• |
ide | kryesore

“Janë të çmendur”. Regragui si Steve Jobs, ndez tifozët e Marokun: “Jemi gati, duam finalen”

-Instant, Sport
Jobs


Në mënyrën e tij, Walid Regragui është një vizionar si Steve Jobs. Dhe në konferencën për shtyp në prag të gjysmëfinales kundër Francës, trajneri i Marokut përdori disa nga termat dhe konceptet e zgjedhura nga themeluesi i Apple në fjalimin e tij më të famshëm. “Ne jemi të uritur, duam të arrijmë në finale. Dhe tifozët tanë janë të çmendur: ne do të luajmë në shtëpi falë tyre.”

Uria dhe çmenduria e shëndetshme, dy shpjegime të mira të Kupës së Botës të jashtëzakonshme të Marokut. Jo të vetmet, megjithatë, sepse skuadra afrikane tregoi ide të qarta nga pikëpamja taktike. Pa harruar disa individualitete të shkëlqyera. Tani ndoshta vjen kundërshtari më i fortë dhe kampioni më vendimtar: “Nuk mund të përqendrohemi vetëm te Mbappé – shpjegon Regragui –. Fatkeqësisht për ne, Franca ka shumë lojtarë të mirë: Griezmann, Giroud dhe të tjerë. Hakimi e njeh Mbappe më mirë se unë dhe do të mund të më japë disa këshilla. Por ne do të luajmë si skuadër, si gjithmonë”.

Gjysmëfinalja është një arritje historike, por edhe një trampolinë: “Ne jemi një ekip shumë ambicioz dhe i uritur. Nuk jam i sigurt nëse kjo do të jetë e mjaftueshme, por le të shpresojmë që të jetë. Ne duam ta vendosim Afrikën në majën e botës. Megjithatë nuk jam i çmendur, e di që do të jetë e vështirë sepse luajmë kundër ekipit më të mirë në botë”.

SEKRETI

Sekreti i Marokut, edhe para se të ishte teknik apo taktik, ndoshta qëndron në aftësinë e Regregui për të përfshirë të gjithë grupin në një projekt ambicioz: “Unë u përpoqa të ndërtoj një frymë ekipi, por merita u shkon lojtarëve. Kjo frymë na ka ndihmuar të shkojmë larg. Taktikisht duhej të ishim të organizuar dhe më pas na duhej besim në mjetet tona. Lojtarët besuan në këtë projekt. Gjeta një grup të mirë djemsh që i shërbyen mirë vendit të tyre. Dhe tani nuk jemi të kënaqur të jemi kombëtarja e parë afrikane në gjysmëfinale. Duam më shumë. Kur ke pasion, dëshirë dhe fokus, dhe gjithashtu ka shumë tifozë që të shtyjnë, mund të arrish gjithçka. Kjo është arsyeja pse unë mendoj se mund të fitoj”. Stay hungry, stay foolish: edhe Steve Jobs nga atje lart do të brohorasë për Marokun.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *