• |
ide | kryesore

Vettingu/ KPK shkarkon nga detyra gjyqtaren e “Administratives” në Shkodër

Lajme, Të fundit

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK) ka marrë vendimin për të shkarkuar nga detyra gjyqtaren Valbona Duraj.

Duraj kryente detyrën e gjyqtares pranë Gjykatës Administrative në Shkodër.


Vendimi u mor nga trupi gjykues i përbërë nga Xhensila Pine, Olsi Komici dhe Suela Zhegu, të cilët arritën në përfundimin se Duraj nuk mund ta kalonte procesin e rivlerësimit në kriterin e deklarimit të pasurisë, të pastërtisë së figurës dhe të aftësisë profesionale.

Deri më tani, si pasojë e proceit të vetting-ut, është shkarkuar një numër të konsiderueshëm i gjyqtarëve dhe i prokurorëve, për shkak të problemeve të evidentuara në kriteret e lartpërmendura.

2 Comments

  1. Po per xhezair zagar zaganjori ( eshte zagar dhe bir zagari, si fis dembabaden, e njeh tan Shkodra) qe kaloi nr KPK me 1 milion $ te pajustifikuar dhe si legen qe eshte del ne tv dhe paraqet si prove fotografi o temporal o mores. O KPA po e late kete perbindesh te korrupsion pa shkarkuar atehere do t’ju dale boja komplet vettingut dhe kush e beri ate. Zhdukini keto vemje se per b.lepirsa ka ky vend plote dhe me te mire se zaganjori.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu