• |
ide | kryesore

Paguhet me shifra astronomike, kërkon 19.5 milionë euro nga Juventus: Cristiano Ronaldo nuk heq dorë

-Instant, Sport
Cristiano

Beteja ligjore mes Juventus dhe Cristiano Ronaldo vazhdon. Portugezi nuk dëshiron të heqë dorë nga 19.5 milionë euro pagat e prapambetura. Ai e ka çuar klubin para Bordit të Garancisë në Coni. E seanca e radhës është caktuar për 4 tetor, kur sulmuesi do të rikthehet për të sfiduar ish-klubin e tij larg fushës së lojës. Shifra në fjalë ka të bëjë me manovrën e dytë të pagave të kryer në atë kohë (2020-21) nga drejtuesit e menaxhmentit të Andrea Agnelli.


Në marrëveshjen e hartuar nga dy palët e përfshira, 38-vjeçari kishte hequr dorë nga një pjesë e pagës së tij të madhe, me kusht që t’i paguhet më vonë. Rikthimi, sipas asit portugez, nuk ka ndodhur kurrë. Për këtë arsye CR7 i është drejtur Bordit të Garancisë Coni. Manovra e pagave të Zonjës së Vjetër kishte një objektiv të qartë. Të lehtësonte një buxhet të fryrë, të rënduar edhe nga dëmi i pandemisë.Lexo më tej: Cristiano Ronaldo hedh në gjyq Juventus: zbulohet dokumenti që shpëton klubin bardhezi

Tani do t’u mbetet gjyqtarëve të nxjerrin të vërtetën. Sipas thashethemeve që qarkullojnë ditët e fundit, Juventus shfajësohet nga një dokument i nënshkruar nga vetë Cristiano Ronaldo në vitin 2021. Dokument në të cilin portugezi deklaroi se ai nuk kishte më asnjë problem me Juventus. E se klubi nuk duhej t’i kthente asgjë. Historia është e ndërlikuar. Sulmuesi aktual i Al-Nassr mbështetet në marrëveshjen e famshme plotësuese, në të cilën ish drejtori sportiv Fabio Paratici shkroi: “Kontratat e lidhura… na angazhojnë t’ju dorëzojmë deri më 31 /07/2021 marrëveshjen suplementare të primit e rishkruar në formularët federalë që nuk janë aktualisht në dispozicion”. Module që CR7 nuk do t’i kishte marrë kurrë sipas mendimit të tij.

JUVENTUS I QETË

Në shtëpinë e Juventus, megjithatë, çështja nuk ka shkaktuar shqetësim. Arsyeja është se, siç doli nga hetimet e kryera nga Consob dhe Prokuroria e Torinos, marrëveshjet janë respektuar. Përfshirë ato të futura në “dokumentet private” të famshme, me rikuperimin e tre nga katër pagesat mujore nga të cilat lojtarët kishin hequr dorë gjatë emergjencës Coronavirus.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *