• |

Video/ Parakalim i kryer ndaj Wolfsburg: Akanji e Sancho i japin Borussia Dortmund fillimin e duhur të vitit

Në javën e 14-të të Bundesligës, ndeshja në Signal Iduna Park mes Borussia Dortmund dhe Wolfsburg ka përfunduar me një fitore 2-0 për verdhezinjtë. Golat e mbrojtësit Akanji në minutën e 66 dhe Sanchos në minutën e 91, vendosën ndeshjen. Me tre pikët e marra, ekipi i Terziç parakalon pikërisht kundërshtarët e sotëm, duke arritur vendin e katërt në renditje me 25 pikë, një më shumë se vetë Wolfsburg.

Borussia Dortmund lë pas një dhjetor të paqartë, karakterizuar gjithashtu nga shkarkimi i Lucien Favre, i zëvendësuar nga Edin Terzic, duke fituar ndeshjen gjithnjë me rivalitet kundër Wolfsburg, që përpara ndeshjes ishte mbi verdhezinjtë në renditje. Ndeshja ishte menjëherë interesante: Schlager, Gerhardt dhe Baku provuan për miqtë, pastaj Reus për vendasit, por pa sukses. Vetëm në minutën e 28 i rikthyeri pas dëmtimit Erling Haaland u paraqit për herë të parë tek porta, por goditja ishte tepër qendrore për të shqetësuar Casteels.

Borussia përshpejtoi ritmin në pjesën e dytë, por porta e Ujqve bardhejeshil duket e mallkuar. Të paktën deri në minutën e 66-të, kur këndi i ekzekutuar nga Sancho u arrit nga mbrojtësi i fuqishëm qendror Akanji, i cili shënoi golin e 1-0. Kjo ishte edhe pika vendimtare e lojës: Glasner futi forca të reja për të kërkuar barazimin, Terzic hoqi Reus dhe një Haaland të lodhur për të ruajtur avantazhin. Rezultati i sfidës vuloset nga goli në minutën e 91 i Sancho, një nga më të mirët e Dortmund. Borussia ngjitet kështu në vendin e katërt në renditje, duke kaluar Wolfsburg, duke u kthyer kështu të ndjejë aromën e Evropës që ka rëndësi.