• |
ide | kryesore

Përmbledhja e javës së festivalit të filmit në Venecia 2022, parehati dhe dëfrim

-Instant, Paparazzi, Slider

Sado stresuese të jetë Venecia lodhja, radhët e kafesë, sistemi i biletave është e vështirë të ndihesh i pakënaqur për një kohë të gjatë.


Si fillim, Venecia ka trailerin më të këndshëm të festivalit në botë, një animacion me ngjyra të mrekullueshme, akrobatëve dhe kaubojve fluturues. Të vendos në një humor  në fillim të çdo filmi, megjithëse mund të mos zgjasë kur përballesh me diçka brutalisht të zymtë sa Bjondja e Andrew Dominik. Absolutisht bileta e nxehtë në konkursin e Venecias, kjo është biografia e shumëpritur e Marilyn Monroe, siç imagjinohet në romanin e Joyce Carol Oates.Ose, më mirë, është historia e “Marilyn Monroe”, alter egos së një gruaje të re të quajtur Norma Jeane: një krijim artificial që ylli i ri e përbuz, por gjithashtu bëhet i varur, teksa kalon një sërë traumash, duke filluar me nënshtrimin e saj të fëmijërisë ndaj paqëndrueshmërisë së nënës  (Julianne Nicholson). E përhumbur nga fantazma e një babai të panjohur kurrë, Norma Jeane kërkon “Babin” te burrat me të cilët martohet Joe DiMaggio (Bobby Cannavale), Arthur Miller (Adrien Brody) por gjen lumturinë e një lloji vetëm në një trekëndësh seksualisht intensiv me djemtë narcisist të Charlie Chaplin dhe Edward G Robinson.

Filmi është i sinqertë, por jo i ashpër, pavarësisht skenave të tilla si një lidhje tmerrësisht joromantike me JFK. Me dhunën e tij seksuale, skenat grafike të abortit dhe tonin e përgjithshëm të makthit, Netflix padyshim që do t’i duhet të shuplakë të gjitha paralajmërimet që mund të mendojë, dhe Blonde me siguri do të tërheqë shumë kritika për të theksuar abuzimin dhe viktimën në të vërtetë, martirizimin në kurriz të singularitetit të Monroe si talent i ekranit.

Por nuk mund të mohohet që Blonde është jashtëzakonisht kinematografike. Duke përdorur një sërë stilesh vizuale, ajo shfaq një performancë të jashtëzakonshme nga Ana de Armas, duke ngjallur të gjithë zhgënjimin, cenueshmërinë dhe shkëlqimin që lidhim me Monroe dhe kur më së shumti duket si një imitim i çuditshëm, është sepse ajo po luan Monroe si një grua që imiton veten. Ky është lloji i filmit të eventeve të diskutueshme që çdo festival ëndërron, dhe ndërsa është shumë herët për ta quajtur, Blonde duhet të renditet lart në mesin e filmave biografikë më provokues të Hollivudit.

Në konkurrencë ishte The Banshees of Inisherin, nga Martin McDonagh. Kjo komedi dark e krijuar nga vitet 1920 fillon me një ritëm të vrullshëm, të fryrë, të rremë, duke u tallur me çdo klishe rurale irlandeze që mund të mendoni, me dialogun karakteristik të McDonagh-ut që luan si JM Synge. Colin Farrell dhe Brendan Gleeson luajnë dy shokë që banojnë në ishull. Por më pas humori kthehet në makabër dhe paralelet politike duken të errëta si retë mbi kontinent.

Kishte një shije të veçantë teatraliteti në ajër në Venecia këtë vit, si me The Son dhe The Whale. E para ishte drama përfshirëse por e qëndrueshme e Florian Zeller me Hugh Jackman si baba i një adoleshenti të trazuar: interpretuar bukur, por jo aq krijues sa The Father e Zeller. Më pas ishte The Whale, nga Darren Aronofsky zakonisht ekstravagant një përshtatje e pafalshme në dhomë e shfaqjes së Samuel D Hunter, me Brendan Fraser si një burrë shumë obez që përballet me të kaluarën e tij. Është solemne, e sajuar dhe më në fund sentimentale, por çfarë kast një Fraser me proteza shumë prekëse dhe mezi i dallueshëm, me Samantha Morton, Hong Chau dhe, në formë të zjarrtë si vajza e zemëruar, e lënduar e Fraser, Sadie Sink nga Stranger Things.

Filmat më të mirë

Film fiction: Saint Omer (Alice Diop); The Banshees of Inisherin (Martin McDonagh); Tár (Todd Field); Bones and All (Luca Guadagnino).
Dokumentar: The Kiev Trial (Sergei Loznitsa); All the Beauty and the Bloodshed (Laura Poitras).
Dokumentari më i mirë për filmat: Desperate Souls, Dark City and the Legend of Midnight Cowboy (Nancy Buirski)

Performancat më të mira

Cate Blanchett në Tár; Ana de Armas në Blonde; Kayije Kagame dhe Guslagie Malanda në Saint Omer; Taylor Russell dhe Mark Rylance në Bones and All; Brendan Fraser dhe i gjithë kasti i   The Whale.

Animal: Jenny the donkey, dispensing calm and compassion to a careworn Colin Farrell në in The Banshees of Inisherin.

Filmi i zhanrit më të mirë

Dead for a Dollar,  nga  maestro Walter Hill (The Driver, 48 Hrs).

Zbulimi më i mirë i ri

The Maiden ngaregjizori kanadez Graham Foy. Gjithashtu i renedsishem, Luxembourg, Luxembourg, një komedi kaustike për binjakët identikë që dalin në rrugë, nga regjisori ukrainas Antonio Lukich.

©LAPSI.ALLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *