• |
ide | kryesore

Hetimi i rrezikut/ Në gjurmët e itinerarit të “pacientit zero”

-Instant, Kryesore, Lajme

Sfida për tu përballur me koronavirusin tani i ngjan më shumë një pune policore sesa një beteje mjekësore. Nëse merret i mirëqenë versioni zyrtar, se Covid -19 nuk ka qenë këtu, por është importuar nga një i infektuar i ardhur në 26 shkurt nga Firencja (zëra nga opozita e hedhin poshtë këtë version duke pretenduar se në kryeqendrën e Toskanës nuk ka ende asnjë rast dhe së dyti se deri më tani ka tre vdekje të dyshimta në vend), puna kryesore mbetet të zbulohen njerëzit që ka kontaktuar ai që ministria e shëndetësisë e konsideron si pacienti zero dhe i ati i tij që rezultoi gjithashtu i infektuar.

“Kemi një rast të importuar, ky quhet pacienti zero dhe kemi kontaktin e ngushtë të tij, pra nuk kemi transmetim komunitar për momentin. Ky është rasti zero për vendin tonë e kemi të qartë edhe kontaktin e ngushtë që ai ka pasur” – tha sot Silva Bino, shefe e departamentit te sëmundjeve infektive ne ISHP.


Po nëse prezumojmë se virusi nuk ka qenë më parë mes nesh, pyetja është: Kë kanë takuar babë e bir në dy javë?

Ajo që thonë burimet zyrtare, se deri më tani po mbahen në karantinë 24 vetë që kanë pasur kontakte me ta, nuk është shumë qetësuese.

Burime mediatike që kanë investiguar mbi itinerarin e dy të infektuarve pretendojnë se ata kanë pasur marrëdhënie me shumë më tepër njerëz. Ato raportojnë se dy personat e prekur nga koronavirusi në Shqipëri, babë e bir V.K dhe P.K, banonin në një nga lagjet më të njohura të kryeqytetit. Saktësisht, dy të infektuarit me koronavirus banonin në rrugën “Irfan Tomini” të Bulevardit Bajram Curri, zonë e njohur ndryshe si ish-stacioni i fundit i Tiranës së Re.

Gazetarët që hetuan pretendojnë se numri i të prekurve mendohet të jetë shumë më i madh. V. K. ndër të tjera ka në pronësi një njësi shërbimi bilardo dhe bar kafeje në rrugën “Irfan Tomini” , gjë që nuk përjashton dhe kontaktet rastësore me persona të tjerë.

Pra hetimi mbi ata që duhet të kenë pasur kontakte me “pacientin zero” dhe me të atin e tij duhet të jetë shumë më i thellë dhe më i madh. Sa shumë njerëz kanë hyrë në kafen dhe bilardon e tyre në mbi dy javë? Me sa vetë kanë pasur kontakt ata përpos, klientëve të tyre?

Pra edhe nëse babë e bir e kanë marrë virusin nga Firencja dhe jo nga dikush tjetër brenda vendit, mundësia që ata ta kenë përhapur gjatë gjithë kësaj kohe është tejet e madhe. Prandaj thirrja publike duhet të jetë për karantinimin e të gjithë atyre që kanë frekuentuar kafen dhe bilardon e rrugës “Irfan Tomini”. ©Lapsi.al

26 Comments

 1. Ne Firenze nuk ka asnje rast dhe ja keni futur kot me bllokimet Firenze , Pisa dhe duke ditur qe ai e ka bere tokesore i bije qe ka kaluar ne Bologna , Venezia , Udine , Trieste , Slloveni , Kroaci , Mali i zi Shqiperi dhe si i bije ku eshte infektuar ???
  Ne po shpikim zonen e kuqe Italiane dhe u beme vete te kuq me 1 rast me 2 persona dhe mbyllem aeroporte , porte , shkolla , kopshte , cerdhe , stadiume , koncerte …….. a ka menik se kaq . imagjinoni sikur te degjosh qe vdiqen 3 persona nuk del me njeri nga shtepia . Ky eshte nje super panik qe sdime as te marrim masa dhe as si te veprojme .
  duhet te flasim specialistet dhe ne bashkepunim me Italine dhe fqinjet e tjere se rreth e qark ka viruse po kaq masa katrastofike .
  Mjaft na bete show televiziv te politikaneve por lerjani ekranin vetem profesionisteve nqs ka akoma ne Shqiperi .

   1. Kam pershtypjen se nuk ia ke fare idene se ca do me thene fjala pediater.
    Edhe une jam i mendimit se nganjehere paniku eshte me i keq se semundja.

    1. Po ti pse jekaq i sigurt ?

     Anonim ai anonim ti
     Anonim une

     Qeveria duhet share se per xhep tyre behen ministra drejtore kryeministra
     Nuk u ha shume per ty si fans i tyre

 2. Kush mund te na thote, sikur dhe nje artikull te vetem, qe ka shkruar lapsi. Dhe qe mos te dallohet qarte, se sa fryhen lajmet, dhe behet e bardha e zez. Vetem e vetem qe qeveria te dale e pa afte. Portal qe mendon vetem e vetem per sa me shume klikime. Po kryesoria eshte qe dy pronaret e saj e perdorin kete portal qe te shprehin jo realitetin. Por idet e tyre revulucionare, anomalit dhe inatet personale qe kane me ramen.

  1. no limit ,ju sikur zgjoheni dhe fleni me Ramen ne mendje! po ne fakt paranojak si ai jeni dhe esht per tu pas inat nga “te mirat ” qe na paska

 3. No limit. Kete gazet e “lexoje” vetem e vetem qe te mos harroj. Te mos harroj ata qe ishin dikur ne pushtet. Mos te harroj pislliqet krimet dhe horrlliqet e tyre. Dhe lapsi me menyren me te peshtir, mi kujton.
  FLM lapsi.

 4. PO CA LESH GAZETE. NE KETE VEND NUK KA NJE GAZET, QE TE JAP LAJMIN ASHTU SI ESHTE. TE GJITHA PA PERJASHTIM, E JAPIN LAJMIN ME PAGES. GAZETAT JANE BER ME KEQ SE PARTIT. KA SHUME ARTIKUJ KU GAZETA E MBRON PARTIN ME SHUME SE KRYTARI I ASAJ PARTIE.

 5. Ti me siper qeke tamom si une. Edhe une e lexoje kete gazete per te pare se sa idiote jane komentuesit e saj dhe si kjo gazete i ndersen zagare.

 6. (zëra nga opozita e hedhin poshtëkëtë version duke pretenduar se në kryeqendrën e Toskanës nuk ka ende asnjë rast dhe së dyti se deri më tani ka tre vdekje të dyshimta në vend) pse o kara opozita eshte zeri i se vertetes?

 7. Po dhe te them Rama eshte zeri i se vertetes nuk mundem . Aman mos ju dhimset shume qeveria nga kritikat qe i ben lapsi , se kam bindjen absolute qe asnje shqiptar nuk ka besim te sisteminyne shendetesor. Pra nuk ka lidhje dhe aq me Ramen sesa me sistemin

 8. Po dhe te them Rama eshte zeri i se vertetes nuk mundem . Aman mos ju dhimset shume qeveria nga kritikat qe i ben lapsi , se kam bindjen absolute qe asnje shqiptar nuk ka besim te sisteminyne shendetesor. Pra nuk ka lidhje dhe aq me Ramen sesa me sistemin

 9. Amon mos na e shani dramen se nuk flejne noten socialistet rahat, jane bere si dikur idhujt e maos dhe idhujt e saliut keto specie kopjace socialiste 😀

  qeveria po punon, fleni te qete.

 10. Ju kisha pralajmeruar qe korona virusin do e shperndante nje shpellkar nga zonat virusale,kryevirusi salih e kishte parashikuar me te vetet si likja qimi shkullaku zheji sonila ylli

 11. Lexoni mero tema. E shikoi ERTV Po doni lajme tè sakta
  E flini pa merak shikoni ènderra me dramen .kur zu dal gjumi do jete von

 12. Koronavirus që do shpërthejë në Shqipëri nuk diskutohet, është qështje kohe. Kjo shpërndahet nga bulezat e peshtymes, që shpërndahen kur njerëzit tështin, kolliten ose edhe kur flasin. Virusi ka aftësi të mbijetojë aty nga disa orë deri në disa ditë. Nëse një person prek një nga këta bulezat me virus dhe pastaj prek gojën, hundën ose sytë, infektohet – prandaj inkurajohet larja e shpeshtë e duarve dhe kollitja ose teshtitja në facolete me një përdorim ose në pjesë e thyer të bërrylit. Personat që infektohen mund të mos shfaqin simptoma deri në dy javë (prandaj kërkohet dy javë karantinë, megjithëse rastet në Japoni sugjerojnë se duhet më shumë kohë për inkubimin e virusit). Por këta dy javë pa simptoma janë tejet të rrezikshëm për shpërndarjen e virusit sepse të infektuarit nuk e dijnë. Në ata që i kap, moshat nga fundi i 50 vjetshit dhe me sipër, sidomos ata që kanë edhe sëmundje të tjera, janë në rrezik. Rreziku më i madh është që shumë njerëz infektohen përnjëherë dhe bllokojnë sistemin shëndetësor. Kjo do të thotë se nëse ke një sëmundje, dhe gjithashtu je infektuar me këtë virusin, mund të përballesh me një situatë ku nuk mund të takosh asnjë mjek dhe të marrësh asnjë lloj shërbimi. Në të tilla raste, rritet probabiliteti për një version shumë të ashpër të kësaj sëmundjeje e cila sulmon kryesisht mushkerite dhe sistemin e frymëmarrjes. Me gjithë sëmundjen ekzistuese kjo pastaj mund të përfundojë në fatalitet.

  Prandaj, lani duart, mbani higjienë perfekte, dhe mundoheni mos të shpërndani këtë virus i cili kërcënon rrezikshëm prindërit tanë.

 13. Shpellkaret qihen nderveti se duan te zbatojne urdherat e salihut qe te shtoheni dhe ju si virus te jetoni,vazhdoni qihuni o shpellkare me njeri tjetrin

 14. Nuk ka shkolle qe e sjell ne terezi Ethem Lalaj, nje ish oficer nga Mallakstra qe i qinte gjithe reparti ushtarak grune

 15. Maloket dhe ti kari tjeter qe per te mbrojtur salihun pallon mamin dhe videon ja dergon salihut sepse kjo nje forme qe virusi nepermjet incestit ka jetegjatesi keshtu jeni ju o maloket e salihut,rrace omgj,dhe vazhdo te pallosh mamin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu