• |
ide | kryesore

(FOTO) Zbulohet ku ishte Putin kur u rrëzua avioni i Prigozhin

Arkiva, Lajme, Të fundit
Putin

Ndërkohë që qarkullojnë raporte se shefi i grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, ka vdekur në një aksident ajror, ku u rrëzua avioni ku ai po udhëtonte bashkë me 9 persona të tjerë, presidenti rus, Vladimir Putin, mësohet se aktualisht është në një koncert.


Lexo më tej: Del VIDEO e rrëzimit të avionit të Prigozhin/ Wagner: U qëllua nga Moska Sipas mediave të huaja, Vladimir Putin është i pranishëm në këtë koncert, që i kushtohet 80-vjetorit të fitores së trupave sovjetike në Betejën e Kurskut.

Disa ekspertë kanë sugjeruar se ai mund të jetë pas përplasjes që ka vrarë 10 persona, por sigurisht, kjo nuk është konfirmuar dhe shkaku ende nuk dihet.

Shtatë pasagjerë dhe tre anëtarë të ekuipazhit ishin në bordin e avionit Embraer, i cili po udhëtonte nga Moska në Shën Petersburg, njoftoi agjencia e lajmeve TASS.

Lexo më tej: Putin nuk fal, misteri i aksidentit ajror që eleminoi kreun e Wagner 

Avioni thuhet se është rrëzuar në rajonin Tver, në veri të Moskës.

Prigozhin, i cili besohet të ketë qenë në bordin e fluturimit, ndau adresën e tij të parë përmes një videoje që nga rebelimi i tij në qershor, vetëm dy ditë më parë.

Dikur një i besuar i ngushtë i presidentit Vladimir Putin, Prigozhin kishte kritikuar shpesh ministrin e Mbrojtjes, Sergei Shoigu dhe gjeneralin e lartë, Valery Gerasimov, në fjalimet publike për trajtimin e pushtimit të Ukrainës nga ana e tyre.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *