• |
ide | kryesore

Gabimet qesharake në serialin “Squid Game” që u kanë shpëtuar pa i parë

-Instant, Arkiva, Lapsi Leaks

Seriali “Squid Game” u bë lehtësisht një nga serialet më të mëdha të Netflix dhe shpejt arriti në vendin e parë në 90 vende. Më shumë sy që e shikojnë, ka gjithashtu një shqyrtim më të madh mbi të metat dhe surprizat e fshehura të shfaqjes.


Numrat e lojtarëve u ngatërruan


Ishin 456 pjesëmarrës në fillim të lojës dhe secilit iu caktua një numër, në varësi të renditjes që u bashkuan. Shifrat e personazheve kryesore ishin të qëndrueshme gjatë gjithë shfaqjes, por duket se producentët i kushtuan më pak vëmendje detajeve të lojtarëve jo shumë të rëndësishëm, transmeton KultPlus.

Një nga pjesëmarrësit ishte më shumë se 100 vjeç

Pjesëmarrësi 017 pati një avantazh të lehtë gjatë lojës së 5-të, atë ku duhej të merrnin me mend se në cilat dërrasa xhami të hidheshin për të kaluar në mënyrë të sigurt nga ana tjetër.

Ai mund të tregonte se cilat panele ishin kalitur dhe cilat do të thyheshin. Kështu që Front Man vendosi të shikonte dosjen e tij dhe u zbulua se ai punonte në një fabrikë qelqi.

Megjithatë, një përdorues i Reddit vuri re një anomali qesharake në vitin e lindjes së tij. Ai supozohet se ka lindur në vitin 1897, që do ta bënte atë 124 vjeç. Por duket se Netflix e ka korrigjuar këtë gabim tipografik.

Kishte përkthime të pasakta në anglisht

Një përdoruese e Twitter ndau mendimet e saj për thelbin e vërtetë të dialogëve koreanë dhe se si ato u ndryshuan pak në titrat në anglisht.

Për shembull, në skenën ku Han Mi-nyeo (Lojtari 212) përpiqet t’i bindë lojtarët që ta zgjedhin atë për ekipin e tyre, në përkthim shkruhej “Unë nuk jam gjeni, por gjithsesi ia dola mbanë”. Përdoruesi sqaroi se Mi-nyeo në të vërtetë tha: “Unë jam shumë i zgjuar, thjesht nuk pata kurrë një shans për të studiuar”.

Kishte një problem vazhdimësie me celularin e Gi-hun

Në fund të serisë, Gi-hun u shfaq duke udhëtuar në një stacion treni, duke folur me vajzën e tij në Samsung S7.

Por ndërsa ai ishte duke pritur për fluturimin e tij brenda aeroportit, u zbulua se ai kishte një Samsung S3 në dorë. Duket sikur telefoni i tij është ulur në mënyrë misterioze diku gjatë udhëtimit të tij.

Celulari i Hwang Jun-ho-s për mrekulli nuk i mbaroi kurrë bateria

Celulari i policit u bë një nga pikat kryesore të shfaqjes. Ajo gjithashtu nisi meme dhe komente qesharake për shkak të asaj që njerëzit e shikuan si një jetëgjatësi ideale, por joreale të baterisë.

Ata përdorën një numër real të telefonit

Në seri, lojtarëve të interesuar iu kërkua të kontaktonin një numër telefoni nëse dëshironin të merrnin pjesë në konkurs. Në jetën reale, shifrat i përkasin rastësisht një gruaje nga Koreja e Jugut, e cila u përmbyt me mesazhe dhe thirrje shakaje pasi shfaqja shpërtheu internetin. Netflix thuhet se tha se ata do ta zgjidhin këtë problem duke redaktuar skenat ku u shfaq numri.

1 Comment

  1. Nje tjeter maje per porno anti-kapitalizmin e pademshem te pop kultures moderne. Kush e di sa eshte rritur vlera e aksioneve te pronareve te netflix pas ketij seriali.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.