• |
ide | kryesore

Kalush Orkestra, të zhgënjyer pas vendimit për të mbajtur konkursin jashtë Ukrainës

-Instant, Paparazzi, Slider

Fituesit e Eurovizionit, Kalush Orchestra, kanë pranuar se janë ‘të befasuar dhe të zhgënjyer’ pas vendimit për të mbajtur konkursin e vitit 2023 jashtë Ukrainës.


Duke folur për Metro.co.uk, frontmeni i Kalush Orchestra, Oleg Psyuk pranoi se ishte ‘i befasuar’.


“Jam shumë i zhgënjyer sepse kishim shpresuar ta organizonim në Ukrainë”, shpjegoi ai.

Në fillim të këtij muaji, EBU konfirmoi se do të fillonte diskutimet rreth organizimit të mundshëm të Eurovizionit në MB.

Ukraina shprehu shpejt pakënaqësinë e saj për vendimin, me EBU-në që u përball me kritika nga Ministri i Kulturës i Ukrainës.Megjithatë, pavarësisht se ishte në dijeni të ‘zhgënjimit’ nga Ukraina pasi zbuloi se konkursi nuk do të mbahej në vendin fitues, EBU ka konfirmuar se nuk do të ndryshojnë planet e tyre.

Në një deklaratë, EBU tha: “Vendimi u drejtua nga përgjegjësia e EBU për të siguruar që kushtet janë përmbushur për të garantuar sigurinëtë gjithëve që punojnë dhe marrin pjesë në ngjarje, planifikimi i të cilit duhet të fillojë menjëherë në vendin pritës.

“Të paktën 10,000 njerëz janë zakonisht të akredituar për të punuar në,, Eurovision Song Contest, duke përfshirë ekipin, stafin dhe gazetarët. Rreth 30,000 fansa të tjerë pritet të udhëtojnë në këtë ngjarje nga e gjithë bota. Mirëqenia e tyre është shqetësimi ynë kryesor. Prandaj është kritike që vendimet e marra në lidhje me një ngjarje kaq komplekse televizive të drejtpërdrejtë të merren nga profesionistë të transmetimit dhe të mos politizohen.’

Deklarata vazhdoi duke iu referuar rregullave zyrtare të konkursit, të cilat thonë se ESC mund të zhvendoset ‘në një situatë force madhore’ siç është një luftë në vazhdim.

Rreziqet me të cilat do të përballet konkursi duke u zhvilluar në Ukrainë përfshijnë “rrezikun “i rëndë” të sulmeve ajroretë cilat mund të shkaktojnë viktima të konsiderueshme.

Këshilla e ekspertëve të palëve të treta për sigurinë u kërkua gjithashtu nga EBU, e cila vendosi se vlerësimi i rrezikut të një ngjarjeje masive viktimash për shkak të konfliktit në vazhdim është ‘i lartë’ dhe ata cituan komentet e bëra nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, se Lufta në Ukrainë ‘mund të marrë vite’.

Ai vazhdoi: “Për sa i përket mundësisë së organizimit të Konkursit në një vend kufitar afër një vendi fqinj, specifikimet e vendeve të sugjeruara dhe mungesa e infrastrukturës së nevojshme përreth, nuk plotësojnë kërkesat e ESC./Lapsi.al

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.