• |
ide | kryesore

Elon Musk po mendon seriozisht të krijojë një platformë të re të mediave sociale

-Instant, Stil


Elon Musk tha se po mendon seriozisht për krijimin e një platforme të re të mediave sociale në një postim në Twitter të shtunën.

Tweet-i i Musk pason kritikat ndaj Twitter, ku ai pretendoi se platforma nuk lejon fjalën e lirë.

“Duke pasur parasysh se Twitter shërben si sheshi publik de facto i qytetit, mosrespektimi i parimeve të fjalës së lirë minon rrënjësisht demokracinë”, shkroi Musk të premten në Twitter. “Çfarë duhet bërë?”

Më pas ai pyeti nëse nevojitet një platformë e re.

Një marrëveshje e vitit 2018 me Komisionin e Letrave me Vlerë kërkon që Musk të marrë miratimin paraprak nga drejtuesit e tjerë të Tesla-s përpara se të postojë postime në Twitter për kompaninë.

Pasi Musk pyeti ndjekësit e tij në Twitter në nëntor nëse ai duhet të shesë 10% të aksioneve të tij në Tesla, kompania e automjeteve elektrike mori një thirrje nga SEC sepse pyetja e sondazhit shkaktoi një shitje të aksioneve të cilën CEO e ka quajtur “ngacmim”.

Në fillim të kësaj jave, në përgjigje të Musk që sfidoi thirrjen, një rregullator i SEC i kërkoi një gjykatësi federal që të lejojë që postimet e tij në Twitter të vazhdojnë të shqyrtohen.

“Mocioni i Musk për anulim është proceduralisht i dëmtuar dhe në thelb i pabazë,” tha KSHZ.

Nëse ai vazhdon me lançimin e një platforme të tijën, Musk do t’i bashkohet një liste në rritje të figurave publike dhe kompanive të teknologjisë që po heqin dorë nga rrjetet e krijuara të mediave sociale dhe po krijojnë platformat e tyre, shpesh duke mbrojtur “fjala e lirë”.

Ish-presidenti Donald Trump, i cili është përjashtuar nga Twitter që nga janari 2021, lançoi në mënyrë të veçantë Truth Social në shkurt si pjesë e Grupit të Medias dhe Teknologjisë Trump.

LAPSI.AL


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *