• |
ide | kryesore

Spotify nis fushatën kundër Apple

F1, Stil

Spotify ka nisur një sulm ndaj Apple për ato që thotë se janë “abuzlme të platformës së saj të fuqishme”.


Shërbimi i transmetimit u bashkua me shtatë kompani të tjera për të kërkuar që rregullatorët evropianë të dënojnë Apple.


Ai kërkoi “veprim rregullues kuptimplotë kundër praktikave të vjetra anti-konkurruese të Apple në Evropë” në një letër të hapur drejtuar Margrethe Vestager, Komisioneres Evropiane për Konkurrencën. Ai gjithashtu vuri në dukje një fushatë në vazhdim, të quajtur “Time To Play Fair”, që e ka përdorur për të synuar Apple dhe të tjerët për vite me radhë.

“Pothuajse katër vjet më parë, Spotify paraqiti një ankesë formale antitrust në Komisionin Evropian sepse sjellja antikonkurruese e Apple po mbyste inovacionin. Po dëmtonte zhvilluesit dhe konsumatorët në të gjithë Evropën dhe në mbarë botën,” shkroi kompania në faqen e saj të internetit. “Që atëherë, pak ka ndryshuar. Është koha që rregullatorët të adresojnë korin gjithnjë në rritje të ankesave kundër Apple”.

Letra shoqëruese është nënshkruar nga Daniel Ek, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Spotify, si dhe drejtuesit e Basecamp; Deezer, Proton dhe Schibsted. Ai mbështetet gjithashtu nga shoqatat e biznesit që përfaqësojnë kompani brenda medias dhe industrisë botuese; Këshilli Evropian i Botuesve, France Digital dhe News Media Europe.

Në vitin 2019, kur Spotify fillimisht filloi sulmet e tij publike ndaj Apple , kjo e funditt ha se kompania po kërkonte të përfitonte nga ekosistemi i App Store pa kontribuar në të. Ai gjithashtu sulmoi Spotify për shpërndarjen e muzikës “ndërsa jep kontribute gjithnjë e më të vogla për artistët, muzikantët dhe kompozitorët”./Lapsi.al

Marrë nga: Independent
Lexo Edhe:https://lapsi.al/2022/12/21/meta-akuzohet-per-shkelje-te-rregullave-te-be-se/


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.