• |
ide | kryesore

Pse Rama u trembet më shumë të vetëve

-Instant, 1, Arkiva, Ide

Nëse do të kuptosh atë që Edi Rama ka vërtetë frikë, atëherë duhet të lexosh mes rreshtave të fjalimeve të tij. Duke hapur “de facto” fushatën, me një one man show që i dedikohej kërcënimit të “arritjeve” të reformës në drejtësi nga një fitore e mundshme e opozitës, ai u përpoq të ndërgjegjësonte ata, që për inat të qeverisë, mund të shkojnë në shtratin e armikut, apo që për inatin ndaj tij, mund të mos dalin fare në zgjedhje (video poshte). 


Pra, ashtu sikurse e ka paralajmëruar që në fjalimin e tij në Labinot, shefi i rilindjes, që është një lexues frenetik sondazhesh, më shumë se gjithçkaje i trembet abstenimit të socialistëve dhe votës së protestës së shtresës gri.


Lexo me tej:

Analiza/ Edi Rama mban ne Labinot fjalimin më pesimist të mandatit 

Sado që kundërshtarët dhe kritikët e tij shpesh e paraqesin si një delirant të arratisur nga realiteti, Edi Rama po dëshmon se është i ndërgjegjshëm për thembrën e vet të Akilit. Ai e ka kuptuar se kyçi i këtyre zgjedhjeve nuk gjendet tek një opozitë e dobët dhe e paaftë të frymëzojë, por te vota kundër, tek inati i akumuluar me pushtetin, tek mbingopja me njeriun e kudogjendshëm, që e shohin prej dy mandatesh në kryeministri, apo që e paguajnë pandërprerje me paratë e tyre, që nga ajo ditë e largët e 23 viteve më parë kur hyri në politikë për të mos iu shkulur më kurrë posteve publike (ministër, kryebashkiak, kryeministër) .

Edhe në kuptimin historik duhet pranuar se Rama ka të drejtë. Zgjedhjet në Shqipëri kanë dëshmuar se votuesit i drejtohen kutive më shumë me mllefin për të dënuar ata që janë, sesa me shpresën ndaj atyre që do të vijnë. 

Kështu, rotacioni i madh i 2013 nuk ndodhi për arsyen se çifti Rama- Meta, që shqiptarët e kishin provuar prej fillimit të këtij shekulli, u përkundte ndonjë ëndërr të lumtur. Ata i kishin ende parasysh këto figura të telendisura nga katharsisi, që kishin abuzuar me pushtetin e PS-së, që për sharjet, ofendimet e akuzat që kishin nxjerrë nga goja kundër njëri- tjetrit do i kishte zili edhe baxhella më e rëndomte e lagjeve tona. 

Pra tetë vite më parë shqiptarët nuk votuan me besim, por me inat. Ata nuk pritën PS dhe LSI-në, ata ndëshkuan “të gjitha fajet e Saliut” dhe mbretërimin e tij arrogant në pushtet.

Pak në mënyrë më të ndryshme edhe rotacioni i 2005, u bë për të njëjtat shkaqe. Ai pati në thelb heqjen qafe të kleptokracisë banale nanoiste, ndonëse çmimi për ta bërë këtë ishte rikthimi në pushtet i Berishës, për largimin e të cilit në ‘97-ën ishte derdhur jo pak gjak.

E njëjta fabul është prezente edhe sot. Ndonëse bashkimi PD- LSI është po aq aftificial, ndonëse ato nuk nuk e kanë rishikuar aspak të shkuarën e tyre, ndonëse nuk kanë ofruar asnjë garanci për të nesërmen, kyçi i këtyre zgjedhjeve mund të jetë inati, revolta, padurimi, neveria, përçmimi dhe lodhja e votuesve me njeriun që u rri prej tetë vitesh mbi krye. 25 prilli rrezikon të jetë dita e ndëshkimit para asaj të shpresës, raporti me të tashmen para atij me të ardhmen, çasti i çmontimit dhe jo i ndërtimit, akti i revanshit dhe jo urtësia e reflektimit.

Pikërisht këtij fenomeni, që lidhet sa me të sotmen po aq dhe me traditën e afërt, i trembet Edi Rama. 

Ai nuk ka frikë as opozitën dhe as rivalët direkt. Ai më shumë u trembet të tijëve. Ai tutet nga të majtët që ka zhgënjyer dhe nga shtresa gri që ka shkelur me këmbë. Sot ai ndihet i tradhëtuar nga ata që ka shpërfillur dhe harruar. Prandaj tani po u përgjërohet që ta hedhin pas krahëve inatin me të dhe me qeverinë, kur t’u drejtohen kutive të votimit.

©Lapsi.al

40 Comments

 1. ZOTI BUSHATI QKA MENDON BATON HAXHIU ,GREGU ESHTE I EDI RAMES APO KRISTAQ RAMES? YMER GELBAZA ME DOKUMENTA E PUBLIKOJ SE GREGU ESHTE I KRISTAQ RAMES thotë:

  KAM DISA DYSHIME ZOTI SE ,YMER GELBAZA KELLIRA DO TE PUBLIKOJ EDHE NJE DOSJE SE ZAHO NIK ESHTE I EDI RAMES POR I GREG KRISTAQ RAMES,

  1. Une jame dakorte me ty ne shumicen e keti shkrime… Se pse ne shumicen e shkrimeve ose analizav te Tua ti nuk dallohesh nga ilir Meta ose Sali Berisha ose nga nje militant i verber qe nuk Ka as nje lloje dhillje me ralitetin… Por pytja per Mua eshte kjo ke Ka Edi Rama per padhe??? Dhe Qfare fituane Shqiptaret qe votuane kunder Nanose ne 2005 ??? Fituame Gerdecin 21 Janarin vjedhjen marramese ne rrugen e kombit veq Lulzim Basha Ka vjedhur 250 milon evro. Qe i Ka zbuluar prokurorija.. Por Zoti e di se sa miljona te tjeret jane vjedhur nga te tjeret qe NUK i investigue a po zbuluar njeri … Dhe pytja tjeter eshte po tani sote ne se ne votojme kundra Rames Qfare do fitojme??? Dhe ne pushtet do vine prap Sali Berisha ilir Meta dhe familjaret e tyre??? Armiqsi me Amerikane shperberjen e rreformes ne drejtsise edhe te atyre Dy hapave qe Jane ber ne ate rreforem edhe pse Jane hapa🚼 baby por akoma kemi Shpres… Po eshte shume e vertete se njerzit si puna ime mendoj une Kane pritur shume me shume nga Rama e si do Mose ne luften kunder korrupsjoni dhe duket luftuare korrupsjoni ti ju jep njerzeve shprese we munde te jetohet ne Shqiprie me then te verteten kjo nuk Ka nuk Ka ndodhur ne keto 8 vite.. Por as Gerdece as 21 Janare nuk Kane ndodhur… Prandaj po te isha ne Shqiprie nga frika se do vine prape ne pushtet me familjaret e tyre ata te Gerdecit dhe 21 Janarit do kisha mbyllur hundet dhe do votoja per Ramen ky eshte raliteti Ku ndodhimi per mendimin time…🇦🇱🇪🇺🇺🇸🇦🇱

   1. Ti mut dhe mutra të tjerë si ti, që nuk keni mësuar akoma të shkruani saktë e drejtë, gjuhën tënde nuk keni tru për të gjykuar për politikë, ju veç dini t’u lëpiheni, atyre me pushtet.

    Ti malok bastard, mjafton të shikosh se edhe një Shkëlqim Cani verior që ishte në qeverinë e parë në 2013, u largua se nuk punohej me hajdutët e rilindjes.
    Vetë monstra bastarde, e sidomos ti malok bastard muti, vazhdon të mbështetësve këtë mortje kombëtare.

   2. DISA PYETJE ,DHE PERGJIGJE QE POPULLI DUHET TI DIJE,,NE SI NJEREZ,,A JEMI KRIJUES ,APO KRIJESA,PER POPULLIN DHE PUSHTETARET,NESE THEMI ,KRIJUES PERSE NUK KRIJOJM ZGJILLJE ,PER DESHIRAT QE KEMI POR NDOLLEMI NE EKSTREM,NESE THEMI KRIJESA,PERSE ,NUK I NENSHTROHEMI KRIJUESIT GJITHESIS I CILI KRIJOJ DHE ULLZOJ PER GJITHCKA,SI NATYRALITET,A KEMI TE GJITH,QE DUAM TE DREJTEN HAKUN ,DHE URREJM PADREJTESIN,,KURSE SI ULLZIM ZOTI KA GARANTUAR NDESHKIM ,PER ATO QE BEJNE PADREJTESI TJEREVE NE DY BOTET,KA PREJ NJERZVE ,QE DUAN TE DREJTEN HAKUN PER VETE NDERSA PADREJTESI TU BEHET NUK PRANOJN,POR ESHTE E GARANTUAR QE PA NDESHKIM NUK KALOJN JAN TE AFATIZUAR VE ZOTI MALLERISHEM E DIN,JA PRA,DUAM TE DREJTEN ME SHPIRT PO TE NA SHKELET E KERKOJM DERI NE QELL ,DHE ME GJYMTYRE ,I SHERBEJM ,SHKATRRIMIT TON,SEPSE NUK KEMI DISIPLINUAR SHPIRTIN TE KUFIZOHET,BRENDA TE DREJTES HAKUT,ME DETYRA DHE DETYRIME,POR KEMI LEJUAR EGON PER PUSHTET DHE PARA TE SHFRENOHET E ILA NA KA SHKATRRU SHPIRTIN ,NDOLLEMI TE GJITH AFER NDESHKIMIT HYJNOR ,SEPSE PO I SHERBEJM ME INTENSITET,KETE , DUHET TA DIM MIR TE GJITH ,JEMI PERLYER NE PADREJTESI ,1 PER PUSHTETARET DUKE HYR NE VENDIN E GABUAR DHE E KAN KTHYER SHTETIN SI KLAS POLITIKE NE KOMPANI BIZNESE,DUKE VLELLUR DHE SHITUR GJITHCKA,POR POPULLIN QE PRANON TE BEHET BASHKEKRIMINIEL ,DUKE JU LLEN VOTEN PER TI VJELLUR POSHTERUAR DHE MASAKRUAR,PAJTUAR HESHTUR BER DYFTYRESH,DHE TANI I KA ZEN HALLI TE GJITH,SI SHPETOHET,JUA KA NISUR I MALLI ZOT GJITH NJERZIMIT ME DASHT ME DIT ,ULLZIMIN SHPETIMIN,PER TE GJITH JU PELQEJ PADREJTESIJA,KJO FUNDIN E KA NDESHKIM QE VAZHDON DERI NE PERJETESI,SHKAKU I KETI EKSTREMI QE KEMI REN ,ESHTE LARGIMI NGA E VERTETA DHE PASUESIT E SAJE PERFAQESUESIT E VLERAVE,O NJEREZ KUPTOJENI TE GJITH POZICIONIN NE MENDYRE TE NDERSJELLET DETYRAT DHE PERGJEGJSIT,KENI KALUAR CDO KUFI,I KENI FUTUR NJERZIT NE PROBLEME SEPSE E TILL ESHTE PADREJTESIJA RRUG PROBLEMESH PA ZGJILLJE KURSE RRUGA ZGJILLJEVE PA PROBLEME ESHTE E VERTETA,KUSHDO QE MENDOJ SE ME FUQI TEKNOLOGJI PROPOGANMD MASHTRIM IMPONIM SEMUNDJE KOMPJUTRA SYRVEJIM HELMIM AKUZ BURGOSJE ZHDUKJE FORC ,SHPOPULLIM ,NENSHTRON NJEREZ DH E MBAN PUSHTET KETE ENDERR NUK DO TA SHOHIN ME SE ZOTIN E MALLERISHEM NUK MUND TA SFIDOJN SUNDOJN URDHEROJN NE NUK MUND TE NDALOJME FRYMEN E FUNDIT VDEKJEN TONE JOME TE ZFIDOJM ZOTIN E MALLERISHEM,,HARROJENI POR ME HIR OSE PAHIR E DREJTA DO VIHET NE VEND,KENI DY RRUG ,OSE PAJTIM ,PA GJAKDERDHJE DHE KTHIM TE DREJTASH,NDRYSHIM ESENCIAL NE GJITHA FORMAT TE KUNDERTEN E PADREJTESIS DHE ANTIVLERES ,QE U ZHVILLUA DERI TANI,OSE PRISNI CAKTIMIN E TE MALLIT ZOT QE DIHET PER PADREJTESIN ESHTE NDESHKIMI LLIMBESHEM ,DUKE JU DASHUR GJITHEVE SI VETEN ,DOBIN TUAJ JU THEM LARGOHUNI NGA PADREJTESIJA NGA KJO FORM SHKATRRUESE JETE LERJANI VENDIN ,PER SUNDIM ATI QE E MERITON SEPSE AI E KRIJOJ I KA LIGJET E GATESHME ME PASUESIT E TIJE TE VLERAVE,TE DREJT SINQERT NDERSHEM ,ULLZIMI ZOTIT NUK GENJEN ,TE GJITH I VEN NE LEVIZJE TE PAVARUR BRENDA TE DREJTES DHE ASKUSH NUK PRET GJE PREJ KUJT POR SEJILI IMBESHTETET ZOTIT VET,DHE GEZON FRYTET E SHERBIMIT TE MUNDIT DHE DJERSES VET,KURSE ULLHEQESI DREJT MBAN DREJTESI KY ESHTE HAKU,MOS U ZHGENJENI MOS MERRNI AMANET QE SE KRYENI SE ZOTI DO JU NDESHKOJNE ASHPER ,NESE SPENDOHENI NUK I KTHENI HAKUN POPULLIT DHE NUK LARGOHENI NGA PADREJTESIJA,O POPULLI IM,NUK ESHTE VETEM FAJI I ULLEHEQESVE MIZOR QE KEMI KETE GJENDJE ESHTE DHE FAJI JUAJ QE LARGOHENI NGA RRUGA DREJTE SE PO TE ISHIT NE RRUG TE DREJTE SEJILI DO ZBATONTE LIGJIN E ZOTIT SI PER PRONEN SI PER NDERIN SI PER JETEN,,MENJEHER KUR DO TU CENOHEJ ME TE DREJT TE ZOTIT DO KISHIT KALUAR SI INDIVID DHE KOLEKTIV NE SAKRIFIT VETMOHIMI VETMBROJTJE,KURSE KESHTU JUA MARRIN TE TRIJA DHE SREAGONI,KY ESHTE KULMI SEPSE U BETDEMTUES TE VETES,SHPETIMIMI ESHTE ULLZIMI HYJNORE,SEJCILI DHE GJITH SEBASHKU BEHEMI SHPETUES TE VETEVE TONA DUKE VEPRUAR SIPAS TIJE,TJETER RRUG NUK KA,KUSH MENDON TAKIMIN ME ZOTIN E VET DHE SHPETOJE VETEM RRUGA DREJTE ULLZIMI HYJNOR ESHTE SHPETIMI JON O NJEREZ SHPREHNI DHE MBRONI NATYRALITETIN TUAJ ME MENDIME FJAL DHE VEPRA KETE E KA VETE E VERTETA,, SEJCILI DON TE DREJTEN HAKUN PER VETE ,DHE NUK PRANON PADREJTI TI BEHET,E THJESHT TANI DUHET TE PRANOJME SI PER VETE DHE TJERET,DUKE KERKUAR PRANUAR NDJEKUR PRAKTIKUAR TE VERTETEN DHE ULLHEQES TE VEME PERFAQSUESIT E VLERAVE ESHTE E DREJTA JONE POPULLORE TE VENDOSIM FATIN TON,NESE DUAM TE VEPROJM ATE QE NDIEJM ME SHPIRT,NDRYSHE SHPETIM ME ANTIVLERA PADREJTESI NUK KA MOS U ZHGENJENI

 2. “Sot ai ndihet i tradhëtuar nga ata që ka shpërfillur dhe harruar.”

  Çfarë do të thuash Bushat, që socialistët e zhgënjyer dhe elektorati gri edhe pse të degjeneruar e tradhëtuar nga Edvin haleja duheshka ti qëndrojnë besnik këtij muti!!!

 3. Deri ketu jam Ok me analizen tende z.Bushati . Eshte nje analize e perkryer por jo e perfunduar . I gjati ine me shume se sa po sulmon kundershtarin , po perpiqet ti fusi brenda vathes kopene e tij te çakerdisur dhe mosbesuese ndaj ” bemave” dhe delirances se tij . Mbas nje analize te perkryer nuk ke vendosur qershine mbi torte z.Bushati . Pse Shqiptaret nuk votojne per te ardhmen e tyre por per hakmarrjen ? Pse Shqiptaret votojne per inat te sime vjehrre dhe jo per prosperitetin e tyre ? Pse te gjithe udheheqesit tane e marrin pushtetin duke filluar si “mendikante ” dhe perfundojne ne harbuteri dhe pothuajse “diktatore” ? Pse Berisha na doli me i keq se i urryeri Nano dhe pastaj i gjati ine shume e shume me i urryer sesa Berisha ? Eshte sistemi qe i bene te tille , eshte pushteti i pakufijshem qe ata kane qe i largon nga realiteti dhe i bene te mendojne se jane pothuajse Zoter(Zoti me falt) te ketij vendi dhe te ketyre njerezve . Deliranca dhe arroganca e tyre arrine deri ne ate pike sa nuk pranojne asnje keshille dhe se gjithçka e dine vetem ata , arrine ne ate pike sa mendojne se dielli lind çdo mengjes vetem atehere kur ata hapin syte .
  Shiko fushaten dhe paraqitjen e Bashes , pothuajse e perkryer , babaxhan , i thjeshte , me shume premtime josheze , i respektuar me njerezit e thjeshte . A nuk i ngjason te gjatit te 2013 ? Copy paste . Dhe ku perfundoi ? Nje i urryer , nje i bastarduar , nje megalloman , nje hipokrit , nje i babezitur me paran dhe pushtetin pra thjesht nje krijese qe mendoi e punoi vetem per veten e tij dhe nje grushti sahanlepiresish , perfundoi ne nje vemje qe duhet shkelur medoemos . Epra edhe neser Basha nje tille do perfundoi nese do ti jepet pushtet i pakufizuar .
  Pa ndryshim sistemi , pa leshim pushteti nga pushtetaret , pa rrotacion elitash , pa drejtesi , pa ndeshkim , pa buonsens , pa …….. etj nuk do kemi kurre nje prespektive per te ardhmen por do jemi nje xhungel ku me i forti merr gjithçka dhe me i dobti do ta pesoje gjithmone . Nese doni kete te ardhme , dilni me 25 prill dhe votoni “ndryshimin” (rrotacion diktarotesh) . Por nese vertet doni ndryshimin atehre abstenojini keta lidera , abstenojeni kete menyre e te berit politike . abstenojeni mosndeshkueshmerine , abstenojeni krimin te veshur me petkun e pushtetit , abstenojeni injorancen lekakuliste qe po na drejton .
  Mbetet edhe nje alternative dhe nje shprese e fundit . Nese z.Basha e ka me te vertet ndryshimin si synim te tij per te mire te Shqiperise dhe Shqiptareve athere duhet te premtoje , tani dhe solemnisht , se puna e pare qe do beje mbasi te vije ne pushtet do jene ndryshimet ne sistemin zgjedhor , ndryshimet ne sistemin kushtetues , leshim dhe delegim pushteti dhe sidomos duhet te denoje , ose me sakt tja qendis letrat , te parit te gjatit tone dhe servilave dhe abuzuesve qe i bene fresk atij per tete vite rrjesh ne kurriz te Shqiptareve . Tung te gjitheve .

 4. Kur është argument politik dhe llogaridhënës “inati” dhe të tjera të ngjashme tregojnë primitivitetin e mendimeve dhe arsyetimit.
  Këtë lloj argumenti Rama e përdor shpesh me ndërkombëtarët duke i shitur Shqiptarët si të prapambetur, e u thotë që e kritikojnë dhe “shajnë” nga veshja e sjellja dhe jo se është hajdut dhe i korruptuar.

  Ramën nuk do e votojnë, por jo me arsyen se e kanë inat ose neveri ose përbuzje.
  Nuk do ta votojnë sepse drejtimi me të cilin ka ecur vendi nuk është i duhur, i ka gënjyer, vjedhur dhe tallur, i ka bërë më të varfër dhe ka rritur emigracionin e në fund po i len në mëshirën e virusit pa u kujdesur për to.
  Ka qeverisur prej 8 vitesh me mbi 90 deputetë, kanë bërë çfarë kanë dëshiruar dhe nuk i ka penguar askush.
  Provat i kane dhënë me PPP, shëndetësinë falas dhe Pandeminë, Universitetet, betonizimin në palcë të Tiranës, kanabizimin, inkriminim e policisë, dështimin drejt BE, mbi 300 mijë të larguar, prej vitesh pa gjykata funksionale, dhe është e vështirë ti kujtosh pasi çdo 5 ditë ka patur nga një skandal të cilin e kanë mbyllur me propagandë.

  Shqiptaret do zgjedhin midis alternativave të tjera, mund të zgjedhin PD, LSI ose 20 parti e grupime të tjera që marrin pjesë në zgjedhje. Këdo që u duket mundësia më e mirë për të ndryshuar sadopak kurs, për tju kthyer normalitetit e për të marrë fund kjo propagandë e çmendur.
  E nëse Basha qeveris si ky duhet rrëzuar dhe ndëshkuar pa u bërë 2 vjet, dhe tjetri mbas tij pa u bërë 2 vjet, derisa në fletën e votimit të shfaqen njerëz të duhur të cilët nuk do shkelin besimin e votuesve. Dhe këto ndryshime nuk do ndodhin nëse shqiptarët do vazhdojnë me mandate të pakushtëzuara dhe pandëshkuara shumëvjeçare.

  Në Demokraci vota është arma më e fortë kundër politikanëve të këqinj, dhe i duhet dhënë fund kultit të individit: ” po iku Rama, Shqiptarët marrin fund “.

  ps: Elektorati që ka votuar më përpara PS dhe Edi Ramën, nuk është pronë e tyre që u ka borxh jetën dhe dinjitetin. Mund të kenë patur preferenca të majta, ndëshkues të partive të mëparshme ose tifozllëk të trashëguar, por me frikën si bazë të fushatës së PS vështirë se do i bindni për një mandat tjetër të Ramës e që synon ta ketë 8 vjeçar.

 5. Rrespektoj profesionalizmin e Bushatit, por nuk ndaj me te analizen e tije qe nuk eshte asnjehere e drejtuar ne nje krah ( nje gazetar duhet te binde ne ate qe ai beson, jo te beje lojra ne te njeten analize te beje fajtore te dy palet kundershtare) kesaj i thone; “ç’uje i ke dhene gomarit” keshtu do te qe me mire te merresh me reportaxhe, ose te merresh me gjera te tjera qe gazetaria ka plot! Per fat te keq ka shume pak gazetare qe jane te pa anshem, e po te kesh parasysh aftesine gazetareske te Bushait e te Lubonjes, te vjen keq qe ne konkluzion te analizave te tyre lexuesi nuk di nga te shkoje: kur psh Lubonja permend ne nje analize te politkes shqiptare, dhe ben paralelizem me “rregjimin e Berluskonit” ……….! Per sa kemi degjuar ( e jo pak)…… qeverisjen e Berluskonit nuk e ka quajtur askush rregjim, as kundershteret et ije politike iataliane, atehre pse duhet ti besojme ne Lubonjes! Bushati ben te njejtren hile kur quan qeverine Bersha regjim, kete e ben per te barazuar qeverine Berisha me qevereine hajdute Rrama, gje qe nuk eshte aspak e vertete! Une nuk jam analist dhe si i tille nuk kam deshire te zgjatem shume, por permenda keta te dy (ka dhe te tjere) meqenese jane me aktive se te tjeret! Une ndoshta e kam nje mendim pse keta te dy analiste notojne ne keta ujra, sepse jeta e tyre ka qene tille: Lubonja ka vuajtur njezet vjet burg, nga ai burg te cilin e kishin ngritur partia e prinderve te tije, per kundeshtare imagjinare te saje dhe qe rane vete brenda! Keshtu qe Tozi i varfer nuk di ku te kapet, te jete me demokracike shkon kunder idealit te prinderve te tije te jete me te majten…. ata e kalben ne burg e i shkterruan familjen!!!! Per te zgjidhur dilemen duhet te heshte siç kane bere shume te ngjashem te tij……… GJAK PRISHUR! Bushati eshte ne te njetaj situata ai nuk ka bere burg personalisht dhe as familja e tije, por nga ana tjeter dy djemte e xhahait te nenses tije i pushkatoi Dulla, dhe gjysh Husniun thone qe e vrau partia ne Paris: GJAK PRISHUR! Daja i nenes tij heroi i popullit Alqi kondi u vra aksidenetalisht ne 47-ten dhe nuk u gejet asnjehere fajtori, gjyshja Vito ishte aq e tromaksur saqe ne fund te jetes saje kur e pyetn se kishte gisht Dulla me “eleminimin fizik te ” Hysniut, ajo e shkreta qe tmerruar aq shume saqe edhe pse dulla kish vdekur me kohe, tha ;Jo enveri nuk kishte dore ne kete ngjarje…. kete e beri”Kadriu me Mehmetin” Frika qe kishin bashkepunetoret e endhjerit ishte aq e madhe saqe besonin se do tu dilte i çfaqur edhe ferr! ( Shefqet Peçi nga frika, shkroi nje memorie per endhjerin (” Komndant na mori malli”) disa kohe pas vdekjes se kish frike se mos ngjallej prape dhe i rrafshonte! Pra nese do te donin te ishin sado pak ne pozitat ( ne te cilat jane) e gazetareve te talentuar, kjo do ti nderonte jo pak ne profesionin e tyre human!

  1. Pse e ke inatin me bushtin kur i shane te dy palet? A nuk ishin te dyja palet qe e degraduan dhe abuzuan me pushtetin , a nuk kane udhehequr secila nga 15 vjet vendin? Ndryshimi midis te majteve dhe te djathreve ose me sakt midis rames dhe berishes eshte se berisha i koi me tendera kriminelet dhe oligarket ndersa palloshi perveç tenderave u dha dhe pushtet . Te dy fajtor jane edhe pse palloshi nuk ka te ngjashem. Te gjithe politikanet jane jane fajtor, biles edhe ti e une qe i kemi votuar per kaq kohe keta hajdut e armiq te shqiptareve.

 6. ZOTI BUSHATI JU LUTEM PYETENI BATON HAXHIUN QKA MENDON I KUJT ESHTE GREGU I KRISTAQIT APO EDI RAMES DHE DO TE PERKRAHTE DITMIR BUSHATIN PER PRESIDENT TE KOSOVES

 7. Ne ADN-ne tone,ekziston elementi:”Low memory “.
  Per pasoje NE na perseriten fenomenet,ngjarjet e dukurite.Ne nuk mesojme nga historia jone,NE e hajme historine,dhe mandej e jashqesim n’qenef.
  Bushat ban mire qe NA’e kujton!

 8. Te dashur shqiptare Kryeministri juaj eshte dru me kokaine dhe po ben fushate elektorale.Kush ka pak njohuri e dallon direkt qe eshte nen efekt.

 9. Pse trembet palloshi? E pate kete predikantin Gogu ? Ku ishte para 18 muajsh shif ku eshte sot , u katapultua nga njeri i thjeshte ne , keshilltar bashkie , kryetar keshilli , prefekt dhe tani deputet . Kush eshte cv-ja e tij politike ? Mik i lejfeni kurves . Ça meritash ka ? Ça ka bo per ps-ne? Kjo osht shqipria nga nje hiç munt e peshesh edhe minister po pate mik kurvat e politikes . Po ata qe kane me dhjetra vite qe kane dhene per partite ku eshte shperblimi , apo e merr e pavarura Çomo? Pallosh prif bythen se mbas pak kohesh do kapesh sapunin o kurv e rrac kurvash . Ty nukj te voton me e majta o legen , ti i degjenerove te gjithe dhe ne fund tall dhe bythen . Shifena ne 25 prill o kurve 2m e gjate

 10. Të jesh lider i votuar në Kosovë si njeri që do luftosh korrupsionin dhe në Shqipëri të jesh aleat me Sali Berishën e Ilir Metën, është njësoj sikur ditën të punosh murgeshë, e natën në shtëpi publike. Por ai e bën këtë se i pëlqen roli i tutorit të prostitutave.

  Shpresoj që më 25 prill ai do të jetë në anën e atyre që do të humbasin në Shqipëri. Kjo do t’ia bëjë më të lehtë të ardhmen e tij brenda asaj opozite, pasi do bëhet edhe më shumë tutor, ndërsa ata edhe më shumë prostituta.Shpellkare e byrektoristet e pd të gjithe ne orgjine e ketij shkrimi qe eshte per llojin tuaj o cecenet e pd

  1. Ej Ethem bythqir Lalaj moj Gomarica madhore e Rames. Po ti je vete katunar nga katundet e Mallakastres mor zgjebs! Nese ketu ka Shpellkare, ti qe mba bythen mes tyre je Bythshpella mor plak kurv

  2. Jane mortje si ty qe e fyjne sot Shqiptarin!
   Jane bastarde bolshevike pa atdhe qe ju ka shkerdhyer mamaja ne kooperativa dhe sot bejne komentuesin pasi kane arritur orgazmen te gazeta e shokut teknollog Mero!
   Kur te vdese e te zhduket fara juaj e qelbur e stepave bolshevike, vetem atehere do te shpetojme ne shqiptaret!

 11. Frika brenda llojit eshte me e madhe se jashte llojit.
  Curcillin mbas luftes partia e vet nuk e votoi.
  Zogu,Hoxha,Barisha i hoqen te gjithe ata qe ishin themelues dhe ngelen vetem
  O balo te hengert tenja/te keqen e ke nga brenda.
  Shqiptaret si te pafe dhe hajdut qe jane +inatin ,nuk ka bir kurve qe ti besoje.Vetem dajaku i rregullon punet.
  Teorija qe mua me hiq nje sy,por komshiut hiqi dy eshte prezent dhe Bushati ben shume mire qe e ngre kete gje.
  Kjo eshte e vlefshme jo vetem per Ramen por edhe per Berishen apo Meten.
  Jam dakort me analizen.
  Krenar por i dhjere.

 12. Sali Berisha dhe familja e vajzës së tij, bashkojnë në një çështje të vetme, dy dënimet e fundit të dhëna, në dy vende të Bashkimit Europian, dy ditët e fundit.

  Vetë Sali Berisha duhet të akuzohet për influencë të pushtetit në një një çështje korruptive, në interes të familjes së vajzës, ndërsa familja e vajzës së tij, përveç falsifikimit të dokumenteve zyrtare, duhet të përballet me akuzën e pastrimit të parave.

  Nëse SPAK e ka të vështirë të ngrejë akuzën, le të lexojë dosjen e Sarkozisë dhe atë të vajzës së persidentit rumun, për të kuptuar se si duhet të bëhemi një vend i Bashkimit Europian.Ja shpellkare të salihut do shikoni spakun ku te mbaroje se hetuari dosjen salih-jamarber te kuptoni se kush eshte spaku o dykambere ne nje dere po vij dy dylbere

 13. O Bushat qe sle shkrim pa na acaruar. Ben sikur shan Ramen dhe srri dot pa futur dhe berishen. Ngelem gjithe kohen duke krahasuar me te shkuaren jo se ajo duhet harruar pasi kjo harrese po na kthen 30 vite mbrapa dhe perseriten te njejtat gabime. Po si mund te krahasosh kete rrugac kryeminister, te lidhur direct ose indirekt me mafjoze te vertetuar tashme me pergjime, kete te paafte me cdo drejtim te jetes por I paarritshem ne vjedhje PPP manipulim propagande, ky I marre e paplan ne kohe pandemie qe shet nje vaksine per nje vote, ky superaarogant no vetem me opoziten por dhe me popullin edhe pse aktron para zgjedhjeve, keqmenaxhim te te ardhurave pa ndertuar asgje vetem 3D. Ska per te bere para ky vend injorantesh per sa kohe krahasimet I ben me te shkuaren, te pakten beji me komshijte se mentalitetin e perendimit se hani ne kete jete.

 14. E vetmja gje qe i ka mbetur Rames pas 8 viteve deshtimi total ne qeverisje eshte te fshihet akoma pas slloganit te vjeter “Fajin e ka Saliu” te arnuar se “Po ika une do vije Saliu”. Pra me te Saliut ne goje kerkon ti mbushe mendjen njerezve se qeveria tij duhet duruar akoma, ndonese pa rritje rrogash e pensionesh, me Borxhin Publik ne stratosfere por me rrenen se po i dergon ne Rilindje, ashtu si dikur 45 vjet me rrenen se po shkojme ne Socializem.

 15. Këto ditë po flitet shumë për elektoratin e pavendosur dhe atë gri, e në këtë logjikë, është opozita që nuk i është përgjigjur kësaj “fete” zgjedhësish por e do të gjithën vota “anti” e jo “për”.

  Një logjikë e ftohtë nxjerr përfundimin e thjeshtë se opozita nuk guxoi të hapej sepse nuk ka besim, nuk ka sinjal dhe nuk ka shpresë për të fituar.

  E ky sinjal është më i qarti, pasi mund të ketë edhe shumë të tjerë që kanë bazë në konfigurimin e komplikuar të një opozite, ku realisht nuk ka një udhëheqës, por një de jure e dy de fakte që nuk është Basha, por Sali Berisha dhe Ilir Meta.

  E këta dy të fundit, nuk arrijnë të marrin vota nga elektorati gri. Ky është tashmë një fakt thuajse matematik.Sa shume loqe kanari jane mbledhur të byrektorja e pd ku elona meco i tregon cfare duhet të shkruajne keto loqe shpellkare të salihut

 16. Po pse versuleni si qente e eger mbi Luljeten dhe Najaden?! Ato ishin ne pune te tyre, te nderuara e te respektuara, aq sa vlejne ne kete vend keto fjale.

  Dhane per vendin me gjithe forcen e kapacitetin e tyre. I ftuan si kandidate per deputete. Pranuan. Kush nuk do pranonte?! Dhe pse te mos pranonin?! Cfare te keqe ka ketu?!

  Parlament me injorante nuk duam besoj, tani as me intelektuale nuk e duam?!

  Po pse nuk i versuleni Bashes p.sh qe nuk i shkoi ne mendje te ftonte Luljeten?

  Po kater muaj rresht beri dava me aleatet per vendet ne liste. Apo ky debati se ca vendi do kete X i partise me 1 mije votues, ka rendesi kombetare.

 17. Fakti që Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi nga njëra anë nuk kanë mundur të afrojnë asnjë personalitet të ri në partitë e tyre, veç atyre që u kanë mbetur nga e shkuara dhe nga ana tjetër kanë si simbol Berishën e Metën, tregon besueshmërinë e ulët që kanë intelektualët ndaj lidershipit të opozitës.

  Thënë këto, ata që shajnë e sulmojnë sot Çomon e Bozdon, në fakt tregojnë hapur se sa i paaftë është Lulzim Basha për të ndërtuar ekip e shpresë teksa si alternativë ka Berishën e Metën.

  1. /…Ku do gjeje personalitete Basha, ato te gjithe jane mbledhur grusht bashkuar rreth Rames
   Tauland Balla, Ullsi Manja, Xhemal Qefalia, Damian Gjiknurja, qytetare puro qe nuk u gjendet katundi ne harte, por dhe Spiropalesha qe e quajti “Skenderbeu shekullit”, pastaj alamet kapaciteti i Ekonomise Dhaskali anglishtes HaMUTAJ…pa e zgjatur me tej pastaj me emblemen Erionke Bracka konia vocerr 30 vjet e plakur pas bythes kryetareve te partise…
   …keto sigurisht i di ai Medhjer Baze yt nga ku ke kopjuar rracionin tend te perditshem atje te TemA, por nuk ja mbajne duart ti shkruaj se i ka te zena duke ngrene mut te byth e Rames, ashtu si dje te byth e Saliut.

 18. Kush eshte prurje e re apo personalitet i ri te Rama, ajo Luljeta Bozo o Ethemoooo Lalai i ores 17:25 ?
  Po e di ti se sa vjece eshte ajo Luljeta mor Kullufi rilindjot?
  Eshte e lindur ne Tetor 1942, pra ne moshe me gjyshen time
  Llogarite vete se sa vjece eshte “prurja e re e shpreses” e kaqolit Surrelit tani o budall.

 19. Ai po fshihet nga kryesia, po fshihet nga aleatët, po fshihet nga demokratët.
  Nuk ju shmanget se i ka gënjyer por sepse nuk di çfarë t’ju thotë.
  Listat e deputetve nuk janë në sirtarin e Lulzim Bashës, por të Sali Berishës.
  Lulzimi nuk e ka idenë se cila është lista. Të hënën, në mbrëmje Berisha i jep listat e deputetve Lulzimit dhe ai me zarf të mbyllur i dorzon në KQZ.
  Mos e akuzoni kot Lulzim Bashëm besë-prerë, sepse ai ështē thjesht një bythë-dhjerë që as emrin e tij nuk e di në cfarë qyteti do kandidoj.
  Të martën plas bomba e madhe. Gjysma e PD del kundër kryetarit.
  Nëse nga të larguarit janë krijuar 7 PD të reja dhe partia u nda në 7 pjesë, pas shpalljes listave nga vila e Sali Berishës në Gjirin e Lalzit priten edhe disa parti të tjera. Demokratët po e kuptojnë se ajo parti e ka mbyllur misionin e saj politik dhe do tretet bashkë me venitjen biologjike të doktor Berishës.Ja shpresa e lulushit dy dylberet ftere dhe meteH keta byrektoriste do sjell in lulushin ne pushtet ne zgjedhjet e 2052

  1. Ke goje e flet ti per byrektore mor kopjaci perditshem i diarreve te bythes Mender Bazes?
   Ti mor Ethem Lalaj rrotkaristi enverist trubajga me detyren e vetme kopjet nga uturaku TemA ku dikur dhiste Saliu e tani dhjet e shurron Ramiu. Aty ha bajga te ngopesh se ketu ato kopje nuk te shkojne mor bashk-katunari i Mehmet Shehut atje te katundi qe ta ka fshire nga harta Enveri yt .

 20. Lulzim Basha është mjaftuar duke afruar në listat e PD-së Agron Dukën, Fatmir Mediun, Nard Ndokën, Dashamir Shehun, Shpëtim Idrizin e Vangjel Dulen.

  E vetmja risi që përfilitet në mediat e PD-së, është kandidimi i humoristit Julian Deda.

  Por, vështirë se një personazh i tillë ngjall entuziasëm, pasi dihet se ai është një prurje e familjes Berisha, meqë është shok i ngushtë me Shkëlzen Berishën.

  Pra, me përjashtim të Julian Dedës e Shpëtim Idrizit, lista e PD-së pritet të jetë e njëtë si në zgjedhjet e katër viteve më parë, kur demokratët pësuan një humbje të thellë.

  Tani se si duan të vijnë në pushtet me të njëtët njerëz që katër vite më parë pësuan disfatën më të madhe në historinë e PD-së, vetëm Lulzim Basha mund të shpjegojë.

 21. Po se si do te shtyje akoma ne pushtet Rama me Borxhin Publik qe e ka lartesuar si kurre ne 30 vite, e shpjegon dot ai Menderi yt or rrotkaristi Ethem Lalaj?
  Po rri mor teveqel se je bo karagjoz krejt duke kopju c’ka dhjet byth e Menderit. Kot e ke or budall, ti dhe ato qe ta kane dhene ate detyre.
  Ato diarrete e Mender Bazes vlejne vetem t’ju ngopin ju budallenjte rilindjote, se Menderi gjithe jeten vetem te byth e pushteteve ka ngrene mut me garuzhde.

 22. Edi Rama deklaroi – ” Vasilika Hysi largohet nga politika per ti hapur rruge…kalamajve ” (kete fjale perdori)!
  …dhe “kalamanit” qe i hapi rrugen Vasilika ishte gjyshe Lindita Bozo 79 vjece…

 23. Më pas doli dëshmia aluçinante, tipike, pa asnjë ndryshim me rastin “Babale”. Ku një person, në shëndet të mirë, i veshur civil, del para mediave të lidhura me opozitën si pacient i spitaleve Covid dhe “dëshmon” skena të frikshme horror që sipas tij ndodhin nga spitalet, ku nuk ka mjekë, por vetëm torturues të stërvitur.

  Të cilët nuk duan të shërojnë, por të vrasin pacientët. Një strategji që duket qartë që ka dalë nga kuzhinat e frikshme të dyshes Meta-Berisha, për të krijuar një debat që nuk ekziston. Një fakt që as mund të merret me mend nga logjika njerëzore; por ç’rëndësi ka. Mjafton të komentohet.

 24. Se pari – “Babalja” eshte nje peshkatar vlonjat qe e njeh gjithe Vlora, pa asnje lidhje me Albert Veliun

  Se dyti – Veliu beri te mundur qe shqiptaret te kuptonin se Ministri Brendeshem Fat Xhafka kishte vella te denuar per trafik droge ne Itali, Agronin e konvertu ne Geron, se te ishte per mediat sahanlepirese te pushtetit nuk do ta mesonin kurre!

  Prej atij pastaj Fak Xhafka e mori samarin per bark dhe u zbyth nga Minister, si rasti unikal ne glob i nje Ministri te Brendeshem me vella trafikant droge.

  Kaq gje eshte gjithe ajo…”Babalja”

 25. Jane 5 te semure te vetvrare duke u hedhur nga dritaret e spitalit per ti shpetuar “Shendetesise qe duam” fakti kokforte se atje nuk sherojne, por vrasin.
  Askund ne asnje vend nuk ka ngjare kjo mynxyre, vetem ne spitalet ketu, te “Shendetesise falas” mbetur ne tentative.
  5 te semure qe me vetvrasjet e tyre i tregojne atyre qe kane tru e jo bajga ne kafke, se kush eshte trajtimi aty ne ato spitale.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu