• |
ide | kryesore

Kriza e drithërave/ Rama: do na ndihmojë Vuçiç dhe Open Balkan

-Instant, Kryesore

Nëse Shqipëria rrezikohet nga një krizë e mundshme për bukë, Edi Rama po e shfrytëzon këtë fabul për ti thurur lavde Ballkanit të hapur. Lajmi se një nga vendet prej të cilave Shqipëria importon një sasi të konsiderueshme mielli dhe drithrash, Serbia, njoftoi se do ti ndërpresë eksportet drejt vendeve të treta, e bëri  kryeministrin tonë të thënë se falë Open Balkan, këto masa mund të mos na prekin ne.


Qëndrimi ndaj Rusisë/ Vuçiç e ka vënë Ramën në hall


Gjatë një takimi në ndërmarrjen e prodhimeve të miellit “Nela”, Rama u shpreh se zhbllokimi i kësaj sasie gruri nga Serbia mund të vijë falë nismës së “Ballkanit të Hapur”. “Po negociojmë me Serbinë për të nxjerrë një pjesë të grurit që është kontraktuar nga biznesmenët tanë atje. Dhe do ta bëjmë falë Ballkanit të Hapur. Këto janë faktet”, tha Rama.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, në një deklaratë dhënë për televizionin serb “B92”, njoftoi se duke filluar nga e enjtja e 10 marsit, “vendi ynë do të ndalojë eksportet e vajit, misrit, grurit dhe miellit”.

Kjo lëvizje, sipas tij, vjen si një mënyrë për të siguruar çmime të qëndrueshme, për Serbinë, në rast se Rusia ndalon eksportet e grurit dhe misrit. “Në dy ditët e fundit, eksportet e vajrave bimore u rritën me 109% krahasuar me nivelin mesatar, kështu që duhej të reagonim”, shpjegoi Vuçiç.

Andi Bushati: Ballkanin e hapur e vranë në Kiev

Por problemi është se për ne Serbia mbetet burimi më i madh i importimit të drithërave pas Rusisë. Vetëm vitin e kaluar ajo furnizonte rreth 36 % të tregut shqiptar. Sipas të dhënave të INSTAT në Shqipëri importohen rreth 330 milionë kilogramë drithëra nga të cilat 117 milionë  nga Serbia dhe 46%, apo 149 milionë nga Rusia.

Pikërisht për të shuar këtë ankth që mund të ndikojë në trgun shqiptar kryeministri përdori komardaren e Ballkanit të hapur.

Në këtë kohë kur Serbia po anatemohet nga shtetet perëndimore si një vend që nuk i është bashkuar sanksioneve ndaj një vendi agresor si Rusia Rama do ta paraqesë atë në sytë e shqiptarëve si një mik simpatik që falë miqësisë të tij me Vuçiçin do i japë drithëra Shqiptarëve.

Gjeopolitikë/ Si ndikon tek “Open Balkan”, lufta në Ukrainë

Këtë logjikë e kritikoi deputeti i berishist Tritan Shehut duke e krahasuar dyshen Rama-Vuçiç me atë Hoxha-Tito. “Me habi degjova sot Kryeministrin duke dhene te kuptohej se “shpresa”, qe Shqiperia mos te mbetej pa buke eshte Vucic dhe “Ballkani i tij i hapur”! Ai, si Tito dikur, me zemergjeresi do te ndaje me ne “Kafshaten”, duke na dhene nje pjese te miellit te kontraktuar nga…..privatet!! Mos harojme se Sebia furnizohet nga Moska, si me grure e arme!
Keshtu edhe ne cajme sanksionet ndaj Rusise!

©Lapsi.al

 

 


32 Comments

 1. PASI E SHTERNGOJ MIRE E MIRE POPULLIN E VARFER TANI JU SERVIR VUCICIN DHE BALLKANIN E HAPUR NUK E DUAM KETE MIELL TE HELMUAR RAMA-VUCIC.

 2. Rrofte Vuçiç, Rama dhe Ballkani i hapur.
  Shikoni si po vdesin njerezit nga urija ne Kosove, Malin e Zi dhe Bosnjë.

  1. Sarkazeme bukur. Ku paska qene me heret ky Open Balkan. Si si paskemi njohur me heret keta serbet. Para 30 vitesh komunizmi ra me thirrjet qe buronin nga zemrat e shqiptareve: E duam Shqiperine si gjithe Evropa. Sot pas 30 vitesh, ku ne 22 vite eshte pergjegjes dhe Edi Rama(10 qeveri+12 bashki), jo vetem nuk e beme realitet enderren europiane, por e zevendesuam me enderr serbe.Fale ketij ne fioto ( jo ketij pederit ne te dhajthte, por ketij ne te majte). Edi Rama nuk e di se i eshte futur nje rruges pa kthim, Minishengeni do te thote vellzarim i nje pjese te kombit shqiptar me serbet, dhe automatikisht armiqesim me pjesen tjeter te kombit shqiptar. E po te na beje dhe rrogat me te medhaja se zvicerianeve, sna u dashka ky Open Balkan, jo me qe do jete varri ekonomik dhe demografik i Shqiperise. E pse ta duam pra?Pse ta perkrahim?Se na dashka Edi Rama/ E po kush e do kaq shume Edi Ramen sa ta pranoje cdo gje qe ky antishqiptyar propozn, ta marri ne shtepi, e mos ta pekrahi akoma ne demet qe po ben ai. Edi Rama, as sdu te komentoj dhe te marr pjese, ne debatet politike, se ti dhe ndonje MeroBazist, do thote po perzihemi ne punet e brendshme politike, ama me Mnishengenin dhe me sjelljen tende armiqesore karshi shqiptareve te Kosoves, do te zgjodh nje kunderpergjigje qe sta merr mendja.

    1. E leshoi Rama zagarin nr 1, (I peemer 19:37 =Igli=Mandi=Kavajsi=Durrsaku=Aldo).qe ne shkembim te nje tasi dhalle,ia kap me dhembe, me keq se mamica e tij. o Minishengenist patrozhanist po ik te Vucici, o kopil semafori,se eshte peder24 karatsh ai (shikoje ne foto), dhe beji nje gojore dhe atij.

 3. Kokra e mashtruesit!
  Ne vend qe te nxitesh prodhimin vendas, i puth bythen ministrit te propagandes se Milloshevicit

 4. Ja pafkat e Gamorit,
  ja ka vu Vucic ne ball,
  ketij Ram Kurverise,
  ketij kokerr budall,

  Aty poshte tavolines,
  se atij Open Ballkan,
  e mba lidhur Vucicka,
  kete rrote hajvan,

  Qesh e ja ngjesh Vucicka,
  Ramushkes gjer ne vesh,
  Samarin vene mbi kurriz,
  ketij Ram Gamorit sylesh!

 5. Tipik zgjidhje alla-Rilindase, i fut mje dor stuko e boje dhe te shitet sapuni per djathe!

  Pra thjesht gruri i blere nga biznesmenet tane nuk do bllokohet nga Vucic?
  Dhe kjo fale OpenBalkan?
  Me cfare kosto?
  Me cfare cilsie?

  Po pjesen tjeter te tregut qe importohet nga Rusia, si do e plotesosh?

  SHBA dhe Kanadaja jane te dyja prodhues boteror dritherash, a nuk mund te negociosh so vend aleat i NATO qe te ndimojne Shqiperine ne kete periudhe krize lufte?

  Kaq e veshtire eshte? Sa te lemuar e keni trurin? Shkelqen ne lluster?

  Kaq i rendesishem eshte per ty OpenBalkan?

 6. Tritani e berishistë të tjerë si ai a mos kujtojnë se SHBA janë aq budallej e mbështeten tek miku i Vuçiçit e Putinit, për të përkrahur popullin martir të Ukrainës e Kosovës ?
  Qeveria e SHBA e ka deklaruar disa herë publikisht se qeveria e Ramës është një ndër më të korruptuarat në botë.
  Ja kanë zënë shtigjet me NATO-n, duke e ditur se është i shantazhueshëm për korrupsionin e tij, e shitet njëkohësisht edhe si miku i Biden edhe i Putinit.
  Përse mediat që i bëjnë hapur propogandë për mirëqeverisje Ramës, njëkohësisht propogandojnë e mbështesin Berishën ?
  Sepse janë të porositura prej tij, me bindjen se po mori Berisha drejtimin e PD, SHBA do ti vejë kryqin kësaj partie si një parti demokratike e ai e ka të sigurtë edhe mandatin e katërt si kryeministër.
  Qeveria amerikane e ka pranuar në parim një marëveshje ekonomike për një farë Open Ballkan, me qëllim që ta izolpjë Sërbinë nga Rusia e jo të kundërtën, e kjo është arsyeja që ka vënë kushtin që kjo marëveshje të mbështetet nga të 6 shtetet e asaj ti bashkohet edhe Kosova, ama me kushtin e njohjes reciproke të saj nga Serbia.
  Kur u pyet të shtunën Rama në një intervistë nga një gazetare e një televizioni, se a e konsideronte Rusinë një shtet armik të Shqipërisë, meqë asaj i ka ngelur në Ballkan si vend aleat vetëm Serbia, ai nuk pranoi ti përgjigjej kësaj pyetje.
  Çfarë i ka dhuruar Ukrainës qeveria Rama që paska dëmtuar buxhetin e shtetit shqiptar, kur SHBA i ka dhënë mbi 13 miliard dollarë, e Linda e Ramës i ka dërguar vetëm një mesazh “solidariteti” bashkëshortes së Zelenskyt ?
  Ngaqë e di qeveria amerikane që ndër 6 vendet e Ballkanit perëndimor, vetëm shqiptarët janë populli më amerikandashës, shfrytëzoi rastin që me hyrjen e përkohëshme të Shqipërisë, ta shfrytëzojë Ramën si peng të qëndrimit akuzues ndaj Rusisë.
  Kameleoni Rama mjafton që të përkëdhelë ambisien e tij si lider global, është i gatshëm të bëjë aleancë edhe me Kim un Jongun e Koresë së veriut e jo më me SHBA e MATO-n

 7. O shqipfoles tradhetar, o vellai i Vucict, (pra vellai serbit, qe dmth duet te kesh ndonej gen serb ne origjinen tende), harroje qe do e b esh Minishengenin. Do te behemi te gjithe shqiptaret, pervec shqiptareve ne Shqiperi (ku shumica dermuese eshte kudner Minishengenit) te gjithe ne Kosove, Maqedoni, Mal te zi, Presheve, Diaspore, per ta pamundesuar vellazerimin e shqiptareve me serbe, sic u vellazerove ti Me Vucicin. Hic dore o sharlatan, se po ia ben varrin (politik) vetes. Po shkel ne vija te kuqe, Ne gjakun e derdhur prej 200 vitesh. Nqs urrejtjen tende kudner Kosoves, po e shpreh duke luftuar kunder interesave te Kosoves, atehere te pakten beje kete gje qe je i detyruar te besh: JEpu llogari zgjedhesve te tu,fermereve qe po ua shkaterron jetesen, dhe se fundmin ,atyre mijera personave qe u kerkove mendim ne lidhje me Minishengenin, ne ato formularet online te para disa diteve. E ke detyre, ata te thane JO, pra zbatoje desheiren e tyre, ose nqs nuk e zbaton, spjegojuja, se pse u kerkove mendimin kur e dije qe sdo i pyesje?Per te dal nga situata e keqe qe ishe, pasi dolen te dhenat personale te gjithe shqiptareve?(qe meqe ra fjala, vetem ate skandal te kishe ber ene keto 10 vite keqqeverisje, ti sduhet te fitoje as 10%). Publikoji rezultatin e atyre formulareve ku populli dha mundimin per Minishengenin, Nqs del se 20% e tyre duan Minishengen me serbet, atehere une i pari do te kerkoj falje. Por natyrosht qe pothuaje te gjithe kane qene kudner, prandaj si publikove. Beje tani, tradhetar, Jepu lloggari zgjedhesve te tu>
  Serbia po ta shet grurin, o mashtrus, spo ta jep falas. Biles ia nderpeu shitjen kompanive kosovare(dhe mire beri), e qe ndoshta ti ja ke kerku kete gje, per ta shit ty, qe ti pastaj tia shesesh shqiptareve si E mire e Minishengenit

 8. Ca rendesie ka nga vjen gruri, ka rendesi qe vjen. Ne shqiptaret bejme shume politike, me shume se cduhet e me shume se cna mban kurrizi. Na duket vetja kerthiza botes dmth 🤦‍♂️

  1. O Ani, ti vertete se kupton se pse po reagojme kundra? Sepse ky tradhetari shqipfolesi yni, nuk po heq dore nga interesat antikombetare(Open Balkan),dhe dhe atehere kur nuk ka mbetur qofte dhe nje arsye e vetme per te qene pro-serb dhe pro-rus, ky nuk heq dore nga vellazerimi me serbet, dhe ka te drejten personale te tij ta beje kete gje me veten e tij por ky po e ben ne emer te Shqiperise, dhe pikerisht ketu ti duhet te reagosh, ti thuash mos fol dhe mos bej ne emrin tone,dhe jo ta mbrosh. Mbroje per 100 arsye te tjera(qe une besoj ska asnje arsye ta mbrosh dhe votosh Edi ramen me), por te pakten kudnershtojeni per Open Balkan,sepse po ju merr sikur iu ka te sigurte ju ka ne xhep dhe ben cte doje pa ju pyetur fare, bile edhe kur ben sikur ju pyet(me ato gjasme degjesat e populit online), ne fund del qe s’ua merr parasysh mendimin fare. Si e duroni aman< ca i pelqeni ketij serbofili? Ca mrekullish po ben qe spo i shohim , qe akoma votohet?

  2. Neser do te te detyrojne te shkruash serbisht, apo pak rendesi ka, mjafton te shkruash..germisu, tregtar lakrameje

  3. Edhe ruset, qe kane shume ngjashmeri me serbet, dhe sado gjakpires dhe bruta qe jane, po dalin ne protesta kudner luftes, dhe po i thone Putanes, mos fol ne emrin tone. E vetmja rrace e ndyre ne kete bote qe sberi asnje proteste, kur shteti i tyre, Serbia, vra e preu 200 000 ballkanas, eshte rraca serbe. Nqs dhe ruset guxojne, dhe dalin kudner Putanes se tyre, a eshte koha edhe ne qe ti themi ketij putanes shqipfoles tone,(Edi Ramovic) , qe Mos fol me, dhe ms bej ne emerin tone, te pakten t’na vellazerosh me serbet. Kjo eshte minimalja qe duhet te bejme, Kjo edhte vija me e kuqr, qe sduhet ta leme ta kaloje. I lusim militantet e tij qe ketu te pakten mos ta perkrahin sepse po i jepni fryme me shume qe te marre yrysh kunder interesave te kombit shqiptar. Zoti Majko zgjohu, cpo ben, cpo pret?! Merrjani partine ketij serbofili. Therrit shoket (Arben Malajn, Dritan Lelin, Arta Daden, dhe shume patriote te tjere) dhe merrjani partine ketij tradhetari, se po shkel, mbi cdo vije te kuqe, mbi cdo norme dhe mora. Edi Rama te garantojme qe Minishengeni s’do kaloje.

  4. ne nga serbia e rusia e kemi marr der tani. edhe sikur serbia te jap ca thas me shum(qe e dim cilesin dhe e kemi pranuar me koh qe esht per kafshet…)Problemi qendron te tek rrenat e tij me ballkan-hapje si zgjidhje te problemit.

 9. Tani ky zhapiku i gjate do te thote qe ta heqim slloganin–Ta bejme Shqiperine si gjthe Europa-por —Ta bejme Shqiperine si Serbia-.

 10. ne nga serbia e rusia e kemi marr der tani. edhe sikur serbia te jap ca thas me shum(qe e dim cilesin dhe e kemi pranuar me koh qe esht per kafshet…)Problemi qendron te tek rrenat e tij me ballkan-hapje si zgjidhje te problemit.

 11. Nje racion ditor droge qe merr ne dite ky mega kryehajdut i kushton mbi 250 euro!!! thotë:

  Vizita e pare qe beri ky narko hajdut ne Rusi Viziten e dyte me avion te shtrenjte dhe zyre te erreta ne Kine dhe kur erdhi ne Shqiperi Doganat!!!!!Per memorie kush eshte ky Gangster!!!!

 12. Linda Balluke bukura dhe narko EKR jane autoret kruesore te varferise te tej skajshme!!! thotë:

  Gangsteri global qe ka cuar kete vend ne nje shkaerrim qe nuk e ka bere as diktatori per 50 vjet ju dhe Madame Linda (qeverisja ne hije) jane autoret !!!!!Duart e tyre te vjedhjes jane ne later anet e vendit,banka toka ne bregdet e te tjera qe nuk numerohen!!!

 13. Nga serbia ka ardhur mielli der tani mjaft beme si nazelinj aman, po te ishim punetore ne mbillnim vete grure. Jemi vec per llafe jo per pune.

 14. E PARA KY VAMPIRI E KA FALIMENTU KTE EN DUKE E LON PA ASNJI REZERVE USHQIMORE (SHIKON VENDET E TJERA TE BALLKANIT) E DYTA PO E BLEJM E TRETA KKUR BLEJM GRUR NGA RUSIA MOS DUHET TA QUJM RUSIA O PEN. MJER NE PER KTE KLYSH BASTARD QRE KEMI ( DHE E MERITOJM SIPAS VLERAVE QE KEMI SI POPULL).

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.