• |
ide | kryesore

Kriza Ukrainë-Rusi e ilustruar me foto (Pjesa III)

Planet


Pas muajsh ngritjeje ushtarake dhe kufiri, Rusia nisi një sulm të paprecedentë ndaj Ukrainës.

Bombardimet shpwrthyen në një numër qytetesh të Ukrainës, duke përfshirë kryeqytetin Kiev, në një pushtim të gjerë që filloi para agimit të 24 shkurtit.

Luftimet vazhdojnë të zhvillohen në të gjithë vendin dhe deri më tani rezistenca ukrainase ka mundur të mbajë Kievin dhe shumë qytete të tjera kyçe. Ndërkohë, më shumë se një milion refugjatë janë larguar nga Ukraina në vendet fqinje, sipas agjencisë së refugjatëve të Kombeve të Bashkuara.

Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe aleatët e tjerë perëndimorë kanë filluar të vendosin sanksione në përgjigje të veprimeve të Rusisë. Shumë njerëz në mbarë botën janë mbledhur gjithashtu në mbështetje të Ukrainës.

Rusia ka forcuar kontrollin e saj ushtarak rreth Ukrainës që nga viti i kaluar, duke grumbulluar dhjetëra mijëra ushtarë, si dhe pajisje dhe artileri, në pragun e fqinjit të saj. Ditë para pushtimit, presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi trupat në pjesët e kontrolluara nga separatistët në Ukrainën lindore në atë që Kremlini e quajti një mision “paqeruajtës”.

Përshkallëzimi në konfliktin shumëvjeçar ka shkaktuar krizën më të madhe të sigurisë në kontinentin evropian që nga Lufta e Ftohtë, duke ngritur spektrin e një përballjeje të rrezikshme midis fuqive perëndimore dhe Moskës.

Kjo galeri përmban imazhe grafike.

LEXO EDHE:

Kriza Ukrainë-Rusi e ilustruar me foto

Pushtimi rus i Ukrainës ilustruar në foto

Njerëzit të shtrirë në dyshemenë e një spitali gjatë bombardimeve në Mariupol, Ukrainë, më 4 mars.
Njerëzit heqin sendet personale nga një shtëpi që po diqet pas bombardimeve në Irpin, Ukrainë, të premten, më 4 mars.
Ukrainasit grumbullohen nën një urë të shkatërruar ndërsa përpiqen të ikin përtej lumit Irpin në periferi të Kievit, Ukrainë më 5 mars.
Marina Yatsko dhe i dashuri i saj Fedor ngushëllojnë njëri-tjetrin pasi djali i tyre 18 muajsh Kirill u vra nga bombardimet në një spital në Mariupol, Ukrainë, të premten, më 4 mars.
Një statujë është parë e mbuluar në Lviv, Ukrainë, më 5 mars. Banorët mbështollën statujat me qese mbrojtës në një përpjekje për të mbrojtur monumentet historike në të gjithë qytetin.
Një grua dhe një fëmijë shihen nga dritarja e autobusit teksa mbërrijnë në një qendër strehimi të përkohshëm, pasi ikën nga pushtimi rus i Ukrainës, në Korczowa, Poloni, më 5 mars.
Banorët vendas ndihmojnë në pastrimin e rrënojave të një shtëpie që u shkatërrua nga një sulm ajror rus që vrau të paktën gjashtë persona në Markhalivka, Ukrainë, më 5 mars.
Anëtarët e Forcave të Mbrojtjes Territoriale të Ukrainës, Valery, djathtas, dhe Lesya, në qendër, martohen në periferi të Kievit më 6 mars.
Rezidentët evakuohen ndërsa forcat ruse përparojnë dhe vazhdojnë të bombardojnë qytetin me artileri, në Irpin, më 6 mars.
Ushtarët ukrainas qëllojnë në një dron rus ndërsa civilët evakuojnë Irpin më 6 mars.

©LAPSI.AL


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *