• |

Video/ Milan në çerekfinale të Kupës së Italisë: dygolëshi i Jovic, Traore e Leao thyejnë 4-1 Cagliarin

Jovic

Milan (me katër adoleshentë nga minuta e 1) theu Cagliarin me rezultatin 4-1 dhe kaloi në çerekfinale të Kupës së Italisë. Tani Pioli e të tijtë do të takohen me fituesin e Atalanta-Sassuolo, të planifikuar për nesër në orën 18. Zhbllokoi ndeshjen Jovic në minutën e 29′, në krosimin e Theo Hernandez. Më pas, në minutën e 42′, francezi u përsërit pas një depërtimi brilant dhe i shërbeu serbit, që shënoi dygolëshin personal. Në minutën e 50′ Chaka Traorè bëri tris, ndërsa Azzi shënon golin e flamurit për sardët në minutën e 88′. Pa shpresa sidoqoftë për Ranierin, sepse Leao mbylli rezultatin në minutën e 92′.

Theo Hernandez është në formë yjore dhe e konfirmon. Jovic zotëron zonën, të rinjtë japin impaktin e duhur e Leao rishfaqet. Milan mposhti 4-1 Cagliari me një dygolësh të sulmuesit serb dhe golat e të riut Chaka Traorè e Leao. Kuqezinjtë fluturojnë kështu në çerekfinalet e Kupës së Italisë. ku do të gjejnë një mes Atalanta dhe Sassuolo (në fushë të mërkurën 3 janar në orën 18:00).

Pioli zgjodhi një “Milan 2” për fazën e 1/8 të Kupës, por u shpërblye plotësisht nga ata që luajtën kundër kuqebluve të Ranierit. Dy golat e Jovic në pjesën e parë – në minutat e 29-të dhe të 42-të, të dy të asistuar nga Theo Hernandez – i dhanë drejtim ndeshjes. Kuqezinjtë, më pas, vulosën rezultatin në pjesën e dytë përpara golit të parëndësishëm të Azzi.

Nga Curva Sud erdhën brohoritjet inkurajuese për Rafael Leao, pas fishkëllimave të rezervuara në kampionat. Portugezi hyri në fushë në 20 minutat e fundit, duke shënuar golin e 4-1 në kohën shtesë.