• |
ide | kryesore

Zyrtari i lartë i DASH telefonatë urgjente më Kurtin dhe Vuçiç

Arkiva, Lajme, Të fundit
Vuçiç

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, u bëri thirrje të martën Kosovës dhe Serbisë për uljen e tensioneve dhe kthimin në tryezën e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve. Ai i bëri këto komente në rrjetin X, të njohur deri vonë si Twitter pas bisedave me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç lidhur me situatën e krijuar pas sulmit të së dielës mbi policinë e Kosovës në veri, nga një grup i armatosur që vrau një oficer policie.


“Bisedova me kryeministrin Albin Kurti për sulmin e tmerrshëm të së dielës në Kosovë. Dënoj ashpër dhunën kundër policisë së Kosovës dhe shpreha ngushëllime për humbjen e rreshterit Afrim Bunjaku. Të dyja palët duhet të kthehen në dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian dhe të zbatojnë përkushtimet (e marrëveshjes) së Ohrit”, shkroi ai.Ndërsa me presidentin serb Vuçic, ai shkroi: “Fola për rëndësinë e shtensionimit të menjëhershëm në veri të Kosovës dhe shmangien e veprimeve që mund të nxisin më tej tensionet. Humbja tragjike e jetës nënvizon nevojën urgjente për të rivendosur qetësinë dhe për t’u kthyer në dialogun e lehtësuar nga BE-ja”, – shkroi zoti Chollet.

Vrasja e policit të Kosovës në sulmin e së dielës nga një grup i armatosur që çoi në përleshje në të cilat u vranë 3 pjesëtarë të grupit, ka nxitur shqetësime të reja ndërkombëtare për qëndrueshmërinë e rajonit. Sulmi ndodhi në një periudhë përpjekjesh të vështira për ripërtëritjen e bisedimeve Kosovë – Serbi, raundi i fundit i të cilave që u mbajt më 14 shtator në Bruksel, nuk shënoi ndonjë përparim.

Bashkimi Evropian me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara ndërmjetësoi në muajin shkurt në Bruksel dhe më pas në muajin mars në Ohër një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve mes palëve, por nuk pati asnjë hap domethënës për zbatimin e saj. /VOA3 Comments

 1. ne fillim sulmuan ushtaret e kforit, ku disa prej tyre u plagosen dhe jane calaman sot

  Pastaj moren peng policet dhe i cuan ne serbi

  ndersa tani bejne sulm me 30 veta me super armatime

  ca karin do me shume chollet qe do asosacionin! realisht republika srpska ne kosove!

  1. Urgjente i thone ne Amelike kur telefonon pas dy ditesh?
   U paska thenr ky burri, qe nuk e di kush eshte, qe te kthehen ne tryezen e bisedimeve.
   Per cfare do te bisedojne kur Vucici shpall dite zie per terroristet qe vrane policin kodovar ne krye te detyres ne atdheun e tij.
   Ku eshte ai qafderri Eskobar? Ku i ka ato konstatimet per serbine konstruktive e Kurtin qe duhet te pranoje kushtet qe i ve Lajcaku filoserb e Bordelli spanjoll?
   Dash, mblidh mendjen, kush edhte per bisedime e marreveshje, Kurti qe kerkon zbatimin onbloc te marreveshjes qe propozuat ju ne Oher apo Vucici “konstruktiv” qe deklaron menjehere pas ngjarjes se nuk do ta njohe kurre Kosoven e pavarur dhe shpall dite zie kombetare per terroristet e vrare.

 2. Populli ka nje proverb: “Hesapi i shtepise, nuk del njesoj edhe ne pazar”, pra ndryshe behen llogarite me harta 3D e whisky perpara dhe ndryshe dalin ne terren.

  Kombet nuk mund te copetohen apo bashkohen fale vijave qe hiqen me laps ne hartat 3D.

  Lindja e Mesme, Afghanistani, Iraku, Siria, Ukraina e Kosova jane deshmi e ketij réaliteti, i cili nuk ndryshon me vizita, tryeza apo telefonata, nderkohe qe popujt paguajne haracin dhe perballe me luften dhe shkaterrimin…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *