• |
ide | kryesore

Publikohet autopsia e George Floyd, mbartës i Covid-19 por nuk ndërroi jetë nga virusi

-Instant, Paparazzi, Slider

Publikohet autopisa e George Floyd, personit që ngriti në këmbë amerikën pas vdekjes nga brutaliteti i policisë. Në raport shkruhet se afroamerikani ishte mbartës i Covid-19 por ndërroi jetë nga arresti kardiopulmonar dhe jo nga virusi.Dokumenti 20-faqesh u lëshua nga Zyra e Ekzaminuesit Mjekësor të Qarkut Hennepin. Prej më shumë se një jave në mbarë SHBA-në vijojnë protestat e dhunshme për vrajsen e George Floyd, 46-vjeçarit me ngjyrë që u vra barbarisht nga polici amerikan, Derek Chauvin. Ky i fundit i vendosi gjunjët në fyt për disa minuta deri sa ja mori jetën. Presidenti amerikan Donald Trump ka deklaruar se do të nxjerr ushtrinë për të vendosur nën kontroll situatën e tensionuar që është krijuar. Ditën e djeshme është mësuar se funerali i George Floyd do të bëhet më 9 qershor në Houston.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu