• |
ide | kryesore

Pushtimi rus i Ukrainës ilustruar në foto

-Instant, F1, Stil


Pas muajsh ngritjeje ushtarake dhe kufijsh, Rusia nisi një sulm të paprecedentë ushtarak ndaj Ukrainës.

Shpërthimet shpërthyen në një numër qytetesh ukrainase, duke përfshirë kryeqytetin Kiev, në një pushtim të gjerë që filloi para agimit të 24 shkurtit. Betejat vazhdojnë të zhvillohen në qytete të shumta të Ukrainës.

Vendet evropiane dhe Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione të ashpra në përgjigje të veprimeve të Rusisë. Një vorbull përpjekjesh diplomatike në javët e fundit nuk ka arritur të qetësojë tensionet në rajon, megjithatë lajmet bëjnë të diur se një bashkëbisedim mes presidentit ukrainas dhe Vladimir Putin do të mbahet sëshpejti.

Rusia ka forcuar kontrollin e saj ushtarak rreth Ukrainës që nga viti i kaluar, duke grumbulluar dhjetëra mijëra ushtarë, si dhe pajisje dhe artileri, në pragun e vendit dhe asktualisht Kiev është i rrethuar nga të katërta anët.

Përshkallëzimi në konfliktin shumëvjeçar ka shkaktuar krizën më të madhe të sigurisë në kontinentin evropian që nga Lufta e Ftohtë, duke ngritur spektrin e një përballjeje të rrezikshme midis fuqive perëndimore dhe Moskës.

LEXO EDHE:

Kriza Ukrainë-Rusi e ilustruar me foto

Trupi i pajetë i një vajze 6-vjeçare, e cila sipas Associated Press u vra nga bombarduar në një zonë të banuar, shihet e shtrirw në një karrocë mjekësore në një spital në Mariupol, Ukrainë, më 27 shkurt. Vajza, emri i së cilës ishte nuk dihet, u dërgua me urgjencë në spital, por nuk mundi të shpëtonte.
Imazhet satelitore tregojnë dëme të konsiderueshme në një pjesë në bazën ajrore Hostomel jashtë Kievit, Ukrainë, më 27 shkurt. Aeroplani më i madh në botë, Antonov AN-225 Mriya, u shkatërrua nga një sulm rus në aeroport.
Një makinë e blinduar ruse digjet pas luftimeve në Kharkiv, Ukrainë, më 27 shkurt. Luftimet në rrugë shpërthyen ndërsa trupat ruse hynë në Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, dhe banorëve iu kërkua të qëndronin në strehimore dhe të mos udhëtonin.
Banorët vendas përgatisin kokteje molotov në Uzhhorod, Ukrainë, më 27 shkurt.
Trupat ukrainase në Kiev shoqërojnë një të burgosur më 27 shkurt për të cilin dyshonin se ishte agjent rus.
Forcat ukrainase patrullojnë në rrugët bosh në Kiev më 27 shkurt. Kryebashkiaku Vitali Klitschko zgjati një shtetrrethim në mbarë qytetin deri të hënën në mëngjes.

©LAPSI.AL


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *