• |
ide | kryesore

Regjisori i ‘Friends’ zbulon përshtypjet e para për aktorët

-Instant, Paparazzi, Slider


Regjisori i “Friends”, James Burrows ka zbuluar së fundmi mendimin e tij mbi aktorët e komedisë së dashur para se të bëheshin emra të njohur.

Në një fragment të kujtimeve të tij të ardhshme  të ndarë me WSJ Magazine,  fituesi i Emmy-t foli për sjelljen në jetë të shfaqjes ikonë dhe diskutoi disa nga instinktet e tij të brendshme për aktorët.

“Kisha një sens të mirë për Friends dhe dy gjëra i dija menjëherë: një, nuk kisha kohë ta drejtoja dhe dy, duhej ta drejtoja”, ka shkruar ai. Ai vazhdoi, “Unë u dashurova me këta gjashtë fëmijë  menjëherë. Nëntëdhjetë e pesë për qind e skenarit origjinal të serialit u transmetua.”

Burrows tha se ata kishin “fat të mahnitshëm” në atë që të gjashtë aktorët që dëshironin për shfaqjen ishin në dispozicion.

Shfaqja e gjeti rrugën e saj  te Courteney Cox, edhe pse regjisori shkroi se aktorja fillimisht “nuk ishte më qesharakja në grup, por u rrit në të dhe gjeti humorin e saj”.

Ai vuri në dukje se seriali mund të ishte quajtur lehtësisht “Miqtë e Monikës” për shkak të rolit të saj në shfaqje.“Ajo ishte jashtëzakonisht e bukur dhe kishte kimi mes anëtarëve të tjerë të kastit”.

Jennifer Aniston (ose “JA”, siç e quan Burrow) ishte “lloji më i vështirë për t’u gjetur në komedi – ajo është edhe e bukur dhe qesharake”, sipas regjisorit.

James i dha merita të veçanta Matt LeBlanc për mënyrën se si ai ishte në gjendje të zhvillonte rolin e Joey së bashku me shkrimtarët, duke e quajtur atë “lrolin më të përmirësuar”.

“Është falë aftësive të tij që karakteri i Joey zhvillohet gjatë rrjedhës së serialit. Ai kurrë nuk luajti  si djali budalla, por si djali  “shumë më i zgjuar se sa mendoni”, ai me potencialin më të madh të rritjes dhe  më empatiku, “tha Burrows.

Ai shtoi, “Një personazh nuk mund të evoluojë nëse nuk është në skenar, por gjithashtu  duhet edhe një aktor që mund ta tregojë me të vërtetë atë rritje… Ai u rrit më shumë, sepse i kushtoi vëmendje të gjithave kritikave  dhe ishte më i gatshëm për të mësuar nga pesë të tjerët dhe nga të gjithë personat e  përfshirë.”

Me David Schwimmer , marrëdhënia e tyre u rrit përtej regjisorit dhe aktorit, pasi ai u bë dhe mentori i tij.

“Gjatë sezonit të parë të Friends, David më pyeti nëse do të isha mësuesi i tij. Ai më vuri në hije, fillimisht në Friends dhe më vonë në Will & Grace. Unë isha po aq i lumtur ta mësoja atë pasi  ai ishte i etur për të mësuar.”Ai vazhdoi të drejtonte 10 episode të Friends, episode të tjera televizive, disa filma dhe shumë teatër si në Çikago ashtu edhe në Nju Jork. Një herë i thashë, ‘Schwimmer, ti je personi i dytë më qesharak që kam njohur ndonjëherë. .’ Deri më sot, nuk i kam thënë kurrë se kush është i pari”.

Matthew Perry kishte atë që regjisori e quajti një “stil shumë të veçantë”, duke thënë se aktori ishte “i zgjuari” në shfaqje.“Ai solli në tavolinë djaloshin vetëpërçmues dhe qesharak e të pashëm”.

Dhe megjithëse James e quan Lisa Kudrow një “shoqe vërtet të mirë” ai tregoi se i kujtohet të ketë dëgjuar nga dikush në shfaqje që aktorja – e cila sapo kishte humbur rolin e Roz në Frasier për Peri Gilpin tha: Ai i idioti, Jimmy Burrows po drejton shfaqjen. A mund ta besoni?'”

Të gjashtë anëtarët e kastit të serialit u ribashkuan në maj 2021 për HBO’s Friends: The Reunion, ku ata rishikuan xhirimet dhe zbuluan histori rreth kohës së tyre duke filmuar sitcomin klasik./Lapsi.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *