• |
ide | kryesore

Çfarë do të thotë riemërtimi i Twitter

Paparazzi, Slider
Twitter

Çfarë mendoni kur shihni ‘X’?


Shkronja e alfabetit?Numri romak, 10?

Një ndryshore algjebrike?

Diçka e vlerësuar me X, apo një puthje në fund të një mesazhi?

Ajo letër që i mban kaq të zënë Mulder dhe Scully?

Nëse nuk keni qenë në koma deri tani (ne ju kemi zili tani), do të keni dëgjuar se vendimi i fundit i pronarit të Twitter, Elon Musk, ishte heqja e logos ikonike të zogut blu të kompanisë dhe zëvendësimi i tij me një X.

Por çfarë do të thotë ky riemërtim dhe a është një veprim i zgjuar, duke marrë parasysh peshën simbolike të X?

Lidhje personale të gjata

Musk ka qenë gjithmonë i magjepsur me shkronjën X.

Kjo daton që kur ai u përpoq të emëronte kompaninë e tij të dytë X.com, e cila u bë PayPal. Ai më në fund ia doli kur lançoi Model X, një nga modelet më të hershme të kompanisë së makinave elektrike Tesla, themeloi SpaceX (edhe pse ‘X’ u zhvendos në një prapashtesë) dhe lançoi aplikacionin e tij të inteligjencës artificiale xAI.

Megjithatë, më e rëndësishmja nga të gjitha, ai e quajti djalin e tij X Æ A-12 – ose shkurt “X”.

Pra, riemërtimi i Twitter-it nuk është edhe aq i habitshëm duke marrë parasysh formën e tij të mëparshme. Ai madje ndryshoi zyrtarisht emrin ligjor të Twitter në X Corp në prill, dhe tani, kushdo që shkon në X.com do të ridrejtohet në Twitter.com. Megjithëse sipas Musk, domeni kryesor për shërbimin do të jetë përfundimisht X.com.

Një simbol i fuqishëm

Simboli i X është përdorur në shumë fusha, nga algjebra te shkenca dhe spiritualiteti, dhe ka diçka të një joshjeje misterioze në të – duke bërë që shumë ta konsiderojnë atë si shkronjën më të fuqishme në alfabet.

X përfaqëson të njohurën (X shënon pikën) dhe të panjohurën (në algjebër), dhe ka veti të ndryshme mistike. Musk e di mirë këtë. Përdorimi i tij është një shenjë e fuqisë së perceptuar dhe përvetësimi i një simboli të shumëanshëm mund t’i përshtatet nevojave të secilit, në varësi të kontekstit dhe sfondit. Ai në thelb i ka mbrojtur bastet e tij dhe është përpjekur të tërheqë një audiencë të gjerë, ndërkohë që merr peshën simbolike të shenjuesve dhe simboleve, siç bëjnë shumë shoqëri “sekrete”.

Vlen gjithashtu të theksohet se X shpesh lidhet me vdekjen dhe rilindjen, pasi mendohet se shënon fundin e një cikli dhe fillimin e një tjetri. Kjo i referohet lidhjes së shkronjës me Samekh në alfabetin hebraik, i cili është simboli i një gjarpri që gëlltit bishtin e vet – ajo që në mësimet okulte përmendet përmes ‘S’ si Ouroboros. Është simboli i një cikli të përjetshëm dhe i ndryshimit apo tranzicionit.

Diçka mjaft e përshtatshme duke marrë parasysh gjendjen aktuale të tranzicionit (mjaft kaotik) të Twitter nën Musk.

Kuptime shpirtërore dhe nëntonet ogurzeza

Përtej tranzicionit, shkronja X përdoret shpesh nga kisha katolike si simbol i Trinisë së Shenjtë, ndërsa në hinduizëm, X përfaqëson trininë e shenjtë të Brahma, Vishnu dhe Shiva. Ai shihet gjithashtu si një simbol i shenjtë i kryqit të shenjtë; si i tillë, sidomos në interpretimin e ëndrrave, kryqi simbolizon sakrificën apo edhe torturën.

Përsëri, mjaft i përshtatshëm duke marrë parasysh peizazhin ferr në të cilin është kthyer Twitter gjatë viteve të fundit, me përhapjen e gjuhës së urrejtjes, bullizmit në internet dhe platformën që pranohet gjerësisht si e dëmshme për shëndetin mendor.

Që shkon në X duke qenë një simbol me nuancë negative. Ndërsa mund të perceptohet si një totem mbrojtjeje, duke shmangur shpirtrat e këqij – një besim që ka të ngjarë të rrënjosur në faktin se X duket si dy shpata të kryqëzuara – shkronja ka nëntone të pagabueshme të këqija.

Historikisht, mund të jetë një kujtesë e skllavërisë. Për shumë afrikanë dhe afrikano-amerikanë, X është një shënues i mungesës, sepse shumë skllevër mbetën pa mbiemra. Mbiemrat thjesht do të zëvendësoheshin me një X. Kjo është arsyeja pse Malcom X mori mbiemrin X në 1952; për të, ajo simbolizonte emrin e panjohur afrikan të të parëve të tij.

Është gjithashtu e vështirë të injorosh lidhjen e lartpërmendur të X me vdekjen. Simboli i kafkës dhe kockave të kryqëzuara ka qenë prej kohësh i lidhur me rrezikun, veçanërisht kur ishte i lidhur me piratët. Përfundimisht, ai u bë standardi për etiketimin e substancave toksike, duke rritur kështu lidhjen e tij me makabrin.

Ashtu si emoji i bretkosës para tij – një referencë për Pepe Frog – X është bërë një simbol i kudondodhur në MAGA Twitter, duke simbolizuar konservatorët që pretendojnë se po shmangen nga platformat kryesore të mediave sociale.

A është riemërtimi estetik i kohëve të fundit si një bilbil për turmën që Musk dëshiron të tërheqë? Mundësia nuk mund të hidhet poshtë, veçanërisht me pikëpamjet e tij për moderimin e gjuhës së urrejtjes gjithnjë në rritje në platformë që kur ai mori drejtimin e saj.

X si një thikë me dy tehe

Disa nga aspektet negative të X janë kundërbalancuar nga disa referenca të kulturës pop.

Kuptohet, X mund të jetë censurë, veçanërisht me filmat dhe pornografinë me vlerësim X. Pastaj është Gjenerata X – duke përfshirë ata të lindur midis 1965 dhe 1981 . Megjithatë, shembuj të tjerë të kulturës pop mund të provokojnë nostalgji dhe madje emocione: komiket dhe filmat e X-Men; X si stenografi për “ekstrem” në lidhje me sportet dhe lojërat; seriali kult fantastiko-shkencor i viteve ’90 The X Files, që rrotullohet rreth teorive konspirative dhe paranojës rreth qeverisë amerikane…

Bën sens? Ndoshta Elon është një fans dhe nëse po, ai ka zgjedhur kohën e duhur për të hequr qafe zogun ikonik të Twitter. Në fund të fundit, show mbush 30 vjet këtë vit. X është shpesh stenografi për diçka që është e vështirë për t’u përcaktuar, por ndoshta i gjithë riemërtimi misterioz i X nuk është aq i ndërlikuar sa duket – ndoshta është homazh i tij për Mulder dhe Scully.

Ose ndoshta po e mendojmë shumë dhe ai thjesht mendon se X duket lezetshëm.

Cilatdo qofshin arsyet, përdorimi i X nga Musk si identifikues mbetet diçka si një thikë me dy tehe. Duke u përpjekur për të shfrytëzuar fuqinë e një simboli të pasur dhe të pamohueshëm të gjithanshëm, i cili siç mund të dalloni nga ky artikull është një shenjë që duket se sfidon frenimin duke u shtrirë në mënyrë të pamatur në çdo drejtim.

X mund të simbolizojë hyjninë dhe harmoninë si një shkronjë simetrike, por referencat për vdekjen, toksicitetin dhe konceptin e gabimit nuk janë kurrë larg. Me këtë në mendje, logoja e re e Twitter duket çuditërisht e përsosur kur merret parasysh X si përfaqësimi vizual i dy rrugëve që kryqëzohen. Një çift shpirtrash takohen dhe, pasi nuk kanë arritur të krijojnë një dialog të respektueshëm ose të vendosen në një terren të mesëm, vazhdojnë në momentin e tyre fillestar dhe shkojnë në rrugët e tyre të veçanta. Një lidhje e dështuar, që përfaqëson një disfatë të dialogut në një botë dixhitale të copëtuar që synohej të bashkohej, por ia doli vetëm të nxiste ndarjen.

Një përmbledhje mjaft e përshtatshme e platformës Twitter, duke marrë parasysh të gjitha gjërat.

Ju mund të shihni pse ai e ka quajtur atë X.

Artikull i përkthyer nga Euronews.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *