• |
ide | kryesore

Montella e makthi i përjetuar në tërmetin e Turqisë: “Shumë të ndarë nga jeta për t’u ndjerë me fat”

-Instant, F1, Sport
montella

“Ishim për transfertën në Stamboll, ndoshta mrekullitë ekzistojnë. Por janë shumë të ndarë nga jeta për t’u ndjerë me fat”. Vincenzo Montella, trajneri i Adana Demirspor, është i tronditur. Italiani nuk mund të mos jetë i shqetësuar përballë dramës që po përjetojnë në Turqi dhe Siri. Pasojat e tërmetit shkatërrues që ka vrarë mijëra njerëz nuk janë shfaqur ende me gjithë përmasat. E megjithatë, Montella duhet ta ndjejë veten me fat. Ai jeton prej dy vitesh në Turqi, ku drejton Adana Demirspor, një qytet i goditur rëndë nga tërmeti.


Të dielën ai u largua nga Adana me ekipin e tij për ndeshjen e Superligës kundër Umraniyespor. “Lojtarët e mi u zgjuan nga familjarët që ishin nëpër rrugë. Binte shi i madh në Adana dhe një skenar apokaliptik me përmasa ende të papërcaktuara po shfaqej para syve të tyre – tha ai për ‘Corriere della Sera’ -. Epiqendra e tërmetit ishte dyqind kilometra larg, por dridhjet ishin të vazhdueshme dhe shtëpitë u shkundën. Gratë dhe fëmijët kishin dalë nga shtëpitë, po qanin. I dëgjoja britmat e tyre nga celularët”.


“Fëmijët e mi duan që unë të shkoj në shtëpi – shtoi Montella -. Jam i tunduar nga kjo. I qetësova, por tani do të doja t’i përqafoja fort. Kam nevojë për to fizikisht, por edhe emocionalisht. Turqia, megjithatë, është një tokë e mrekullueshme. Nëse unë largohem tani do të ishte sikur po arratisem. Ndihem si një njeri me fat, i shkova pranë një tragjedie të madhe. Kam shumë lojtarë që kanë mbetur pa shtëpi”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.