• |
ide | kryesore

Irani burgos 400 protestues në Teheran mes trazirave

-Instant, Lajme, Planet


Irani ka burgosur 400 protestues në kryeqytetin Teheran në lidhje me demonstratat masive për vdekjen e një gruaje të re në paraburgim nga policia, sipas prokurorit të përgjithshëm të qytetit të martën.

“Në seancat dëgjimore për rastet e rebelëve në Teheran, 160 persona u dënuan me nga pesë deri në 10 vjet burg, 80 persona me dy deri në pesë vjet dhe 160 persona deri në dy vjet,” tha Ali Alghasi-Mehr në deklaratat e cituara nga shteti.

Zyrtari gjyqësor tha se 70 persona janë gjobitur për përfshirjen e tyre në protesta.

Protestat mbarëkombëtare u shkaktuan nga vdekja e 22-vjeçares Mahsa Amini ndërsa ishte në paraburgim nga policia e moralit në mes të shtatorit, gjë që ndezi gjithashtu tensione të reja midis Teheranit dhe Perëndimit.

Autoritetet iraniane kanë ekzekutuar dy burra këtë javë për përfshirje në protestat disamujore. Nëntë persona të tjerë janë ulur në rreshtin e vdekjes./AA


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *