• |
ide | kryesore

“NATO, me qëllime imperialiste”, Putin: Operacioni në Ukrainë, sipas parashikimeve

-Instant, Lajme, Të fundit

Samiti i fundit i NATO, ku iu hap rruga e anëtarësimit Finlandës dhe Suedisë, nuk kaloi pa u komentuar nga presidenti i Rusisë, Vladimir Putin. Gjatë një deklarate për mediat nga kryeqyteti i Turkmenistani, kreu i Kremlinit dënoi ambiciet imperialiste të NATO duke akuzuar aleancës se po kërkon të afirmojë të ashtuquajturën supermaci të saj përmes konfliktit në Ukrainë.


“Ukraina dhe mirëqenia e popullit ukrainas nuk është qëllimi i Perëndimit dhe NATO-s, por një mjet për të mbrojtur interesat e tyre. Udhëheqësit NATO-s duan të afirmojnë supremacinë dhe ambiciet e tyre perandorake”, deklaroi Putin.


Më tej, presidenti Putin shtoi se Rusia do të përgjigjet në të njëjtën mënyrë nëse NATO vendos trupa dhe infrastrukturë në Finlandë dhe Suedi pasi të bashkohen me aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA.

6 Comments

      1. Tani qe u futen ne grigjen e Natos, kto vende qe coc mbaheshin, e formalizuan baltosjen ne batakun ku jemi dhe ne te tjeret.
        Nje mut, si gjithe fekalja ne perendim te hemisferes veriore.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.