• |
ide | kryesore

Twitter lançon funksionin ‘Community Notes’

F1, Stil

Twitter ka lançuar veçorinë e tij të re “Shënimet e Komunitetit” që i lejon përdoruesit të shtojnë kontekst në tweet-e. Vendimi vjen në një përpjekje për të ndihmuar në luftimin e përmbajtjes mashtruese në platformë.


Fillimisht i disponueshëm vetëm për përdoruesit në SHBA, Twitter tha se funksioni tani është “i dukshëm në të gjithë botën”.  Përdoruesit mund të votojnë nëse e konsiderojnë kontekstin e ofruar nga të tjerët “të dobishëm” ose nëse nuk ka lidhje me temën. Njerëzit në platformë mund të regjistrohen gjithashtu nëse duan të kontribuojnë në Shënimet e Komunitetit dhe të aplikojnë për të qenë kontribues për tema specifike.


Elon Musk pohoi se Community Notes do të jetë “një ndryshim i lojës për të përmirësuar saktësinë në Twitter”. Që kur bleu kompaninë për 44 miliardë dollarë në tetor, Musk ka bërë edhe disa ndryshime të tjera.

Kompania njoftoi të dielën se do të rifillojë shërbimin e saj premium prej 8 dollarësh Twitter Blue. Twitter njoftoi se abonentët e shërbimit të ri do të shohin më pak reklama, do të mund të postojnë video më të gjata dhe gjithashtu do të kenë tweet-et e tyre të paraqitura më dukshëm në burimet e ndjekësve të tyre. Musk gjithashtu konfirmoi planet për të rritur gjatësinë maksimale të tweet-eve në 4,000 karaktere nga kufiri aktual i 280 karaktereve.

Megjithatë, është e paqartë se kur mund të hyjë në fuqi ky ndryshim. Ende nuk dihet edhe nëse do të jetë i disponueshëm për të gjithë përdoruesit ose vetëm abonentët e Twitter Blue./Lapsi.al

Marrë nga: Independent


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.