të lirisë që ajo ka eksportuar në këtë vend. Ata e shohin si tokën e fjalës, mendimit dhe votës së lirë, si ndihmësen kryesore të rikthimit të demokracisë tek ne, si garantuesen e dominimit të vlerave perendimore në Shqipëri. Ndonëse këto nuk janë të vërteta ekskluzive dhe të paprekshme, ata duhen kuptuar në bindjen e tyre. Dhe deri këtu fabula mund të funksionojë. Por ama, të përdorësh këtë Amerikë imagjinare, për të shuar demokracinë e brendshme të një partie, për të shkelur mbi të gjitha ato vlera për të cilat thua se e veneron SHBA-në, kjo është një logjikë që nuk kapërdihet kollaj.

Paradoksi i dytë ka të bëjë me damkosjen e antarësisë dhe votuesve të PD-së si “anti- amerikanë”. Duke pretenduar se nuk mbledh as kuvendin, nuk zhvillon as referendumin- që kërkojnë mbështetësit e Berishës- me pretendimin për të mos lejuar grupime kundër SHBA-së, Basha po tregon se ai i trembet një shumice kundër tij në PD. 

Duke e etiketuar këtë shumicë si me prirje dhe vokacion kundër “aleatit tonë të madh”, kreu i PD ngulit përshtypjen se në pjesën më të madhe të kësaj partie gëlokan sentimente që duhen mbajtur të fshehta. Pra gjoja duke pretenduar se po e mbron partinë, ai vetëm e rrënon imazhin e saj.        

Paradoksi i tretë i atij që në fakt duhej të qe thjeshtë “i pari mes të barabartëve”, është se duke ndaluar votimin dhe mekanizmin demokratik, me justifikimin se aty mund të ngadhënjejnë “anti- amerikanët”, Basha tregon se nuk është i bindur për legjitimitetin e tij në krye të PD-së. Pra, nëse ai është lideri atlantist i një force që voton kundër këtyre vlerave, minimumi, ai nuk do të kishte vend në krye të saj. Në këtë rast ai duhej të largohej nga kjo parti dhe të krijonte një tjetër, ku militantët ta votonin për atë që përfaqëson dhe jo sepse arrin t’i nënshtojë duke uzurpuar selinë.

Në fakt, ky debat është krejt i pavlerë pasi shqetësimi real i Lulzim Bashës nuk ka të bëjë aspak me ëndrrën e tij amerikane, por është shumë më utilitar dhe meskin sesa kaq. E gjitha ka të bëjë me kokfortësinë e tij për të qëndruar në krye të një partie që po e mpak si lëkura e Shagrenit.

Pikërisht këtë ka kuptuar edhe vetë ambasadorja amerikane në Tiranë që i dha një sinjal përmes VOA, për mos keqpërdorimin e Amerikës në debatin e brendshëm partiak. E pyetur në mënyrë të drejtpërdrejtë nëse kishte ushtruar presion për përjashtimin e Berishës, Yuri Kim e kaloi topin direkt tek Basha. Ajo tha se Shqipëria është një vend i NATO-s dhe liderët politikë duhet ta mbajnë mbi supe peshën e akteve të tyre, pa u fshehur pas vendit që ajo përfaqëson.

Përjashtimi i Berishës/ Kush flet pas maskës Yuri apo Luli (video)

Natyrisht, Yuri Kim nuk thotë të vërtetën. Presioni i diplomatëve amerikanë mbi Bashën dhe rrethin e tij të ngushtë, që ata ta përjashtonin sa më shpejt Berishën, ka qenë në kufijtë e të papërballueshmes.    

Por, kur vjen puna për të mbrojtur përzierien kaq flagrante brenda një familje politike, arrogancën dhe brutalitetin e shkeljes të gjitha rregullave dhe ligjeve të funksionimit të saj, shpërfilljen e ndjenjave të militantëve në emër të interesave të kastës, këtë as Yuri Kim nuk ka guxim ta marrë përsipër.

Pikërisht këtë po bën Lulzim Basha: Ai po thotë se si demokrat do Berishën, por si pro amerikan mund ta “vrasë” atë.

Ky dyzim fatal, përbën në fakt edhe esencën e udhëtimit të tij fatkeq në krye të një partie, lideri i së cilës nuk u bë dot kurrë. Ai mbiu aty si prurje e Berishës, u bë pjesë e të gjitha mëkateve dhe krimeve të pushtetit të tij, e përdori atë për të fituar një garë të pabarabartë me Sokol Olldashin, për të spastruar më pas të gjithë kritikët dhe konkurrentët dhe për të justifikuar disfatat e njëpasnjëshme. 

Për tetë vite ai ishte lideri që ndejti në hije. 

Ndërsa tani thjeshtë po ndryshon pemë. Po kalon nga sqetulla e Saliut tek ajo e Yurit, sepse nuk është dot në gjendje të mbrojë vendimet që i duhet të marrë. Kjo paaftësi është në fakt problemi real i partisë së tij. PD, gjendet sot para një dileme: pro apo kundër Bashës dhe kjo e vërtetë nuk mund të fshihet asesi duke i mbivendosur debatin e stisur, pro apo kundër SHBA-së. 

©Lapsi.al

50 Comments

  1. Sot doli ne media SAFE CITY INDEX :
   Tirana e VEMJES LALI QENI NUK EGZISTON .
   Çuni Erdoganit LALI MUTI KROFET SI GJELI NE MAJE TE PLEHUT !

 1. Edhe kjo na duhej. Hajde tani duro Ramutin deri më 2029.
  Eh mor GËLBAZË dhe ti o NAMUT!
  Ju thashë te varni veten më 26 prill, por nuk dëgjuat. U ngopet me byrek me gjizë në bodrumet e SHQUP-it.
  Po na tani. S’ka më byrek me gjizë…
  Hajde duro deri më 2029…
  Po si e gjete o Bushat kur shkruajte se Ramuti po fitoi më 25 prill, këtu e kemi deri më 2029…. Puuuu….

  1. të hanë mut pa fund

   bashfugshkërdhymat

   basha nuk fitoi ne 25 prill, nuk bëri asnjë përfitim konkret nga masakra e 25 prillit, por përjashtoi si legen nga gruçi berishën për ti shërbyer ramëss sërish

   basha të i kë një orë e më parë

   ska demokrat që e voton më pd me bashën.
   basha të hajë qofte me kujtim gjuzin… të.marrë.dhe atë kurvën gaz bardhin me vete salianjin gridarjen endri hasën… lekët që marrin nga kunati i bashës nga tenderat do i harrojnë shumë shpejt

   ekip kurvë

 2. Atje do të shkëlqejnë oratorët e vijës së zjarrit. Ata do t’iu bëjnë thirrje demokratëve që t’iu bashkohen në këtë aventurë. Nën presionin e thirrjeve “allahu akbar!..” do të kërkojnë dorëheqjen e Lulzim Bashës “për të shptuar” PD!… Do të vijë dita kur me durimin e sosur të ndërmarrin akte dhune.

 3. Kaloi nga nuk më lejon Saliu tek nuk më lejojne Amerikanët.

  Si mendon Luli dhe njerzit pranë tij të vijnë në pushtet? Me votat e kujt?

  Ka 8 vite që në Shqiperi po ndodh një hemorragji emigrimi, dhe emigron ai që është i pakenaqur me sesi po ecin gjërat, se kush është i kënaqur dhe ka besim te Rama nuk iken por rrin e lavdëron dhe e voton. Tani shkon Luli pasi ka “fjetur” 8 vjet dhe armiqëson bazën e PD se po foli amerika ka mbaru ajo punë, do rri Rama derisa të gjejnë një vend tjetër ta përdorin si kosh mbeturinash, dhe me pas do rri Luli 2 muaj në pushtet sa tja kalojë stafetën Velinës, nuk ka demokrat e opozitar që e pranon këtë idiotësi të mbrojtur në mënyrë naive dhe fyese për inteligjencën minimale.

  1. të njëjtën ka thënl bushati përherë

   kar jokar por ka të drejtë

   këto janë bastardizime ordonere fare…. nuk lejoj asnjë gjë në parti se mka thënë amerika

   amerika.mjes drek darkë bën votime për cdo gjeë, për kongres për senat per shtet per federal, për guvernator, për gjykatës për prokuror për kryetar bashkie për sherif….çdo njeri çdo drejtues zgjidhet me votë çdo njeri me votë

   basha thotë..nuk i lejoj unë me seriozitetin e tij që të dhjet në brekë

   po ik o bashe hap krahun të vijë noi çun tjetër se ka njerëz plot të pregatitur që duan të.fitojnë jo të rri ë si ti në rradhë tk bolet e ramës..
   palaço

 4. Bushat,

  Ne artikujt e tu prej disa kohesh, konsiderohen “idiote” qendrime, debate ose persona te nje linje te ndryshme nga e jotja.

  Keto jane shenja te njohura patologjike e ndoshta duhet te fillosh te shqetesohesh per shendetin tend psiqik

  1. i more ilaçet ti zogu?

   apo more sufllaqen?

   këtë nivel ka ky vind tani ka analfabetë funksionalë si ti plot
   lexojnë por skuptojnë

 5. Po te ishte burre Basha duhej te thoshte vetem kaq: “Ne grupin tone parlamentar, nuk ka vend per njerez qe Departamenti i Shtetit i ka shpallur non grata!”.
  Kaq dhe nuk kishte pse e ngaterronte Ameriken ne keto pune. Keshtu si sillet Basha ka bere armik edhe Berishen edhe Ameriken.
  Perfundimisht, Luli nuk ka asnje faj por nuk ka as kellqe!
  S`keni pare gje akoma se cdo te na beje Ramashenko deri sa te vdese!

 6. SHKELZEN BERISHA E KA ARMINA MEVLANIN NE KREVAT,YMER GELBAZA ,FRROK CUPI,FRED PEZA I VJEDHIN CA FOTO TE ARMINA MEVLANIT NE FB DHE TWITTER DHE MASTURBOJN ZAGARET NE SKYPE LIVE NE KOL SALLAKU SKYPE thotë:

  JU KUJTOHET ZOTI BUSHATI KUR YMER GELBAZA KELLIRA E MBANTE ME SHUME LLAPEN NE BYTH TE SALI BERISHES SE SA NE QENEF (GOJE) TE TIJ PASAJ E SHQELMUAN KUR JA PUBLIKOJ DOSJEN E TURPIT FAMILJAR EDI RAMES SE SO KRISTAQ RAMA JA PALLOJ GRUAN EDI RAMES (DEAL EDI RAMA&SALI BERISHA) EDI RAMA I PAGUAJTI CA CUNA PROBLEMATIK MJE SHQELMUE YMER GELBAZA KELLIREN KURSE DOKTORI MOS ME KAP CUNAT , PASTAJ QKA BERI YMERI IKU NGA DOKTORI DHE FILLOJ TJA FUT LLAPEN NE BYTH EDI RAMES HAHA

 7. YMER GELBAZA NDA INATI QE MBAN NDAJ ALBIN KURTIT JA LEPI QIMET E BYTHES BATON HAXHIUT DHE EDI RAMES-NJE ZAGAR I MJERUAR YMER GELBAZA KELLIRA thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA DHE FRROK CUPI PAGUHEN NGA EDI RAMA DHE BATON HAXHIU PER TA SULMUAR ALBIN KURTIN DHE VJOSA OSMANIN

 8. Fanatizmi i perkrahesve te liderit suprem Berisha, i kalon caqet e arsyeshmerise. Ekstreme te tilla duan kunderpergjigje ekstreme. Nuk ka rendesi mjeti qe perdoret ka rendesi qe Berisha e berishizmi te mos jene pjese e shoqerise politike e vendim marjes ne Shqiperi. Te kerkosh te zbatohen normat demokratike ne nje parti jo demokratike me nje militantizem fanatik te shumices se antaresise se saj eshte e sigurte deshtimi.

 9. RESPEKT MAXIMAL ANDI BUSHATIT ARMAND SHKULLAKUT ENTON ABILEKAJ DHE FATOS LUBONJES thotë:

  ZOTI BUSHATI SE UK KA TURP KY BATON HAXHIU ME U FUT NE DEBATE ME JU,KUR ZAGARI I MBETEN FJALET NE FYT GEK MEK GEK MEK GEK MEK

 10. Çdo demokrat sot duhet te falenderoje z.Berisha per inisiativen e tij per referendum . Biles me shume te kenaqur dhe te fituar duhet te ndjehen Shqiptaret e ndershem dhe si rrjedhoje duhet ta mbeshtesin inisiativen e tij . Nese PD-ja nuk do kishte debate brenda saj , nese Berisha do ishte grata ne Amerike dhe nese brenda elites se PD-se do kishte nje dakordesi perfekte dmth nese gjithçka do shkonte vaj , a kishte ndonje njeri me dy pare mend ne koke qe do ti jepte nje mundesi te mundeshme PD-se se nje dite do te vinte ne pushtet me kete Bashe? PD-ja ishte drejt shkaterrimit perfundimtar , Berisha i dha nje shans PD-se qe te riorganizohet apo te rigjeje vetvetetn duke ndrequr gabimet e riperserituara ne kohe . Duhet nje ballafaqim , duhet nje shkundje , duhet riorganizim por nese nuk do kete dakordesi atehere PD le te ndahet . Gjithsesi PD tani per tani eshte nje kufome qe merr fryme . Çdo nderhyrje apo dyluftim vetem sa e forcon dhe e ringjall PD . Une ne kete “lufte” jam me Berishen por me nje kusht sido qe te veje Basha dhe berisha nuk duhet te jene me kryetar , biles duhet te largohen perfundimisht nga politika .

  1. rri i qetë. berisha nuk ka.ambicje për pushtet

   edhe ata sumatricet e tjere tek ps të rrinë të qetë.
   dhe sidomos moshat e treta si sala vetë të jenë super të qetë

 11. Bushat me ke je dhe si je? Ku je?
  As nga baba dhe as nga nana nuk e ke trashegim referendumin .
  Mos je duke marre rrogen se keto mbrockulla i thote perdite edhe Rrema i bashkise qe ba gur te lumi.
  Edhe nje lule nuk mbillej ne Shqiperi pa urdhin e Berishes.
  Pame nje hipokrit dhe superbandit qe vetem vret .
  I ka hyre frika ne palce dhe tani na thote qe femija “im” eshte kopil.
  Ndoshta e extradojne si El Capon dhe ja bejne mire gjyqin me Sorosin nga Tropoja.

 12. Respekte z. Bushati!
  Te vleresoj si ndoshta i vetmi analist shqiptar qe ke qene dhe je ne opozite me te gjithe pushtetet.
  Ma bej hallall nje pyetje nese ma lexon –
  A e percepton dot nje kryetar te PD me “non grata” ne balle si tatuazh?
  Faleminderit.

  1. për ramën e ke fjalën?

   sepse 99.99 % e shqiptarëve janë non grata….
   shiko sa viza jep usa për shqiptarët…

   nuk jep arsye për refuzimin

   njeh ndonje shtet të pushtojë një shtet tjetër sepse ka arme të shkatërrimit në masë të cilat nuk u gjetën kurrë dhe ku mbeten mijra amerikanë të vrarë???

   pse ta rrujnë për noi dokument politikani në shqipëri?

 13. Pse as njeri, as tjetri nuk zbulojne permbajtjen e dosjes per demokratet qe ata te gjykojne vete mbi te?!

  Pse nuk u japin mundesine demokrateve qe te krahasojne permbajtjen e dosjes me ate qe ata kane degjuar, lexuar, dine dhe perjetuar vete si bashkudhetar te doktorit?!

  Keshtu eshte me mire per te gjithe, se zbulohet shpejt e verteta.

  1. sepse ska dosje, ambasada i bëri presion, zyrokratet e zyres se ballkanit bënë letrat gati .. dmth muhabet shokesh e kafesh institucione jo hetimore por si miniatria e jashtme, pra me ti bo letrat jo gent caka por zari i zarit te zarit te zarit te karit

   proces teresisht burokratik

   letrat le ti nxjerrë burokracia e ambasades te cilët marrin zjarr për kokërr të.qejfit sepse e shohin që një tufë karash si ty beson te dosjet e zyrave

 14. Nuk përmbahet dot/ I moshuari “betohet” para Berishës: Mos vdeksha pa të parë edhe njëherë në krye të PD-së,mbas 30 vjetesh salihu na kujtoje shpellkaret qe qanin per enverin bashke me salihun

 15. Kujt i vlen ajo “cadra e berishizmit” e kujt jo!

  – Lulzim Basha ndenji 8 vite ne ate “Cader” dhe mbeti 8 vite ne opozite.
  Ne keto 8 vite te Bashes ne ate “Cader”, u identifikua si sejmeni i Saliut.

  – Edi Rama erdhi ne pushtet ne 2013 me devizen “Fajin e ka Saliu”
  Ne 8 vite Edi Rama ne c’do fushate foli e tha vetem “Po ika une do te vije Saliu”

  Pra o Bushati ajo “cadra berishiste” ishte e eshte sa kohe te zgjase, nje mallkim per Lulzim Bashen dhe nje Gjethe Fiku e bekuar per Ramen qe i mbulon bythen jashte te pushtetit me deshtimin total ne ekonomi se pari.
  Po ra ajo “Cadra” Gjethe Fiku, edhe bytha e Rames zbulohet si atehere ne plazh publik

 16. Diplomatët e SHBA nisën të diferenconin Bashës nga Berisha që në vitin 2011. Në 2013 e krahasuan rrëzimin e Berishës nga pushteti me përmbysjen e Ramiz Alisë. Beteja kulmoi me shpalljen non grata në 19 maj 2021 dhe me kërkesën e Rekeer ndaj Bashës për ta dëbuar Berishën nga PD-ja.

 17. Kemi humbur fabrikat, fermat, parqet dhe shkollat…, që u ndërtuan për gjysmë shekulli por i rrënuam në një minutë. Kemi humbur pronat dhe pronësinë. Kemi humbur kursimet dhe mendjet në skemat piramidale. Kemi humbur qetësinë e fëmijëve dhe butësinë e njeriut familjar nëpër kallashë e molotovë… Të gjitha në tre dekadat e fundit.

 18. ska asgje qe i bo derman malokut vucidolit SPAK ka gati dosjen e tij me gjitha te dhenat e CIA

  1. që ditën e parë që u shpall.. hahaha
   po ishte idiotllik
   dhe ka nnë arsye tjetër
   por nuk e bëri sepse do kundërvihej direkt dhe ai e di mirë që nuk e bën dot këtë

   dhe do ishte një karrlik me brirë duke qenë realist sesa më sbumë e meriton rama veliaj dhe i gjithë rampjellja një shpallje non grata… dhe berisha 8 vjet pa vulë dhe firmë

 19. …..Ne 8 vite Edi Rama ne c’do fushate foli e tha vetem “Po ika une do te vije Saliu…..

  jo kari i lalës se beri 2017 masakër me vjedhjet që i koalidoi në dibër dosja 184 pstaj doli nicja.ne 2017
  dhe 2021 patronazhistet etj etj

  rama fiton me shtet me banda propagande leke blej vidh punëso kot
  550 mijë vota ps i merr edhe ver llapën kryetar

 20. Sali Berisha ka nxjerr shpatën dhe Lulzim Basha mburojën, partia është ndarë mes të dyve, dhe ithtaret e Sali Berishës, të cilët janë më shumë në shtyp se sa në parti, po mbrojnë tezën se Sali Berisha duhet përdorur sa të heqë Lulzim Bashën dhe të vendosë një kryetar tjetër.

 21. Përveç takimit që tashmë është bërë publik, ai i vitit 2008 kur Berisha ishte Kryeministër dhe në njoftimin zyrtar të Qeverisë shqiptare thuhet se “Kryeministri Sali Berisha ka mbajtur një takim me mikun e madh të Shqipërisë dhe shqiptarëve George Soros, një financier dhe filantropist i njohur botërisht”, fotoja e publikuar sot vërteton të paktën edhe një tjetër takim Berisha-Soros.

 22. YMER GELBAZA KELLIRA DHE FRROK CUPI JA VJEDHIN FOTOT ARMINA MEVLANIT NE FB DHE TWITTER DHE MASTUBOJN NE SKYPE LIVE ME KOL SALLAKU SKYPE thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SE ESHTE BERE KAPS

 23. Nëse Berisha arrin ta rrëzojë Bashën, nuk ka dyshim që kryetari i radhës do jetë një tjetër zar i tij, në mos ai vetë. Ama, kjo nuk do të thotë që dilema, me të cilën përballet PD-ja, është midis Berishës dhe Bashës. Ky i fundit është produkt i Berishës si në formë, edhe në përmbajtje. Ai është vendosur dhe ka qëndruar në krye të PD-së me bekimin dhe metodat e doktorit. Madje, Basha ende nuk është distancuar politikisht prej Berishës.O stalin gelbaza ja ke lepire mire bythen salihut kete muaj prandaj po mban fjalime kunder kopilit të ti basha,o shpellkar ekselent i salihut

 24. Me “zemërgjerësinë” kapos së kupolës, iu jep kohë për reflektim. Iu kujton se PD ka qenë, është dhe do të jetë e Sali Berishës. Kush ka provuar t’ia marrë, ka thyer qafën. Nëse nuk ka reflektim, do të plasij gjylja e madhe e Plakut Mere! Dhe at’here… o burra kush të mund të shpëtojë, si i thonë: O gomari, o i zoti! Çudia më e madhe janë brohoritjet që auditori i rrudhur i foltores i jep atij. E dinë që Saliu tjetër thotë e tjetër mendon, i gënjen ditën për diell. Dhe prapë e brohorasin, e duartrokasin, e adhurojnë… O zot po i fale, shpëtoji nga “hipnoza”!

 25. Sali Berisha ka nxjerr shpatën dhe Lulzim Basha mburojën, partia është ndarë mes të dyve, dhe ithtaret e Sali Berishës, të cilët janë më shumë në shtyp se sa në parti, po mbrojnë tezën se Sali Berisha duhet përdorur sa të heqë Lulzim Bashën dhe të vendosë një kryetar tjetër.Shpellkare e cecene ne mbrojtje te llalles se salihut e likes,nuk flasin salihu e likja por kane leshuar nje kategori cakallesh e skifter dhe po shajne ameriken,rrace me e ndyre shpellkaresh nuk i gjen ne bote por vetem ne shpellat e vicidolit dhe skraparit,prisni rrallen o enverista të salih saliban berisha

 26. Në orën fatkeqe 20:00 të datës 9 shtator 2021, Berisha preku të vërtetën: Lul Basha, me pamjen e ‘tutkunit’, kishte luajtur rolin e ‘tenjës’ dhe ia kishte ngrënë gjithë stofin ‘babait politik’. Luli kishte bërë vrap në vend, si për t’i thënë se ‘nuk largohem prej teje’. Basha nuk bëri gabimin e Pashkos dhe të Hajdarit që e kërcënuan Berishën se do ta hidhnin nga avioni prej Amerike, por pa bërë zë, Luli hapi dritaren dhe e hodhi vërtet.

 27. More ju qe mbroni Bashen, a jeni po ju qe deri dje e etiketuat si pjelle e Saliut apo e kam gabim. Po tani pse duhet mbrojtur.

 28. Nga cadra e Berishes tek cadra e Yurit, neser tek cadra e nuk e di se kujt.
  Po mire, po nje cader te veten, di te ndertoje ky qe enderon te udheheqe kete vend?
  Me kollaj do shkoje Kujtim Gjuzi ne Jupiter se do behet Basha kryeminister.

 29. Ai po përpiqet të dalë si viktimë nga ndëshkimet e radhës që mund t’i vijnë nga drejtësia. Duke parë se çështja e Fatmir Mediut po shkon në Gjykatë të Lartë dhe natyrisht frika se Mediu mund të bëhet “pentito” si Luli, e kanë motivuar atë të hidhet në sulm kundër reformës në drejtësi, që nëse i biri i tij përfundon në burg nga drejtësia, ta paraqesë atë si hakmarrje ndaj Berishës, që sulmoi reformën në drejtësi.

 30. Mendova ku i gjen gjithë këta patriotë Doktori në takime. Tani e kuptova ku e ka suksesin. Merr dhe patriotë grekë në takime. Ai burri që i thosbte je nder i kombit është ky që çjerr faqet në Bularat,shpellkare të fcb merni shembull nga ky jevgjiti grek qe i Thur lavde salih saliban berishes

 31. epike nga takimi i Berishës në Vlorë: E sigurt që në takimin e Gjirokastrës Xhorxh Uashington do dalë me origjinë nga Viçidoli

 32. Akuzon Lulashin,
  se po komploton,
  por në fakt Saliu,
  Ramën po ndihmon!

  Ramën po ndihmon,
  ky plak krejt i marrë,
  PD-në që do fort,
  duke e përçarë!

  Me ato që ndodhin,
  sot në kampin blu,
  kush është pro Berishës,
  është njeri pa tru!

 33. Berisha kishte parashikuar rezistence dhe dorëheqje nga Basha, si dhe çdo kryetar, që do ta pasonte atë, për t’i shkuar deri në fund shpërdorimit vetjak, që ai do t’i bënte PD-se, në një karshillëk të tillë “vetëvrasës” me SHBA-të. Pikërisht ky është antiheroizmi si tipar dallues i Berishës dhe që e përcakton përfundimisht atë, si politikanin më të poshtër të kësaj epoke post komunizëm. Berisha po kërkon hapur dhe me këmbëngulje sakrifikimin e të tjerëve për të. Berisha nuk ka qenë hero. Kurrë nuk mund të gjejmë një sakrifikim sado të vogël në funksion të vendit të tij

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu