• |
ide | kryesore

SPAK jep pretencën për ish-gjyqtaren Mimoza Margjeka

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
margjeka

SPAK ka dhënë pretencën për ish-gjyqtaren Mimoza Margjeka. Ajo akuzohet për ‘Korrupsion pasiv të gjyqtarëve’. SPAK kërkon 4 vite e 6 muaj burg. Ndërsa për bashkëshortin e saj, Arben Carën kërkon 4 vite burg. Për Skënder Demirin, 3 vite.


Ish-gjyqtarja akuzohet se mori 6 mijë euro ryshfet për të ndryshuar një masë sigurie. Sasi lekësh që u morën nga burri i saj, sipas SPAK.


Njoftimi i mëparshëm i SPAK:

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar më datë 26.02.2021 ka përfunduar hetimet dhe paraqitur kërkesë për dërgimin në gjyq të procedimit penal nr.186/2020, në ngarkim të pandehurve:

Mimoza Margjeka dhe Arben Cara, të akuzuar për kryerjen e veprës penale të “Korrupsionit pasiv të gjyqtarëve, prokurorëve dhe funksionarëve të tjerë të organeve të drejtësisë”, në bashkëpunim, parashikuar nga neni 319/ç e 25 i Kodit Penal.

Nejton Bali, Klaudjo Zhilla dhe Skënder Demiraj, të akuzuar për kryerjen e veprës penale të “Korrupsionit aktiv të gjyqtarit, prokurorit dhe i funksionarëve të tjerë të drejtësisë”, në bashkëpunim. Parashikuar nga neni 319 e 25 i Kodit Penal.

Të pandehurit Nejton Bali, Klaudjo Zhilla dhe Skënder Demiraj, akuzohen se në bashkëpunim me njëri tjetrin, i kanë dhënë te pandehurës Mimoza Margjeka, me funksion gjyqtare para. Ndërkohë që ushtronte funksionet në Gjykatën e Apelit Korçë, nëpërmjet bashkëshortit të saj. I pandehuri Arben Cara. I dhanë një shumë parash prej 6 000 (gjashtë mijë) eurosh, si përfitim të paligjshëm.

Kjo shumë parash, është dhënë me qëllim ndryshimin e masës së sigurimit nga ajo e “arrestit në burg”. Në atë të “garancisë pasurore”, ndaj shtetasit Orion Bali. Ky, i arrestuar nga Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Pogradec, për veprën penale të “Ndihmë për kalim të paligjshëm të kufijve”. Parashikuar nga neni 298/3 i Kodit Penal. Në shkëmbim të përfitimit të paligjshëm, ka rezultuar se Gjykata e Apelit Korçë ka ndryshuar masën e sigurimit nga arrest në burg në atë të garancisë pasurore, për këtë shtetas.


3 Comments

  1. Në vazhdim shqiptarët do të njihen me fakte, me prova dhe me dëshmi rrëqethëse kundër këtyre kokave më të mëdha të krimit të organizuar dhe korrupsionit, siç janë Ilir Meta dhe Sali Berisha,mikja e argites se berishes

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.