• |
ide | kryesore

Pse po përleshen themeluesit e “Shqiptarja.com”, Carlo Bollino dhe Anila Basha

-Instant, Arkiva, Kryesore

Një përleshje mediatiatike në sy të publikut ka nisur prej disa ditësh mes dy gazetarëve të njohur si mbështetës të qeverisë: Carlo Bollino dhe Anila Basha. Me një seri shkrimesh që kanë marrë trajtën e telenovelës dy bashkëthemeluesit e Shqiptarja.com, që krijuan këtë media pasi u larguan nga Nevs 24, kur atë e bleu Irfan Hysenbelliu, po tregohen të pamëshirshëm për të nxjerrë të palarat e njëri tjetrit.


Loja filloi rreth një javë më parë kur një gazetar i Shqiptarja.com, A.Doci, botoi në faqen e tij personale faktin se Anila Basha paguhej prej kohësh me 700 mijë lekë në muaj si këshilltare mediatike e kryebashkiakëve të Elbasanit, fillimisht Qazim Sejdinit e më pas Gentian Llatjas. Lajmi që pati një shpërndarje të shpejtë si gjithmonë kur ka raste denoncimesh të gazetarëve që paguhen me fonde publike, nuk u prit mirë nga Basha. Ajo nuk u përgjigj për pagesën por kaloi menjëherë në sulm ndaj Carlo Bolinos, duke denoncuar dorën e tij pas këtyre sulmeve që lidheshin me pronësinë e medias Shqiptarja.com. Në një shkrim të gjatë plot fyerje sharje dhe ofendime, Basha shpjegoi historinë e përbashkët me Bolinon në media. Ajo ishte kryeredaktore në medaiat e tij, kur në mënyrë të beftë, për surprizën e të gjithëve, në kohën kur ende ishte në pushtet Berisha, mediat e tyre që ishin në pronësi të la Gazzeta di Mezogiorno në Bari, i bleu biznesmeni Irfan Hysenbelliu. Bolino dhe Basha të mbetur pa një armë informimi vendosën të themelojnë Shqiptarja. com. Për faktin se Basha mori  me vete një pjesë të stafit dhe se ajo do merrej me punën e përditshme, ajo mbajti 20% të aksioneve. Pikërisht për këto aksione që Bolino do ti zhduke duke kërkuar rritje të kapitalit të shoqërisë të cilën e ka nxjerrë për gjatë të gjitha viteve me humbje duket se ka plasur konflikti. Basha ka botuar bilancet e të gjitha viteve të fundit duke pretenduar se ajo nuk ka marrë në një dekadë asnjë para nga aksionet e saj. Ajo e ka akuzuar Bolinon se pasi mori drejtimin e gazetës e përdori atë për të vënë gjoba dhe goditur. “Kjo pra, është historia e leçjanit që më pas e mori “Shqiptarja.com” dhe e bëri çorap si deshi vetë, gjobiti e goditi sa donte e kë donte vetë, deri sa arriti para tre ditësh ta ndërsejë kundër meje, bashkëthemelueses, që jam edhe sot aksionere me 20%”.


Pasi tregon këtë histori Basha i kujton Bolinos edhe përfitimet që ka marrë nga pushteti përmes VKM-ve të nxjerra enkas nga qeveria që i japin atij me 1 euro ish fabrikën e orave dhe bunk artin. “Gazetari i mirë gjen dhe se si u miratua më 2 tetor 2019, VKM Nr. 642, për qiranë tallava 1 euro/kontrata, ndërmjet MFE dhe “MTSC” SHPK për “Ish-ndërmarrje metalike ‘Tirana’” (Reparti i orëve), 4021.50 m²; apo si u miratu rrufe VKM nr. 157, më 19 shkurt 2020, apo VKM nr. 368, në 6 Maj 2020” shkruan ajo.

Po me sa duket historisë vështirë se i vihet pikë kollaj. Nuk kaluan dy ditë dhe gazetari Doci i Shqiptarja.com, të cilin Basha e etiketonte si vegël të Bolinos botoi si gjithnjë, jo në gazetë por në faqen e tij, të dhëna të tjera për gazetaren. Sipas tyre ajo paguhet edhe nga Baftiar Zeqaj i Albpetrolit, nga Ministria e brendëshme, e Drejtësisë dhe Albpetroli.

Kur do mbarojë ky sulm i ndërsjelltë? Askush nuk mund të vërë bast. Por një gjë shihet qartë, shumë nga gazetarët më të cilët Bollinos i ka rënë rruga të bashkëpunojë janë ndarë keq me të dhe e kanë akuzuar. I fundit ishte reporteri i njohur i kronikës Artan Hoxha, i cili e akuzoi, jo si gjobëvënës sikurse bën Basha, por se donte kasetën filmike të vrasjeve të 21 janarit për të bërë pazar me Berishën.

©Lapsi.al 

 

 

 

 

 

22 Comments

 1. Pse po perleshen , sipas teje , o Andi Bushati , mos ndoshta “kerkojne gjykimin te Avokatit te Popullit” , ish gruas tend Ballanca ?🤣😉🤪

  1. Bravo per deputetet e Doshit dhe drogaxhinjte e tjere qe kane blere votat me pluhurin e bardhe e tenderat e vjedhur qe paguajme ne. Jane rrezultati i programit te partise PS dhe te PSD qe ka me te vertete ne krye nje strateg…ha ha ha

 2. Mbase nga ankesa qe ka Pederasti nostalgjik NeoKomunist Kreshnik Spardhiu ndaj Katunarve?

  O Kreshnik B00**JA, Ankohu te Padroni Jot ROMSI!

  Spiun i flliq!

 3. CARLO BOLJA BOLINO JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT YMER GELBAZA KELLIRES DHE YDAJET BEQIRIT thotë:

  CARLO BOLJA BOLINO JA FUT LLAPEN NE BYTH EDI RAMES DHE LAL DHJERIT

 4. Hahaha, kur ben dhe Bushati si i ndershem, Po pse a ka ndonje medja ne Shqiperi qe eshte kundra qeverise, nuk ka.
  Te vetmit gazetare qe jane kundra qeverise jane te pa pune.
  Bushati eshte i kapur kok e kembe nga qeveria, edhe gruaja i punon ne shtet.
  Kush mendon se Lapsi eshte kundra qeverise, eshte mjaft naiv, po jap nje shembull te vogel.
  Ka ca kohe qe ne Europe behen cdo jave protesta kundra heqes se Lirive me preteksin e Covidit, dje ne Berlin gjate nje proteste vdiq edhe nje person, a keni pare gje nje lajm te tille??
  Apo rasti i shembjes se Maternitetit, te cilin Labsi e publikoi vetem pas 1-2 ditesh, etj etj…

  ps. per Shtullakun nuk kam asnje kritike, te pakten ai eshte tregu i sinqerte, e ka pranu se eshte e pa mundur qe ti dalesh kundra qeverise ne Shqiperi dhe ka thene dhe qe nje here qe ai e beri kete gje ngeli i pa pune.

  1. Nqs Lapsin e quan pro qeveritar, ti qenke budalla fare. Po pse pra i vetmi Portal qe cmend Ramen, dhe qe e hap sapo zgjohet nga gjumie eshte Lapsi? Vetem dem psikologjik sa i ka shkaktuar Lapsi Ed Rames, ti te pakten duhet ta falenderosh Lapsin

   1. Lapsi duhet per te krijuar iluzionin qe ketu (ose me sakte atje) ka Liri, ka Demokraci. Njesoj sic bente Enveri qe fitonte vetem me 98-99%, ta pret mendja qe kuxonte kush te votonte kunder Enverit, ai 1-2% ishte i stisur per te krijuar idene e “Demokracise”.
    Pastaj qe nuk e pranon situaten aktuale, qe nuk e ha barin e Qeverise (si puna ime dhe jote prsh.) ka nevoj te shfryhet diku, dhe vete krijuan Lapsin te cilin e kane nen kontroll te plote.
    Po te mos ishte Lapsi, vetvetiu do te krijohej nje portal kundra korrupsionit te Qeverise, por ai mund te ishte vertete i pa varur dhe mund te dilte nga kontrolli.
    E njeta gje u be me Opoziten (PD), vune Lulin kryetar ne menyre qe ta kene nen kontroll, dhe njerzit thone qe po ka opozite, vetem se del Luli 1 her ne jave ne TV dhe Shan Ramen.
    Kjo gje quhet minimizimi i demeve.
    Une nuk e kuptoj se si mund te mendosh qe mund te guxoje ndonje biznes ti japi para per rreklama nje portali qe shkruan kundra qeverise. Ta provoi njeri po desh, po i vin tatimet dhe ja marin shpirtin.
    Une nuk di me shkrujt bukur, por besoj se thelbi mund te kuptohet.

 5. YMER GELBAZA KELLIRA NJE KOHE PUNOJ BYTHLEPIRES I SALI BERISHES TANI PU PUNON DUKR JA FUTUR KARIN NE BYTH EDI RAMES DHE LAL DHJERIT

 6. Mua nuk me bejne pershtypje “zenkat” ndermjet hijenave , me bene pershtupje sesi te gjithe keta qe trumpetojne me te madhe “sukseset” e sektit mavi paguhen nga shteti me rroga pa shkuar as edhe nje dite ne pune , paguhen me menyra te terthorta ose me VKM-ra te posaçme . Dhe Shqiptaret rrine e veshtrojne . Shikoni , kenaquni dhe beni gallat deri diten kur frigoriferet dhe pjatat mbi tavoline ti kini bosh . Vini dhjam or derra deri atehere kur tek pika me e afert e shumices te shkruani emrin per buke . Deri atehere o derr popull veshtroni yjet dhe ngopeni barkun ose duke shkruar emrin ne liste ose me endrra boshe .

 7. Variante mafiozesh italiane rrisin kuota qe tia ulin atij ne perqindje me te vogel.

  Pastaj sherbetore te pushtetit jane por ky Bollini eshte puglieze me shkolle me shume hajduti.

 8. Qysh prej fillimit ai ishte gjëja më e keqe që ka pjellë kombi ynë. As human as huge; as komunist as demokrat; as malësor as gangster; as i ditur as injorant; as islamik as perëndimor; as breshkë as ari… Një dyshe e neveritshme e ngjizur që prej fillimit: Berishë- Metë. Por koha i bloi siç bluan mulliri.Ky salihu sikur nuk ben pazare thone shpellkaret e byrektores se pd

 9. FRROK CUPI IK ANDEJ SE ESHTE YMER GELBAZA KELLIRA GATI PER TE FUTUR KARIN NE BYTH-IK MOS SHKRUEJ TE LAPSI.al thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT

 10. Beketi i mori leket edhe karla pidhi gjithashtu. Tani e ka rradhen thithlopa pastaj zvarraniku pastaj uriahipi pastaj haleja pastaj pidhi i motres i letyrave te qelbistanit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu