• |
ide | kryesore

U arrestua në Shqipëri/ Bosi turk i kriptomonedhave dënohet me mbi 11 mijë vjet burg

Arkiva, Lajme, Të fundit
kriptomonedha

Bosi turk i kriptomonedhave Faruk Fatih Ozer dhe dy vëllezërit e motrat e tij janë dënuar me 11 196 vjet burg secili për mashtrim në miliona dollarëve. 29-vjeçari u arratis në Shqipëri në vitin 2021 me asetet e pasi kompania e tij, Thodex falimentoi papritmas. Ai u ekstradua përsëri në Turqi në qershor dhe u shpall fajtor për pastrim parash, mashtrim dhe krim të organizuar.


Ozer i tha gjykatës se “nuk do të kishte vepruar kaq amatorisht” nëse qëllimi i tij ishte kriminal. “Unë jam mjaft i zgjuar për të udhëhequr çdo institucion në Tokë. Kjo është e dukshme në këtë kompani që kam themeluar që në moshën 22-vjeçare” – citohet të ketë thënë ai sipas agjencisë së lajmeve Anadolu.Gjyqi i shkurtër u zhvillua në Stamboll dhe shpalli gjithashtu fajtorë motrën e tij Serap dhe vëllain Guven për të njëjtat akuza. Agjencitë turke të lajmeve thanë se të pandehurit u dënuan veçmas për krime të shumta kundër 2 027 viktimave që humbën paratë e tyre.

Dënime të tilla me burg janë të zakonshme në Turqi që nga heqja e dënimit me vdekje në 2004. Adnan Oktar, një predikues televiziv u burgos me 8 658 vjet në vitin 2022 për mashtrim dhe krime seksuale. 10 nga ndjekësit e tij morën të njëjtin dënim.

Prokurorët kishin kërkuar që Ozer të dënohej me 40 562 vjet burg, raportoi AFP. Turqit filluan të përdorin tregun e kriptomonedhave përballë një rënieje të thellë të vlerës së Lirës 2 vjet më parë. Thodex u themelua në vitin 2017 dhe u bë një nga shkëmbimet më të mëdha të vendit për monedhat virtuale.

Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in cezası belli oldu - Özgün Kocaeli

Ozer fitoi famë kombëtare si një ekspert financiar dhe e bëri të mirë rrugën e tij duke u miqësuar me figura të shquara pro-qeveritare. Megjithatë, platforma u shkatërrua papritur në prill 2021. Asetet e investitorëve u zhdukën dhe Ozer u arratis. Ai u arrestua vitin e kaluar në Shqipëri me një urdhër ndërkombëtar nga Interpoli dhe u ekstradua pas një procesi të gjatë ligjor.

Mediat turke raportuan se Ozer ishte arratisur me pasuri me vlerë 2 miliardë dollarë me vete. Aktakuza megjithatë vlerëson se humbjet totale për investitorët e Thodex janë 356 milionë lira. Kjo shumë vlente në momentin e shkëmbimit rreth 43 milionë dollarë. E njëjta shumë tani vlen rreth 13 milionë dollarë për shkak të inflacionit të shfrenuar dhe kolapsit të Lirës në tregjet ndërkombëtare. ©LAPSI.al3 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *