• |
ide | kryesore

Qeveria refuzoi pagesat/ Veliaj prek buxhetin e arsimit për inceneratorin e Tiranës

Arkiva, Kryesore, Lajme
veliaj

Kryebashkiaku Erjon Veliaj është detyruar këtë të premte të marrë përsipër një akt të vështirë, në një moment të sikletshëm që lidhet me inceneratorin e Tiranës. Në një kohë që SPAK ka sekuestruar pronën dhe po heton zyrtarët që u përfshinë në grabitjen e fondeve shtetërore, Veliaj kërkoi që Këshilli Bashkiak të kalojë 600 milion lekë pagesa të prapambetura për inceneratorin.


Në sallën e Këshillit Bashkiak, Veliaj shpërtheu në të bërtitura dhe fyerje ndaj këshilltarëve të opozitës që kundërshtuan pagesën qindra miliona lekë për inceneratorin që nuk ekziston.


Fillimisht kryebashkiaku nxorri pagesat e Bashkisë së Kavajës për inceneratorin. Me dy tabelat në duar, ai u tha këshilltarëve të opozitës se po përdornin standarte të dyfishta.

“Bashkia e Kavajës në 22 Gusht e ka paguar inceneratorin 22 milion lekë. Që e drejtojnë këta. Pra këta thonë në Kavajë do ta bëjmë pastrimin. Janë ca hipokritë që vajtën të parët të paguajnë lekët, por Tiranën duan ta lënë pis. Këta janë ca hipokritë” nisi të bërtasë Veliaj në mbledhjen e Këshillit.

I ndërgjegjshëm se paralelizimi me Kavajën nuk mjafton, pasi ai personalisht ka marrë përsipër pagesat në emër të të gjitha bashkive, Veliaj kaloi në akuza politike.

“Është turp që çuna të rinj i japin fytyrën Saliut, turp që goca të reja i japin fytyrën Ilir Metës. Nuk ka drekë falas. Edhe kur e menaxhon shteti ka kosto. Bashkia e Tiranës është më e pastër se sa kur e latë ju, është qyteti më i pastër në Ballkan” tha Veliaj mes zhurmës dhe thirrjeve që përfshinë sallën e Këshillit Bashkiak.

Por kur këshilltarët bashkiakë i kujtuan hetimin e SPAK dhe sekuestrimin e inceneratorit, Erjon Veliaj kaloi në akuza banale.

“Siç vajtët me tanga, me rexhipeta me rroba banjo në 22Gusht ta paguanit, tani ne që jemi vesh me kostum do shkojmë ta paguajmë. Se nuk mund ta lënë Tiranën në dorë të zhulsave” thirri kreu i bashkisë, para se të dilte nga salla.

Acarimi i Erjon Veliajt për pagesën prej 600 milion lekësh për inceneratorin e Tiranës ndodh për disa arsye. Pagesa shtesë pëpr inceneratorin e Tiranës këto ditë është një lëvizje e rrezikshme, që e ekspozon edhe një herë Veliajn përballë hetimeve të SPAK.

Së pari, pagesa që Veliaj detyrohet të paguajë nga buxheti i Bashkisë së Tiranës ndodh sepse qeveria Rama i ka lënë në dorë “pataten e nxehtë” që hetohet nga SPAK. Ministria e Infrastrukturës e drejtuar nga Belinda Balluku ka refuzuar të bëjë pagesën këtë vit ndryshe nga sa ka bërë në vitet e shkuara. Në një dokument të publikuar nga Tedi Blushi, këshilltar i PL në Këshillin Bashkiak të Tiranës pasqyrohet përgjigjia e Ministrisë së Financave që Veliaj t’i bëjë pagesat nga buxheti i bashkisë. Përgjigjia është dhënë në datën 4 Shtator në kushtet e emergjencës në Sharrë.

Refuzimi i Ballukut e vendos Veliajn në një pozicion të vështirë për shkak të momentit ku janë hetimet e SPAK. Pasi ka sekuestruar inceneratorin, prokuroria po heton zyrtarët që i hapën rrugë koncensionit në bashkëpunim me Klodian Zoton, që ishte pronari real i inceneratorit të Tiranës.

Së dyti kryebashkiaku Veliaj është përgjegjës direkt për faturat e fryra të inceneratorit të Tiranës, sepse ka pranuar pagesën prej 29 euro për ton megjithëse mbetjet nuk digjen. Veliaj ka firmosur personalisht angazhimin financiar të bashkisë së Tiranës, madje duke marrë kompetencat e Këshillit Bashkiak. Përveç kësaj, çdo ndërtues në Tiranë detyrohet të depozitojë dherat dhe mbetjet e ndërtimeve në incenerator.

Së treti, Veliaj detyrohet të bëjë një akt që ia rrëzon propagandën e investimeve në shkolla dhe kopshte në Tiranë. Këshilltarët bashkiakë të opozitës zbuluan se për të paguar 600 milion lekët e inceneratorit të Tiranës, Veliaj ka prekur buxhetin e arsimit. Sipas tyre, 420 milionë lekë janë hequr nga zëri i arsimit dhe 180 milionë lekë i ka hequr nga fondi i emergjencës për  të çuar paratë në kompaninë që mneaxhon inceneratorin e Tiranës.

Inceneratori i Tiranës nuk ekziston, pasi kompanitë e Klodian Zotos dhe Mirel Mërtirit nuk e kanë ndërtuar megjithëse kanë marrë paratë prej thuajse 6 vitesh. Pas vendosjes së sekuestros nga SPAK, pritet që përgjegjësit të shkojnë para drejtësisë.

Lexo edhe: Dosja e SPAK/ Si u fut Erion Veliaj në skemën e inceneratorëve

Lexo edhe: Si e mbrojti Veliajn djegien e milionave tek inceneratori i Tiranës

Lexo edhe: SPAK i sekuestroi inceneratorin/ Veliaj shpërthen kundër gazetarëve

Lexo edhe: Pse sekuestrimi i inceneratorit të Tiranës i djeg Rilindjes

Në dosjen që SPAK hartoi për të arrestuar Arben Ahmetajn bëhej një skaner edhe për procedurat që u ndoqën për koncensionin e inceneratorit të Tiranës. Në emailin e Klodian Zotos u zbuluan komunikimet e tij me njerëz të afërt më Veliajn./Lapsi.al26 Comments

  1. Skuthi apo Kucedra , kush do ja haje koken njeritjetrit ?
   Rast i mire per bast.
   Vini 1 per Skuthin dhe 2 per Kucedren !

 1. drejtësia nuk e delegon përgjegjësinë e fëmijëve tek babai, për vepra penale të kryera nën pushtetin e babait. Nëse fëmijët kanë shkelur ligjin, në kohën që qeveriste babai dënohen fëmijët. Nëse babai ua ka hapur rrugën paligjshmërisë së tyre dënohet dhe babai, por nuk kalon kaq lehtë kjo histori duke thënë “mos u bëni gjë fëmijëve, më dënoni mua”.

  Fëmijët do dënohen si hajdut që kanë shkel ligjet e shtetit ndërsa babai do dënohet si krye hajdut, që ua ka mundësuar të shkelin ligjet dhe të mos dënohen.

  1. Ik o te qifsha mamin tepelense-komuniste ,o sufllaqexhi o te qifsha gruan qe e ke nxjerre ne bodrumet e Endri Fuges, o burre 5 lekesh !

 2. Akoma me përrallën që Saliu fajtor o i mjeri i pa emër 21:35.Deri kur do vazhdoni e t’a kuptoni që kësaj përrallë i ka dalë boja. Që e dini mirë as që s’diskutohet por si do bëni propagandë njerëz të pa moral,antidemokratë e nostalgjikë të diktaturës dikur dhe të neodiktaturës tani!!

 3. I njejti koment si per Ballukun dhd si per Veliajn. Asnjeri prej tyre nuk eshte i biri i Rames. Nuk kuptohet se pse ia mohon baballaret biologjike dy rivaleve qe luftojne per t’i zene vendin Rames. Apo idiotlleku i rradhes i patronazhisteve te kthyer ne aktiviste!? Me te vertete kaq idiote jane keta qenje frymore!?

 4. PARODI

  APOLOGJIA E RAMËS- TIKU S’ËSHTË MESIA

  Të dashur socialistë dhe militantë,
  jam këtu përpara jush tani,
  për t’ju sqaruar dhe qetësuar,
  e për t’ju dhënë sihariqin e ri.

  Siç e morrët vesh në media,
  Tik Lapaj do hapë parti të re,
  do bëjë një lëvizje popullore,
  pa kontroll qeveritar e pa fre.

  Ai do administratë të depolitizuar,
  kërkon që të ketë referendum,
  s’do të bëhet deputet, as kryeministër,
  mua më duket thjesht një dudum.

  Mos u shqetësoni miqtë e mi,
  Tiku është thjesht një hiçgjë,
  partia të jep post të bën mbret,
  i vetëm është thjesht një gdhë!

  Ai duket si Donkishot i vonuar,
  sikur do të na heqë bukën tonë,
  me dredhi të kapë ndonjë post,
  të ngjyejë gishtin te tepsia jonë.

  Administrata s’mund të depolitizohet,
  ku t’i çojmë ato familje pa punë,
  kush do e votojë pastaj rilindjen,
  vetëm Lali Eri, Batoni edhe unë?

  Administratën mezi sa e kemi,
  është e tejfryrë sa më s’ka,
  të gjitha vota të llogaritura me laps,
  unë jam i zgjuar, s’jam budalla!

  Tiku do të bëjë protesta të qeta,
  se Shqipëria është djegur ca herë,
  ne kemi gas lotsjellës me shumicë,
  s’pjerdhim për protesta asnjëherë!

  Kush do i vijë në protestë Lapajt,
  nga Shqipëria ka ikur krejt rinia,
  kanë ngelur dumbabistat e Sali-Likes,
  e të papunë që vegjetojnë te shtëpia.

  Luli ka tashmë partinë e vet të vulës,
  edhe pse e akuzojnë për tradhëtar,
  është partia kryesore opozitare,
  gjithsej 4 veta, kryetar e nënkryetarë.

  Kush do ia financojë partinë Tikut,
  populli fukara dhe i papunë?
  Në fushatat tona hidhen miliona,
  pa transparencë derdhet paraja lumë!

  Politika nuk është një lojë,
  por biznesi më fitimprurës në botë,
  e ka thënë vetë Winston Churchill,
  unë thjesht po jua përsëris sot.

  Nuk ka asnjë tradhëti a poshtërsi,
  që politika nuk e bën dot,
  sepse ajo s’ka moral e as nder,
  kështu ka qenë përherë qëmot!

  Sa më shumë ta analizosh politikën,
  aq më shumë do të kuptosh,
  nëse do të realizosh të mirën e njeriut,
  në politikë ti do të dështosh!

  Dikur qe komunizmi mjerues,
  Shqipëria si burg i shokut Enver,
  sot demokraci shkërdhatokraci,
  liri-barazi një mut mender!

  Tiku thotë se kërkon të vërtetën,
  që në Shqipëri të ketë drejtësi,
  por e vërteta e vret politikën,
  dhe Adriatiku s’është Mesia i ri.

  Për sa kohë ai s’është Mesia,
  s’mund të ketë politikë të re,
  duhen revolta dhe para e madhe,
  që të na mundë realisht ne!

  Më e forta qe me Tik Lapajn,
  kur tha se është krenar vërtet,
  që ka mbështetur ”Aleancën kuq e zi”,
  të Kreshnik Spahiut mikut të vet.

  Kreshniku rri në Gjermani,
  s’dihet ça dreq pune bën atje,
  përnatë ngeli në banaqe ekranesh,
  mbron propagandën e Rilindjes së re.

  Ky na qënka patrioti i madh,
  që për flamurin kuq e zi lufton,
  kështu do luftojë edhe Adriatiku,
  kështu popullin e shpëton?

  Ja pra, e gjitha është një flluskë,
  sa për të mbushur një vend bosh,
  një valvul shkarkimi zemërimi popullor,
  që Lapaj të bëhet kokosh kodosh!

  Prandaj mos u shqetësoni socialistë,
  tepsinë e timonin e kam veç unë,
  dhe me mbështetjen e oligarkëve,
  Adriatiku thjesht do na hajë mun!

 5. Njeri i rendomte ky lali i fiqve , po e kupton si duket qe ska te ardhme dhe i sulet mendimit ndryshe me te bertituara. Lali e dime qe i ke bere gojore leksit po kjo loje kshu e ka , plus zotrote je nje injorant qe vetem llomotit perdite te njejtat gjera . Ke vetem nje ndryshim qe je hajdut i papare o plera e shqipes.

  p.s shqipja eshte bucja qe ka sjellle ne jete kete horr me fytyre njeriu.

  1. Lali i la bere gojore Leksit, por bythoren e perdor me shume, psh gjysmen e cunave qe ka rekrutuar ne bashki, i merr me vete per t’u qire ne Milano….ndersa Toni Gogun,demek pastorin/politikan,e ka dashnor te deklaruar….edhe grate perkatese jane ne dijeni te dashurise se zjarrte midis Erion Veliajt dhe Toni Gogut!

 6. Pagesa është kryer sot më 15 gusht 2023, edhe pse afati kur mund ta kryente pagesën ishte 20 shtatori, ç’ka tregon qartazi se nuk ka pasur asnjë hezitim nga kryebashkiaku i djathtë për të shlyer detyrimet për plehrat.

  Nxjerrja e fakteve të reja që tregojnë pagesat e Bashkisë së Kavajës për inceneratortin eTiranës njëherë në gusht 122 mln dhe ditën e sotme 159 mln, sollën konfuzion në radhët e këshilltarëve të djathtë, të cilëve panë se si u ra alibia për të sulmuar Veliajn.

 7. ende njerëz që janë dënuar dikur për vrasje, terrorizëm apo kontrabandë armësh janë duke konkurruar fuqishëm në zgjedhjet vendore 2023. Njëri nga këta persona i akuzuar për terrorizëm, por i dënuar për kontrabandë armësh është kandidati për kryetar të Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri i cili përfaqëson PBDNJ, OMONIA e i mbështetur fuqishëm nga Sali Berisha dhe Ilir Meta.

  1. 12:23 dhe 13:59 , i panjohur dukesh qe je e njejta dore e komanduar qe shkruan karlliqet e radhes te komanduara jo nga endri , po nga bodrumi i lalit . A e kuptoni o njerez te rendomte qe ketu ulerini kot . Ktu ne kete portal rilindja urrehet dhe do te urrehet me shpirt dhe sikur te te japi ty te hash me luge floriri . Ajo qe ty te kane mbushur mendjen qe eshte e vertete thjesht per ne ktu eshte genjeshter . Pastaj nqs do te vazhdosh qe te hash mut , jepi se ka sa te duash zotrote per ty dhe gjithe letyrat e selise roze.

 8. Lali i la bere gojore Leksit, por bythoren e perdor me shume, psh gjysmen e cunave qe ka rekrutuar ne bashki, i merr me vete per t’u qire ne Milano….ndersa Toni Gogun,demek pastorin/politikan,e ka dashnor te deklaruar….edhe grate perkatese jane ne dijeni te dashurise se zjarrte midis Erion Veliajt dhe Toni Gogut!

 9. Sa vulgar dhe i neveritshem!! Dhe sikur te mos mjaftonte, korruptues dhe i korruptueshem deri ne paturpesi.

 10. Kur bashkimi i komunsitave trushplare BE te shperbehet do jet njendite shume e mire per njerzimin. Erjoni ( rama junior ) te iki ne te semes atje te ura vajgurore bashke me sorosin dhe komunistat e BE qe vejdhin pronat.

  1. Kur te vidhet prona ske as nje te drejte tjeter. Sali Berisha duhet ta kishte sllogan te pare kete dhe jo ‘europe the right way’.

   Keto jane tentativa kot per tu dukur si konservator, harron Sali Berisha qe nga evropa kame dal njere si Soros.

   Le te merret me dhendrin e socialistit Artan Shkreli, madje tja u jap atyre partine. Fasada socialiste i ka rrenjet te komunizmi. Komunizmi ju mbushte mendjen qe ishit mire.

   Fuck Europenis Union, Soros and Rama

 11. sipas rezultatit të zgjedhjeve, shumica në pushtet qeveris rreth 2,2 milion banorë të vendit, ndërsa opozita rreth 50 mijë banorë.

  Vetë qëllimi i aktivitetit është getoizimi i bashkive që ka fituar opozita, për t’i kthyer ato në bashki të dështuara, pa fonde dhe për t’i përdorur si reparte lufte kundër qeverisë.Disa salih te vegjel vazhdojne ti hane Mutin salihut cdo mengjes mendojne se do rriten me kete gjelle qe ju ofron salihu cdo dite,maloket ne qytet,kombi ne rrezik o shpellkare

 12. Ky eshte i peshtire, i neveritshem. Ketyre sufllaqexhinjve bejne mire qe ua fusin sa krahu, edhe gjithe pensionistave po ashtu, se e meritojne. Por Ramsi ua fut me lezet kurse ky vemja nuk di as te beje propagande

 13. ”Të votosh kundër projekteve të qeverisë gjermane…”, deputeti i PD ‘shpërthen’ ndaj Rithemelimit dhe PL-së: Zoti u’a drejtoftë mendjen

 14. Gazment Bardhi mund të harrojë shumë gjëra që ka thënë, por Sali Berisha nuk do ja harrojë ato që ka thënë për Berishën, fëmijët, familjen, pronat, pasuritë dhe veprat e tij. Do t’i ftoja mediat të na japë pak atë skenën ku rriheshin me shkopa dhe ndërhyri policia për të ndihmuar grupin e Bardhit dhe Bardhi doli te dera e PD-së dhe mallkonte Sali Berishën.

 15. Një kriminel gërdallë, që nuk ka lënë ndyrësi e rrugaçëri pa bërë në jetën e vet; një i paformë, i pamoshë e i paturp, i ngjitur sot këpucës së mender politikës siç kapej dje drrasave të barkës së fmijëve të Enverit; një burrec i larove me leva, i plumbave në bulevard, i fjalorit më ordiner që është dëgjuar ndonjëherë në fjalime politike; një hajdut blegtoral i certifikuar nga amerikanë e britanikë që thërret kapeni hajdutin nga mermeri i vilave të Lalzit…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *