• |
ide | kryesore

Tirana, qyteti nga duhet ikur

1, Ide
jo

Ka dhe ditë kur propaganda i dorëzohet realitetit dhe padyshim që kjo e stotmja është njëra prej tyre. Lapsi.al ka rimarë dhe përkthyer dy lajme të botuar si në botën virtuale, po ashtu dhe në mediat ndërkombëtare, që flasin për anën e errët të kryeqytetit tonë.


I pari është një shkrim, këtë radhë jo nga ata të sponsorizuarit të prestigjozes “Th Guardian”, e cila bën një radiografi të pamëshirshme të kullave që po ngrihen në Tiranë. Interesant në thelbin e tij nuk është shkatërrimi i traditës, prishja e shtëpive të vjetra, ndërtimi me paratë e krimit, fluturimi i papërballueshëm i çmimeve të apartamenteve, tema të cilat janë shtjelluar gjatë edhe në Shqipëri, nga ata që kryeministri ynë i ka skualifikuar me një të rënë të lapsit si “kullofobë”.


E veçanta e artikullit të “The Guardian” është ironia me faktin se koka gjigande e Skënderbeut, që po lartësohet në krah të hotel Tiranës, nuk është çudi të ngjajë gjithnjë e më shumë me portretin e autokratit tonë, duke lënë të kuptohet se ai vendos gjithçka për këto grataçiela. E dyta qëndron në faktin se shkrimi nxjerr zbuluar hipokrizinë dhe fallcitetin e atyre që këtu pompohen si mjeshtra të mëdhenj të arkitekturës botërore, por që në Tiranë i lejojnë vetes vepra nacionalisto- korruptive mbi projektet e të cilave nuk do të kishin guxuar kurrë të nënshkruanin në vendet e tyre.

Lexo me tej:

The Guardian: Kullat si monumente nacionalisto-korruptive të Tiranës

E pra, sipas The Guardian, Tirana nuk është qyteti modern të cilit po i rilind fytyra, por kryeqyteti i një vendi ku një njeri i vetëm po e përçudnon sipas orekseve dhe tekave të tij. Ajo nuk është gjithashtu as qyteti tashmë më i pastër falë inceneratorëve, më i lehti për të bashkëjetuar të gjitha shtresat sociale, më i sigurti, apo më joshësi nga pikpamja e cilisëisë së jetesës. Të gjithë ata që shohin përditë Erion Veliajn në ekranet e mëdha që janë shndërruar në bori të promovimit të tij, ose duke mbjellë një pemë, ose duke inaguruar një park, ose duke prerë shiritin e një rruge të re, duhet të dinë se ai është kreu i qytetit më të ndotur në Evropë. Sipas Numbeo, një organizëm me baza jo saktësisht shkencore, por që mbledh të dhëna nga e gjithë bota, kryeqyteti ynë ka cilësinë më të keqe të jetës në kontinent dhe klasifikimi i tij renditet poshtë e më poshtë, çdo vit që kalon.

Klasifikimi i cilësisë së jetës/Tirana më e ndotura në Evropë

Edhe nga kosto e jetesës edhe nga siguria edhe nga shtrenjtësia edhe nga çmimet e shtëpive, Tirana klasifikohet nga fundi dhe e vetmja gjë që bën diferencën është ajo që nuk varet tërësisht nga njeriu, klima e saj që i ngre disa pikë. Pra për pastërtinë, trafikun, krimin, kujdesin shëndetësor dhe shtrenjtësinë, ndryshe nga ç’buçasin daullet e propagandës që na shurdhojnë përditë, Tirana renditet mes vendeve të pajetueshme. Një qytet ku të mbyt zhurma dhe tymi i betonierave dhe ku nuk jeton dot denjësisht me të ardhurat që fiton nga puna.

Po të shohësh këto të dhëna, që janë tejet larg nga imazhi që na përciellin pronarët e TV që janë pothuajse të gjithë ndërtues, Tirana është një qytet që duhet braktisur, nga i cili duhet ikur një orë e më parë për të shpëtuar cilësinë minimale të jetës. Por, kjo nuk është kaq e thjeshtë. Sepse vite e vite të tëra ethesh për fitim dhe politikash të mbrapshta që nuk i kalojnë dot interesat e xhepit të vendimarrësve, kanë ndjekur një rrugë që ka sjellë shpopullimin e gjithë krahinave të tjera dhe mbledhjes së parasë, kapitaleve apo vendeve të punës në kryeqytet. Kështu është krijuar një rreth vicioz, që për të jetuar më mirë duhet ti ikësh, por ama kjo arratisje bëhet e pamundur për arsye financiare. Tani për tani këtë luks, kanë të drejtën dhe mundësinë ta ëndërrojë vetëm një grusht i vogël të kamurish. Por as ata nuk largohen, sepse janë të njëjtit që po lartësojnë ato monumentet nacionalisto korruptivë që herë marrin formën e atdheut e herë atë të Skënderbeut. 

©Lapsi.al


63 Comments

  1. Skemi pse ikim ne qytetaret e Tirones, duhet te shporrim shkaterruesit e jetes tone, fillimisht dhe menjehere te shporrim Ramen, Veliajn dhe te gjithe vemjet e tyre qe duhet te terheqin ne ferr edhe Berishen, Meten dhe besniket injorane qe i pasojne.

   1. Pastaj heqim dhe pidhin e satom

    Nuk të.mjafton veliaj e rama si destruktorët e.tiranës, shkatërrimi i tyre është me të plas sytë, por ta do puna të futësh berishën në valle si fugshyeri me 100 emra

    Çerek sufllaqe!

    1. mylle gojen trap militant! Duhen nderruar te gjithe Krimineli Berisha, I Panginjuri Meta, Hajduri arrogant, psikopati Rama e sera e tyre e ndyte.

  2. Ku e pe halenë??? Në.gjermani apo europe???
   Apo amerikë.e kanada???

   Janë vende shumë herë më lart se tirana e para 10 viteve me lines në mes , e jo më me tiranën e sotme që të merr frymë o relativizuesi i fugës!

   fugshpuar!

  3. Keto jashteqitje te races njerezore, DIKTATORI DUCE dhe PLEHU i BASHKESISE, mbollen me ferra dhe leshuan ne mes te tij, Lanen me uje te qelbul, duke e kthyer ne nje shurrtore gjigante, sheshit “Skenderbej”, sigurisht qe gjate ketij procesi vodhen 30 milion €, KAQ!

   1. POPULLI. 15/08/2022 te 23:07 – na u bere dhe ti kritik. Shko haj buke me kos, shiko nje tiktok kinez dhe pastaj puthe vellain tend bolshevik ne buze per frymezimin e ralles anti-Rama. Njerez si ti dhe Bushat bolsheviku i duhen ketij vendi qe te eci perpara

   2. Une te isha si ty, krahasimin me DUX nuk do ta kisha bere. Italia e Duces e beri tiranen super te organizuar dhe futi elementet moderne urbanistik dhe sociale.

 1. Skeni pa gje akoma . me e keqja nuk ka ardhur .
  Nese e lini akoma ne pushtet , gremina i afrohet akoma me shume Shqiperise .
  Merrni masa e mos e lini te kaloje shtatorin ky vemje .
  Nese keni vetem nje pike gjaku ne dejet tuaja o shqiptare te mire , athere ngrihuni e kundershtojeni me force .

   1. Fugshqyeri tjetër

    Bëji llapë.fugës në sumë bëji, çtë dalësh ti , stë lë suma e fugës , të është ngjitur llapa në mut!

  1. ARBI 15/08/2022 te 16:05 – nga na flet ti? Nga mergimi? Mos na qaj hallin ti dhe nuk presim udhezime nga ty. Ne qofte se e do kaq shume Shqiperine ktheu dhe na prij ne revolucionin boshevik. Gjithe turmen do e kesh nga pas. Edhe Andi Kapo do te jete me ty

 2. Bushat je i saktë, por mos harro të pyesësh ambasadën afgane në këtë 1 vjetor të braktisjes së afganistanit

  Ç’mendon kimetja për Tiranën dhe anjeza majën!

  Anjeza na fal nuk të gjykojmë ty fare, je tangent. kur fle me buçe zgjohesh me pleshta

 3. Kryeqyteti i Armenise Jerevan ka Metro,hajdutet e rilindjes jo qe nuk kan planifikuar por nuk e permendin kurre megjithese sot nje Qytet modern pa Metro as qe mund te mendohet.Tirana eshte nje Fshat i madh i betonizuar.

 4. Po mire ikem. Po ku do shkojme? Ke nej vend ku na presin? Apo te ikim te pidhi satom. Rrot kari ik ik ik thone pa ditur ku po ikim. Iku komshiu im ne austri u kthye per 3 muaj si bythqir sja majti suma punen 12 or ne dit

 5. ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA,POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENIT TE BABIT,ZAGARET E TREDHUR NGA EDI RAMA PO MBAHEN NE BIRUCE-HHAHA HHAHA thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT,DRITAN HALE’sKOL SALLAKU SKYPE,EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCIC

  1. Edvini I Zi I vuqiqit,inqeneratorit,kokains,heroins,hashishit vazhdon qy ta talli tronllin me marshallat e djathtes shqyptare,liderat e liris demokracis dhe anolistat qy flasin per liri demokracin kundra kuqedres sorros qy lufton djathten shqyptare Duhet me ik n lalez or daku.Qaty osht jeta n liri demokraci,ta them un tye.Lalzi ja fut krahun bllokt t xhaxhi enverit edhe aty osht krejt elita e krijuer nga doktori qy e ka shkelqy atdheun edhe na ndriqon edhe neve .rama ik ,Rama ik,Rama ik n surrel.Edvini I Zi o legen prite eliten e lalzit se po vjen.

   1. Ka 25 vjet qe tall karin me gjithe. Sulm i fokusuar i huliganit te Anetes kundra Tiranes. 25 vjet. Vazhdon seriali, ne hic asgje mazllumet

 6. YMER GELBAZA KELLIRA PO E QELBE TIRANEN ,YMERI PO MASTUBON NEPER AMBIENTE PUBLIKE DHE PO E QELBE AIR-in DUKE NXJERR ERE MUTI NGA GOJA E TIJ ,DUHET TE LIDHET ZAGARI DHE TE MBAHET I IZOLUAR NGA AMBIENTET PUBLIKE thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA DHE SPARTAK NGJELA JANE SHUME TE FRUSTRUAR SEXUALISHT DHE KUR IKUN NE DARKE NE SHTEPI E GODASIN VETEN E TYRE KOKES DHE NGA DESHPRIME E SHIKOJNE SALI BERISHA ME GRUA NE SHTEPI,ZENI I BABIT ME DASHNORE NE KRAH ARMINA MEVLANIN ,TE GJITHE GAZETARET ELME GRA E DASHNORE NE SHTEPI ,KURSE YMERI DO TE NGORDHI DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK DHE DUKE MASTURBUAR AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT HAHAH

 7. Duhet me ik e vertete. Po jo nga kullat. Po nga malokt e cecent qe e kan shpellezuar kte qytet dukur me lule e viza te bardha

  1. ANDI BUSHATI ,ARMAND SHKULLAKU,FATOS LUBONJA DHE ALBIN KURTI KANE NE PYETJE PER YMER GELBAZA KELLIREN?! thotë:

   YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT?!

 8. Pasi dështuan të tmerronin NATO-n se qeveria shqiptare do t’i vidhte paratë nëse benin bazë në Porto Romano, tani i janë qepur një investitori të njohur nga bota arabe. Shtatë variante ka thënë brenda një viti dyshja që e nxori vendin në shitje për një euro, për ta blerë po ata. Një herë hapën shampanjë për lajmin që shpikën vetë se Mohamed Alabbar u tërhoq nga projekti,largohu bushat je vone shite vilen 500mije euroshe dhe blej nje vile ne bathore ku ajri eshte njelloj si ne vicidol

 9. ANDI BUSHATI TALLET KEQ ME YMER GELBAZA KELLIREN DHE BYTHQIRIN E TIJ YLLI PATA …haha haha thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE YLLI PATES HAHA ,YMER TI PIDH NUK KAP DOT KURRRRRRR ME ATE SURRAT DHE RE MBAN GOJA ERE MUT BYTH FARE HAHA

 10. Si korrupsioni, ashtu edhe pjesëmarrja në krimin e organizuar, për të cilat Sali Berisha është i ndëshkuar nga qeveria e SHBA dhe Britanisë së Madhe, janë vepra që kanë dënime dyshifrore nga Kodin Penal i Republikës. E krahasim me kundravajtjet administrative, për të cilët Llalla largoi deputetë, janë shumë më të rënda.

  Por, kjo kërkesë e mazhorancës konsiderohet si “sulm ndaj lirisë” dhe “pa prova” ndërkohë që në vitin 2014, nuk se u kërkuan prova për të larguar të tjerët, pavarësisht rastit aktual. Një vit e ca muaj më parë, përpara se SHBA të shpallë Non Grata Sali Berishën, PD zyrtarisht kërkoi që të ndalonte Tom Doshin të kandidonte në zgjedhjet e 25 prillit me logjikën se është shpallur Non Grata. Sot, thonë SHBA nuk ka prova për Berishën.

 11. Pse budallenj jane Rama, Velia dhe gjithe kopeja mavi qe me shume kohe kalojne jashte Shqiperise dhe pjesen tjeter jashte Tirane?

  Tirana eshte nje qytet disfunksional, i ndotur, i pasigurte dhe cdo dite duke u shemtuar se boja mavi po bie e del ne drite.

  Pasi te betonojne me pallate portin e Durrësit dhe liqenin e Tiranës falangat rilindaso-sorosiste do i mesyjne Butrintit dhe Aeroportit te Rinasit ku do rehabilitojne me pallate edhe pisten e avioneve….

   1. Me ca kioska qe hoqi policia e Ilir Metes para 20 vitesh (ne ato kohe nuk e rruante njeri per palloshin e gjate) ju mjeranet legjitimoni baterdine qe i bene Tiranes me beton dhe ndryhe nga kioskat nuk ka fadrome e as dinamit qe e cliron.

 12. TE GJITHE SHKOJNE NE DARKE TE SHTEPITE E TYRE PRAN GRAVE DHE DASHNOREVR,YMER GELBAZA KELLIRA SHKON E MASTUBON AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENIT TE BABIT,HAHA -Andi BUSHATI nje tallje me YMER g KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH YLLI PATES DHE FRROK CUPIT

 13. Keto jashteqitje te races njerezore, DIKTATORI DUCE dhe PLEHU i BASHKESISE, mbollen me ferra dhe leshuan ne mes te tij, Lanen me uje te qelbul, duke e kthyer ne nje shurrtore gjigante, sheshit “Skenderbej”, sigurisht qe gjate ketij procesi vodhen 30 milion €, KAQ!

  1. Or kokeloqe 23.07 Rama fiton edhe zgjedhjet e 2025,kurse lali Eri te 2029.Ju shqupsat edhe lirsat grumbullohuni n lalz,ke blloku Nr 2.

 14. YMER GELBAZA KELLIRA DEBOHET NJE NJE LOKALE NE TIRANE,YMERI DUKE I SHIKUAR CA FOTO TE ARMINA MEVLANIT NE RRJETET SOCIALE YMERI NUK U PERMBAJTE DHE FILLOJ TE MASTUBON NE LOKALE ,E SHQELMUAN PERJASHTA MANJAKUN SEXUAL-ab deshmitar okular thotë:

  YMER PSE TE MBAN GOJA MUT ,

 15. Salle gjyqi ne Tirane kunder Hysni Shoshorit per agjitacion propogande. Ngrihet prokurori dhe jep pretencen me 25 vjet heqje lirie. Heshtje ne salle. Nje ze i fuqishem ne rreshtin e pare trondit sallen: Me vdekje, me vdekje pushkatim. Nje burre me nje leter ne dore ishte pikerisht sekretari i partise i fakultetit te Mjeksise Sali Berisha i cili beri qe prokurori ti kerkonte letren qe mbante ne dore qe ishte nje trakt armiqesor qe cuditerisht ishte gjetur nga Sali Berisha ne oborrin e fakultetit. Prokurori sa lexoi traktin u ngrit perseri dhe ndryshoi pretencen ne Vdekje pushkatim per Hysni Shoshorin. Sali Berisha i kenaqur per sherbimin ndaj Enver Hoxhes u ul ne vend. Mirepo per ironi te fatit ishte presidiumi i kuvendit popullor antar i te cilit ishte dhe Kristaq Rama qe uli vendimin nga Vdekje pushkatim ne 20 vjet heqje lirie. Dhe Hysni Shoshori doli nga burgu dhe shkoi tek zyra e kryetarit te pdse qe ishte bere Sali Berisha qe nuk e njohu. Ai i tha me njeh, une jam Hysni Shoshori qe jam denuar me vdekje me fjalen tende ne gjyq. Ti nuk je kryetari i pdse por je turpi i partise demokratike. Saliu i tronditur nga skena ku ndodhej urdheroi rojen ta nxirrte jashte Hysni Shoshorin dhe e perndoqi barbarisht derisa sa vdiq. A doni me per te ditur se cfare akuzash

  1. Ashtu denoi me varje i ati i kryekermes poetin disident
   Plehrat e mavise bejne lufte indormacioni ne forumin e lapsit.

 16. Bëri thirrje për vrasjen e policëve, zyrtarja e Berishës “pendohet”: U keqkuptova. Berisha e merr në mbrojtje

 17. ANDI BUSHATI TALL KEQ YMER GELBAZA KELLIREN, -OR YMER NA BRZDISS TE GJITHE SE PO TE MBAN GOJA ERE MUT BYTH FARE PRANDAJ NGELE DUKE BREDHUR SI ZAGAR I VETMUAR DUKE MASTURBUAR NE AMBIENTE PIUBLIKE thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE DRITAN HALE-s

 18. E kane shkaterruar kete qytet, ku ka vila te vjetra tironse duhet prishur edhe pse prane tyre ka pallate, ku ka parkinge te behet pallat, nuk kuptoj eshte shqipetaret si mund te banohet ne bllok apo pallatet ngjitur? ose jane fshatare ose jane bandite droge qe nuk ju dhimset leku.

  Nuk ka mundesi zgjerimi te rrugeve midis lagjeve, e tani do dalin me makina edhe ata qe ishin femije deri dje, e kuptoni cfare amullie do kete qyteti.

  Shkoni shikoni Podgoricen ku i ka bere ndertimet e reja, jashte qyteti e me rruge te gjera, as atje nuk jemi.

  Sa per Rama Veliaj kane bere nje dem qe nuk rregullohet ne shekuj edhe per kete krim ubanistik do kujtohen.

 19. Nuk eshte ‘dem’
  Eshte rezultat i nje strategjie te paramenduar 25 vjecare perzhberjen e Tiranes ne mos me shume se aq.
  Autor ka skizofrenin ne kryeministri qe e modeloi Tiranen pas te njejtes skizofreni qe vuan vete.

 20. ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA,POLICIA E KAPI YMERIN DUKE MASTURBUAR AFER NJE SHKURRE KU ISHTE GRIDA DUMA ME MBESEN E SAJ NE PUSHIME,,,YMERI DUHET TE KASTROHET SE E QELBI KETE SHQIPERI thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA I KALON PUSHIMET NE PLAZHE ME FRROK CUPIN HAHA HAHA DUKE PIRE BIRRA DHE DUKE JA LEPIR KARIN NJERI TJETRIT NE DARKE

 21. Ketij karakurves copy-paste nga Tema e Mero Gelbazes i shpartallohet gruaja para mbrapa,ky e ka hallin si te behet i shpifur tek Lapsi. Ti qofsh. Edi Kokaina

 22. Ketij karakurves copy-paste nga Tema e Mero Gelbazes i shpartallohet gruaja para mbrapa,ky e ka hallin si te behet i shpifur tek Lapsi. Ti qofsh. Edi Kokaina

  1. flasim për të njëjtën dosje prej fillimit të intervistës. Berisha dhe Metaj mbajnë peng njeri tjetrin. 21 Janari i bashkon më fort se çdo gjë tjetër. 4 viktimat e vrarë në bulevard janë kurbani i dashurisë së çiftit Berisha Metaj. Më pas vijnë dhjetëra afera dhe pelivanllëqe politike që qelbin dynjanë. Shkarkimi i Ben Rakipit është njeri prej tyre. Apo takimi i Dhjetorit 98.

 23. ANDI BUSHATI TALLET KEQ ME ZAGARET E TREDHUR TE EDI RAMES TE CILET SHKRUEJNE KETU TE LAPSI.al thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH SKENDER MINXHOZIT,FRROK CUPIT,DRITAN HALE-s EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCIC

 24. Shpellkare e cecene te salih metaj mjaft komentuat,tani shkoni shkerdheni mamkat motrat vajzat tuaj ate qe ju dini te beni me mire ne kete jete qe salihu ju dha,duhet shtuar rraca juaj e qelbur me shpellkare te tjere ky eshte urdheri i salih karaxhic berisha,ju duan ju qe ti mbroni bythen agjenteve spiun salih metaj

 25. ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU TALLEN KEQ ME ZAGARIN E MJERUAR DHE FRUSTRUAR SEXUAL YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT, TE JANE MBUSHUR KOQET TE JANE BERE SA KOKA EGREG KRISTAQ RAMES HAAHAJ

 26. YMER GELBAZA KELLIRA ESHTE FUTUR TE KOSHAT E PLEHRAVE TE PALLAT I ARMINA MEVLANIT DHE PO MASTUBON HAAHA HAHA

 27. Tirana si kryeqytet po ka te njejtin zhvillim si si motrat e saj Evropjane. Investohet ne ndertim se aty futen ne pune parate e aty fitohet. Nuk e ndalon kush trendin e investimit ne Tirane. Kush do hapsira e gjelberim te shkoje 20 km larg Tiranes nga te gjitha drejtimet e gjen parajsen qe deshiron.

 28. YMER GELBAZA KELLIRA FILLOJ TJA FUT LLAPEN ME BYTH SALI BERISHES ,PRANNDAJ I MBAN GOJA ERE MUT BYTH YMERITDHE NUK I OFROHET ASNJE FEMER NE PLANET thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA ERDHI NGA NJE FSHAT I HUMBUR NE VITET 92 NE TIRANE,KUR TE GJITHE MESHKUJT KAPSHIN DASHNORE

 29. Sali Berisha do të mbahet mend si kryeministri që lejoi hapjen e kioskave që shisnin diploma universitare, të tilla si “Vitrina”, “Kristiali” e dhjetëra të tjera.

 30. YMER GELBAZA SOT NUK JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT POR MUHAMED VELIUT-YMERI DASHNORE NUK KAP DOT KESHTU PO JUA FUT KARIN NE BYTH ZAGAREVE TE EDI RAMES- thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH MUHAMED VELIUT DHE CAR BOLT

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.