• |
ide | kryesore

Merkel sërish gruaja më e fuqishme në botë. Ku qëndrojnë Theresay May, Ivanka Trump dhe Melinda Gates?

Planet

Revista amerikane “Forbes” shpalli sërish, për të shtatin vit radhazi, kancelaren gjermane Angela Merkel si gruan më të fuqishme në botë për vitin 2017.

Vendin e parë në listë, Merkel e vulosi me fitoren e fundit në zgjedhjet federale në shtator të këtij viti, ku siguroi mandatin e saj të katërt si kancelare e Gjermanisë. Në vendin e dytë radhitet kryeministrja britanike, Theresa May, edhe pse pati një vit të vështirë në vendin ishullor, ku nuk arriti të marrë shumicën parlamentare në zgjedhjet e parakohëshme që u mbajtën në qershor. Vendin e dytë në listë, May-t ia siguroi qasja e saj ndaj Brexit-it, një process që do të ketë pasoja afatgjata për Britaninë e Madhe dhe Europën.

E treta në listën me 100 gratë më të fuqishme në botë është filantropistja amerikane Melinda Gates, bashkëshortja e njeriut më të pasur në botë, Bill Gates.

E katërta radhitet Sheryl Sandberg, drejtoreshë ekzekutive e Facebookut, ndërsa e pesta është drejtoresha ekzekutive e General Motors, Mary Barra.

Për herë të parë në listën e Forbes për 100 gratë më të fuqishme është radhitur Ivanka Trump (e 19-ta në listë), e bija, njëherësh këshilltare e presidentit amerikan, Donald Trump.

Bie në sy futja në listë e Nikki Haleyt, ambasadores së SHBA në OKB (vendi i 43-të).

Ish-zonja e Parë amerikane, Michelle Obama, nuk është fare në këtë listë, pasi vitin e kaluar lëshoi Shtëpinë e Bardhë, ndërsa Hillary Clinton e cila në listën e Forbesit ka qenë e pranishme që nga viti 2004, ka rënë nga pozita e dytë ku ishte vitin e kaluar, për të zbritur në vendin e 65-të.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu