• |
ide | kryesore

Korrupsioni në Bruksel, Von der Leyen: Akuzat janë shqetësuese

-Instant, Lajme, Planet


“Akuzat për korrupsion kundër zëvendëspresidentes të Parlamentit Europian janë jashtëzakonisht shqetësuese ,” tha në një deklaratë të hënën presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen.

“Akuzat janë jashtëzakonisht shqetësuese, shumë serioze ,” tha ajo, duke theksuar se propozon gjithashtu krijimin e një organi të pavarur të etikës për të mbuluar institucionet e BE.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, ka shprehur gjithashtu shqetësimin e tij për zhvillimet në lidhje me skandalin që ka prekur Parlamentin Europian duke marrë pjesë në Këshillin e Ministrave të Jashtëm.

I pyetur se çfarë do të thotë për marrëdhëniet me Katarin, por edhe për implikimet, Borrell vuri në dukje se ai nuk është një “gjyqtar”.


7 Comments

 1. Ka vite qe flitet per korrupsion ne Komunitetin Europian, me fondet e marra nga taksat e qytetareve, madje per privilegje te pakuptimta per funksionaret brenda Belgjikes.

  Eshte aq e perhapur kjo histori, saqe qytetaret vendas mes tyre e shprehin kudo qe nuk i duan selite nderkombetare ne Belgjike…

  Lajmet e fundit jane per deputete te kapur ne flagrance, por marifetcinjte i kane kanalet. Kishim nje Vllahutin edhe ne Shqiperi vite me pare dhe nuk na habit me asgje….

  1. Tani QE skan ca kapin me po ja fusin NJER I tJETRIT keto PERMES korrupsionit shkatrrun ballkanin per 1 shekull lindjen e MESME vendeve SI kina indija skan ci BEJNE tani u plasni brenda

   1. Shpëtuam dhe ne
    Së na genjenin grekët kemi ne dore anëtarësimin tuaj ne bruksel
    Prandaj na jepni detin.
    Dhe politikanët tanë për kolltukun e b.vet shesin nënën e vet.
    Paskan pa se nonen e hajdutllikut
    Sigurisht me ndihmën e italianëve
    Që i dinë këto pune që nga shek.18.
    Vetëm një gjë me çudit se socialistët janë të “ndershem ” nuk bëjnë nga këto pune .
    Vetëm kur janë shifrat mbi1.5 milion €.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *