• |
ide | kryesore

Whatsapp sjell veçorinë e re AI

Stil
Njihuni

WhatsApp ka prezantuar një veçori të re që do të sjellë mjete gjeneruese të inteligjencës artificiale në platformë për herë të parë.


Aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve në botë, i cili numëron afro 3 miliardë përdorues aktivë mujorë në mbarë botën, do të lejojë një numër të kufizuar njerëzish të krijojnë ngjitëse të personalizuara duke përdorur një buton të ri “Krijo” të fuqizuar nga AI.


Funksioni i  fundit ndjek mjete të ngjashme gjeneruese të AI nga platforma të tjera të mesazheve, me Snapchat që prezantoi një chatbot “My AI” në shkurt të mundësuar nga teknologjia ChatGPT e OpenAI. Instagram, i cili është gjithashtu në pronësi të Meta, thuhet se po planifikon chatbotin e tij të AI që do të vijë me deri në 30 personalitete të ndryshme nga të cilët përdoruesit mund të zgjedhin.

Përditësimi i ri i WhatsApp, i parë për herë të parë nga WaBetaInfo, do të thotë që përdoruesit e WhatsApp nuk kanë nevojë për mjete të jashtme ose aftësi specifike të projektimit për të krijuar sticker. “Ngjitëset e AI janë krijuar duke përdorur një teknologji të sigurt të ofruar nga Meta,” vuri në dukje faqja e lajmeve WhatsApp. “Është e rëndësishme të theksohet se kjo veçori është opsionale dhe ato ngjitëse të AI janë lehtësisht të dallueshme. Kjo do të thotë që marrësi mund të kuptojë kur një afishe është krijuar nga teknologjia AI nga Meta./Lapsi.al

Marrë nga: Independent1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *