• |

Torino ndalet nga e fundit e renditjes: Juric mbetet pas Juventus në vigjilje të derbit

Torino

Përfundon 2-2 Torino-Cremonese, për javën e 23 të Serie A. Granatat dominuan pjesën e parë, por e zhbllokuan vetëm në fund. Në minutën e 41′ skuadra e Juric shënoi me penalltinë e fituar nga blerja e re Ilic dhe i realizuar nga Sanabria. Lojtari nuk shënonte në Olimpico që nga 23 janari 2022. Miqtë reaguan në pjesën e dytë. Ngritën qendrën e gravitetit dhe barazuan në minutën e 54′. E djathta e Tsadjout ktheu ekuilibrin, ndërsa Valeri e përmbysi në minutën e 74′. Megjithatë, Torino nuk u dorëzua dhe në minutën e 79′ barazoi 2-2 me Singon. Granatat thyejnë kështu ëndrrën e fitores së parë sezonale për lombardët. Juric mbetet i mbërthyer në vendin e nëntë, -1 nga Juventus, me të cilin do të përballet të martën e ardhshme në derbi.

Lexo më tej: Video/ Kean e hapi, Di Maria e mbylli: Juventus nuk mahnit, por fiton edhe në Spezia

Java e 23 e Serie A mbyllet kështu me një 2-2 spektakolare. Cremonese rezistoi 41 minuta, më pas penalltia e Sanabria kurorëzoi një pjesë të parë tërësisht nën shenjën e Torinos. Megjithatë, pas kthimit nga pushimi ishte një tjetër Cremonese. Felix për Meité ishte lëvizja e duhur dhe goli i barazimit erdhi në minutën e 54′. Goli i parë në Serie A nga Tsadjout. E majta e shkëlqyer e Valeri në minutën e 71′ iluzionoi skuadrën e Ballardini, ende pa sukses në kampionat. Por pas 5 minutash Singo barazoi. Dhe të martën e ardhshme është derbi Juve-Toro.