• |
ide | kryesore

Gafa e pafalshme e Ilir Metës

2, Ide

Ilir Meta mund të ketë pasur të gjitha arsyet e botës të ndërmerte aktin radikal që kreu sot: anullimin e zgjedhjeve në 30 qershor. Ai mund të ketë vepruar si ish kryetar i LSI. Ai mund të ketë vepruar si simboli i unitetit të kombit. Ai mund të ketë vepruar si garantues i kushtetutës, që prezumon pluralizmin. Ai mund të ketë vepruar si zjarrfikës i konfliktit në prag të shpërthimit.

Lexo me tej:


Presidenti Meta anulon zgjedhjet e 30 qershorit

Por, cilatdo të kenë qenë shtysat e kreut të shtetit, sado të arsyeshme apo racionale, sado të nisura nga motivimi për kompromis, paqe sociale apo integrim europian të kenë qenë ato, vendimi i Presidentit është një akt i pafalshëm.

Ai është i tillë sepse, në thelb, përbën një tentativë për ti shtrirë dorën Edi Ramës. Sepse në gjenezë ai niset nga premisa se i duhet prerë opozitës rruga e nisur për të dalë nga sistemi.

Që kur PD dhe LSI vendosën të djegin mandatet, mospjesmarja e tyre në zgjedhjet e qershorit ishte një etapë e logjikshme dhe e detyrueshme. Të dyja këto vendime radikale, të shoqëruara me protesta herë të dhunshme dhe herë të pafuqishme, ishin e keqja e domosdoshme për të treguar fytyrën e vërtetë të regjimit të Edi Ramës. Të gjitha së bashku ato tentonin të rikrijonin telajon e Shqipërisë reale, atë të një autarkie ku sundon një njeri i vetëm, i cili vendos edhe për tenderat me letra fallco edhe për lejet e rokaqiejve, edhe për sheshet e qyteteve edhe për gjykatësit e prokurorët, madje edhe se ku do vidhte vota Niçja me Gjushin.  

Synimi i këtij aksioni ishte për ta lënë arkitektin e këtij regjimi, të vetmuar, me tepsi në dorë, në parlamentin ku dialogon me Kujtim Gjuzin dhe në 61 bashkitë që do i kontrollojnë profile kandidatësh si Elton Arbana (i dalë në përgjimet e Bild).

Pra, filozofia e përmbledhur e gjithë kësaj lëvizjeje është: e keqja duhet të shkojë deri në ekstrem, sepse kjo histori, më mirë të ketë një fund të tmershëm, sesa një tmerr pa fund.

Mostra që Edi Rama ka rritur për gjashtë vite, nuk mund të zhbëhet, as me kompromis dhe as me marëveshje politike, ajo ka fituar aq fuqi sa nesër mund të kapë po njësoj, qoftë Bashën edhe qoftë Kryemadhin. Shqiptarët mund të shpëtojnë prej saj vetëm përmes gijotinës.

Pikërisht këtë dinamikë opozitare të nisur prej katër muajsh ndërpreu Ilir Meta me anullimin e dekretit të zgjedhjeve. Ai nuk nuk e lejoi Edi Ramën të identifikohej deri në ekstrem me të keqen. Ai i shtriu dorën për ta mbajtur në lojë dhe për ta rikthyer si faktor në tavolinën e kompromisit.

Në këtë kuptim, cilatdo të kenë qenë argumentet juridike apo arsyet politike të presidentit, akti i tij duhet parë si një pengesë që e keqja të shkonte deri në fund, e për rrjedhojë, që ajo të merrte, më pas, ndëshkimin rrënqethës  që meriton.

Pas tërheqjes së 30 qershorit, këtë skenar nuk e ka më në dorë opozita. Tani shpresa e vetme që ai të ndodhë është paradoksalisht vetë Edi Rama. Le të shpresojmë që në delirin e tij, ai të na shpëtojë, ose duke vazhduar me këmbëngulje drejt votimeve, ose duke duke mbledhur numrat për shkarkimin e presidentit.

©Lapsi.al

54 Comments

   1. Mbase ka bere gabim per popullin por dihet qe Meta eshte pjese e sistemit dhe nuk i intereson qe ti shkohet te keqes deri ne fund. Pastaj ate monster Rama e coi ne extrem po e gjeti te gatshem nga Berisha. Te thuash qe Rama eshte i keqi dhe Berisha,Basha,Kryemadhi jane te mire,apo me te mire ky eshte gabim i pafalshem.Te gjithe jane ingranzhe te sistemit qe prodhon shoqeria shqiptare.Aty duhet te kerkohet e keqja dhe rrenjet e saj n.q.s kerkojme ta shkulim,se po e pame te emrat e pervetshem ketu kemi per te ngelur dhe 100 vjet te tjera.

    1. Jam ok .Rregullimi i ingranazhit apo ndryshimet ligjore jane zgjidhja e vetme . Magari te largohej e gjithe kjo kaste politikanesh do ishte idealja .

    2. A di të më thuash ore AC/DC, se cila bandë kriminale me emër në Shqipëri ka qenë e lidhur me PD, e kam fjalën për lidhje institucionale ?
     Nise që nga Zani Çaushi e deri tek Avdulajt, të gjithë kapobandat e bandat më njohura, kanë bërë ligjin në Shqipëri, vetëm gjatë qeverisjeve socialiste, dhe kanë bashkëpunuar me funksionarë të lartë partiakë socialistë.
     Sigurisht që njerëz të korruptuar apo edhe me prirje kriminale edhe kanë votuar dikur për PD, se krimi nuk njeh ideollogji e zë rrënjë me shumë tek njerëz injorantë.
     Po si shpjegohet se edhe ata që e quajnë veten si të persekutuar dhe janë marë me trafiqe të ndyra, në vënd të lidhen me partitë e djathta, shkojnë e lidhen me socialistët.
     Është një kategori e mediave shqiptare që gjatë këtyre 30 viteve, ka bërë çmos që ta barazojë të keqen tek gjithë politikanët njëlloj e ly përceptim mashtrues, i pa mbështetur në fakte, ka zënë rrënje tek shqiptarët.
     Padyshim se të gjithë liderët politikë duke qenë në qeverisje, janë më të ekspozuarit në popull.
     Ka bërë vërtetë edhe Berisha, edhe Nano, edhe Meta gabime në mënyrën e të bërit politikë, duke qenë kryeministra, por Rama as nuk e meriton fjalën lider apo kryeministër, sepse ai nuk e ka cilësinë elementare të liderit. Komunikimin normal serioz me njerëzit.
     Ai kujton se mund tju imponohet të gjithëve, vetëm duke bërë monologje pa fund e bile e ka pranuar vetë se po qe për llafe mua nuk ma del njeri.
     Nëse do të mjaftohej kjo e keqe vetëm tek Rama, do të qe gjysma e së keqes.
     Po shihni se gjithë servilët e tij, kush me më shumë marifet e kush me budallallëk flagrant, e imitojnë ,e zell modelin e tij të zhurmuesit në debate.
     Shikojeni p.sh. idhtaren e tij të zjarrtë, Spiropalin.
     Në çdo studio televizive që del, nuk ka burë nëne tja mbyllë gojën e si mitraloz apo më saktë si gramafon i prishur vetëm bën dërr-dërr-dërr papushim, edhe duke e ditur se nuk e dëgjon kush.
     Dëgjova Ramën që po ju mbante fjalim dibranëve, për vlerat moralë. të tij e të partisë së tij.
     Dhe ku ? Në Dibrën e brekëve të grisura të Xhelilit apo rekordit të votave të blera me para droge në zgjedhjet vendore.
     80% e fjalimit ishin vetëm sulme ndaj opozitës, nja 5% gjoja mea culpa për gabimet, e 15% u mor me Rrugën e Arbërit që pasi PD e ka bërë gjysmën e punës, e ky në 6 vite ska bërë asgjë, zotohej që në pranverën e 2021, pra në prag të fushatës elektorale ta përfundojë ate.
     Dy vite të qeverisë së mëparshme e tetë vite të tjera të qeverisjes së tij, për të përfunduar një rrugë, kur qeveria e “Saliut” të cilën e ka në majë të gjuhës për ta sulmuar, veç mijra kilometra rrugësh, pat përfunduar mbrenda dy vitesh e bile në kohë krize ekonomike botërore, mbrenda dy vitesh Rrugën e Kombit, veprën më të madhe infrastrukturore e patriotike të 30 viteve të fundit.
     Në 8 vitet e qeverisjes Berisha, Shqipëria veç veprave të mëdha të infrastrukturës, arritë të nënshkruaj Marëveshjen e asocimit për integrimin europian, u pranua në NATO, ndikoi në presidencën amerikane e BE për njohjen e pamvarësisë së Kosovës, pajisi qytetarët me pasaporta moderne biometrike dhe realizoi ësndrën e tyre për të lëvizur lirshëm pa viza në Europë.
     Nëse nisemi të vlerësojmë e të ndajmë të mirën nga e keqja, ma thuaj o byrazer se cilat janë arritjet e qeverisë Rama në këto më shumë se 6 vite .
     Jo më që ekonomia e konfliket sociale kanë shkuar në kolaps të plotë, jo vetëm që nuk po duket në horizont realizimi i hapjes së negociatave për në BE, por parlamenti i Hollandës , me deoutetë të djathtë e të majtë, me dy të tretat e tij voton që shqiptarëve tju hiqen vizat Shengen

  1. Ambasadorja e skandaleve ne Danimarke Elida Petoshati me buRin psikopat-homoseksual Arian Muka -skandale vjedhje rrahje kriminale. ELIDA bullica me tiroide nga katundet e Tragjasit njohu ne internet homon emigrant ne Itali kArian Muka qe hante qyl prej nje gruaje plake italiane. U martuan keta dy te çmendur shterpe dhe me leket e siguracionit te shtetit shqiptar vajten i futen 1 kalama ne laborator ne Kanada. Te dyve i mungon nje gje: Kollodoku!
   Shembulli tipik i Elida Petoshatit që është ngjitur në rangun e ambasadores nëpër shkallët e paligjshme të nepotizmit, si njeriu i Ilir Metës. Por ky është vetëm fillimi i cili shpesh është domethënës. E.Petoshati në ushtrimin e detyrës së saj ka ngelur besnike e frymës dhe veprimeve të klaneve nga ka dalë dhe thjesht ia ka nxirë faqen Shqipërisë në Otavë me korrupsionin e hapur dhe sjelljet si përfaqësuese e grupeve mafioze, të denja vetëm për krizën e 97-s në Shqipëri. Emërimi i kësaj ambasadoreje në Kanada, fatkeqësisht ka përkuar (është e logjikshme) me kulmimin e veprimeve abuzive dhe të papërgjegjshme të Qeverisë shqiptare, duke bërë që vala e emigrimit të paligjshëm nga vendi ynë në drejtim të Kanadasë të mos ndalet, madje të përkeqësohet. Kjo gjë ka sjellë edhe reagimin e pashmangshëm (që hyn në fuqi së shpejti) të autoriteteve kanadeze të cilat, si një masë vetëmbrojtëse, e kanë përfshirë Shqipërinë në grupin e vendeve që kanë shpërthime valësh të pakontrolluara të emigrantëve të paligjshëm, për arsye të paqëndrueshmërisë politike, pasigurisë së theksuar dhe dhunës së grupeve mafioze, rrënimit ekonomik madje edhe luftës shkatërruese totale sikurse janë Haiti, Kongo, Somalia, Sudani i Jugut, Afganistani, Kamboxhia, Irani, Iraku, Siria, Autoriteti Palestez etj. Këto veprime të Qeverisë shqiptare dhe përfaqësueses së saj në Otavë e kanë futur Shqipërinë në “listën e zezë”. Qeveria shqiptare dhe E.Petoshati duhet tu japin shpjegime shqiptarëve për këtë turp dhe dhe për atë realitet që kanë krijuar për shqiptarët që ende ikin sikur vendi të ishte në luftë…
   Por gjërat nuk mbarojnë me kaq. Kësaj ambasadoreje me titull, E.Petoshatit, nuk i nxihet faqja as nga ana njerëzore as administrative që të marrë në mbrojtje hapur madje edhe vrasjet e katër demonstruesve në mes të Tiranës, më 21 Janar 2011, duke e quajtur vrasjen e tyre reagim normal të shtetit. Po me aq qetësi ajo ka marrë në mbrojtje edhe qarkoret e turpshme, fyese dhe shkatërrimtare nga ana profesionale, të dërguara fill pas asaj ngjarjeje tronditëse dhe që e spërkati me gjak fytyrën e Qeverisë. Mënyra primitive-familjare- klanore se si e drejton E.Petoshati institucionin e ambasadës, fshehjet e korrupsionit të shefave në Tiranë dhe veprimet po ashtu të frymëzuara po nga e njëjta psikologji korruptivo-klanore, e bëjnë atë një shembull tipik të diplomacisë shqiptare sot, – një dorë të zgjatur të klanit që e ka dërguar, e cila është fare e paaftë profesionalisht, inaktive dhe me performancën e një shtëpiakeje të rëndomtë në përfaqësim, por që bëhet sakaq agresive kur mbron dhe maskon interesat korruptive të vetat dhe të njerëzve të pushtetshëm që e kanë dërguar.

   1. Po mire ti je ne danimarke dhe po thua qe po vijne emigrantet te paligjshem nga shqiperia po vete mos je me pashaporte greke mor legen. Po pse nuk pyet cfare po i detyron shqiptaret te braktisin vendin e tyre. Meqe nuk dashke shqiptare te tjere ne danimarke i bie te jesh ose grek pederast ose serb robqir.

    1. Sqap-Zdapja “Viktoria” Pango,

     me baba Ylli Pango e mama Zana Treska,

     martuar me “Marselo” Pango,

     shko kuro shendetin mendor !

     Cdo gjashte muaj do te nderrosh prape shtepi,

     sepse njerezit nuk te durojne as ne pallat, as ne lagje e as gjekundi .

     1. K Arian Muka pederast obez 50-vjecar nga emigrant brekegrisur ne Itali shnderrohet ne zonje e pare ambasadoriale pasi i dha duart nje plake italiane qe e mbante qyl me buke dhe vajti u martua me lopen nga Dukati Elida Pordhofshati. Keta skizofrene steril vajten ne laborator ne Kanada ngjizen nje kalama budalla me te meta mendore Noel Ottavian Muka

     2. Sqap-Zdapja “Viktoria” Pango,

      me baba Ylli Pango e mama Zana Treska,

      martuar me “Marselo” Pango,

      shko kuro shendetin mendor !

      Cdo gjashte muaj,

      do te nderrosh prape shtepi,

      sepse njerezit nuk te durojne

      as ne pallat,

      as ne lagje

      e as gjekundi .

     3. Sqap-Zdapja “Viktoria” Pango,

      me baba Ylli Pango e mama Zana Treska,

      martuar me “Marselo” Pango,

      shko kuro shendetin mendor !

      … … …

      Fjalori,

      shpikjet alucinative,

      shpifjet deliberative,

      demostrojne pa asnje ekuivok

      patologjine tende te renduar,

      me konotacion te plote ANTISOCIAL .

      Je katandisur ne nje qenie per t’u meshiruar ne te gjitha planet .

      Ndaj,

      shko kuro shendetin mendor !

     4. Dmth ky k Arian Muka, ti thua qe eshte “Viktoria” Pango? Kurioz, nga e kupton qe eshte?

   2. Po mire ti je ne danimarke dhe po thua qe po vijne emigrantet te paligjshem nga shqiperia po vete mos je me pashaporte greke mor legen. Po pse nuk pyet cfare po i detyron shqiptaret te braktisin vendin e tyre. Meqe nuk dashke shqiptare te tjere ne danimarke i bie te jesh ose grek pederast ose serb robqir.

    1. Deri tani ka nxjerre nja 300.000 ne shesh pa llogaritur pesefishin qe mezi presin sa ky legeni te japi doreheqjen dhe te them une pastaj ty se si del finalja.

   3. Sqap-Zdapja “Viktoria” Pango,

    me baba Ylli Pango e mama Zana Treska,

    martuar me “Marselo” Pango,

    shko kuro shendetin mendor !

    Cdo gjashte muaj do te nderrosh prape shtepi,

    sepse njerezit nuk te durojne as ne pallat, as ne lagje e as gjekundi .

 1. problemi me i madh i opozites eshte paaftesia per te bindur ate mase amorfe, indiferente dhe neutrale te popullit per tju bashkuar saj. ne mitingjet e saj ka me shumice militante partiake, ish administrate, njerez etnikisht te lidhur me pd, njerez te etur per pushtet por jo qytetare te paanshem, ata qe bejne shumicen e elektoratit. kjo ndoshta shpjegohet me faktin qe kerkohet zhberja e sistemit nga udheheqes qe der dje ishin pjese e sistemit, vete zembreku i tij

  per sa kohe nuk afirmohen figura te reja e te paperlyera do jete e veshtire insipirimi masiv i shtetasve dhe protesta do mbetet partiake, jo popullore. dmth perseritje e ripersiritjes po asgje shpresedhenese. personalisht jam kunder Rames thjesht per ppp-te qe ben me shume firifiu, por ama nese nderron sistemi duhet nderruar komplet, ne gjeneze. nuk mund te rifliijme me Moniken, Iliri, Noken. Bashen, Berishen apo Paloken. Eshte humbje kohe.

    1. Bravo te qofte vajze! Artikulim i sakte dhe puro llogjike! Kete e di dhe zoti Andi shume mire.
     Ndersa ky komentuesi me siper me shume gjasa eshte me arsim te ciklit te ulet ose maksimumi i mesem.
     Te pershendes!

  1. Ne qofte se ka indiferente edhe pas pergjimeve te BILD apo pasi VICE qe na quan narkoshtet, atehere, jo basha, por as Zoti nuk na ben derman. Ti Ema dhe te tjeret qe mendojne se Rama e ka bere balte, duhet te dalin aty per ta rrezuar, e jo per te sjelle ne pushtet opoziten. Opziten ka zgjedhjen ta votosh apo jo, sepse me zgjedhje do vije ne pushtet, jo me protesta.
   Shprehja njerez te lidhur etnikisht me PD eshte gjeja me idiote qe kam lexuar. Pse cfare etnie eshte PD apo njerezit qe e mbeshtesin: Serbe, greke daneze? Edhe kur shkruan me pseudonim e ke nje detyrim mos thuash idiotesi.

   1. Me cfare votash ta rrezosh kete qeveri? Me vota qe kjo qeveri ka vjedhur, nuk rrezohet dot.Kur amerikes i desht B.. nuk e pranoi qeverine e zgjedhur ne venezuele a ku ishte, por mbeshteti opoziten sepse kishte vjedhje te votave, kurse ne shqiperi nuk po i ha palla me qe te nderhyje.E degjove cfare thoshte Bild per pergjimet apo nuk je ne kete bote?

    1. Ate pra po them, qe qeveria rrezohet me protesta. Ndersa opozita do te vije ne pushtet ( nese vjen ) me zgjedhje. Nuk iken kjo qeveri nga zgjedhjet qe organizon vete. Kete e di cdo njeri qe i ka syte ne balle, por mos prit ta kuptojne Emat idiote te Fuges, qe i ditka shqiptaret me aq etni sa ka parti.

 2. ema sa pal brek chelili ke provu oj tabeöö xhisiela.po roshi kur ta perdghunoi vellan e mitur u derdhe ti duke mastrubuar.nuk bejn lili,palpka por bejn baba taku,xhinushi,ruqi,xhafa,kristaq rama,ilir beqja,belinda e beqir ballukut,balla etj ora ter qenefi i negjmijes ku ka dhjer stalin.bushati tregoi fytyren e vertet orej qenefi negjmije krymb.

  1. Shikoni se si kafshet e pyllit perdorin ulurimat dhe klithjet si metoda shtazore per tu mbyllur gojen llogjikes njerezore. Krahasoni komentet midis Emes (emer njeriu) dhe arit (ose ariut, kafshe dashamirese me perallat shqiptare) per te pare diferencen e pakrahasueshme midis qyteterimit te shekullit 21 dhe botes shtazore.

   1. Ema ka bere nje supergafe qe ja zbret koeficentin e inteligjences ku e ku poshte arit. Ari eshte ne rol dhe e luan mire. Ema eshte ne rol dhe nuk di ta luaj, sepse nuk kupton ato qe thote. Gjetja e arit eshte gjeniale sepse shkruan me gjuhen e frrokut, doshit etj., per t’ju thene qe keta jeni dhe kjo eshte gjuha e rilindasve te vertete, atyre qe jane apo caktojne deputetet dhe cdo gje tjeter qe ndodh ne ate parti. Nuk meritoni gjuhe tjeter;prandaj ju nervozon ari.

 3. bushati po e tregon fytyren e vertet te bushatlinjeve,pra pis si rama .stalinist i thekur.ta shofim qfare do te thon lubonja e ylli rakipi,un besoj se i bashkohen bushatit se padron kan edvinin qe i quan KAZAN.mos te föas per krymbat yll qenefi si mero baze,muq nano,dritan hila,rudina gjungla,mingjozi,vangjeli,artan lop hogja,anil basha,kari i boleve te frrokut etj.

 4. ema sa pal brek xhelili ke provu oj tavell xhisiela.po roshi kur ta perdhunoi vellan e mitur u derdhe ti duke mastrubuar.nuk bejn luli,paloka por bejn baba taku,xhinushi,ruqi,xhafa,kristaq rama,ilir beqja,belinda e beqir ballukut,balla etj ora ter qenefi i negjmijes ku ka dhjer stalin.bushati tregoi fytyren e vertet orej qenefi negjmije krymb.qfare qelbesire je ti ema apo i pa emer.

  1. o ari o psiqik,o te hyfte k… te q… gomari….o pjelle debile e psikiatris demenziale..po ik ha grosh cdo ti me politik..se po te djeg neuronet e fundit funksionale qe te kane ngel…ik masturbohu cik qe te qetesohesh…debil

 5. Ku e pe ti Bushat vendimin e Presidentit per anulimin e zgjedhjeve. Ai ka bere vetem nje deklarate. Kur te shprehet me dekret, duhet tja kaloje ate parlamentit dhe ky mund tja hedhe poshte. Kaq.

 6. Nga nje kendveshtrim, shkrimi i Bushatit qendron. Por mendoj se gjerat duhen pare ne nje kend me te gjere. Nisur nga premisa se Meta ka ardhur dje ose sot nuk e di, nga Gjermania, mendoj se ky veprim nuk eshte thjesht i Metes, por i eshte dhene nje mundesi KM te shmange konfliktin civil qe po pergatitet. Them qe po pergatitet sepse asgje nuk ka perfunduar, por thjesht topi eshte ne fushen e KM, i cili mund te beje autogol. Mund te beje autogol duke vazhduar ne rrugen e tij dhe, ne kete rast do jete ai shkaktari i dhunes. Pra balancat kane ndryshuar kah dhe Palmer ne nje rast dhune do detyrohej t’iu refuzonte vizat mazhorances aktuale. Pra me dekretin e tij Meta “ka nxjerre mbretin lakuriq”. Mendoj se java e ardhshme do jete shume intensive dhe nese te gjithe ata qe “kontribuan” ne zgjedhjet e shkuara binden, do kemi nke terheqje te KM. Per ta rrezuar dekretin (cdekretimin) e presidentit duhet nje Gjykate Kushtetuese qe ne nuk e kemi. Por edhe per te rrezuar presidentin duhet po ajo Gjykate. Vete KM ka thene qe Meta eshte presidenti i duhur dhe tani i duhet te kaloje mbi fjalet e veta. Ka edhe nje detaj, KM e ka ditur ate qe do mdodhte sot pasdreke dhe ajo fraza me rafting sot ne Corovode nuk ishte e thene kot. Por nese deri tani, KM ishte ne pozita te favorshme sepse mund te rrezohej vetem me dhune dhe dhunen nuk e do askush, sot ka kaluar ne anen tjeter, mund ta mbaje pushtetin vetem me dhune, te cilen e perseris nuk e do askush. Ne mbyllje kam pyetje per komentuesi(e)n Ema. Pyetka e pare cfare do te thote “etnikisht te PD” srpse me sa di une ka etni shqiptare dhe bindje politike te majta, te djathta, liberale, kinservatore etj, por etni politike nuk e kisha degjuar ndonjehere? Mos valle kemi te bejme me ndonje etni qe nuk ka te beje me etnine te ciles i perkasim? Apo eshte nje neologjizem i sapokrijuar? Se dyti thote se nuk eshte dakord me ppp. Nisur nga fakti se ka me shume se nje ppp (jo thjesht si dhenje koncesionesh, por edhe prokuror i pergjithshem i perkohshem p.sh.) do bente mire te shpjegonte se me cilat ppp nuk eshte dakord. Por meqe nuk eshte dakord me ppp a eshte dakord me pergjimet qe dolen? A eshte dakord me persona me precedente n drejtim te vendit dhe per me teper ligjvenes? A eshte dakord me persona te pashkolle qe bejne ligje (kemi deputete p.sh. qe kane mbaruar “shkollen e larte” per shofer kamioni)? Kete nuk e sqaron komentuesi(ja) Ema. Sa per ndryshimin e elitave politike jam plotesisht dakord.

 7. Hiqe nga mendja o Bushat shpresën se duke u kacafytur shqiptarët për hir të Ramës, mund të dalë një forcë “e re fringo” marksiste në Shqipër me ndonjë qorr.

 8. Mos u shqeteso Bushat, ai do shkoje ne zgjedhje gjithsesi, se nuk sheh rrugedalje tjeter ne mendjen e tij idiote. Mbeshtetja popullore eshte i vetmi pretendim qe i ka nagelur, prandaj dalin fugsat si puna e “Emes” dhe mundohen te argumentojne mungesen e mbeshtetjes se opozites. I duhet me cdo kusht te nxjerre ca numra te fabrikuar ne menyre qe te dalin prostitutat studiove e te pretendojne legjimitetin e tij sic bene ne 2017 me gjithe came ne diber. Sado haptazi te jene manipuluar, atij thjesht i intereson dicka mbas te ciles te kapet se eshte i deshperuar, pastaj cdo gje mund te relativizohet me vone. Tezat e tua per tallje me zgjedhjet jane te pakuptimta se ai eshte vete kllouni, e nuk luftohet kllouni me tallje. Zgjedhjet duhen ndaluar dhe sabotuar me cdo kusht.

 9. Problemi i “ krizave “ Shqiptare qe nga 1945 eshte i njejti deri ne ditet e fundit, nuk eshte nje problem ideologjik i majte ( komunist) dhe i djathte ( liberal) .
  Eshte diferenca ne toske dhe gege.
  Sikurse dy vellezer qe nuk shkojne dakord per asgje ( pervec gjuhes , edhe ajo me shume diferenca) .
  Tosket jane shumice ne numer por intolerante ( KOMUNISTE).
  Geget jane pakice por me liberal .
  Zgjidhja e vetme eshte qe te krijohet nje federate prej 2 entitetesh toske pertej Shkumbinit dhe Gege mbi Shkumbin , ku seicila te qeveriset ashtu sic desheron.
  Eshte e kote te vazhdojme te grindemi gjithe jeten.
  Sikurse ndahen edhe 2 vellezer te nje nene ashtu duhet te ndahen edhe Gege e toske , gjithkush ne shtepine e vet .
  Keshtu sic po shkojne punet nuk mund te vazhdohet me .

  1. @Kurre me .
   Unë jam toskë i zotëri por e urrej komunizmin me gjithë qenien time. Të dalësh e të thuash se toskët janë komunistë është racizëm social sic është i tillë edhe përdorimi termit malok. Ndasitë ekzistojnë në të gjithë shtetet por po u fokusuam aty e humbëm lojën. Duhet të përqendrohemi tek ato që na bashkojnë nëse duam të ecim përpara.
   Pastaj po të shikosh zgjedhjet e fundit e majta u votua shumë edhe në veri dhe kjo nuk ishte hera e parë.
   Nuk besoj se ndarja veri jug është kaq e fortë sa e paraqet ti. Shqipëria është një vend i varfër me rrjet rrugor dhe komunikim shumë të vështirë gjë që i bën dallimet të duken të mëdha. Zhvillimi ekonomik është hapi i parë për zbutjen e këtyre dallimeve që duken të mëdha por që nuk janë

   1. Ervin,une shkruaj tosket komunist “ ne shumice 70-75%.
    Ju nuk duhet te merrni ne konsiderate zgjedhjet e fundit dhe jo vetem,sic u vertetua edhe nga publikimet e Bild qe jane te blera nga mafioze te paskrupullt ne bashkepunim me politikane BASTARDE.
    Ne shumicen ne popullsise si ne veri dhe ne jug keto mentalitete qe une kam shprehur qendrojne.
    Bota me e zhvilluar se ne i ka bere shume vite me pare keto ndarje te forta administrative.
    Ne nuk duhet ta injorojme kete problem ,kemi pak gjera te perbashketa qe nuk mjafton per te bashkejetuar, sa me shume ne nje sistem qeveritare autoritare dhe piramidal si ai i shqiptare.
    E vetmja menyre per te sheruar “kancerin “ , eshte NDARJA.

  2. Kurre me i ke pi ilaçet apo jo,a te dalin nga koka ato qe shkruan apo nga bytha?!Nuk besoj qe ti je Shqiptar,ti je thjeshte nje serb ose grek Shqipfoles dhe kerkon te çosh uje ne mullirin e armiqve tane,te njejten gje mundohet te beje edhe agjenti i UDB-se Sali Berisha,i cili ka 30 vjet qe mundohet te fusi Shqiptaret ne vellavrasje dhe ndarje veri-jug,por kot e keni mor te mjere se Shqiperia eshte nji nga jugu ne veri,pra nga Preveza ne lugine te Presheves…

    1. Do vaxhdoj ta permende komunistin100 karash,plakun e pjerdhur Berisha deri sa ta shoh prapa hekurave dhe deri sa te largihet de facto nga politika pasi ai eshte kanceri i lene peshqesh nga R.Alia dhe misioni i tij eshte shkaterrimi i kombit Shqiptar dhe edhe ju qe qiheni ne bythe per Berishen mbas disa viteve do e kuptoni se sa keq i ka bere Shqiperise ky kancer qe i eshte qepur pushtetit si muti pas kepuces.
     .

  3. Nuk qendron kjo qe thu ti. Nuk eshte ceshtje diferencash gjuhesore apo ndryshime krahinash. Eshte ceshtje kulture ne pergjithesi. Shqiptaret historikisht kane pasur kulturen e nenshtrimit ndaj pushtetit. Gjithmone kane synuar ti zgjidhin problemet me servilizem ndaj te fortit, jo duke ngritur zerin ne proteste. Kjo vlen per cdo shqiptar. Nderkaq shoqeria shqiptare, dhe normal qe te jete keshtu, ka deshtu me sukes te nxjerre politikane me sens drejtesie e pergjegjesi karshi popullit te vet. Eshte per te ardhur keq por eshte e vertete ajo qe tha Merkel se ky vend ka rruge te gjate per te bere.

  4. IK OR KURVE GREKE . TE DOLI NE SHTEG PER TE FOL IDIOTESIRA O JEVGJIT ? KETO JANE KALIMTARE O JEVGJIT , SHQIPERIA ESHTE 1 NGA PREVEZA NE NISH DHE NGA SHKUPI NE ULQIN .

 10. Ja ke fut kot plako. Ka te bejn shum diferenca e madhe qe ne kemi qene te izoluar. E shum njerz kan akoma nostalgji per kohen e vjeter. Pastaj ku popull nk u mesua kurr, sevota ashst e shejt e nk shitet per nji thes miell. Kete duhet te ta kuptojn Shqiptare

 11. Dakord more Bushat me logjiken tende. Por Meta eshte presidenti I Republikes dhe jo ultras qe sheh ndeshjen prapa portes. Si I tille vendimi duhet te jete I matur dhe jo shashke. Personalisht e duartrokas vendimin e Metes si I guximshem, I logjikshem dhe qe qeteson situaten te cilen synon ta mbaje te ndezur ilegjitimi. Po ne 98 F. Nano dha doreheqjen si km edhe pse zoteronte 2/3-tat e parlamenti. Ky I droguar qe ka marre Shqiperine Peng dhe e ka bene ne dispozicion te grupeve kriminale nuk pranon ta japi dhe te rikthehet po me zgjedhje.

 12. O bushat je koqe komplet meta nga që e njef ramen që do bej zgjedhjet Ne 30qershor idha opozites te drejte që te bllokoj zgjedhjet dhe nderkomtaret sdo thojene se opozita po shkel kushtetuten por rama po shkel kushtetuten kaq e thjeshte eshte kurse ti as te qin as te Leshon hajt shnet

 13. Jam plotesisht dakort me ty z.Bushati , nuk i heq asnje presje . Filozofia e shkrimit tend qendron vetem ne keto dy rreshta qe ke thene : ” e keqja duhet të shkojë deri në ekstrem, sepse kjo histori, më mirë të ketë një fund të tmershëm, sesa një tmerr pa fund ” .
  Ndersa me kete menyre se si kerkon ta zgjidh problemin presidenti Meta , tregon se ky keron zgjedhje(per pushtet) dhe jo zgjidhje ( per popullin) . Une jam per ekstremin , o i japim zgjidhje problemeve kete radhe o nenshtrohemi per gjithmone nga nje kaste politikanesh te super super korruptuar qe mendojne te nderrojne pushtetet nje here ne tete vjet me njeri -tjetrin por qe kurre nuk mendojne per mireqenien e popullit . Thenien me te sakt e tha gazetarit i BILD z.Peter Tiede : Ne ate vend punohet shume per te fituar shume shume pak , as buken nuk siguron dhe rrjedhimisht nje popull te tille e mban te nenshtruar sa te duash . Atje te vetmit qe fitojne jane politikanet , ata qe jane te lidhur me ta dhe kriminelet .
  Popull , pavaresisht bindjeve qe keni : O sot o kurre !
  ” Me mire nje dite si luan sesa nje mije vjet si dele” –Musolini

 14. Nje tjeter tymuese e Bushatit. KOT. Pordhe ne drejtim te paditur e asgje tjeter.

  Lyli, Sala e Likja e hongren xhallin qe diten qe miratuan reformen ne drejtesi. Tani po mundohet ta zhbejne po e kane kot. Shqiperia eshte ne Europe dhe jo ne Afrike. Eshte fat qe USA kane interesat qe kane, ne AL dhe Ballkan.
  Ju kujtohet Shqiperia anetare e lidhjes islamike? Po ’97 dhe ngjarjet qe pasuan?

  Vertet shpresoj qe puna te mos arrije deri aty, po sido qe te vije Lyli, Sala e Likja kane per ta honger xhallin.

   1. Po mer po. I bote te gjithe kurva duke fillu qe nga goca e prijsit lexhendar.
    Te gjithe jane kurva, sorroista, te shitur….. vetem sekretari partise dhe lyl zari jane ne rregull.

    Ah po se per pak harova like floririn.

 15. Bushat, shkrimi eshte i sakte vetem ne premisen qe meta eshte lider opozite dhe jo president. Si mund ta konsiderosh nje veprim presidencial gabim, sepse tradhetoka axhenden e opozites per ta cuar deri ne fund te keqen e qeverise, me shpresen se me pas fillon pastrimi? Per kete arsye shkrimi eshte alogjik. Veprimi i metes eshte i paligjshem, por i drejte, per aq pasoja sa mund te parashikojme sot, sepse ne te ardhmen ky vendim mund te perdoret si precedent, ku te bazohen gjera shume te keqija.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu