• |
ide | kryesore

Rolex, rriten vjedhjet e orëve

F1, Stil
Rolex

Jo vetëm “banda Rolex” e Forte dei Marmit, e arrestuar ditët e fundit, por një problem konkret që ka përfshirë të gjithë botën. Sipas The Watch Register, një kompani që ndihmon pronarët, shtëpitë e ankandeve dhe tregtarët të identifikojnë orët e vjedhura. Rreth 80,000 orë janë regjistruar si të vjedhura ose të zhdukura gjatë 30 viteve të fundit. Vitin e kaluar, në veçanti, u raportuan rreth 6,815 vjedhje të orëve me vlerë më shumë se 1.3 miliardë dollarë. Situata është më e rëndë se sa duket dhe shënon një rritje prej 60% në vitin 2022, krahasuar me shifrat e raportuara një vit më parë.


Është Rolex në pikën e hajdutëve: ora zvicerane, kompania e së cilës është me bazë në Gjenevë, përfaqëson 44% të numrit të orëve të vjedhura, e ndjekur nga dy marka të tjera zvicerane, Omega dhe Breitling.


“Vlera dhe prestigji i konsiderueshëm i këtyre orëve të nivelit të lartë vazhdon të tërheqë vëmendjen e rrjeteve të sofistikuara dhe ndërkombëtare të krimit”.

tha Katya Hills, drejtoreshë menaxhuese e The Watch Register.

“duke i bërë ato një objektiv kryesor për vjedhjet”. Për të luftuar këtë fenomen në rritje, task-forca e policisë së Parisit që merret me ndalimin e vjedhjeve të orëve të nivelit të lartë ka shtuar 30 oficerë të rinj, ndërsa në Londër Shërbimi i Policisë Metropolitane ka nisur operacionin. Të quajtur “Venecia” , pas një rritje prej 60% të numrit të armatosur. grabitjet mes majit dhe qershorit.

Përveç markave të përmendura, me problemin përballet edhe Audemars Piguet. Në muajin prill prezantoi një program të ri, dyvjeçar, i cili parashikon zëvendësimin e orëve të vjedhura nga klientët. Por çfarë e shkaktoi këtë bum vjedhjesh? Sipas asaj që deklaroi radiotelevizioni zviceran, rritja e vjedhjeve do të ndodhte pas shpërthimit të çmimeve në treg.

Në fakt, midis 2020 dhe 2022, çmimi i një Rolex të dorës së dytë u dyfishua.

“Ata publikojnë një foto të orës që kanë në kyçin e dorës,” tha për RTS Richard King, një polic londinez i cili është pjesëtar i operacionit “Venecia”, “ndonjëherë vlen 180,000 franga, dhe ata thonë se cili restorant në Londër janë. në. Nuk duhet të jesh gjeni për të marrë me mend se ku janë këta njerëz dhe kur do të dalin”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *